Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#307
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Debitul de ACM ar fi important pentru noi, dar nu in defavoarea tuturor altor caracteristici :)
Ma gandesc sa fie cat de cat un echilibru, cum spunea @maricmanu, nu vom avea nevoie tot timpul de acest debit.

@Baxon,
Nu am auzit de acest producator, stii ceva de el? Consideri ca este intradevar o optiune de luat in calcul?

#308
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cauta ce greutate are un Bosch Condens 7000 sau un 2500 daca vrei ceva mai ieftin.

In loc de Protherm-ul ala mai bine un Immergas.

#309
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postionutnegru87, on 22 mai 2017 - 15:17, said:



@Baxon,
Nu am auzit de acest producator, stii ceva de el? Consideri ca este intradevar o optiune de luat in calcul?
Protherm este grup Vaillant .

View Postdevlin2427, on 22 mai 2017 - 15:21, said:

Cauta ce greutate are un Bosch Condens 7000 sau un 2500 daca vrei ceva mai ieftin.


Nu-s curios de bosch sau immergas !
Am o ct protherm care in 16 ani nu m-a dezamagit ( am schimbat la ea doar supapa de admisie in rest merge perfect , inca .. ) .

#310
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaşi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postionutnegru87, on 22 mai 2017 - 14:33, said:

[...] din pacate nu avem o camera tehnica in care sa montam o CT si un boiler separat [...]
Dacă ai o casă cu etaj și amplasarea spațiilor permite, ai putea monta centrala în bucătărie, iar boilerul sub scară. Posted Image

#311
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostBaxon, on 22 mai 2017 - 16:38, said:

Protherm este grup Vaillant .
Nu-s curios de bosch sau immergas !
Am o ct protherm care in 16 ani nu m-a dezamagit ( am schimbat la ea doar supapa de admisie in rest merge perfect , inca .. ) .
Egal cu zero experiența ta. Și eu știu 2 centrale Junkers care merg de aproape 15 ani, un Ariston ieftin care merge fără grețuri de aproape 10 ani etc.

Greutatea spune ceva si despre calitatea și cantitatea materialelor folosite.

#312
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdevlin2427, on 22 mai 2017 - 17:50, said:


Greutatea spune ceva si despre calitatea și cantitatea materialelor folosite.
si totusi de ce Wolf cantareste doar 30 kg? e mai usoara ca oricare alte modele...

#313
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Modelul făcut special pentru zonele defavorizate?

#314
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
din cate stiu Wolf sunt fabricate in Germania, crezi ca sta cineva sa puna tabla mai subtire pt.alea destinate estului europei?

#315
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Eu n-aș presupune niciodată ca nemții sunt străini de practici de genul asta.

#316
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nici eu....
Tot ce este 'pregatit' pentru Est, are o alta calitate.....

#317
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdevlin2427, on 22 mai 2017 - 17:50, said:

.

Greutatea spune ceva si despre calitatea și cantitatea materialelor folosite.
Nu spune nimic de fiabilitate . Poate stii tu mai multe deci ce ar fi sa ne impartasesti " cunostiintele " tale avansate ?! Sau iti place sa tastezi de flori de mar ...

#318
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pentru mine e și greutatea un criteriu de departajare. La fel cum nu as cumpăra o mașină de spălat sub 50kg.

Ideea era alta, un Protherm de acum 15 ani e foarte probabil sa nu aibă nimic în comun cu un Protherm de acum cu excepția brandului.

#319
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua,

Pana la urma am mers pe modelul de la Ariston: Genus Premium EVO 30 FF.
Era cel mai potrivit pentru bugetul meu si avea cel mai bun raport calitate/pret, pe langa functiile mai avansate specifice Ariston. Garantia a fost deasemenea un factor, 5 ani.

Va multumesc pentru sfaturi si pareri.

#320
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa ai noroc de centrala !

#321
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Acum si Class-ul are 5 ani garantie, asa ca puteai sa-ti iei si Clas. Diferentele sunt minime.

Edited by maricmanu, 23 May 2017 - 14:15.


#322
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View Postionutnegru87, on 22 mai 2017 - 12:37, said:

@servoman
Din punctul tau de vedere crezi ca Ariston este cea mai buna optiune? Tinand cont de ceea ce ofera si bugetul in care se incadreaza?
Toate argumentele aduse de mine sunt in urma observatiilor si experientei de pe teren. Nu sunt vanzator de centrale ca sa am interes comercial, dar fac service pe toate marcile si  ma oripilez usor cand vad ce pret au unele centrale care acum 10 ani reprezentau un nume asociat cu produse de calitate si acum pe baza acelui renume castigat acum 10-15 ani vinde produse care din punct de vedere calitativ ....

#323
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Traim intr-o societate de consum, nu? NU se mai fabrica bunuri care te tin " o viata". Te tin maxim "durata de viata a produsului". Nu va mai asteptati sa va luati o masina de spalat si sa va mirati ca se strica dupa 5 ani. Indiferent de renumele producatorului. Mirati-va daca nu moare dupa 3 ani, adica garantia masinii de spalat! Centralele credeti ca sunt diferite? E ca la masinile de curse. Daca nu s-a stricat 100 de metri dupa linia de finis insemna ca nu e optimizata! Puteai sa mai tai din costuri dar n-ai facut-o! Ca si proiectant, asta inseamna concedierea in conditiile in care profiturile se fac din piese in afara garantiei. Deja am cateva "produse" de record care s-au stricat la 2 sau 3 saptamani dupa incetarea garantiei ... si cursa continua. O sa ajungem sa cumparam centrale pe care o sa fie afisata data primei defectiuni si eventual su costul reparatiei (inclusiv numele si numarul de telefon al firmei care face reparatia).

#324
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

View Postmaricmanu, on 24 mai 2017 - 22:03, said:

Traim intr-o societate de consum, nu? NU se mai fabrica bunuri care te tin " o viata". Te tin maxim "durata de viata a produsului". Nu va mai asteptati sa va luati o masina de spalat si sa va mirati ca se strica dupa 5 ani. Indiferent de renumele producatorului. Mirati-va daca nu moare dupa 3 ani, adica garantia masinii de spalat! Centralele credeti ca sunt diferite? E ca la masinile de curse. Daca nu s-a stricat 100 de metri dupa linia de finis insemna ca nu e optimizata! Puteai sa mai tai din costuri dar n-ai facut-o! Ca si proiectant, asta inseamna concedierea in conditiile in care profiturile se fac din piese in afara garantiei. Deja am cateva "produse" de record care s-au stricat la 2 sau 3 saptamani dupa incetarea garantiei ... si cursa continua. O sa ajungem sa cumparam centrale pe care o sa fie afisata data primei defectiuni si eventual su costul reparatiei (inclusiv numele si numarul de telefon al firmei care face reparatia).

Ai dreptate daca ti se strica in postgarantie o componenta importanta de exemplu schimbatorul sau placa electronica costul acestora te pune in situatia reala de a prefera cumpararea unei centrale noi, daca iti cere pe un schimbator 70% din pretul unei centrale noi mai bine iei noua deci se incurajeaza consumul, producatorii au totul calculat nu merg niciodata on pierdere

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate