Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Sycron MD9701B

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#1
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006
Din dorinta de a mai clarifica din aspectele privind aceasta tableta, initiez acest topic. Este vorba de una din tabletele din oferta de Black Friday: Sycron MD9701B.

Iata specificatiile tehnice:

Denumire: Tableta Sycron MD9701B, 9.7 inch MultiTouch, Cortex A9 1.5GHz, 1GB RAM, 16GB SSD, Android 4.1
Cod producator: MD9701B
Garantie tehnica:  12 luni
Garantie de conformitate:  24 luni
Display
Diagonala  9.7 inch
Rezolutie  1024 x 768 pixeli
Tehnologie  Multi-Touch
Tip touchscreen  Capacitive
Ecran IPS  Da
Procesor
Procesor  ARM
Familie  Cortex
Model  A9
Frecventa  1,5 GHz
Numar nuclee  2
Memorie RAM
Capacitate RAM  1 GB
Stocare
Capacitate  16 GB
Placa Video
Producator chipset  ARM
Seria  MALI
Model  400
Conectivitate
Wireless  802.11 b/g/n
Bluetooth  Da
3G  Optional, modem extern
Porturi
micro-USB  1
HDMI  1
Multimedia
Camera web  2 Mpixeli
Camera web secundara  VGA
Microfon incorporat  Da
Formate audio  MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, AC3, WAV, OGG
Formate video  AVI, MPG, MKV, RM, RMVB, MP4, MOV, VOB, DAT, FLV, TS, 3GP, WEBM
Formate foto  JPG, PNG, BMP, GIF, TIF
Formate text  TXT, PDF, EPUB, PDB, FB2, HTML, RTF, CHM
Software
Sistem de operare  Android 4.1
Baterie
Tip  Li-polimer
Dimensiuni Fizice
Dimensiuni  247.3 x 194.2 x 11.5 mm

Captura de ecran nu atasez intrucat pe internet se gasesc numai cele ale modelului de 7"

Cateva opinii de pe un site de comert online, printre care si o scurta opinie a mea:

Rating: 5 din 5
Pro:
Imagine clara
Ruleaza usor clipuri hd online
Contra:
Sunet slab
Camera de doar 2 mp
Altele:
Cand am scos-o din cutie era insotita de o folie lipita pe ecran si un cablu mini usb. Imagine buna, raspuns rapid la atingere si navigare lejera in browserul nativ. Asa cum ma asteptam. Ce nu ma asteptam sa vad e lipsa brandului. Are logo, slogan si manual de utilizare. Dar lipseste cu desavarsire. N-au e-mail sau adresa a sediului. Spun doar ca tableta e made in China, ceea ce nu e o problema, dar, totusi, cine-i Sycron? Producatorul de memorii? Sycrontech? Site-ul nu mai exista si lumea din jurul nostru nu discuta despre aceasta firma. Pe internet doar noi, romanii, am auzit de ei si le-am folosit produsele. Cateva cunostite care lucreaza in magazine de electronice mi-au spus ca aceste tablete s-au vandut ca painea calda. Banuiesc ca foarte multi cumparatori au mers la risc. Pana la urma ne bazam cu totii pe garantie, insa unii au ghinion. Isi cumpara un lucru si nu au timp sa se bucure de el pentru ca il tin mai mult in service. Sper doar sa nu ne numaram printre ghinionisti, noi, posesorii de tablete Sycron. Daca aveti, dati-ne, va rog, un mesaj de incurajare!


Victor - Ieri
Ce pot sa adaug este ca autonomia nu este foarte mare (maxim 3 ore) si pierde destul de des reteaua wireless. Ca si plusuri: rezolutie buna, ruleaza usor clipuri full hd si nu doar cele online. Am observat si eu ca numai noi romanii am auzit de tablete sycron si site-ul este gol. La una dintr cautari am gasit ca firma sycron apartine de domeniul technology si ca este din Romania: http://www.brandsoft...d.com/logo/sycr ... ology-corp

Bogdan
Bogdan - Ieri
Si eu am cumparat o tableta identica si sunt f multumit de ea doar sunetul se aude f slab si inca nu am gasit o husa care sa se potriveasca. Mi se pare o achizitie cea mai buna achizitie care am putut sa o fac.

adi
adi - Ieri
Foarte placuta ca si aspect, se ncarca pe micro usb, are un led albastru aprims nonstop dar care nu incomodeaza, spatele e cauciucat, se tine f bine in mana' raspunde ok la comenzi, din pacate, de cand am citit ce ai scris voi mai sus.... a inceput sa piarda si a mea din semnal :( ... dar arata f bine, se misca bine, imi place !!

alex
alex - Acum 11 ore
pierde grav din semnal cand bateria scade sub 30 la suta

Si acum alte detalii constatate de mine, cu ajutorul Antutu Benchmark:
- procesorul este tip dual-core ARMv7 252-1416MHz
- rezolutia este 1024x720
- memoria RAM este 876,3MB, ROM 503,9MB si internal storage 13880,4MB
- Android 4.1.1.
- nu se stie capacitatea acumulatorului...
SCOR TOTAL: 12353

In continuare, cand "vrea" tableta, pierde brusc din conexiunea wifi, stick-ul de RDS functioneaza in schimb perfect cu un adaptor usb otg.
Cateodata se mai blocheaza pentru scurte momente de timp daca o solicit cu mai multe procese in paralel.
N-am incercat iesirea hdmi inca iar autonomia este in jur de 3 ore daca o utilizez aproape non-stop.

Momentan, de vreo 2 zile incerc sa-i gasesc husa cu tastatura, cu prindere laterala, acest model:
http://dx.com/p/adju...pc-black-235494
nu acesta care are prindere doar sus si jos:
http://dx.com/p/80-k...et-black-230801
si bineinteles la niste preturi umane de sub 100 lei, avand in vedere cat a costat tableta nici nu are rost sa investesc mai mult!

Cine afla site-ul oficial al producatorului, il rog sa-l posteze aici intrucat variantele gasite de mine:
www.sycrontech.com.tw  sau  www.sycron.com.tw
nu functioneaza si cumva am vaga impresie ca producatorul a patit ceva si a scapat brusc de toate stocurile ceea ce mi-ar provoca ganduri negre in ceea ce priveste garantia acestui produs, de 12 luni!
Sper sa ma insel...

#2
merisordan

merisordan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2013
Buna ziua. Mi-am luat si eu aceasta tableta si am fost placut surprins de modul in care se "misca". Va multumesc ca ati deschis acest topic, sper sa intre cat mai multi posesori. Ce ma deranjeaza cel mai mult este sonorul extrem de slab, aveti idee de un soft care sa-i mareasca volumul ? Deasemenea ar fi interesant daca se poate face upgrade la android 4.2 sau 4.3. Ce programe v-ati instalat si cum functioneaza ? Eu mi-am pus sopcast-ul, Romania tv, MxPlayer si se misca bine, dar, din cauza sonorului ff slab practic nu le poti urmari. Cu stima.

#3
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006
Se misca foarte bine dar v-am zis ca uneori se blocheaza cateva momente...Sonorul am observat si eu ca este extrem de slab! Ar trebui sa exista aplicatii in genul dsp manager care am avut-o pe un lenovo p770 sau cautati pe google play "volume enhance" sau alte combinatii. Upgrade la android 4.2 sau 4.3 o sa se poata face atunci cand identificam o tableta clona, surioara a acesteia pentru ca efectiv nu exista informatii pe google referitoare la aceasta tableta, nici pe site-uri de profil precum xda developers, modaco, needrom, etc.
Am instalat foarte multe programe, printre care si toate enumerate de dvs. (apropo romania tv nu mai e ce-a fost!!!), in afara de jocuri si e chiar ok! Am rulat si filme 1080p cu mx player si s-a miscat foarte bine!

#4
merisordan

merisordan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2013
Ce programe de tv live folositi ? A fost unul "TV Europe" pe google play, dezvoltat de ai nostri, care mergea acceptabil (majoritatea posturilor se deschideau cu mx player), dar a disparut... :(. Apropo, nu ma prea pricep, scrie in specificatii de o stocare de 16 giga, dar la mine apare ca mai am spatiu doar vreo 300 mega dupa ce am folosit 200. Ma puteti lamuri ? Si in ce consta optiunea "mod HDMI" ? Va multumesc anticipat.

#5
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006

View Postmerisordan, on 27 noiembrie 2013 - 15:09, said:

Ce programe de tv live folositi ? A fost unul "TV Europe" pe google play, dezvoltat de ai nostri, care mergea acceptabil (majoritatea posturilor se deschideau cu mx player), dar a disparut... Posted Image. Apropo, nu ma prea pricep, scrie in specificatii de o stocare de 16 giga, dar la mine apare ca mai am spatiu doar vreo 300 mega dupa ce am folosit 200. Ma puteti lamuri ? Si in ce consta optiunea "mod HDMI" ? Va multumesc anticipat.
Nu prea mai folosesc. Acum vreo cateva luni, rulam "Online TV" care se baza pe sopcast dar din cate am observat ieri la meciurile din UCL, multe canale nu sunt disponibile adica afiseaza doar reclame! Iar DigiFilm si HBO deasemenea nu mai functioneaza prin aplicatia respectiva!!! Stocarea de care spuneti dvs. este de tip ROM (cititi postarea mea initiala) si este de 503,9MB la mine. Va recomand sa instalati aplicatia App2SD care pentru aplicatiile ce permit acest lucru, va ajuta sa le mutati pe memoria interna SD (cea de 13880,4MB). Per total memoria este de aproape 16 GB dar insumand RAM+ROM+internal storage adica mai pe romaneste cand au declarat ei 16 GB memorie de fapt a fost MARKETING!
Mod HDMI inseamna ca utilizand un adaptor miniHDMI la HDMI, puteti sa afisati in timp real ecranul de la tableta la un TV cu port HDMI. Eu de ex. folosesc aceasta optiunea ca sa ma uit la filme online, utilizand un mk808!

#6
merisordan

merisordan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2013
Ce coincidenta, si eu am un mk808b...:), i-am facut update la 4.2.2 si cu perechea XBMC+NaviX am reusit sa vad toate partidele Simonei Halep anul acesta. In rest cred ca ar trebui sa-i pun un SD card, nu ?

#7
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006

View Postmerisordan, on 27 noiembrie 2013 - 19:41, said:

Ce coincidenta, si eu am un mk808b...Posted Image, i-am facut update la 4.2.2 si cu perechea XBMC+NaviX am reusit sa vad toate partidele Simonei Halep anul acesta. In rest cred ca ar trebui sa-i pun un SD card, nu ?
SD la ce? La mk808 sau sycron?

#8
merisordan

merisordan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2013
La tableta ma refeream, bineinteles. Dar, ca idee, daca aveti mk808-ul de ce v-ati luat aceasta tableta ? Pe mine sincer, m-a incantat pretul dar nu prea ii gasesc utilitate...doar, eventual, sa citesc carti in format word sau pdf. Dvs la ce-o veti folosi ? Ce programe ma sfatuiti sa instalez pe ea ? Mi-am pus AceStream si merge foarte bine pentru sport live.

#9
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006

View Postmerisordan, on 28 noiembrie 2013 - 13:44, said:

La tableta ma refeream, bineinteles. Dar, ca idee, daca aveti mk808-ul de ce v-ati luat aceasta tableta ? Pe mine sincer, m-a incantat pretul dar nu prea ii gasesc utilitate...doar, eventual, sa citesc carti in format word sau pdf. Dvs la ce-o veti folosi ? Ce programe ma sfatuiti sa instalez pe ea ? Mi-am pus AceStream si merge foarte bine pentru sport live.
Nu vad de ce sa-i puneti SD ca totusi aproape 14 GB ar trebui sa va ajunga...Mi-am luat aceasta tableta intrucat mai butonez pe internet, office, filme online si cand stau in pat, pe canapea sau, ca tot romanul, la toaleta! Eu am instalat cool reader, kingsoft office, mercador/tocmai, mx player, map of romania si diverse tool-uri gen curs valutar, unit converter, feroviar, etc. Nu gasesc AceStream pe google play. Sigur asa se numeste?

#10
motor1978

motor1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.08.2011
La aceasta adresa http://gajah12388.en...MD9701B.html.am reusit eu sa vad specificatiile complete dar acum nu o mai accesa.In mare este ce scrie si la primul post cu completarea ca are un acumulator de 6000 mA.Eu sunt  multumit de ea mai ales ca am luat-o cu 360 lei in loc de 650.Sunetul slab cam lasa de dorit luminozitatea mergea mai mare dar....e destul de ok raport calitate pret.Posted Image

#11
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006
http://webcache.goog...1&hl=ro&ct=clnk

Multumesc pentru idee! Se pare ca are 6000mah...interesant!

#12
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Am cumparat si eu acest model de tableta chiar de black friday , am gasit-o la oferta la 349 de lei. Mi se pare super ok la banii astia, totusi ce ma nemultumeste este cei 500 de mega pt aplicatii... in rest se descurca exemplar in jocuri si filme. Ce as mai avea de sp us ar fi ca isi ma pierde conexiunea cateodata la internet. Sa speram ca nu o sa avem probleme cu ea.

Am cumparat si eu acest model de tableta chiar de black friday , am gasit-o la oferta la 349 de lei. Mi se pare super ok la banii astia, totusi ce ma nemultumeste este cei 500 de mega pt aplicatii... in rest se descurca exemplar in jocuri si filme. Ce as mai avea de sp us ar fi ca isi ma pierde conexiunea cateodata la internet. Sa speram ca nu o sa avem probleme cu ea.

#13
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006

View Postgeo_fly, on 29 noiembrie 2013 - 00:56, said:

Am cumparat si eu acest model de tableta chiar de black friday , am gasit-o la oferta la 349 de lei. Mi se pare super ok la banii astia, totusi ce ma nemultumeste este cei 500 de mega pt aplicatii... in rest se descurca exemplar in jocuri si filme. Ce as mai avea de sp us ar fi ca isi ma pierde conexiunea cateodata la internet. Sa speram ca nu o sa avem probleme cu ea.

Am cumparat si eu acest model de tableta chiar de black friday , am gasit-o la oferta la 349 de lei. Mi se pare super ok la banii astia, totusi ce ma nemultumeste este cei 500 de mega pt aplicatii... in rest se descurca exemplar in jocuri si filme. Ce as mai avea de sp us ar fi ca isi ma pierde conexiunea cateodata la internet. Sa speram ca nu o sa avem probleme cu ea.
Si eu la fel, cu taxa kaki cu tot a fost 355 lei. Problema cu wifi imi mananca zilele!!! Cei 500 MB daca fac hocus-pocus sa zicem ca imi ajung...

#14
ramiro_marius

ramiro_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.02.2005
si la mine se aude foarte incet sunetul..a incercat careva ceva la service sau la garantie?

#15
merisordan

merisordan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2013

View Postvursianu, on 28 noiembrie 2013 - 16:02, said:

Nu vad de ce sa-i puneti SD ca totusi aproape 14 GB ar trebui sa va ajunga...Mi-am luat aceasta tableta intrucat mai butonez pe internet, office, filme online si cand stau in pat, pe canapea sau, ca tot romanul, la toaleta! Eu am instalat cool reader, kingsoft office, mercador/tocmai, mx player, map of romania si diverse tool-uri gen curs valutar, unit converter, feroviar, etc. Nu gasesc AceStream pe google play. Sigur asa se numeste?
Programul se numeste "Torrent Stream Controller" si este in google play. Iti instaleaza ace streamer si ai o multime de posturi (majoritatea rusesti) care se deschid apoi cu MxPlayer. Eu il folosesc pentru a vedea transmisiile de sport din Wizwing. Am un program ff misto instalat pe telefon si mk 808b, TV Europe, care are posturi romanesti ce se pot vedea cu mxplayer. Programul nu mai este in google play, exista o posibilitate de a-l trece de pe telefon pe tableta ? Cu sonorul ma descurc la filme si tv cu mxplayer dat la maxim dar poate stie cineva un soft de amplificare ?

#16
vursianu

vursianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.03.2006
@ramiro_marius: pe link-ul cu specificatii gasit de mine in cache-ul google scrie ca difuzorul este de 1w...cred ca de 1w se si aude...
@merisordan: trebuie cautat pe google sau extras cumva apk-ul din mk808b. v-am mai zis de soft de amplificare printre primele posturi dar vedeti sa nu stricati difuzorul magic de 1w!

#17
ramiro_marius

ramiro_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.02.2005
ceva rezultate cu softul acela?intreb pt ca nu pot instala acum sa testez pt ca nu am tableta la mine..eu ma gandeam sa o returnez..

#18
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View Postramiro_marius, on 29 noiembrie 2013 - 18:31, said:

ceva rezultate cu softul acela?intreb pt ca nu pot instala acum sa testez pt ca nu am tableta la mine..eu ma gandeam sa o returnez..
pai si ce sa iei?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate