Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sisteme de incalzire, racire, ventilare in solarii/sere/rasadnite

- - - - -
  • Please log in to reply
1172 replies to this topic

#955
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Gata a venit si al meu. Credeam ca e mai mare dar nu-i problema. Problema e ca nu stiu cum sa-l montez,cum se leaga rezistenta la el. Va rog o schema,asa mai bābeste 😊

Attached Files



#956
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Uite aici o schema de montaj:

https://www.frigoteh...0000070710.html

#957
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Multumesc, dar cum spuneam sunt in stadiul de novice in ale electricii si nu prea cunosc simbolurile..este corect cum am interpretat ?
Are importanta daca leg faza la 1 si nulul la 2 sau pot sa le inversez intre ele?

Attached Files



#958
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cel mai corect ar fi cu faza la borna 2.

#959
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Dar asta inseamna ca si stecherul sa fie introdus in priza mereu in aceiasi pozitie pentru a si pastra polaritatea,corect?

#960
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Da, faci semn pe priza si stecher pentru faza.

#961
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Curentul e alternativ. Nu contează cum legi.

#962
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Am inteles,multumesc frumos.  Vineri rasadnita va intra in probe,pana la urma va fi construita in solar datorita luminozitatii.

#963
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 e_miron, on 06 decembrie 2017 - 15:59, said:

Curentul e alternativ. Nu contează cum legi.
Se stie asta, indicat este ca pe rezistenta sa nu fie faza in permanenta ci  numai cand da comanda termostatul. Este o masura suplimentara de protectie, nu trebuie neaparat tinut cont de ea, dar daca tot avem posibilitatea e pacat sa nu o facem.

#964
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Exact ca la alimentarea unei lampi, faza o treci prin intrerupator si in dulie faza este in fundul duliei, nu pe filetul becului.

#965
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

 e_miron, on 06 decembrie 2017 - 15:59, said:

Curentul e alternativ. Nu contează cum legi.
Asta e o presupunere gresita. Nulul (chiar si cel activ) e la potentialul pamantului, pe care stai si tu (sau foarte aproape, ca nu e chiar impamantare). Faza oscileaza cu +-325 volti fata de null. Idea e ca nulul putin probabil sa te curenteze, dar faza cu siguranta te scutura de nu te vezi. De asta e bine sa treci prin intrerupatoare faza, daca schimbi becul, putine sanse sa te scuture daca ceva merge prost.

@gogoritagogorita , vezi ca ai si impamantare la cablul care l-ai cumparat. Leag-o si pe aia, o sa iti prinda bine. Si eu am cabluri tot din alea. Fiind mai sensibil la curent, pe mine ma gadila si prin efect capacitiv, nu tare, dar il simt. Dupa ce am  legat masa de structura metalica a solarului nu am mai avut probleme.
Fa si cum zice corsica, dai cu markerul pe priza si pe stecker, in asa fel incat faza sa treaca prin releu.

Edited by gap2007, 06 December 2017 - 23:28.


#966
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Cu siguranta voi face semne pe cabluri. Cablul are impamantare,dar priza la care va fi legat nu are,ca atare ma gandesc sa bat in pamant langa rasadnita o teava metalica si sa leg impamantarea acolo..tevile solarului sunt vopsite cu vreo 3 straturi de email si parca mi e mila sa cojesc vopseaua,rugina abia asteapta sa intre 😁

Attached Files



#967
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Daca solarul este metalic si ce este in pamant/beton nu este vopsit te-as sfatui ca la cel mai apropiat stalp sa infiletezi un autoforant cu diametru mai mare de care sa prinzi un cablu pentru impamantare (de cupru), cu ajutorul unui papuc PTR (intr-un cap intra cablul si la celalalt cap are gaura unde strangi cu autoforantul).

#968
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Daca asa e mai bine atunci asa facem. De fapt capetele solarului sunt din profile tip I. Fiind groase de peste 1 cm nu am mai vopsit portiunea bagata in beton, pot sa dau gaura in marginea profilului si pun surub cu piulita. Saiba am improvizat din o tabla de cupru,am conductor de cupru de 3 mm. Lungimea sa va fi de cca 3 m de la locul unde va fi pus termostatul pana la stalp. O fi prea lung? Eu ma gandeam ca va curenta tot solarul daca leg firul acolo 

Attached Files



#969
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
ce parere aveti despre sobele astea
https://www.lumeasat...-si-simpla.html
o fi poveste sau e adevarat?
am vorbit la telefon cu vinzatorul si a zis ca zilele astea livreaza catre niste legumicultori din oltenia 4 buc de sobe

#970
flavv85

flavv85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.10.2017
Buna ziua,

Flavius este numele meu, sunt incepator, mi-am propus sa produc flori taiate si la ghiveri in vederea comercializarii, in zona Drobeta Turnu Severin.
Am citit tot ce am gasit aici pe forum despre incalzirea solarului, rasadnitei.
Am pus un link cu cateva poze, cu ce am facut pana acum.
Am montat un solar de 20x4m in care am facut o rasadnita de 6m x 1,5 m. Rasadnita este pe folie de mulcire, polistiren de 5 cm, 4 cm de nisip, fire de incalzire, nisip 3-4 cm, folie si apoi tavile cu rasaduri.
Nu reusesc sa cresc pe timpul noptii temperatura in pat mai mult de 17-18 grade. Am pus doua randuri de agril. Intr-un capat am montat si o aeroterma de 2kW. Temperatura peste noapte nu a scazut sub 0 grade.
Doresc sa intreb persoanele care folosesc acelasi aparat cu cabluri coreene de 120ml, daca reusesc sa scoate mai multe grade, sau daca asa ar trebui sa functioneze aparatul.
Grijile mele apar in momentul in care pe timpul noptii vor fi temperaturi de -10, -15 grade....

In alta oridine de idei, vis-a-vis de rasdnita doresc sa mai fac un pat cald de 20m/1,5m. Ca sa mai scap de partea cu caratul cu roaba si sa numai construiesc cadrul de pat din lemn, ma gandeam sa sap pamantul 15-20cm, sa pun polistiren de 5 sau de 10 cm jos si laterale, folie peste si sa arunc pamantul inapoi dupa care sa trec cablurile de curent. Ar functiona la fel de bine ca si patul umplut cu nisip? As evita sa scot 2 tone de pamant si apoi sa aduc alte 2 tone de nisip.

link-uri poze: https://www.dropbox....SWuCg4oA_a?dl=0

Multumesc!

#971
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Cel mai bine pe mese. La nivelul solului ai cea mai scăzută temperatura din solar.

#972
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014

 flavv85, on 18 decembrie 2017 - 10:05, said:

Buna ziua,

Flavius este numele meu, sunt incepator, mi-am propus sa produc flori taiate si la ghiveri in vederea comercializarii, in zona Drobeta Turnu Severin.
Am citit tot ce am gasit aici pe forum despre incalzirea solarului, rasadnitei.
Am pus un link cu cateva poze, cu ce am facut pana acum.
Am montat un solar de 20x4m in care am facut o rasadnita de 6m x 1,5 m. Rasadnita este pe folie de mulcire, polistiren de 5 cm, 4 cm de nisip, fire de incalzire, nisip 3-4 cm, folie si apoi tavile cu rasaduri.
Nu reusesc sa cresc pe timpul noptii temperatura in pat mai mult de 17-18 grade. Am pus doua randuri de agril. Intr-un capat am montat si o aeroterma de 2kW. Temperatura peste noapte nu a scazut sub 0 grade.
Doresc sa intreb persoanele care folosesc acelasi aparat cu cabluri coreene de 120ml, daca reusesc sa scoate mai multe grade, sau daca asa ar trebui sa functioneze aparatul.
Grijile mele apar in momentul in care pe timpul noptii vor fi temperaturi de -10, -15 grade....

In alta oridine de idei, vis-a-vis de rasdnita doresc sa mai fac un pat cald de 20m/1,5m. Ca sa mai scap de partea cu caratul cu roaba si sa numai construiesc cadrul de pat din lemn, ma gandeam sa sap pamantul 15-20cm, sa pun polistiren de 5 sau de 10 cm jos si laterale, folie peste si sa arunc pamantul inapoi dupa care sa trec cablurile de curent. Ar functiona la fel de bine ca si patul umplut cu nisip? As evita sa scot 2 tone de pamant si apoi sa aduc alte 2 tone de nisip.

link-uri poze: https://www.dropbox....SWuCg4oA_a?dl=0

Multumesc!
polistiren de 10 chiar 15 cm e f bun daca nu mai scoti de acolo pamantul si ramane definitiv rasadnita se poate face !eu am avut pe pamant rasadnita in primavara si consumul de curent a fost mai mare jos fata de masa , dar daca izolezi f bine si noaptea mai pui polistiren deasupra  pe rasadnita si lasi aerisire la fiecare 2m un 20 cm acoperit cu folie agril zic ca ar merge si pe pamant !! e parerea mea !mai citeste pe forum si iti faci o idee!?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate