Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Autorizatie pentru filmare

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Salutare! Am deschis acest topic in urma unei situatii intervenite la o institutie publica(nu dau nume).In timp ce-mi filmam copilul cand lua autografe de la carcotasii de la Prima tv,am fost abordat de cateva persoane de la Primarie(asa ziceau ei)care mi-au cerut sa ma legitimez si sa le prezint Autorizatie de filmare.Nu am asa ceva si ,datorita unui amic*greu*care era prin zona am reusit sa scap fara eventuale probleme.INTREBARE:fratilor care filmati pe la nunti si diferite ocazii,voi ce faceti in situatii de-astea?Cum va justificati?In speranta ca voi sti sa ma apar in alte situatii similare,astept sfaturi de la voi.
Respect! :peacefingers:

#2
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Daca esti pe domeniul public nu-ti trebuie autorizatie.
Pe tot ce inseamna proprietate privata iti trebuie acordul proprietarului, cu mentiunea ca daca vrei sa-l filmezi pe unul in curte ai voie sa-l filmezi fara acordul lui de pe domeniul public daca te tine obiectivul (Vezi cazul vilelor politicienilor, care sunt filmate din strada) ;)
Exista anumite institutii unde nu ai voie sa filmezi (UM, obiective strategice,ambasade, muzee, etc) dar acestea de regula au placute de avertizare (indicatoare WTF) din care deduci ca nu ai voie. La UM si Obiective strategice daca ai filmat ceva ai pus-o. Dai cu subsemnatul cateva ore bune.  :D

Exista si bagatori de seama pe lumea asta in special paznici si portari care cred ca daca seful le-a spus sa nu lase pe nimeni  sa filmeze ei cred ca asa scrie si la lege. Astora ca amator nu ai ce sa le faci decat sa te f--i in gura cu ei. :)
Sper ca te-am lamurit.


P.S. Mai stii poate ca institutia aia se aflau detinutii CIA si de-aia nu te-au lasat  :w00t:

Edited by Night Elf, 09 December 2005 - 19:59.


#3
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
*Sper ca te-am lamurit*.  Pai...nu prea :confuzzled: Intre timp m-am interesat la un amic care lucreaza la Primarie si mi-a zis ca daca vreau sa nu mai am probleme cu nimeni,imi trebuie o autorizatie(era vorba de ceva in legatura cu AUDIOVIZUAL).Acum va intreb:voi,care filmati la nunti si alte ocazii,aveti asa ceva?Va rog sa ma lamuriti cum este LEGAL,si asta ca sa nu se mai bage in seama cu mine tot felul de *meseriasi*.
Respect! :peacefingers:

Edited by Mtz, 09 December 2005 - 22:25.


#4
ala_negru

ala_negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.06.2005
In principiu autorizatia este necesara doar atunci cand vrei sa scoti bani din filmare sau fotografiere ca altfel aparatele foto/video nu s-ar mai fi vandut fara sa ai autorizatii de filmare...

Edited by Mtz, 09 December 2005 - 23:16.


#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Intr-o vreme la primaria TM era o taxa de fotografiat si alta pt filmat, pusa ca sa mai stringa si ei un ban. In decembrie trecut am filmat si facut poze si nu am platit nimic.

In Iulis Mall TM am facut poze in vreo 3 vizite, pina a venit un agent de paza la mine sa imi zica ca nu e voie sa fotografiez elementele de arhitectura.... dupa vreo saptamina au pus si semne de fotografiatul si filmatul interzis...

Prin 2000, fiind in vizita prin Drobeta Turnu Severin, am idioata idee sa filmez in port. Nu au trecut 3 minute si a venit la mine un militar constincios care mi-a spus ca nu e voie sa filmez frontiera de stat a patriei. L-am spus ca pe malul dunarii, spre orsova, sint multe parcari din care pot sa filmez daca vreau frontiera fara sa ma vada nimeni. Idiotul m-a dus in comandament la seful lui, om cu gindire mai multa, m-a pus sa ii arat pe ecranul camerei ce am filmat si m-a pus sa sterg portiunea filmata in port.  :death:

Sint unii care au patit chiar in USA (si au spus pe aici pe forum pe undeva) ca filmind o cladire oficiala (fara sa stie) au fost atentionati (amabil) ca nu e voie sa filmeze acea cladire... Nu i-a pus sa stearga imaginile...  :peacefingers:

Attached Files


Edited by H725, 10 December 2005 - 01:48.


#6
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
daca faci bani din filmari e recomandat sa fii persoana fizica autorizata si ai scapat de toate bataile de cap. inca nu am auzit pe cineva sa aiba probleme, decat cei care pun muzica pe la nunti, botezuri. acolo e cu drepturile de autor  :D

#7
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 nirosbog, on Dec 9 2005, 20:40, said:

... Intre timp m-am interesat la un amic care lucreaza la Primarie si mi-a zis ca daca vreau sa nu mai am probleme cu nimeni,imi trebuie o autorizatie(era vorba de ceva in legatura cu AUDIOVIZUAL)....

:D
Daca-ti iei o astfel de autorizatie, scaneaz-o si pune-o si tu aici sa vedem si noi ce scrie  in ea  -_-

#8
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....e o autorizatie de PFA....unde iti scrie codul CAEN 7841 - activitati fotografice...si ca sa o obtii iti trebuie o diploma de profil (foto sau video....video fiind incadrat la aceeasi categorie...mai putin realizare de lung metraje si/sau publicitate pt. care sunt coduri separate). In mod normal nu are nimeni voie sa te intrebe ce si cum faci ...dar de...:(, e Romania....
....noi nu avem probleme de gen pt. ca suntem firma (legitimatii de servici)...si daca are cineva chef de discutii sa se prezinte la firma, ca pe teren nu trebuie sa ai dupa tine CUI-ul....:). Am avut si noi controale...dar daca esti firma....trebuie sa vina la sediu cu garda....OP-ul...etc...daca au ceva cu tine. Pt. nunti e suficient ca omul care executa lucrarea sa aiba o copie dupa contractul cu clientii... cu restul se descurca patronii firmei....binenteles, omul trebuie sa fie angajat...:)
Legat de muzica...nu pt. drepturile de autor au probleme (aste le platesi usor pe numele clientului daca esti PFA...sau al firmei daca vrei sa o decontezi)...ci pt. faptul ca lucreaza la negru, nu au nici un fel de autorizatii sau firme.....deci nu platesc impozit.....

Edited by Ankh, 10 December 2005 - 11:54.


#9
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Va multumesc tuturor pentru informatii9si in special lui Ankh,care a fost cel mai explicit!)Totusi,mai arunc o intrebare:la inceputul anului viitor,seful meu ii face nunta lui fii-sau si m-a rugat sa-i filmez eu nunta(fara bani,v-ati dat seama :puke: -sefu-i sef,de!).Pot pati vreo belea,in situatia unui control inopinant?
P.S.Nu am autorizatie si tot ce am filmat pana acum a fost moca(prieteni,rude,obligatii :death: )
Respect! :peacefingers:

#10
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Ma ocup de astfel de filmari (nunti, botezuri, ocazii festive etc.) de 4 ani si jumatate si NICIODATA nu am intampinat asemenea probleme.

#11
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
......sincer...nu cred ca ai vrea sa ai asa probleme...amenzile pot fi destul de usturatoare...si se lasa si cu garda peste tine.....:)

#12
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 Ankh, on Dec 17 2005, 12:03, said:

......sincer...nu cred ca ai vrea sa ai asa probleme...amenzile pot fi destul de usturatoare...si se lasa si cu garda peste tine.....:)
Astept cu interes sa intampin astfel de probleme  :coolspeak:

#13
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...:)tu...nu ai cum...decat daca te reprofilez...... :clapping:

#14
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 Ankh, on Dec 17 2005, 12:03, said:

......sincer...nu cred ca ai vrea sa ai asa probleme...amenzile pot fi destul de usturatoare...si se lasa si cu garda peste tine.....:)

Concluzie:orice filmare(si aici spunem:nunti,petreceri,etc)este ilegala,atata timp cat nu ai autorizatie?Probabil ca tu esti sigur pe ceea ce afirmi :o .
P.S.fii mai explicit referitor la *garda peste tine*.
Respect! :peacefingers:

#15
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....orice filmare din care tu scoti bani (neimpozitabili) te fac posibil de amenda. Dupa ce iti iei amenda....va veni si garda sa te controleze (daca esti firma sau PFA) daca cei care au filmat au carte de munca etc...daca esti la negru poti oricum sa-ti iei o amenda de sa te scoata din afaceri...
   Daca sunt suparati rau pe tine pot sa vina si BSA+ORDA si ai mai luat o amenda.....depinde de situatie.
  Eu de ex....primesc reclamatii de la "prieteni".....

#16
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 Ankh, on Dec 18 2005, 04:41, said:

....orice filmare din care tu scoti bani (neimpozitabili) te fac posibil de amenda.
Da frate,dar e vreunul fraier sa spuna ca scoate bani din filmari. Toti spun (la o adica!) ca este prieten cu respectivul, ca are o obligatie, etc. Cum verifica garda asta? Doar nu te toarna aia carora le filmezi! :nonobad:
Respect! :peacefingers:

Edited by Mtz, 18 December 2005 - 11:53.


#17
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...da frate...dar dupa ce te legitimeaza aia vreo luna la rand....crezi ca tine sa le zici ca tu esti prieten cu viitorii miri pe 2 ani?....:)....o data scapi cu asta....poate si a 2-a oara....dar cand te prind a 3-a oara.....esti bun de plata.....
Sincer, si la noi se face treaba asta dar mie personal imi convine de minune....deh....mai scap de piata neagra.....:).....iar daca filmezi pe "gratis"....o amenda de 50 de milioane te cam linisteste......;)

Edited by Ankh, 18 December 2005 - 14:31.


#18
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Aici ai dreptate.Acum ,ca m-ai lamurit,iti multumesc pt.ajutor si-ti doresc numai bine.
Respect!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate