Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Canon 6D

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Vezi ca ai comparat camere cu rezolutie diferita.

Coloana 2 ar trebui sa fie:

7.2
7.5
7.6
8.2

In plus imaginea de test are alt tip de complexitate / structura decat situatiile de pe teren - acolo motorul de jpeg are de multe ori serios de lucru.

Edited by DSops, 26 March 2015 - 08:53.


#38
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 23.09.2014
La Nikon D90 aveam posibilitatea ca, privind prin viewfinder, sa pot muta punctul de focus unde voiam. Am cautat chestia asta la 6D si nu o gasesc , de fapt sunt convins ca nu exista. Ma insel cumva sau chiar nu exista?

#39
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Manual, pagina 94 "Selecting AF Points"

#40
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 23.09.2014
Multumesc mult. Am descarcat manualulsi am rezolvat.Posted Image

#41
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 23.09.2014
Exista vreun soft care indica numarul de fotografii facute cu 6D ?
Inainte stiu ca era un link unde incarcai poza si-ti spunea apoi ce numar are.

#42
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi si tu cu un exifviewer, photome sau ceva gen.

#43
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 23.09.2014
Nu am gasit pana acum un soft care sa faca asta.
Eu conectam aparatul la pc prin usb si intram pe un link online care imi spunea numarul de declansari.
Acum testez EOSinfo sa vad ce poate.

Edited by corondo, 07 April 2015 - 16:16.


#44
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 23.09.2014
Gata, a mers. Deci, cine este interesat, EOSinfo este super.

#45
AntioH

AntioH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2008
Salut baieti. Am achizitionat de curand un Canon EOS 6D, inca nu sunt in posesia lui, astept sa ajunga din Japonia - mi-l aduce un prieten de acolo. Vreau sa fac poze cu aceasta camera de la distanta, prin intermediul unei tablete iPad Air cu un program gen Self Timer. Dupa care pozele facute cu Canon 6D, vreau sa le vizualizez pe tableta dupa care sa le printez cu o imprimanta WiFi. Ma poate ajuta cineva referitor la ce aplicatie - aplicatii imi trebuie ?

Multumesc.

Edited by AntioH, 26 September 2015 - 07:02.


#46
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
https://itunes.apple...d565839396?mt=8

#47
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Salutare!
Caut sa iau un grip pentru 6D. Nu as vrea sa dau banii pe unul original... Multi mi-au recomandat Meike dar nu il gasesc disponibil pe site-urile romanesti.
Voi ce folositi? Ce alta marca imi puteti recomanda?

#48
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
De ce vrei grip? Pentru aspect? Uita-l, arata mai bine fara. Ai mana prea mare? 6D are grip suficient de mare si adanc pentru o priza confortabila. Pentru incadrare pe verticala? Plusul de confort este subiectiv, tine mai mult de obisnuinta. Pentru baterii normale? Bateriile normale tin putin, nu ai control asupra nivelului de incarcare, te lasa la jumatatea declansarii. Mai bine pe banii dati pe grip iei baterii de rezerva. Plusul de greutate si senzatia de caramida te va face sa nu fii bucuros de investitie. Un grip replace iti va aduce numai probleme: butoane care clampane, se blocheaza, se defecteaza, se apasa nesigur, cu alt feelling decat cele de pe aparat, posibila blocare a gripului pe aparat, scartaituri si miscari la imbinare, fixare insuficient de rigida pe trepied...

Edited by DSops, 07 April 2016 - 08:25.


#49
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Folosesc 6D-ul cu un 24-70 f2.8 de la canon si trage tare pe fata. Ma gandesc ca as balansa cumva greutatea si as avea o priza mai buna.
In principiu este singurul motiv dar mi se pare mai comod si la modul portret...

#50
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Grip-ul e o chestie de gust, daca te obisnuiesti ai sa-l folosesti tot timpul iar daca nu dupa primele 2-3 utilizari ai sa-l arunci.

Pe de alta parte e normal sa "traga pe fata" dar nu vad cum e o problema cind folosesti doua maini.

#51
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
24-70/2.8 nu trage mult mai tare pe fata decat alte "L"-uri. Gripul chiar nu te ajuta aici, nu tii de el cu doua maini. Daca ti s-a pus pata pe grip, nu te grabi, strange bani si ia unul original. Cu putin noroc poate gasesti s/h.

Iti spun toate astea, deoarece si eu am avut acceeasi boala, am luat un grip replace, l-am strans bine, dar tot juca fata de corp si nu ieseau de loc fotografiile cu trepied, se desuruba singur si scartia. Atunci l-am strans mai tare, a facut poc si nu s-a mai putut destrange. A trebuit sa demolez gripul bucatica cu bucatica, cu foarte mare atentie, taiat fiecere plastic, taiata fiecare tabla ruginita. Din fericire aparatul a scapat nevatamat. Apoi am strans bani, am luat un grip original (s/h), am fost foarte mandru de el o perioada, apoi incet-incet l-am montat tot mai rar, pana când l-am vandut cu numai 200 lei pierdere.

#52
Nepotu23

Nepotu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.11.2012
sal all. cine ma poate ajuta cu un profil de culori pt 6d. indiferent de set fac sunt imagini diferite de culori. la iso mare e ok si se descurca extraordinar cu high iso speed ms

#53
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
sal y imag sunt dif de cul indif ce set faci pen ca:

1. Camera inregistreaza culorile reale, ochiul tau nu. Motivul principal: ochiul tau se adapteaza la culoarea dominanta a luminii. Camera face ceva asemanator si se numeste balans de alb (WB). Setarea corespunzatoae a WB-ului cam rezolva problema. Pentru asta trebuie experienta, sau, dupa caz, multa experienta. Daca ultimele doua nu sunt disponibile, se face fotografia in format RAW si se fixeaza WB-ul ulterior.
2. Culorile le vezi reprezentate cu ajutorul unui dispozitiv, de regula ecran sau imprimanta, care pot avea deviatii serioase la reprezentarea culorilor. Se impune calibrarea acestor dispozitive, adica determinarea unui profil de culoare atasat dispozitivului, nicidecum camerei.
3. Din respect fata de cititorii forumului iti recomand sa folosesti la postare limba romana, nu un limbaj de chat.

Edited by DSops, 17 June 2016 - 08:57.


#54
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Cum zicea si DSops, trage raw si rezolva problema de WB in Lightroom sau ce folosesti pt prelucrare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate