Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Bugeacul inapoi . Dar cum ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#19
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Trimitem niste soldati deghizati in ucraineni sa atace cateva puncte de granita romanesti...Drept raspuns pentru aceasta ofensa, atacam rapid Ucraina, o cucerim si devine teritoriu al Romaniei Mari. Avem tot NATO-ul in spate, Rusia nu o sa aiba curaj sa se bage, sau sa zica ceva....

#20
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
Nunceagul?

Edited by -incoerent-, 21 November 2013 - 19:30.


#21
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

 Gonthar, on 21 noiembrie 2013 - 19:16, said:

Trimitem niste soldati deghizati in ucraineni sa atace cateva puncte de granita romanesti...Drept raspuns pentru aceasta ofensa, atacam rapid Ucraina, o cucerim si devine teritoriu al Romaniei Mari. Avem tot NATO-ul in spate, Rusia nu o sa aiba curaj sa se bage, sau sa zica ceva....

Da problema ii ca ar trebuii sa colaboram cu rusii ca americanii sprijina Ucraina ca sa intre in Nato si Ue, da Putin deja a spus ca daca Ucraina continua acest curs pro-european atunci ea nu va intra intreaga in Nato si sa Ue. Asa ca iar ar trebuii sa facem o rocada , o intoarcere a aliantelor, chiar daca numa pe moment, si sa nu uitam ca nu numai rusii ar lua ceva bucatele din Ucraina ci si Polonezii, care au acolo Lvovul cu Galitia .

 -incoerent-, on 21 noiembrie 2013 - 19:25, said:

Nunceagul?
Posted Image

Edited by SucreBolivar88, 21 November 2013 - 19:38.


#22
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

 Gonthar, on 21 noiembrie 2013 - 19:16, said:

Trimitem niste soldati deghizati in ucraineni sa atace cateva puncte de granita romanesti...Drept raspuns pentru aceasta ofensa, atacam rapid Ucraina, o cucerim si devine teritoriu al Romaniei Mari. Avem tot NATO-ul in spate, Rusia nu o sa aiba curaj sa se bage, sau sa zica ceva....
Acuma cã ai scris, degeaba. Trebuia sã dai un pm la Bãse.

#23
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 SucreBolivar88, on 21 noiembrie 2013 - 19:37, said:

Da problema ii ca ar trebuii sa colaboram cu rusii ca americanii sprijina Ucraina ca sa intre in Nato si Ue.....
Ucraina o sa intre in NATO si UE, dar asta dupa ce o sa devina judet romanesc...

#24
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

 Gonthar, on 21 noiembrie 2013 - 20:27, said:

Ucraina o sa intre in NATO si UE, dar asta dupa ce o sa devina judet romanesc...

Da ,pare ca ai dreptate, chiar acuma am citit ca Ucraina a intrerupt discutiile cu Ue , asta dupa ce in ultimele 2 saptamani Ianukovici a fost de 2 ori la Moscova.

#25
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 SucreBolivar88, on 21 noiembrie 2013 - 16:09, said:

Sa zicem ca Romania ar dori sa puna mana pe Buceag, pentru mai multe motive: istorice , demografice, strategice. Cum procedam?

Simplu! Facem o alianta perpetua cu Bulgaria! Problema rezolvata! Unde sunt premiul si prajiturelele mele?

Am vrut sa va arat cum se scrie o timpenie. Sper ca v-ati invatat lectia!

LE: Data viitoare scrieti "Bugeac".

 Gonthar, on 21 noiembrie 2013 - 19:16, said:

Trimitem niste soldati deghizati in ucraineni sa atace cateva puncte de granita romanesti...Drept raspuns pentru aceasta ofensa, atacam rapid Ucraina, o cucerim si devine teritoriu al Romaniei Mari. Avem tot NATO-ul in spate, Rusia nu o sa aiba curaj sa se bage, sau sa zica ceva....

Ai vorbit tu cu Gigi Bush si ti-a spus ca ne sprijina? Sau a spus ca te sprijina pe tine personal daca te duci in Ucraina si incerci bauturile locale?

Edited by Dihorul Razboinic, 22 November 2013 - 00:05.


#26
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
Buceagul?pe vremuri era vorba despre o masina utilitara romaneasca,mai precis un camion.Bucegi.Buceagul era in denumire de catre soferi in acele vremuri.l-am apucat pe drumurile patriei.

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 masni, on 22 noiembrie 2013 - 05:19, said:

Buceagul?pe vremuri era vorba despre o masina utilitara romaneasca,mai precis un camion.Bucegi.Buceagul era in denumire de catre soferi in acele vremuri.l-am apucat pe drumurile patriei.

Bucegi:
[ http://tramclub.org/files/sr_113_bucegi_4_202.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata fain. Al ucrainenilor arata insa mai fain. KrAZ 255!:

[ http://tramclub.org/Static/i113.photobucket.com/albums/n221/MagnuM4WD/YaAZ-KrAZ/1967_KrAZ255B-240CP_6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O sa saliveze DJL.

Edited by Dihorul Razboinic, 22 November 2013 - 09:34.


#28
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Gata, intiatorul a constientizat greseala, a cerut modificarea textului si acum ne putem focaliza pe recupearea sudului Basarabiei.

Dpdv economic, regiunea ar fi mai profitabila decat intreaga Moldova de peste Prut, insa ucrainienii nu vor sa o lase.
Trebuie sa asteptam sa se rupa statul bolnav ucrainean si dupa aceea vom putea spera ca basarabenii (cati or mai fi) vor dori unirea cu o tara din UE.

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Da' Bucovina de nord n-o luăm înapoi?

#30
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

 terratec, on 22 noiembrie 2013 - 13:27, said:

Gata, intiatorul a constientizat greseala, a cerut modificarea textului si acum ne putem focaliza pe recupearea sudului Basarabiei.

Dpdv economic, regiunea ar fi mai profitabila decat intreaga Moldova de peste Prut, insa ucrainienii nu vor sa o lase.
Trebuie sa asteptam sa se rupa statul bolnav ucrainean si dupa aceea vom putea spera ca basarabenii (cati or mai fi) vor dori unirea cu o tara din UE.

Practic ne largim si litoralul, si sa recunoastem ca avand Bugeacul, am avea si un cadou pentru republica Moldova in cazul in care ar decide sa se uneasca cu Romania , practic singurul mod in care Moldova de est sar reintregii ar fi sa se uneasca cu Romania care ar detine  Bugeacul ( Bine Ucraina mai are si Hotinul si Movilesti, apartinand tot de Moldova, dar sunt teritorii relativ mici in comparatie cu Bugeac ). Chiar ma uitasem la ceva harta  cu pretentiile teritoriale ale Ucrainei : Nu ar avea pretentii asupra Bugeacului, insa ar ar lua o fasie ingusta din nordul Romaniei http://ro.wikipedia...._de_Ucrania.png .

 sfantu.dracu, on 22 noiembrie 2013 - 13:29, said:

Da' Bucovina de nord n-o luăm înapoi?

Acuma ar trebuii facute si compromisuri am putea lua , justificat, Herta care facea parte din regatul Romaniei

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Nu mai bine ne-am vedea si noi si ucrainenii de trebile fiecaruia? Daca romanii din Bugeac o vor duce bine in Ucraina, eu cred ca tot e un lucru bun cistigat. Daca insa ne uitam urit unii la altii, nimeni n-o s-o duca bine.

#32
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Dihorul Razboinic, on 22 noiembrie 2013 - 19:45, said:

Daca romanii din Bugeac o vor duce bine in Ucraina, eu cred ca tot e un lucru bun cistigat.
Or sa o duca si mai bine cand Ucraina va deveni pașalâc romanesc...Eu vreau sa vad Romania ajungand un mare imperiu si cucerind Ucraina, Bulgaria si Ungaria. Asta deocamdata...Pe urma mai vedem....

Edited by Gonthar, 22 November 2013 - 20:37.


#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Gonthar, on 22 noiembrie 2013 - 20:36, said:

Or sa o duca si mai bine cand Ucraina va deveni pașalâc romanesc...Eu vreau sa vad Romania ajungand un mare imperiu si cucerind Ucraina, Bulgaria si Ungaria. Asta deocamdata...Pe urma mai vedem....

Bun. Sa zicem. Cucerim toti vecinii. Ne declaram imperiu. Ii stapinim pe ailalti.

APOI CE? Asta ma roade pe mine.

Ce facem mai departe? Ne batem din parte-n parte cu Rusia sau cu Germania pina nu mai ramine musuroi pe cimpie? Ne batem cu revoltele ocupatilor pina ne fac aia praf sau ii exterminam? Si cum facem cu banii? Luam de la supusi, dar la un moment dat nu mai avem ce lua. In cazul ala ar trebui sa incepem sa investim in supusi. Nasol, pai de ce n-am facut de la inceput asa? La urma ajungem exact ca acum, doar cu o populatie de vreo 4 ori mai mare. Care e cistigul pentru Gigelul mediu? Ca il urasc si ucrainenii, si bulgarii, si ungurii? Pai nu mai bine faceam de la inceput uniune cu ei?

Pina la urma care e avantajul imperiului? Ce imperiu asupritor stii tu sa mai existe azi? Vrei sa disparem ca marile imperii din istorie? Frati cu austro-ungarii sau babilonienii?

Ma, si eu vreau sa fim puternici, dar la faza cu cuceritul chiar nu vad rostul.

Edited by Dihorul Razboinic, 22 November 2013 - 22:41.


#34
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Tu observi ca vorbesti cu gonthar ?

#35
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

 Dihorul Razboinic, on 22 noiembrie 2013 - 22:40, said:

Bun. Sa zicem. Cucerim toti vecinii. Ne declaram imperiu. Ii stapinim pe ailalti.

APOI CE? Asta ma roade pe mine.

Ce facem mai departe? Ne batem din parte-n parte cu Rusia sau cu Germania pina nu mai ramine musuroi pe cimpie? Ne batem cu revoltele ocupatilor pina ne fac aia praf sau ii exterminam? Si cum facem cu banii? Luam de la supusi, dar la un moment dat nu mai avem ce lua. In cazul ala ar trebui sa incepem sa investim in supusi. Nasol, pai de ce n-am facut de la inceput asa? La urma ajungem exact ca acum, doar cu o populatie de vreo 4 ori mai mare. Care e cistigul pentru Gigelul mediu? Ca il urasc si ucrainenii, si bulgarii, si ungurii? Pai nu mai bine faceam de la inceput uniune cu ei?

Pina la urma care e avantajul imperiului? Ce imperiu asupritor stii tu sa mai existe azi? Vrei sa disparem ca marile imperii din istorie? Frati cu austro-ungarii sau babilonienii?

Ma, si eu vreau sa fim puternici, dar la faza cu cuceritul chiar nu vad rostul.

Pai, nu i vorba de cuceriri ci doar de rectificare de frontiere, ca nici asa nu stat bine bucata aia de intrand ucrainean in teritoriul moldo-roman, numa nah problema ii ca cu cine ne aliam ca sal obtinem, acuma mai nou se pare ca ramane occidentul, ca Rusia o sa apere Ucraina, mai nou devenita ascultatoare, nu ar fi exclus ca Ue si Sua sa ceara ceva compensatii, de exemplu sa nu se mai opuna aderarii Moldovei la Ue .

#36
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Dihorul Razboinic, on 22 noiembrie 2013 - 22:40, said:

Bun. Sa zicem. Cucerim toti vecinii. Ne declaram imperiu. Ii stapinim pe ailalti.
APOI CE? Asta ma roade pe mine.
Cum adica ce? O sa stapanim lumea asa cum se cuvine! Acum ce facem? Suntem slugi la altii, ne ploconim in stanga si in dreapta ca niste sclavi....Gata cu slugareala, a sosit timpul sa fim si noi stapani!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate