Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#1
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
A venit timpul sa imi schimb in sfarsit vechiul meu FujiFilm S6500fd cu un aparat nou. Ma gandeam la un DSLR (D3200 / D5100) dar posibil sa fie prea complicate si prea grele pentru nevoile mele, de aceea m-as orienta catre un Mirrorless.
Am vazut ca prind din ce in ce mai mult teren ba mai mult s-ar putea ca in curand sa ucida DSLR'ul (cam cum a facut Apple cu Iphone versus Nokia).
Ma gandeam la un Sony NEX 5 sau superior. (depinde ce preturi voi prinde in vinerea neagra). Bugetul este undeva la 2000 - 2500Lei.
Aparatul il foi folosi pentru a fotografia din pasiune tot ce prind. Foarte important aapratul trebuie sa fie capabil sa filmeze HD sau Full HD.
Daca aveti ceva staturi catre ce sa ma indrept le astept cu placere.

#2
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013
Eu folosesc un Samsung NX100 cu obiectivul stock + blitz. Foarte multumit.

#3
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007
Am un sony nex-c3 si sunt foarte multumit de el, pentru nivelul meu de incepator/pasionat face poze foarte bune. Banuiesc ca un nex5 nu are cum sa nu te satisfaca.
Dar, daca ar fi sa aleg acum mi-as lua un dslr. Obiectivele mult mai ieftine si ai mai multe dintre care sa alegi. Iar chestia cu e mic, usor si il tin in buzunar nu prea tine, pana la urma cu tot cu obiectiv(e) e destul de greu.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Depinde, daca te gandesti ca vei cumpara o valiza de obiective (in timp) clar miroless-ul nu e de tine. Cu exceptia Olympus/Panasonic obiectivele sunt putine si scumpe.
NEX-urile filmeaza ok dar cum spuneam mai sus obiectivele sunt putine si scumpe. Te multumesti cu pancake-ul 16-50mm ? Vezi cat costa un 18-200mm pt NEX ...

#5
Khyan

Khyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.01.2011
Fujifilm X-A1, daca apare pana sambata. Panasonic Lumix GF6 sau GF5.

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
MD - Momentan sunt putine si scumpe dar cred ca in urmatoarea perioada lucururile se vor schimba in bine.
Ideea este ca nici nu am pus mana pe un NEX sa vad cum este, sper sa ajung pana joi la emag sa-l testez.

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
de ce zici tu ca un MLR e mai "simplu" decit un DSRL?
mi-e ca te inseli, sunt "on par" din pdv-ul asta

Edited by Taxon, 20 November 2013 - 00:44.


#8
Olivia_n

Olivia_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.04.2012
La mine bugetul e mai limitat pt ca mi-a venit ideea doar acum cateva zile sa imi iau aparat cu ocazia saptamanilor astea de reducere, iar acum doar asta visez noaptea :))
Acum oscilez intre un mirorless (am gasit un sony nex 3 sh care pare ok) sau un compact mai bunicel, gen Olympus xz-1 sau ceva asemanator.
@daniel21, am o prietena care a avut ocazia sa castige un test foto de sony nex cu sesiune foto si a zis ca e f fain. Dar intr-adevar se gasesc putine obiective pt el, scumpute, altfel, trebuie adaptoare, alti bani, alta distractie. Spre ex daca incepi sa cauti pe net cum se face macro cu nex incepe sa te doara mintea la ce combinatii exista (sau m-a durut pe mine, nepriceputa fiind).
Problema mea: as vrea un aparat cu diafragma ok, care sa se descurce binisor si in conditii de lumina mai slaba, sa aiba si functii manuale care sa-mi permita sa ma 'joc'si sa invat fotografie, si sa faca fotografii ok de aproape (nu stiu daca sa zic chiar macro, ca deocamdata nu am ajuns la stadiul de a fotografia fluturele pe cale de a-si lua zborul, daaaar creez bijuterii si am nevoie de o camera care sa surprinda bine detaliile). si de preferinta senzor ok si stabilizator de imagine.
Pe snapsort olympus xz-1 iese invingator fata de sony nex 3 la comparatie. Dar acum am vazut la reducere olympus xz-10, le-a folosit cineva, stie cineva care ar fi ok pt ce mi-ar trebui mie?

#9
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Pentru a nu deschide un nou subiect referitor la "Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless" il reinvii pe acesta cu specificarea ca doresc si opinia meseriasilor (si sunt citiva pe-aici) dar si opinia amatorilor care au avut experiente cu astfel de camere.
In momentul de fata sunt interesat de o camera care sa ma ajute sa scot imagini cat mai bune in orice conditii, cu cat mai putine cunostinte de specialitate. Nu as dori sa cumpar o pocnitoare care in cateva luni sa se vanda la sfert de pret pe site-urile de specialitate ca produs returnat...
Dispun de un buget de 2000 Lei in care as dori sa ma incadrez cu tot cu accesorii.

M-am gandit la mirorless datorita faptului ca as dori ceva compact, cu buna portabilitate, usor de folosit chiar si cu o mana, iar acestea (mirorless) comparativ cu compactele au senzori mai mari si obiective mai bune.

Nu inteleg insa diferentele in privinta principiului de functionare intre mirorless si camerele compacte.
Exista diferente care inclina in avantajul uneia dintre categorii?
Din experienta voastra ati putea sa-mi faceti cateva recomandari (mirorless si compacte)?
Considerati ca fotografia de calitate presupune neaparat un DSLR?

Va multumesc!

#10
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am avut dslr (mai toate firmele) si am trecut pe mirorless, din nimereala, spun din nimereala ca am vrut sa-mi iau FZ 1000 (sa am de toate intr-un singur aparat), dar inca nu a aparut pe piata si tot asteptand am gasit oferta la Olympus E-PL5 unde reducerea e de ~50% si normal ca nu am rezistat tentatiei si mi-am achizitionat pachetul cu obiectivul 14-150mm.

Si acum pareri fata de dslr-uri, in comparatie cu E-PL5 ;

Plusuri;
Imaginea este mai buna decat la Canon 1100D la orice ISO.
Cromatica de asemenea
Imagini sharp, mai bune decat scoteam cu dslr-ul + 50mm sau 17-50mm.
Focalizeaza instant
+ 8 fps-uri

Minusuri;
Meniul pe ecranul LCD e minuscul (caractere mici) si tare incalcit.
Lipsa vizor (inca ii duc dorul de la dslr)
Nu e chiar compact cu obiectivul all-round (nu-l poti utiliza cu o mana)
Obiectivele sunt scumpe si nu ai multe variante (noroc ca la Olympus si Panasonic obiectivele sunt compatibile)

Ca si concluzie EU sunt ff incantat de jucarie, sincer nu ma asteptam ca imaginea scoasa de el sa o depaseasca pe cea a dslr-ului, chiar si focalizarea e peste asteptarile mele.

Edited by kiario, 15 August 2014 - 19:13.


#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View Postmishu6969, on 15 august 2014 - 17:09, said:

..............
M-am gandit la mirorless datorita faptului ca as dori ceva compact, cu buna portabilitate, usor de folosit chiar si cu o mana, iar acestea (mirorless) comparativ cu compactele au senzori mai mari si obiective mai bune.
..................................
Mirrorless-urile sunt compacte si au o portabilitate buna doar daca te gandesti ca o alternativa la un dslr. Dar tot iti trebuie o gentuta care s-o porti dupa gat/umar.
Daca treaba asta are o mare importanta pt tine, gandeste-te si la o compacta, in buget de 2000 lei trebe sa se gasesaca ceva bun.

#12
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Octavian, asta voiam dar parca n-as da 2000 de lei pe o compacta.
Cred ca voi alege in final intre DSLR (unul mai mic) si mirorless, chiar daca va trebui sa suplimentez putin bugetul.
Multumesc pentru raspunsuri!

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Pai da, tu stii ce vrei, pe unde mergi si ce vrei sa faci, dar greu sa le ai (relativ) pe toate intr-un pachet compact (posibil dar cu buget mare).

In cazul meu dupa ultimul concediu unde parlit (groaznic) de soare, pe caldura tare, a fost prea mare sacrificiul sa car la gat dslr-ul pe Skiatos, m-am felicitat ca am luat si sapuniera (veche de 8 ani) cu mine, frumusetea amintirilor a compensat intr-o oarecare masura calitatea pozelor (oricum decente pt un privitor de rand, adica eu in primul rand).
Mai nasol e asa mai pe inserate unde poate te chinuie talentu sa surprinzi un apus, un bar frumos luminat etc, cu o compacta d-asta petarda nu prea ai ce sa faci fara blitz.

Sunt hotarat sa merg pe o compacta cand se face bugetul, gandu mi-e la Fujifilm X10 (care din pacate nu prea il mai gasesti) sau X20, nu e 100% compacta (obiectivul nu se retrage complet), dar e mai compacta ca un mirrorless si cu performante bune.

Merita sa aloci un ~2000 lei pt asa ceva? Eu zic ca da, atata timp cat ai oleaca habar ce vrei sa faci.
Pana acu' ceva timp eram si eu destul de hotarat in ideea ca ai buget de ~2000 lei, pai gata, iti iei dslr sau mirrorless, n-are rost sa te incurci cu o compacta.
In prezent mi-am mai schimbat optica, unii cheltuiesc ceva bani pana sa afle ce le trebuie (cazu meu) altii se orienteaza mai repede si mai bine (si face mult sa citesti, si aici gasesti foarte multe informatii utile).

Eu prima data am cumparat (un bridge) si apoi am citit si vazut cat de petarda e :))

#14
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
X10 este pe stoc sia la un pret f bun 999 RON-F64...cum nu prea se gaseste??!!

#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Asta inseamna sa nu vizitezi zilnic site-urile de specialitate, dar e bine daca vizitezi zilnic forumul de la care ai invatat ceva si ai primit informatii utile.

L-am comandat, multumesc mult !  In momentu asta beau o bere si pt tine, I'm happy!!  Posted Image

#16
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
un aparat excelent,eu acum cateva luni am mers pe olympus xz2 dar te felicit oricum pt alegerea facuta si eu as fi ales cu mare placere oricare dintre cele doua!!!

#17
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Olympus XZ2 era foarte aproape, dar am vrut ceva cu vizor si posibilitate sa zumuiesc manual, astea doua combinate cu un obiectiv luminos au dat verdictu' pt mine in alegerea unei compacte (ma rog...aproape compacta)

Cred ca in bugetu asta nu prea ai cum sa gresesti intre astea doua.

#18
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
este foarta buna alegerea,oricum xz2 are tot ce zici acolo exceptie facand vizorul care exista separat..dar scump :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate