Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Canon 6D

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Il am de aprox. 1 saptamana. Am trecut pe FF dupa ce mi-am vandut camera precedenta, un canon 7D.
Nu am avut foarte mult timp sa ma joc cu camera, plus ca in perioada asta vremea e absolut "superba" in UK. Dar tot am reusit sa ies cu fetita in parc si sa fac cateva teste.

First thing first: Imi pare rau de dicizia luata? Nu. Din contra. 6D-ul mi se pare o jucarie excelenta, care poate fi transformata usor intr-o ustensila extrem de benefica pt cei care castiga bani din fotografie, ca 1st camera sau doar backup.

Calitatea fotografiilor este suprinzatoare, capacitatea de a lucra la ISO mare (sau chiar ridicol de mare, daca e sa ma gandesc la ISO maxim la care lucram pe 7D) reprezinta un plus enorm, mai ales in cazul in care lucrezi cu un zoom ca al meu, 70-300 F 4-5.6 L intr-o lumina slaba.

Chiar daca imi lipsesc o serie de butoane, inclusiv joystick-ul de la 7D, ai totusi alternativa unui shortcut care te duce la ce vrei sa modifici. Singurul lucru cu care nu m-am obisnuit inca e setarea punctelor de focus...pe 7D nu luam ochiul de pe vizor, ori cu 6D-ul e putin mai dificil.

Ca veni vb de puncte de focus...ok, aici e o problema daca vrei  sa faci fotografii f dinamice. Am incercat sa fotografiez niste pescarusi pe lac insa lipsa punctelor de focus (doar 11 dintre care un cross type) iti face misiunea destul de grea dar nu imposibila.

Cand insa vine vb de fotografie de tip portret, de ex, e un adevarat deliciu. In cazul meu, FF + Sigma 35mm au facut o combinatie fantastica. Daca cu Sigma 35mm am avut probleme pe 7D, probleme de focus inconsistent, cu 6D-ul merge impecabil, cu rezultate pe masura.

Am doar 2 C-uri pe care le pot preseta. La 7D aveam 3...insa pt mine 2 ajung. Probabil o sa-mi presetez unul pt HDR si unul pt ....altceva.

In rest are acelasi meniu intuitiv ca 7D-ul, m-am obisnuit cu el din prima zi. Un singur card, SD ...asta ar putea sa fie o problema pt unii...dar nu si pt mine. Eu mi-am trantit un SD de 64 GB (45 MB/s) + inca 2 backup`uri de 16 GB in geanta, ceea ce este mai mult decat suficient pt o zi de foto (RAW + S Jpeg).

Wi-fi + GPS. Wi-fi-ul l-am folosit ca sa-mi transfer foto de pe camera direct pe mobil. Foarte tare de altfel. Totodata poti sa preiei controlul camerei de pe mobil prin intermediul aplicatiei EOS Remote (gratuita). GPS-ul nu l-am folosit inca.

Am atasat cateva fotografii, nu stiu cat de relevante sunt, mai ales ca sunt dld de pe G+ (no exif) Sunt foto care au fost exportate direct din camera via Wi-fi pe mobil si de acolo pe G+. Le-am pus pe astea pt ca nu sunt atinse decat de functia "enhanced" a G+. Sunt sigur ca pana la a ajunge la PC si a petrece cateva ore pt prelucrarea lor, solutia asta e optima pt a urca online fotografiile. AICI sunt 2 dintre foto rezolutie mare.

Daca exista curiosi dpdv al diferitelor setari just ask, o sa fac cateva exemple si o sa pun originalele aici.

Attached Files



#2
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Felicitari .!!!!  Imi doresc si eu ,,jucaria "de cand a aparut..Se simte un alt ,,aer" la poze este? Cu cardurile alea eu zic sa faci invers . Le umplii pe cele de 16 si abia apoi pe cel de 64. Iti zic din experienta ca e mai sigur asa

#3
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Multam. Clar se simte un alt aer. Aerul profi :)). Iti recomand 6D-ul, mai ales ca dpdv al bugetului e undeva la 60% din pretul lui 5DMK3 cu care, ce sa vezi, poate obtine rezultate similare, in anumite conditii.

Cu cardurile nu cred ca o sa fac invers pt ca cele de 16 GB sunt ceva mai puturoase si in cazul unui burst am de asteptat simtitor mai mult decat dupa cel de 64 GB. Vb de 45 MB/s vs 30 MB/s.

#4
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
tocmai am realizat o chestie f tare in we asta. So long remotely flash cu 6D-ul...cel putin cu ce am eu, un 430 EX II. Tre sa-mi iau transmitter sau sa upgradez.
In alta ordine de idei, am fost la un botez ca si invitat, insa mi-am luat si camera cu mine (doh!). Mi-am cerut voie sa fac si eu cateva poze, ca deh, trebuia sa testez. Am tras cu prime-ul Sigma 35 si cu flashul montat.
Dincolo de faptul ca nu mi-am luat baterii de rezerva pt flash si alea din flash erau cam duse, si ma rugam la toti sfintii din biserica sa-mi incarce flashul mai repede...am prins cateva...strecurandu-ma printre oamenii care faceau acelasi lucru ca mine in mod profi si oficial Posted Image (evident cerandu-mi scuze).
Nu-s familiarizat cu genul de fotografie, fac destul de rar asta si doar cand merg undeva ca si invitat, daca cei la care sunt invitat imi sunt apropiati. Mai merg la cate un kids party...aceasi poveste. Fac munca de caritate (in felul asta nu pot primi plangeri Posted Image) ). Insa am obs cateva chestii...gen:

- fotograful celalat tragea cu blitul in 45 grade all the time. Eu faceam bounce din pereti in fctie de unghiul in care eram...am ales optiunea asta dupa ce am vzt ca foto ies cam arse (la fel si la el).
- am tras pe M cu apertura care varia de la F 1.6 la F 3.5, expunerea fiind intre 1/250 si 1/320. Iso 1600...insa chiar daca maream ISO lucrurile ramaneau cam la fel...ceea ce mi s-a parut ciudat. Am facut niste teste in casa in seara asta, aceasi poveste ... so..what am I missing ?
- stiu ca multi fotografi de eveniment gen prefera un zoom de tipul 24-70 si inteleg asta...insa cu putin efort 35-ul face o treaba excelenta. Probabil daca as face asta pt bani as mai avea un FF cu un prime 85mm...zic eu.
- AF-ul pe 35 lucreaza f bine...chiar daca nu cu viteza luminii. Mai incet lucreaza pe zoomul 70-300 L.

In afara de asta...ce pot sa zic, chiar imi place 6Dul...chiar tare Posted Image. Faptul ca daca ramai fara flash te poti duce lejer in ISO 12800 si sa faci niste foto decente care sa-ti salveze obrazul...uhhh, zic eu ca e un mare avantaj Posted Image

O sa vin maine cu niste exemple de la botez ... doar sa am timp sa le procesez din camera.

Stima stimabilior.

#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
1. Atunci cand mai mergi la eveniment, lasa aparatul acasa, mergi si danseaza sau asista la ceremonii. Mergi lejer, fara grija aparaturii, eventual te distrezi cu smartphone-ul. E greu si asa ca fotografii sa is gaseasca unghiurile perfecte din cauza configuratiei locatiilor, a obiceiurilor, samd, ultimul lucru de care au nevoie este ca un invitat sa le sufle in ceafa ca sa blitzuiasca si el.

2. Sunt fotografi si fotografi, unii de nu au habar pe ce lume traiesc, altii super-meseriasi. Fotografii prefera 24-70 pentru comoditate, dar majoritatea celor priceputi, daca ar avea posibilitatea, ar cara probabil 2 body-uri cu 2 prime-uri bune, de gen 35 1.4 cu 85 1.4. In ceea ce priveste blitzul la 45 de grade si faptul ca ii ieseau si fotografului arse, ca si tie, cred ca spune clar ce fel de fotograf era .. Totusi, isi facea treaba si nu ar fi fost oportun sa il incurci.

3. Daca tot ai prime cu 1.4 si camera cu ISO astronomic, ce cauti cu flashul la tine ? Poate nu iti dai seama dar pe filmare se vede orice declansare a flashului, si dupa ce ca fotograful mai trage, fix blitzul tau lipsea de pe filmarea aia. Poti linistit sa tragi la ambientala si poti scoate cadre mai bune decat cu flash dat prost.

4. Daca maresti ISO in mod M pe camera, si expunerea iti ramane la fel inseamna ca lucrezi cu flash pe TTL. Ori asa, ori ai probleme cu camera. Nu ai cum sa ai f/2, 1/250 si ISO 800 si sa obtii aceleasi rezultate ca la f/2, 1/250 si ISO3200.

Te las cu un filmulet interesant:

[ https://player.vimeo.com/video/75820951 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Succes, imi plac cateva dintre fotografiile cu micuta.

Edited by nicolaie, 25 November 2013 - 08:21.


#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
wur  e bine si ce zice nicolaie dar daca te pasioneaza subiectul nu ai cum sa te lasi asa de dragul alora care o fac pe lovele. Vezi ca avem si thread specializat unde discutaram cu aplomb diferite subiecte
http://forum.softped...z/page__st__144

sau cel de nunta /scoala foto care e tot pe acolo

Edited by nenis, 25 November 2013 - 09:25.


#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Experienta la nunti nu o s-o faci stresandu-te pe langa un meserias, incurcandu-l. Ca sa faci experienta la nunti, mergi asistent pe langa un fotograf pe care il contactezi si caruia ii oferi serviciile tale. Asta dupa ce, in prealabil, ai studiat putin fenomenul si esti sigur ca stii sa faci niste grupuri, cateva portrete. Nu am vrut sa te descurajez ci sa te fac sa te relaxezi la evenimentele la care esti invitat, facand si job-ul fotografului oficial putin mai usor. Si daca ai vreodata tendinta de supererou, sa iei tu camea si sa salvezi cuplul ce a angajat un fotograf slab, da-ti seama ca nu e treaba ta si ca e vina lor ca s-au zgarcit.

#8
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Nicolae, chiar apreciez sfaturile tale, in modul cel mai "genuine" posibil. Insa ai omis ceva din povestioara mea. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma duc la fotograf si sa-l intreb daca il deranjeaza daca fac si eu ceva poze cu echipamentul meu. I-am explicat ca nu sunt vreun fotograf concurent si ca fac asta pentru mine, din pura placere.
Odata ce am avut acordul lui si al prietenului cu evenimentul, mi-am scos si eu sculele din geanta. Nu sunt genul care sa se bage-n seama ca un profi wannabe intr-un domeniu in care sunt doar un simplu pasionat.

PS: blitzul era pe H tocmai datorita expunerii pe care o voiam peste 1/250.

nenis: am urmarit thread-ul, o sa pun acolo exemplele, thanks.

Edited by WuR, 25 November 2013 - 11:00.


#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am priceput ca i-ai cerut voie, si a fost frumos din partea ta. Crezi ca daca vine un invitat la mine sa imi ceara voie sa fac poze o sa ii spun nu ? Pai poate ca o sa fie urmatorul meu client ..

Asta nu insemna ca nu o sa ma incomodeze (schimb des punctul de statie si de multe ori un amator gaseste un punct de statie bun, pe care vroiam sa il folosesc, si il ocupa ..) sau ca flashul lui nu o sa se vada pe filmare sau, in situatii mai rare, o sa pice fix in acelasi timp cu flashul meu si o sa imi strice expunerea. Mi s-a intamplat chiar anul asta cred, de cateva ori, desi pare hilar, chiar la tort, am sa pun poza cand ajung acasa la calculator.

Ideea e ca nuntile sunt evenimente speciale unde fiecare invitat ar trebui sa se distreze, sa bea, sa danseze. Am avut la o nunta sau un botez recent, nu mai stiu la ce, un tatic care a venit cu toata dotarea, 70-200 2.8 L, camera foto cu grip, blitz, rucsacul cu scule. Nu stiu daca asta e chiar in regula atunci cand sunteti invitati undeva ..



Revenind on-topic, am tras de vreo 2 ori cu 6D, in joaca, si imi place clar mai mult decat D600 de la Nikon. 6D imi da impresia de baby 5Dmk2, si imi place si cum focalizeaza pe punctul central.

Edited by nicolaie, 25 November 2013 - 11:06.


#10
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Ai perfecta dreptate, insa cred ca exista situatii, ca cea in cazul meu, in care e posibil ca ce am facut eu sa fie mai ok decat ce a scos nenea fotograful. Si iti zic si de ce...omul voia sa faca all in one, video si foto. El tinea camera video, pe un monopod, iar camera foto i-a dat-o unei tipe, probabil invatacel pe langa el, setata in asa fel incat ea doar sa declanseze si eventual sa faca zoom in-out :). Tragea cu un Nikon D5100 daca nu ma insel cu un zoom 16-85 cred. La un moment dat am crezut c-o ia pe biata fiinta la castane ca s-a uitat pe camera sa vada cum i-au iesit pozele si cam luase foc. Deci nu prea cred ca era un meserias asa cum ti-ai dori la un astfel de eveninent si sper ca, cele vreo 2-3 poze reusite de mine (zic eu) sa completeze pachetul dat de nenea. Altfel spus, inca odata iti dau dreptate si poate pentru a fi multumit fara a deranja pe nimeni intr-o alta situatie gen, un prime gen 85 m-ar ajuta sa stau mai la distanta si sa nu folosesc flash`ul, obtinand in acelasi timp rezultate decente.

Revenind la 6D - inca ma obisnuiesc cu setarea punctelor de focus...la 7D era totul foarte natural...ori la 6D am parca un dejavu cu setarile de la 400D :) shortcut-ul pt WB iarasi e un minus, insa e oarecum ok pt ca ai tasta care te duce in setarile camerei, afisate pe display, unde ai si setarea WB.

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce ai vazut tu acolo nu este fotograf, este pur si simplu un prestator, un "nenea". Un individ care a venit acolo doar ca sa faca bani. Daca ar fi fost vara, probabil ca ar fi fost incaltat in niste slapi si cu pantaloni scurti, sau imbracat poate putin mai elegant, cu o camasa in carouri albastre, deschisa la piept, blugi si ceva fel de adidasi. You get the point. Ideea e ca tu ai facut si un bine si un rau cu pozele mai bune decat ale fotografului (si eu ca amator mai mergeam cu aparatul si visam sa fac poze mai bune ca fotograful).

De fapt, ai facut mai mult rau. Sa iti spun de ce: Prietenii tai care s-au zgarcit la un fotograf adevarat, si au platit 350 de euro la nenea, vor ramane cu ideea ca nu trebuie sa angajeze pe viitor un fotograf priceput pentru ca oricum se rezolva cumva. Tu o sa contribui cu ideea ca degeaba mai dai bani la un fotograf, daca si un invitat face poze mai bune ca el, si ca uite ce inseamna de fapt sa fii fotograf profesionist.

E bine ca ti-ai ajutat prietenii, ar trebui totusi sa ii tragi nitel de urechi pentru ca au angajat acea persoana. Intr-o lume in care fotografii isi expun portofolile pe net, pe facebook, nu exista scuza daca cineva isi angajeaza un fotograf praf, zic eu.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
De exemplu, ca sa nu te bati pe bataturi cu fotograful, poti incerca pozitii mai interesante (si nu cu mireasa :) ). Iei un supertele sau un superwide/fisheye, tragi de la distanta, panoramice, timp lung, etc. Dar asta in ideea ca fotograful principal face treaba buna.

#13
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Da nicolae, probabil ca vb de acelasi gen de "nenea". Si sunt convins ca pretul e pe undeva prin zona mentionata de tine. Probabil au luat in calcul faptul ca o sa fie ceva restrans, fara party, etc...ceea ce ar fi eronat ca si gandire, parerea mea. Calitatea costa, orice ai face.
Si fii sigur ca dupa ce o sa vad pozele lor, daca se vor declara oarecum nemultumiti o sa ii trag de urechi si le voi spune ca next time ar fi bine sa se gandeasca de 2 ori atunci cand aleg un fotograf.

#14
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Eu sunt de parere ca tot timpul apar lucruri ciudatela o nunta mai ales pe meleaguri mioritice, recent am fost la o nunta unde am facut cateva cadre, din pozitia de domnisor de onoare nu am cam avut timp sa fac prea multe, au avut un fotograf profi (zic eu),  dar din portofoliul cu sutele de cadre ma trezesc ca  ma intreaba miri daca am facut poze raw sa fie procesate de fotograful oficial, ca le-au placut mult si asa le-a cerut fotograful. Dupa ce mi-am revenit le-am zis ca nu am facut alt format in afara de cel jpg si folosid un canon 1100D. Fac doar fotografi pt portofoliul meu, nici nu m-am obosit sa intreb care cadru a fost asa ok. Personal nu voi intelege pentru ce atatea cadre la o nunta (un portofoliu de ~1000 de cadre)

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 lestad_25, on 25 noiembrie 2013 - 13:21, said:

... Personal nu voi intelege pentru ce atatea cadre la o nunta (un portofoliu de ~1000 de cadre)
Dai de 2-3 ori click si nici nu stii cum te fura evenimentul..si gata 1000 de cadre. Cand le vezi pe toate insirate nici nu ti se par multe.

#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Exact, ultima pereche de miri mi-a spus ca au vazut un botez facut de mine, de vreo 550 de poze predate, si nici nu si-au dat seama cand au trecut pozele. Si ca spera ca la ei ies mai multe. Evenimentele la noi sunt atat de intinse, eu merg de la 8 dimineata cu mireasa la coafor, pana a doua zi la 5 dimineata, incat ai nevoie de ff. multe fotografii ca sa poti sa relatezi tot ce s-a intamplat, toate momentele speciale, grupurile si imaginile de creatie. Se munceste mult la un eveniment.

#17
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu vreau sa incarc postul, sau sa fiu oftopic, nu sunt fan de evenimente de genul, dar un portofoliu de ~de cadre final pe 2-3 DVD + reclama pe site de 360 de poze mi se pare mult. Promotia mea de facultate de arhitectura are ~ 100 de cadre

#18
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

 lestad_25, on 25 noiembrie 2013 - 13:55, said:

Nu vreau sa incarc postul, sau sa fiu oftopic, nu sunt fan de evenimente de genul, dar un portofoliu de ~de cadre final pe 2-3 DVD + reclama pe site de 360 de poze mi se pare mult. Promotia mea de facultate de arhitectura are ~ 100 de cadre
asculta ce zice amicul nicolae ca vb aia, omu` mananca o paine cinstita din asta. In afara de faptul ca stai o carca de ore dupa nuntasi, de cand se spala pe dinti dimineata pana a iesit si ultimul nuntas din carciuma (si pot sa jur ca dupa o zi ca asta are nevoie de un masaj thai kind of, ca sa-si revina cu spatele si picoarele) se mai loveste si de pretentiile poate absurde uneori legate de nr de fotografii. Care oricum ies in numar mare, tinand cont de nr de ore dedicate acelui eveniment.

Si nu prea cred ca poti compara asa ceva cu o promotie de facultate, de cateva ore ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate