Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conectivitate bluray writer extern - televizor.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
uzzy85

uzzy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2013
Salut !

Am un televizor LCD care citește formatul video mkv de pe stick de memorie și hard extern.

Doresc să achiziționez acest bluray writer extern:

http://www.amazon.co...ywords=SE-506BB

Intenționez să scriu fișiere video în format mkv pe bluray disc și să introduc discul în bluray writer.

Există vreo modalitate prin care pot conecta bluray writer-ul la televizor și să vizionez astfel fișierul respectiv pe televizor ?


Aștept cu interes răspunsul cititorilor.
Mulțumesc.
Mihai.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
In principiu ar merge dar mai eficient ar fi un hdd extern care e oricum mai mare si poti tine o colectie decenta de filme pe el .

#3
uzzy85

uzzy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2013
Mersi Jeffy bună ideea nu m-am gândit la chestia asta și e și mai ieftin.
Un hard extern de 3T costă 500 RON și pot stoca pe el 120 filme de 25Gb.
Un bluray writer + 120 discuri de 25Gb inscriptibile costă 730 RON ( 370 RON Bluray + 360 RON discurile ).

Singurul dezavantaj din punctul meu de vedere este constituit de faptul că dacă se întâmplă ceva cu hardul extern pierd toate filmele pe când așa cu discurile mai zgârii unul sau îl stric celelalte nu au nimic.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu se pot accesa filme de pe CD/DVD/BD extern(USB) din playerele TV-urilor!
Intre driverele implicite cuprinse in soft-ul TV-urilor nu se gasesc si drivere pentru unitati optice!

#5
uzzy85

uzzy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2013
Viceroy, am început să citesc opiniile utilizatorilor produsului de pe amazon.

Am extras următorul pasaj din opinia unuia :

One cool thing is that if your TV (or at the hotel) has usb ports you can put this into AV mode (instructions on how to do that are included) and play it through the tv. Pretty cool as this little unit is very portable with just a USB cable.


Un alt extras din specificațiile produsului găsit de un prieten de al meu:

The Samsung SE-506BB/TSBD External Slimline USB Blu-ray Writer can also function on your multimedia Television if it has a USB input, so you can watch Blu-ray and DVD's on your own TV!It enable Smart TVs to play personal video files, picture files, and MP3 files. (The TV must have proper decoders to play those files.)Commercial DVD or Blu-ray movie titles won’t be played"

Ce să înțeleg din afirmațiile de mai sus sau mai bine spune-mi ce înțelegi tu că eu nu mă pricep.

Mulțumesc.

Edited by uzzy85, 14 December 2013 - 16:07.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai pe pagina Samsung spune destul de clar: treci BD-ul respectiv in modul AV conectivity! Doar asa va putea sa comunice pe USB cu player-ul din TV. Eu am raspuns la modul general referitor la conectarea unei unitati optice externe la un TV.

Deci tu vrei sa cumperi un COMBO : BD rewriter si un fel de mediaplayer pentru medii optice!
Sper sa fie OK!
Si eu sustin ideea unui(poate 2, pentru BK) HDD extern!

#7
uzzy85

uzzy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2013
Da, ai pus punctul pe i, mă interesează să folosesc bluray writer-ul pentru a scrie discuri de 25Gb ( bluray remuxat doar cu track-ul video și audio original în format container mkv) și apoi să fac cumva să citesc de pe disc pentru a nu mai folosi un bluray player sau hard disk extern.

Întrebarea mea este cum se face redarea ?
Prin softul televizorului care recunoaște și redă astfel formatul mkv de pe discul din bluray writer ?
Dacă da, având în vedere conexiunea realizată prin cablu AV - USB , calitatea va rămâne neschimbată ?

Voi lua în considerare ideea cu stocarea pe hard extern eventual pe 2 hard-uri cum zici tu, unul pentru backup.

Edited by uzzy85, 14 December 2013 - 16:17.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Solutia ar fi sa treci printr-un mediaplayer extern. Eu am un DVD extern (de fapt e o unitate de scriere externa pe USB-2.0) cuplat la un mediaplayer (Egreat-R1). De acolo pe HDMI trec in TV. Uneori mai cuplez un hdd sau stick la mediaplayer. Dar in general rulez filme sau poze de pe retea (tot de pe mediaplayer).
Daca sistemul de operare al TV-ului nu recunoaste unitatea de Blue-ray externa poti sa incerci sa gasesti un mediaplayer extern care stie de unitati Blue-ray.

Edited by bumpocbum, 14 December 2013 - 17:04.


#9
uzzy85

uzzy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2013
Cum spunea Viceroy se pare că există un mod prin care unitatea bluray optică este citită ca unitate HDD prin intermediul funcției AV connectivity.

Mai multe detalii am găsit aici:

http://www.tsstodd.c.../en/Use_AV.html

Singurele dezavantaje din ce am înțeles eu ar consta în faptul că timpul de citire ar fi destul de mare și că citește doar discuri bluray single layer.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate