Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sechele lumbago acut

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
In urma cu o saptamana am suferit o criza de lumbago acut : ''o gheara '' strangea muschii din partea dreapta a coloanei vertebrale  de la sold in sus .A doua zi situatia s-a schimbat putin: m-am ridicat din pat si am inceput sa ma misc (mai cu grija ,dar eram mai bine ). Pozitia de ''stand pe scaun'' devenise un cosmar ptr ca atunci cand ma ridicam trebuia sa indur cateva minute acea ''gheara''.Eram stramb,spre dreapta. Am ajuns la un doctor abia peste doua zile ,timp in care am luat pastille si am evitat pe cat posibil pozitia ''sezand'' .
Am facut o radiografie si am mers la doctor unde s-a pus diagnosticul ,mi s-a facut o injectie,s-a prescris o reteta urmand ca dupa cateva zile sa incep fizioterapia .A doua zi de dimineata am putut sa ma ridic din pat fara probleme ,eram mult mai bine .Si ce face omul cand se simte sanatos ?  se apuca sa mute un scaun care nu era la locul lui .Greseala mare :o ''arsura'' in zona lombara , dupa care cu greu am ajuns in pat de unde nu am coborat decat a doua zi cu dureri pe ambele pcioare dar fara durerea din zona lombara .Se pare ca acea durere sa mutat acum pe picioare  .Pozitia coloanei este normala acum ,pot sa stau pe scaun si sa ma ridic fara dureri de spate .In schimb durerea de picioare persista .Sa fie o febra musculara ?ceva legat de nervi ?

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Pai cati ani ai?

#3
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
45 ani   ,inca verde

Edited by isacof, 13 November 2013 - 12:33.


#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Recomand namol de Techirghiol...

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Depinde ce diagnostic ti-a pus medicul, cel mai bine se vede la RMN daca ai vreun disc ce apasa pe nervul sciatic, daca nu, cauta un kinetoterapeut pentru gimnastica de intretinere.
Eu am facut initial o infiltratie in zona lombara, dupa care la kinetoterapeut mi-a reasezat discurile.
Fizioterapia se face dupa ce trece criza.
De cele mai multe ori cauza este slabirea musculaturii in zona dorsala, din lipsa de miscare sau miscari gresite.

#6
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
Durerea de picioare persista .Sa fie o febra musculara ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate