Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cum conectam si accesam o camera IP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007
Salut,
Există posibilitatea să adaug o cameră IP Wireless la sistemul meu de supraveghere care mai are 5 camere conectate bnc?
DVR-ul este PNI House H808 - 8 canale IP 720P

Ce fel de cameră s-ar potrivi?
Mersi

#38
serGioB

serGioB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.05.2011
salut, daca am niste camere cu ip privat de genul 172.25.123.1, pot schimba ip-ul camerelor sa fie vazut de un sistem pni house 960p ?

#39
aDyw0w

aDyw0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 02.07.2008
Salutari, am un sistem de camere cu dvr jortan si desi dvr-ul imi apare ca fiind conectat la internet atunci cand vreau sa ma uit la camere de pe telefon cu aplicatia recomanda (danale) imi apare ca s-ar fi conectat insa nu trece in pagina urmatoare ca sa si pot avea acces la camere. Aveti idee care ar fi problema?
Am atasat si un link cu poza care imi ramane in aplicatie

https://ibb.co/LCzY08b

#40
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare,

Nu mai stiu ce parola am avut si nu pot sa o recuperez.

De ce ...?

#41
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
UP

#42
manole15

manole15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.02.2011
Am urmatoarea situatie...Vreau sa montez 6-10 camere IP intr-o locatie aflata la 400 m de casa...M-am gandit sa duc pana acolo un cablu electric de cupru CYY-F 3 x 2,5mm si un cablu ethernet cat 6 sau 7 ambele puse impreuna intr-o teava pehd ingropata in pamant...Intrebarea e daca imi ajunge destul curent luat de la o priza normala incat sa-mi sustina camerele si poe switch-ul  pus acolo ...Eventual si cateva led-uri pe timp de noapte, dar asta nu e obligatoriu ptr ca au ir camerele...Mai trebuie sa pun ceva injectoare sa-mi ajunga cu bine acasa inregistrarile de la camere?

#43
manole15

manole15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.02.2011
Am mai facut niste cercetari, se pare ca din cauza interferentelor nu e bine sa rulez cablu ethernet in paralel cu cablul electric asa ca o sa folosesc fibra optica impreuna cu cablul electric in teava pehd ingropata, cu ethernet merg doar sa leg camerele de poe switch...

#44
manole15

manole15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.02.2011
cazul e rezolvat as sterge cele 2 postari de mai sus dar nu stiu cum

#45
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Salutare, mi-am comandat un sistem POE cu camere 4k din afara, insa fara cabluri fiindca nu mi s-au parut de incredere si in plus sunt de lungime fixa.
Standardul pentru cabluri ar fi cat5e, vreau sa cumpar eu cablu, mufe, protectii si sa il mufez dupa cum am nevoie.
Problema e ca e prima oara cand as face asta si as vrea sa o fac bine din prima.
Am inteles ca e indicat sa fie cupru integral, OK, am vazut cabluri la role de 305m de calitate (din pacate la metru nu am vazut sa fie ceva garantat bun si nu exagerat de scump). Hikvision as vrea, pare sa fie un raport pret/calitate OK. Insa as vrea sa stiu daca nu ar fi mai bine cablu FPT in loc de UTP, insa n-am vazut pe nicaieri ca recomandare cablu FPT pentru systeme POE... desi mi se pare ca diferenta intre UTP si FTP ar fi ecranarea... si poate rezistenta mai buna a FTP-ului la folosirea in exterior... Ceva recomandari?

#46
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View PostvRusu, on 18 septembrie 2021 - 15:29, said:


Salut, In functie de ce distante ai e bun cablul Hik, dar daca il pui la exterior baga-l intr-un copex sau ia un cablu cu protectie UV daca vrei sa te tina mai mult. Conteaza si mediul si cablul, am instalatii facute cu cablu UTP TED  vai mama lui, care merg dupa 2 ani dar s-a copt mantaua de pvc pe el. Cu hik n-am avut vreodata probleme, foloseste totusi un cat 6 daca ai posibilitatea, hik sau ceva asemanator. FTP-ul e mai bine protejat la interferente, daca nu-l tragi pe langa alte cabluri de curent, e ok si utp.

#47
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postlexman, on 18 septembrie 2021 - 22:58, said:

Multumesc, bun sfatul cu copex. Ai vreo idee care e smecheria cu tipurile acestea de cabluri cu 4 fire de cupru, 4 de CCA ? https://www.emag.ro/...e/pd/DRZ5SYMBM/ Semnalul si alimentarea pentru POE merge prin toate 8 fire sau prin mai putine?

#48
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View PostvRusu, on 20 septembrie 2021 - 12:41, said:

Multumesc, bun sfatul cu copex. Ai vreo idee care e smecheria cu tipurile acestea de cabluri cu 4 fire de cupru, 4 de CCA ? https://www.emag.ro/...e/pd/DRZ5SYMBM/ Semnalul si alimentarea pentru POE merge prin toate 8 fire sau prin mai putine?
la 10/100 mbp/s folosesti doar 2 perechi din cele 4, la 1000 mbp/s le folosesti pe toate 4. Cum camerele merg in 10/100, si alimentarea poe merge pe 3+1, 2 perechi pt date si 2 pt alimentare, pot fi separate. Cribo sunt foarte ok pe retelistica, eu cumpar mereu patch-uri si rack-uri de la ei, daca ei zic ca-i bun, probabil merge, dar e cam struto-camila. utp poe cat 6, cu switch bun, duce 250m fara probleme.

#49
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postlexman, on 21 septembrie 2021 - 18:12, said:


Ai idee daca FTP-ul Teletronic e bun de ceva? https://www.wifiworl...cat-5e-cu-sufa/
Am gasit ceva asemanator pe OLX, insa mi-e sa nu-mi iau teapa - FTP cu sufa categorie 5E, productie Germania 440 lei tamburul de lemn 305m. brand Teletronic, 8 fire cupru integral, manta neagra protectie ultraviolete

#50
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
da, e ok, ia mufe utp passthru pentru el ca sa-ti fie usor la montat. daca te pricepi la mufat, merg si cele normale.

#51
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Salut. Am si eu o intrebare....
Am un teren unde am un router 4g cu cartela digi si curent 12v de la panouri fotovoltaice/acumulatori. Acasa am un DVR Hilvision hibrid(merge si o camera ip de maxim 2mp), dvr este HS7104 HQHI-K1
As putea pune acolo o camera ip wireles si sa stocheze acasa pe dvr ceea ce filmeaza? Mentionez ca dvr este in alta licatie, deci retea diferita Ce implica aceasta retea? Multumesc
Mai am acolo o camera wireles, dar cu stocare tot acolo pe cardul ei si nu prea ma incanta.
Multumesc anticipat

#52
sattan

sattan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.04.2012
Am si eu o intrebare. Vreau sa plec din tara si imi trebuie o solutie ceva sa-mi supraveghez parintii live. Macar camera unde petrec ziua.
Merge cu o camera wireless cu ip? Si daca da o recomandare ceva.

#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Orice camera wireless cloud based iti rezolva problema. Nu uita sa le spui parintilor ca le pui camera si ei sa isi dea acordul (ca sa fie totul legal).

#54
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View Postsattan, on 26 decembrie 2022 - 12:32, said:

Am si eu o intrebare. Vreau sa plec din tara si imi trebuie o solutie ceva sa-mi supraveghez parintii live. Macar camera unde petrec ziua.
Merge cu o camera wireless cu ip? Si daca da o recomandare ceva.
vezi seria IMOU de la Dahua, sunt excelente la bugetul lor si usor de configurat si accesat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate