Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Proiect de lege - credit in valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
catallina82

catallina82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2014
Astazi a fost discutata in senat si legea "noasta" dar nu s-a publicat nimic pe site inca

#74
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmikipcn, on 17 septembrie 2014 - 17:23, said:

apa de ploaie a primit aviz favorabil de la guvern, despre a noastra inca nimic

  • PUNCT DE VEDERE al Guvernului referitor la Proiectul de lege intitulat ”Lege pentru completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori”, inițiată de doamna deputat Ana Birchall și un grup de parlamentari aparținând grupurilor parlamentare ale PSD, PNL, PP-DD, UDMR, PC, UNPR, Minorităților Naționale (Bp.48/2014, Plx. 345/2014)
Aviz favorabil.
http://www.stiripesu...din-17-09-2014/
Cred ca asta e altceva. Madam Birchall parca nu apare printre initiatori la legea care ne intereseaza. Proiectul este Plx. 337, nu Plx. 345. Iata: http://www.cdep.ro/p...oiect?idp=14252 . Ultimul detaliu mentionat pe site este ca pe 10.09.2014, proiectul de lege a primit aviz de la Comisia pentru industrii si servicii.

View Postcatallina82, on 17 septembrie 2014 - 17:45, said:

Astazi a fost discutata in senat si legea "noasta" dar nu s-a publicat nimic pe site inca
Poate s-a discutat in Comisia pentru Buget din cadrul Camerei Deputatilor, nu in Senat! De Senat, proiectul a trecut demult, de dinainte de vacanta parlamentara!

Edited by SuPY, 17 September 2014 - 22:43.


#75
mikipcn

mikipcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.08.2007
Clar ca este altceva , este legea din postul 63  care  se refera la convertirea monedei actuale in alta moneda -la cursul din ziua convertirii- ceea ce poti face si acum .
A  noastra 337  a fost ieri 17.09  iar in alt fisier apare ca este si azi  18.09  pe ordinea de zi la buget pentru aviz
INVITATI:

Ministerul Finantelor
Publice, Ministerul Justitiei,
Banca Nationala a Romaniei., m-am uitat live le ea, trebuiau sa inceapa la 14,00 au inceput pe la 14,40...dar fara sonor vreo 30 minute.....Nu am prins nici o discutie despre aceasta lege. Ar trebui sa se publice astazi inregistrarea video  pe pagina lor
http://www.cdep.ro/c...a?tip=2&an=2014

#76
mikipcn

mikipcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.08.2007
A aparut inregistrarea din 17.09  a comisiei buget finante
Discutia despre plx 337  incepe la min 70 sau -- 1h si 10min si tine aprox. 30min.
http://www.cdep.ro/c...014&cam=2&idc=2
Din cate am inteles din discutiile lor , au primit avizul guvernului (inca nu aveau hartiuta).
Dezbatere amanata pe saptamana aceasta.

Edited by mikipcn, 22 September 2014 - 10:48.


#77
catallina82

catallina82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2014
Unde scrie ca s-a amanat dezbaterea? Eu nu am gasit  nimic.

#78
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcatallina82, on 22 septembrie 2014 - 21:04, said:

Unde scrie ca s-a amanat dezbaterea? Eu nu am gasit  nimic.
Daca te uiti la inregistrarea video, au zis in sedinta. Vezi postarea #76.

#79
catallina82

catallina82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2014
Nu cred ca era necesar avizul guvernului pentru pl 337, poate e vorba de pl 345 - conversie la cursul actual, care ar fii primit aviz pozitiv de la guvern.

#80
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcatallina82, on 22 septembrie 2014 - 21:07, said:

Nu cred ca era necesar avizul guvernului pentru pl 337, poate e vorba de pl 345 - conversie la cursul actual, care ar fii primit aviz pozitiv de la guvern.
Este PLx337, urmareste inregistrarea!!

#81
catallina82

catallina82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2014
O sa urmaresc inregistrarea. Nu am reusit sa o deschid. Ar fii minunat sa treaca legea.

#82
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcatallina82, on 22 septembrie 2014 - 21:13, said:

O sa urmaresc inregistrarea. Nu am reusit sa o deschid.
Iti trebuie programul RealPlayer ca s-o deschizi.

#83
catallina82

catallina82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2014
Multumesc!

#84
accidentatul

accidentatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2014
Am urmarit si eu inregistrarea.. din pacate vorbesc de PL 345 - Ana Birchall printre initiatori. 345 e apa de ploaie si chiar si la asta ARB si BNR au sarit in sus.. pierderi de 14 miliarde.. ma leshi..
Cat despre PL 337 ... zic ei ca o sa primeasca avizul guv la ”paștele cailor” și apoi va fi discutată... Mă intreb cum vor reactiona atunci „pretenarii” de la ARB.. pff... trăim în România..

#85
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Oameni buni ati semnat un contract  si e normal sa il respectati . Ati imprumutat niste 'mere' si acum vreti sa dati inapoi 'prune'. E treaba voastra sa vindeti 'prunele' si sa cumparati 'mere' si sa le returnati bancii.

In momentul in care ati luat creditul intr-o valuta straina v-ati asumat riscul de schimb valutar . De ce nu ati luat credit in lei ?

Am o singura intrebare ....la momentul creditului , CHF era 2.5 RON (sa zicem) si acum e 4 RON . Daca acum ar fi fost 1,5 RON un CHF faceati presiuni la parlamentari sa dea o lege prin care sa returnati creditul la paritatea 2,5 la 1 ?
Nu cred, acum v-ati fi frecat mainile de bucurie.

Ati facut un pariu , ati pierdut ....asumati-va pierderea.

PS. Nu discut aici potentiale clauze abuzive  in contracte . Alea-s altceva.

Nu inseamna ca daca Orban a fortat in Ungaria o asemenea lege aia e normalitatea . Ala e un populist de prima clasa...la fel ca ai nostrii.

Edited by kriiss, 23 September 2014 - 19:54.


#86
catallina82

catallina82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2014
Daca te documentai stiai ca banca nu a oferit mere nimanui pentru ca nu avea in cos. Asa ca a transformat merele, pe hartie, in pere sau ce vrei tu, si le-a oferit clientilor. Ca atare conform celor spuse si de tine e corect sa returnezi ceea ce ai primit.

#87
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Este foarte simplu. Daca creditacii voiau creditul in alta moneda, nu se calificau pentru sumele respective . Veniturile lor erau prea modeste .
Francii au fost colacul lor de salvare , au obtinut suma dorita pentru asi satisface placerea creditacului.
Acum , creditacii respectivi vor clementa, vor sa le plateasca altii bordelul, argumentand ca ei nu prea siau ce si cum semneaza si se indatoreaza .
Cei care trebuie sa le plateasca acuym oalele sparte erau fraieri atunci , nu stiau sa profite de oerta generoasa de franci .

#88
mikipcn

mikipcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.08.2007
http://m.mediafax.ro...in-lei-13333350.        


Amanat din nou

Edited by mikipcn, 23 September 2014 - 22:22.


#89
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Postcatallina82, on 23 septembrie 2014 - 21:08, said:

Daca te documentai stiai ca banca nu a oferit mere nimanui pentru ca nu avea in cos. Asa ca a transformat merele, pe hartie, in pere sau ce vrei tu, si le-a oferit clientilor. Ca atare conform celor spuse si de tine e corect sa returnezi ceea ce ai primit.


Pe hartie sau nu banca ti-a dat franci ...asa ai semnat contractual , in CHF.

Deci aia trebuie sa returnezi .

Ia spune daca CHF era acum 1,5 RON iti frecai mainile de bucurie sau te duceai la banca/parlamant sa le spui ca tu vrei sa returnezi francii la 2,5 RON ca atat erau cand I-ai luat ?

#90
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postkriiss, on 23 septembrie 2014 - 19:53, said:

Oameni buni ati semnat un contract  si e normal sa il respectati . Ati imprumutat niste 'mere' si acum vreti sa dati inapoi 'prune'. E treaba voastra sa vindeti 'prunele' si sa cumparati 'mere' si sa le returnati bancii.
Zi-mi si mie cine de aici ti-a dat de inteles ca nu isi respecta contractul de credit!

View Postkriiss, on 23 septembrie 2014 - 19:53, said:

Nu inseamna ca daca Orban a fortat in Ungaria o asemenea lege aia e normalitatea . Ala e un populist de prima clasa...la fel ca ai nostrii.
Astept sa-mi spui, cu argumente, care sunt efectele negative asupra economiei din Romania pe care le poate avea aceasta lege!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate