Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tutorial instalare XPEnology

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#37
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
legat de instalarea bootstrap - stie cineva de ce se recomanda comentarea PATH-ului? nu de alta, dar am nevoie de el   :)

#38
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca tu intelegi...

http://forum.synolog...=185512#p185512

Totusi, exista si varianta 2:

Quote

(Alternatively, you can modify the PATH statement by prepending the existing $PATH. You can do this in vi by typing the following while in command mode: ":%s/PATH=/PATH=$PATH:/" and then "ZZ" to save and exit (or ESC and then ":q!" to quit without saving if you made a mistake.))


#39
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
am citit, dar deocamdata nu mi-e clar, asa ca o sa las lucrurile asa. sa vad ce merge si ce nu.

#40
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Am pus pe picioare un nas cu Xpenology. Placa de baza Gygabyte C1037UN, 4 GB memorie, un hard 1 TB, intr-o carcasa veche, cu o sursa de 350.
Am testat transferul in retea, a ajuns la 30MB/s doar, si asta la un fisier mare, de 2GB.
Va trebui sa vad de ce, in retea cu acelasi hard pe alt calculator am putut copia si cu 80-90 MB (router TP-Link 1043).

#41
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
poate cineva sa-mi recomande un server dlna pt synology care sa stie de subtitrari externe? nu stiu daca tine de televizor, pe vechiul meu nas singura versiune care a mers ok a fost twonkymedia, de pe la versiunea 6.3 in sus. pe synology insa nu gasesc nimic functional. am incercat cu media serverul lui si cu plex, dar nici unul nu-mi afiseaza subtitrarea. sau eventual daca are cineva un tutorial despre cum pot instala twonkymedia, am pierdut cateva ore pe net si n-am rezolvat nimic.

lori_2001, testeaza intai cum merge hardul in calculatorul ala. daca ai un singur hard, probabil e /dev/sda, deci ruleaza intr-un terminal hdparm -t /dev/sda . eu am 2 hard-uri vechi de 160 pe s-ata si amandoua dau 60-70 MB/s. daca viteza ta e semnificativ mai mica, probabil trebuie sa umbli la cabluri, eventual schimbi un port, sau accepti ca atat duce hardul ala cu placa aia de baza   :)     daca viteza este buna acolo, se complica nitel problema   :)

Edited by born2lose, 14 December 2013 - 15:52.


#42
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Am testat cu fisiere mari, si e ok.
Cu un fisier de 500 MB, a ajuns la 112MB/s, ceea ce e foarte bine. Copiere cu File Manager, in retea, de pe laptop pe nas.
Cu acelasi hard, pe alt calculator, ajunsesem la 90 MB/s.
Acelasi fisier, copiat cu File Station, de pe laptop pe nas, a fost cu 75 MB/s

@Ahasverus: nu am reusit sa fac WOL-ul sa lucreze, nu am gasit in Bios nici o optiune, iar in Assistent  sau in station optiunea era inaccesibila (disabled)..

Edited by lori_2001, 14 December 2013 - 17:42.


#43
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Ieri si azi am stat si am butonat.
Ma declar foarte multumit de configuratie.
Am pus niste zeci de mii de poze  in Photo Station,intr-un timp mai mult decat rezonabil, de cateva ore. Am inceput sa pun si filmele facute cu camera in Video Station, le pot accesa din exterior fara probleme.
Am instalat Crashplan-ul, si acum calculatoarele fac salvarile pe NAS.
Am facut download-uri cu 10 MB,  dand comenzile prin interfata web din exteriorul retelei..
erge si ftp-ul, insa nu mai e cazul daca se lucreaza cu File Station. Poate doar sa difere viteza, ramane de testat.

Insa cum tocmai  s-a defectat o placa de baza la alt calculator, voi lua probabil hardurile si le voi pune in NAS.

In privinta WOL, s-a rezolvat, dupa ce am pus adresa reala a placii de retea, initial sarind acest pas. Asta e al doilea motiv pentru care trebuie pusa corect (primul fiind conflict daca exista mai multe statii - reale sau in masina virtuala ci aceeasi adresa).

#44
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Primesc mereu mesaje de tipul:

   The IP address [119.37.196.116] experienced 5 failed attempts when attempting to log into SSH running on DS_C1037UN within 5 minutes, and was blocked at Fri Dec 20 07:08:06 2013.

Adresele sunt altele, de fiecare data.

Mai primeste cineva?

#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ai lasat SN default? Implica ca sunt o multime de sisteme asa ;)

2. Sunt o multime de boti care scaneaza IP+porturi si apoi incep atac.
Portul FWD SSH nu se lasa deschis! Il deschizi pe router doar daca ai nevoie.

#46
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Cand am schimbat adresa placii de retea, s-a schimbat si SN, parca.
Am blocat acum portul 22 (era deschis pe router catre statie, insa blocat  pe statie).

#47
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Am instalat si eu minunatia. Am folosit un hdd de laptop pe care nu il mai folosesc fiind cam pe duca.
Daca adaug inca un hard care are ceva pe el, va fi formatat sau ramane asa cum este?

LE
Am urmat tutorialul de aici, functioneaza cu hardul actual dar este prea mic pentru un nas.
O sa copiez in calculatorul cu windows ce am pe  hardul nou dupa care refac instalarea de la inceput.

Daca ma lovesc de ceva probleme revin cu intrebari.

Multumesc

Edited by xymzar, 13 January 2014 - 13:18.


#48
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ca sa il foloseasca, trebuie sa il formateze intai.
Da detalii despre modul instalarii.

#49
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Posted Image Bucuria a fost de scurta durata, hardul a decedat.
A facut crrr de doua ori si ala a fost.
Nu mai functioneaza nici sub win.

Tot e bine ca am vazut despre ce este vorba, o sa cumpar un hard (am citit si topicul dedicat hardurilor pentru NAS) si refac NAS-ul.

#50
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Pana cumpar alt hard am decis  sa folosesc hardul extern.
Am scos hardul din cutie, urmat pasii din tutorial.

Instalarea a decurs ok.
Trebuie sa astept pana se verifica hardul pentru a putea copia ceva de pe calculator pe hardul din server?

Parca dureaza prea mult.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   92.9K   108 downloads

Edited by xymzar, 16 January 2014 - 10:01.


#51
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Dureaza ceva, trebuie putina rabdare.

Ai instalat xpenology pe hard extern atasat la calculator, sau cum/unde ai pus hardul?

#52
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Hardul este "pe direct".
Am inceput sa copiez pe hardul "serverului" datele de pe un hard extern legat pe usb direct la "server".
Sunt cam 180GB de copiat, nu este graba.

Sunt curios cum va merge sa vad un film de pe el cu un Egreat legat in retea.

Intre timp mai citesc despre XPEnology sunt tone de informatii noi pentru mine, dar chiar imi place.

Acum, mai am o intrebare, daca adaug inca o placa de retea la pcul transformat in server poate fi accesata informatia de pe el prin alt router de vecin?


Daca merge ok ma gandesc serios sa achizitionez un NAS desi cred ca pentru ce am eu nevoie este suficient asta si mai cumpar un hard, mai vedem.
Sper sa fie stabil si sa nu crape. Trebuie sa caut un loc pentru el, daca mai vede nevasta inca o cutie in casa dorm in curte. Posted Image

Edited by xymzar, 16 January 2014 - 13:01.


#53
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Da,insa ar mai fi o posibilitate:

Trebuie sa iti faci o adresa nume.no-ip.org ( e gratuit) sau daca esti la rds, intra in contul tau si faci numeales.go.ro,
creezi user pe statie si dai drepturi unde anume sa si ce sa acceseze.
Si poti si tu si el prin internett accesa.
Pe router trebuie sa faci portforward, daca xpenology nu face el automat.

#54
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Sunt pe RDS o sa studiez problema.
Acum nu reusesc sa vad serverul de pe laptop prin wireless. Pe cablu merge ok dar "prin aer" nu.

Nu am gasit pe internet setarile pentru asta sau nu am cautat bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate