Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

XPEnology pe HP Proliant Microserver Gen8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2553 replies to this topic

#2485
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006

View Postrodion22, on 03 martie 2021 - 17:10, said:

o solutie usoara pt WOL aveti ?(asa ca pt un noob ca mine in ale linuxului)
Intri in iLO si dai power on de acolo.

LE: acum am vazut ca nu ai gen8. Daca pc e prea vechi e posibil sa nu mearga wol fron power down. Tine de placa de retea si de bios.

Edited by kretzu77, 04 March 2021 - 21:31.


#2486
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
nu merge din menu , ca am incercat

#2487
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Cred ca povestea cu Xpenology se apropie de sfarsit, cel putin pt Gen8 - DS3615xs

A aparut de ceva vreme un patch - 6.2.4-25556 care nu se mai poate instala.
Daca instalezi, se blocheaza.

Topic dedicat pt acest patch aici.

#2488
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Gen8 e o jucarie frumoasa, dar veche (am 3 buc), dar procesorul e antic (Ivy Bridge) si nu cred ca isi mai bate nimeni capul cu el.
Nu are nici macar UEFI.

Cred ca e nevoie de clasicul Linux to za rescue, care nu e chiar la indemana oricui.

Alternativ Freenas, OpenMediaVault, Unraid...

#2489
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005
O placa grafica pentru Gen8, imi recomanda cineva?
Am de gand sa iau ceva de pe olx, pe care sa platesc maxim 3-400lei.
Asta e buna?

#2490
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Orice placa video low profile merge, are slot PCI-e x16, eu l-am testat cu gtx 1030

Si citind posturile am ramas fascinat cum sunt unii doar ca eu unul nu am citit posturile lor si i-am pus asa
- upgrade la de Xeon E3-1220L V2 la E3-1280 V2, ca nu am gasit 1290 v2 in timp util la pret decent
- SSD pe portul ODD pt OS, care e SATAII si merge de sta
- 4x 8Tb
- 16gb ram, habar nu mai am ce model ca am testat ceva din cauza ca nu accepta chiar orice model ECC
- controler RAID Dell 047MCV PERC H200 cu firmware custom

Am avut instalate tot felul de versiuni de OS, l-am folosit si ca desktop cu mouse si tastatura( unii se plangeau ca nu merge, dar deh .. ) si in cele din urma i-am trantit un linux si merge asa de peste 5 ani si fara sa fie menajat

XPenology nu m-a incantat ca OS pe termen lung, e bun pt un NAS, dar sa tii cateva masini virtuale 24/24 si multe alte mizerii pe langa a fost prea multa bataie de cap.

#2491
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Pe xpenology ai Docker, care merge foarte bine si e usor de folosit de ± oricine.

#2492
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Al 2-lea HDD Toshiba/Hitachi a inceput sa raporteze bad-uri. In cateva zile a sarit de la 16 la 64, deci l-am inlocuit cu un Seagate Baracuda, tot de 2 Gb.

Avand in vedere ca era un HDD obisnuit, cred ca s-a descurcat onorabil din 2013 pana acum, functionare non-stop.

#2493
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

View PostAdm, on 23 iulie 2021 - 10:29, said:

Pe xpenology ai Docker, care merge foarte bine si e usor de folosit de ± oricine.

Da-mi te rog mai multe detalii, sunt prea urs ca sa inteleg din prima de astea...
ma descurc eu sa le aranjez, insa trebuie sa inteleg mai exact despre ce e vorba.

#2494
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
1. Instalezi Dokker pe Synology.
2. In Docker instalezi masini virtuale (un fel de ISO-uri ce se descarca automat din repository) si ruleaza ce e in ele.

E plin internetul de video-uri despre subiect.

De ex eu rulez in Docker un controller de Unifi si un server de Minecraft pentru copii.
Pe langa asta, am si imaginea de OCR scan care ruleaza on request, nu tot timpul.

Ca idee, am incercat sa renunt la Xpenology, pt ca s-ar putea sa nu mai mearga update-urile si sunt foarte dezamagita.

Am incercat:
- Openmediavault (bazat pe Debian).
Erori peste erori la orice modificare de setare, suport si aplicatii foarte putine.

- TrueNas
Clar ceva profi, dar greu de folosit.

DAR

Ambele tin la maxim turatia ventilatorului de la Microserver si aparent nu ai ce sa ii faci.

Mi-au aparut si mie niste BAD-uri, deci am comandat 2 buc HDD Toshiba (Hitachi) P300.

#2495
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Ma da-o dracu!

Astea sunt programate sa pice la un anumit nr de ore de functionare?

Pica unul cate unul, in serie astea Hitachi (Toshiba 2012).

#2496
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006
Naspa treaba.
Eu am avut problema asta cu Seagate. Mi-au picat 4 in doua luni, pe rand. Luate toate odata si puse in raid10.

Edited by kretzu77, 29 July 2021 - 08:27.


#2497
s.p

s.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.09.2007

View PostAdm, on 27 iulie 2021 - 15:19, said:


Ambele tin la maxim turatia ventilatorului de la Microserver si aparent nu ai ce sa ii faci.


Cu ultima versiune de Bios, cel putin in cazul Truenas, turatia ventilatorului nu sta pe max., ci variaza (din cate am putut eu observa) in functie de temperatura aerului ambiant.

#2498
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAdm, on 27 iulie 2021 - 15:19, said:

1. Instalezi Dokker pe Synology.
2. In Docker instalezi masini virtuale (un fel de ISO-uri ce se descarca automat din repository) si ruleaza ce e in ele.

E plin internetul de video-uri despre subiect.

De ex eu rulez in Docker un controller de Unifi si un server de Minecraft pentru copii.
Pe langa asta, am si imaginea de OCR scan care ruleaza on request, nu tot timpul.

Ca idee, am incercat sa renunt la Xpenology, pt ca s-ar putea sa nu mai mearga update-urile si sunt foarte dezamagita.

Am incercat:
- Openmediavault (bazat pe Debian).
Erori peste erori la orice modificare de setare, suport si aplicatii foarte putine.

- TrueNas
Clar ceva profi, dar greu de folosit.

DAR

Ambele tin la maxim turatia ventilatorului de la Microserver si aparent nu ai ce sa ii faci.

Mi-au aparut si mie niste BAD-uri, deci am comandat 2 buc HDD Toshiba (Hitachi) P300.

Eu nu cred ca si-a spus ultimul cuvant XPEnology. Credeti ca trebuie sa fiti la zi cu versiunea? Eu am o VM strict doar pt stocare mare audio/video cu DSM 5. Credeti ca daca a aparut 7 trebuie sa dispara asa repede 6.2.3?
Ce e drept DSM 5 nu e scos direct in internet, in schimb e cel cu 6.2.3.
Eu am WD Red si au aparut BAD-uri de acum 1 an si starea este inca: NORMAL. Nici astea nu ma mai ingrijoreaza asa tare. La inceput eram stresat rau, acum a trecut Posted Image

Edited by dcrst755, 04 August 2021 - 20:29.


#2499
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e nimic garantat la Xpenology, iar daca il tii cu acces de pe internet, clar vor aparea bug-uri periculoase de securitate in timp.

#2500
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,909
  • Înscris: 22.12.2005
LMA!
ma chinui cu Redpill in esx7
ajung la instarea DMS si imi da clasica eroare cu file corupted.
help daca a pus cineva dsm7 in esx.

Multumesc!

#2501
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am incercat redpill direct pe wl si nu am reusit. Sunt si maimuta, ce-i drept. Si nici nu am gasit un step by step ca pt maimute pe net.

#2502
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,909
  • Înscris: 22.12.2005
step by step am gasit insa nu merge:(
pe VM e mai simplu dar ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate