Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Amenda in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai francezul de ce este vazut ca un francez...Si romanul ca un tigan?????
Pentru ca sunt snobi, rasisti si nationalisti......de aia ne privesc asa.....dar asta nu inseamna ca au dreptate!
Nu le mai lua tu apararea francezilor.......oricum ne sunt inferiori noua.......faptul ca au mai multi € decat noi....si din cauza asta pot "dispune" de noi cum vor ei, asta nu le da mai multa minte, nu ii face mai inteligenti....
CUM ITI EXPLICI ASCENSIUNEA FN(PARTIDUL) IN FRANTA???

Andrei, ma dezamagesti profund, cu atitudinea asta!

Stii ca nu era "obligatoriu" sa ii dea amenda.....pe mine ma prins de nenumarate ori fara centura in spate, si m-au verbalizat doar!
Pe ea a vazuto ca e romanca si au "ars-o"!

#20
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Plus ca sunt un popor imbatranit si tocmai asta incearca sa faca, Sa atraga tineret de prin restul Europei, preferabil ne-marocani. Si asta cu romanii=tigani, o baga tot pt a denigra un popor,cel putin egal! si chiar infratit,-intr o oarecare masura - de unde putem concluziona despre "nobletea" domniilor lor.

Acum, nu as vrea sa fiu inteles gresit, dintre Europenii civilizati, Francezii sunt cei mai ok, din punctul meu de vedere, dar exagerarile astea gen amenda neplatita = urmarit pe viata  chiar nu isi au rostul.

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Nu i-au apararea nimanui, si aici sunt foarte multe ciori (din africa) si sunt vazuti ca tiganii la noi. Sunt rasisti pentru ca la TV ei nu vad altceva decat tigani iar sub au denumirea de romani. Iar pe statul roman in doar in 14 de asta pentru ca nu ei pleaca in afara. Cine promoveaza mai mult diferenta intre Roman si cioara ? Cei de la conducerea tarii sau noi pe forumuri si alte retele de socializare ?
Chiar azi la RTV a arata pe cioara aia din anglia iar titlul era "Romanul care a dansat pe manele",. De ce nu a zis tigan ? La englezi sunt sigur ca iara denumirea de roman sau rrom a fost pus, iar ei cum sunt mai innapoiati, cred ca rrom = roman.
Vorba vine : asta vara am avut un client , care chiar credea ca numele Romania vine de la cuvantul rrom.

Nu i-au apararea nimanui si am si pareri nasoale despre francezi, cum ar fi educatia copiilor lor + alte obiceiuri proaste.

Nu am nici un fel de atitudine, si nu sunt genul care gata "s-a ajuns" dar uite, si handicapatul de varumiu, a venit pe la mine si am zis hai sa ies cu el sa ii arat orasul. Nu a mai tacut din gura, numa cu chestii de genu :"uite la ala ce freza are, uite la ala cum e imbracat, etc, plm" Am mancat la un restaurant, iar un batranel de langa noi si-a comandat melci, se uita ca bou' la poarta noua la ala cum mananca melci, imi era si rusine.

Pe bune acuma, vad destui idioti care cand au plecat din Romania si au ajuns in alta tara incep sa critice nativii pentru felul cum se imbraca si cum mananca. Dar lasa ca e bun treningul de pe el si slanina cu branza adusa de acasa si uita ca a plecat din tara "de bine" ce a dus-o.

Din nou, nu i-au apararea nimanui, dar putin bun simt nu strica, iar daca unii nu il au, nu inseamna ca nu trebuie sa il ai nici tu.

Quote

oricum ne sunt inferiori noua
De ce ? cand o persoana iti este inferioara ?

 mad_boy, on 12 noiembrie 2013 - 00:36, said:

Acum, nu as vrea sa fiu inteles gresit, dintre Europenii civilizati, Francezii sunt cei mai ok, din punctul meu de vedere, dar exagerarile astea gen amenda neplatita = urmarit pe viata  chiar nu isi au rostul.
Nu urmarit pe viata, insa daca ai actele aici, te vor gasi imediat si iti baga penalizari daca nu platesti

Quote

Stii ca nu era "obligatoriu" sa ii dea amenda.....pe mine ma prins de nenumarate ori fara centura in spate, si m-au verbalizat doar!
Pe ea a vazuto ca e romanca si au "ars-o"!
Poate ai aer de francez Posted Image

Edited by Andreysc7, 12 November 2013 - 00:46.


#22
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

 Andreysc7, on 12 noiembrie 2013 - 00:38, said:

Nu urmarit pe viata, insa daca ai actele aici, te vor gasi imediat si iti baga penalizari daca nu platesti


In sfarsit ne intelegem. Asadar don'soara Roxanica, daca ai cetatenie franceza sau acte depuse pe acolo, sunt niste riscuri privitoare la amenda respectiva. Daca nu, baga un chef de aia 90 de ieuri, invita l si pe Andrei si din vorba in vorba, iti mai explica riscurile plimbarilor automobilistice ;)

Si poate va si combinati si apoi casatoriti ca sa iti plateasca Andrei amenda :D sac Andrei!

#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
dar uite o alta intrebare. sa zicem ca nu are acte in Franta, ea da teapa, insa amenda ramane intr-o baza de date ca si neplatita. In alta zi, aceasi poveste, ii opreste politia, iar daca ii verifica pe toti din masina, printre care si pe ea, iar jandarmul vede ca are o amenda de platit, care a primit-o acum 2-3 ani, ce se intampla ?Posted Image
Faza buna e ca poate sa plateasca amenda in mai multe transe (sunt sigur 90%) . Sa mearga la sectia de politie, sa le spuna ce si cum, ca este studenta aici, si ca nu poate sa plateasca tot odata. O sa inteleaga, ca nu e nici prima nici ultima si o sa poata plati in mai multe transe lunar. Plateste in fiecare luna 10 euro si gata.

PS : ca tot veni vorba de rate mici, am fost odata sa platesc un impozit, acuma 2-3 ani , si in fata mea era o cioara, un musulman care mai avea de plata 6 euro si 50 de centi pentru nu stiu ce drac. Iar femeia de la caseria l-a intrebat daca poate sa plateasca tot acuma sau vrea in rate Posted Image

Offtopic : aici politia cand te opreste poate sa te caute si in rezervor. Pentru ca sunt agricultori care primesc de la stat motorina dar unii o mai si vand daca le ramane, cu toate ca nu au voie, pentru ca ei o primesc gratuit. Insa aceea e mai rosiatica si am o cunostinta pe care a prins-o cu motorina cumparata de la agricultori si i-a dat amenda 1300 de euro.

Edited by Andreysc7, 12 November 2013 - 01:00.


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Andreysc7, on 12 noiembrie 2013 - 00:23, said:

Daca nu, te pot arde urat de tot.
E posibil chiar sa ii apara la impozit la noi in tara, nu mai e ca pe vremuri, finantele coopereaza in UE inclusiv pe amenzi in spatiul comunitar.

#25
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Asa e, stiam ca in Germania daca primesti amenda iti vine si in Romania. Stiu pentru ca unchiumiu a luat, si iara asa, nu a platit si i-a venit amenda de platit in Romania. Posibil sa fie la fel si pentru Franta dar daca i-au cerut doar adresa de la camin, nu stiu ce sa zic, ma gandesc ca i-au luat si adresa din buletin

#26
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
In stadiul de amenda....NU SE POATE ESALONA...
In mom in care intra in recouvrement, atunci se poate esalona...

#27
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Posibil, de asta am zis ca sunt doar 90% sigur

#28
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 andreic, on 12 noiembrie 2013 - 01:04, said:

E posibil chiar sa ii apara la impozit la noi in tara, nu mai e ca pe vremuri, finantele coopereaza in UE inclusiv pe amenzi in spatiul comunitar.

Mai oameni buni,nu mai aberati,amenda poate sa vina,dar aia din strainatate nu au jurisdictie aici cum nu au nici romanii afara,amenda mai vine cateodata Acasa in Romania pe chestia ca in momentul in care ai fost oprit de politie ti-au cerut un act in care era adresa.Dar nu o sa vedeti NICIODATA amenda din strainatate la finante in Romania.Pentru simplu motiv ca nu a fost savarsita contraventia pe teritoriul Romaniei.Si eu am amenzi ca strabat lunar Europa,de la un capat la altul,dar asta nu inseamna ca ele pot fi incasate.
Si inca ceva,de multe ori am observat,mai ales pe Ungaria si Austria dar si pe Franta,ca nu au baza de date comuna,in legatura cu amenzile,daca politistii ce te opresc sunt din regiuni(judete diferite).Aveam amenzi cu dumuiul si la verificare ma lasau sa plec.

#29
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Aia cu motorina, stiu si eu ca e grava. Partea amuzanta e ca ai voie sa cumperi, dar in canistra. Si daca te vede cu ea in canistra nu iti zice nik.
Asta cu amenda, nu cred sa fie asa de grava situatia de fata. In Romania, sunt ferm convins ca nu se aplica dobanda la amenzi.
Ce se intampla daca o vede cu o amenda de 2 ani neplatita? NADA!!! NU E INFRACTIUNE .
Singurul loc unde ii poate cauza probleme e la scoala.

 ady_77, on 12 noiembrie 2013 - 01:16, said:


Ungaria si Austria dar si pe Franta,ca nu au baza de date comuna,in legatura cu amenzile,daca politistii ce te opresc sunt din regiuni(judete diferite).Aveam amenzi cu dumuiul si la verificare ma lasau sa plec.
Tocmai pt ca amenzile neplatite nu inseamna nimic. De aia te cam obliga sa platesti pe loc!

#30
roxitzu

roxitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2013
ok .... va multumesc tuturor pentru raspunsuri Posted Image  ... cred ca pana la urma voi plati amenda avand in vedere ca am un cont bancar deschis aici si eventual o sa ma interesez la politia de care apartine caminul meu daca se poate plati in transe.

#31
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 roxitzu, on 12 noiembrie 2013 - 01:36, said:

ok .... va multumesc tuturor pentru raspunsuri Posted Image  ... cred ca pana la urma voi plati amenda avand in vedere ca am un cont bancar deschis aici si eventual o sa ma interesez la politia de care apartine caminul meu daca se poate plati in transe.

90 de euro in transe? :) Zici c-ar fi 90.000 de euro....

#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 BodCasa, on 12 noiembrie 2013 - 00:27, said:

Pentru ca sunt snobi, rasisti si nationalisti......de aia ne privesc asa.....dar asta nu inseamna ca au dreptate!
faptul ca au mai multi € decat noi....si din cauza asta pot "dispune" de noi cum vor ei,

A-u m-ai m-ulti euro pentru ca a-u avut domeniu colonial si a-u furat cu 7 miini, de aia.
Dar stii cum e, cind omori unul esti criminal, cind omori un milion esti cuceritor.....
Niste japite penale.

 Andreysc7, on 12 noiembrie 2013 - 00:38, said:

Nu i-au apararea nimanui, si aici sunt foarte multe ciori (din africa) si sunt vazuti ca tiganii la noi. Sunt rasisti pentru ca la TV ei nu vad
..............
Nu i-au apararea nimanui si am si pareri nasoale despre francezi, cum ar fi educatia copiilor lor + alte obiceiuri proaste.
..............
Din nou, nu i-au apararea nimanui, dar putin bun simt nu strica, iar daca unii nu il au, nu inseamna ca nu trebuie sa il ai nici tu.
Ai bah nene, te faci tu lupul moralist acum. Esti exact ca varul ala al tau, asa apari aici. De asta e tara vazuta cum e, pentru ca unii ca tine, in loc sa ajute, cum usor ar putea sa o faca, ii dau in cap romanului si il apasa pe cap cu calcaiul sa intre de tot in kkt. Ne faci tu educatie.
I-ti recomand "parazitii": "im-pus-ca-te si ga-ta/im-pus-ca-te, a-ha."
Poate chiar n-are ce minca fata, poate chiar a muncit de i-au iesit ochii sa poata avea bursa asta. Tu n-ai gresit niciodata, cu intentie? Sa fim seriosi, nu cred. Nu ai depasit niciodata viteza legala? Nu ai parcat niciodata aiurea? Cum ai ajuns tu in Franta? Esti frumos si destept si ti-au cazut in genunchi sa mergi sa le ridici nivelul cultural, ca murea Franta fara tine?
Merde.....
Cauta fata si da-i 100 de euro. Se pare ca ai de unde. Poate o ajuti sa isi gaseasca si un job.
...............
Btw-ideile tale nu sint rele. Dar asa cum le-ai pus aici, ceri niste pumni.... numa'-numa1!
...............
Roxito, respect. Ai gresit, asta e, daca poti plateste. Tare m-as bucura, peste ani, sa aud de tine ca ti-a folosit bursa si ai facut ceva in viata. Succes.

#33
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Da recunosc, cand scriu repede nu prea tin cont de cratime, ca spre deosebire de tine, eu lucrez si la ora asta. Lucrez de 10-11 ore la un proiect dar na, asa analfabet cum sunt, ma chinui sa si scriu ca sa nu tac Posted Image

Quote

De asta e tara vazuta cum e, pentru ca unii ca tine, in loc sa ajute, cum usor ar putea sa o faca, ii dau in cap romanului si il apasa pe cap cu calcaiul sa intre de tot in kkt
A intrebat ce urmari pot fi, si i-am spus din cele stiute si traite de mine. Si cred ca tara e vazut cum e vazuta din cauza celor ca tine. Ca daca scriu acuma "handcapot" in loc de "handicapat" ma iei cu "aaa uite analfabetu', nu stie sa scrie". Parerea mea este ca atata timp cat cineva scrie de la tastatura si scrie gresit, faptul ca te iei de chestia cu cratimele si greselile de orografie arata ca nu ai altceva mai bun de zis

Quote

I-ti recomand "parazitii": "im-pus-ca-te si ga-ta/im-pus-ca-te, a-ha."
Iti inteleg ironia, dar tot nu sunt asa distrus incat sa ascult parazitii. Sa stau sa ma regasesc printre versuri si sa imi plang de mila cum ma f*te statul in ochiul maro

Quote

Cum ai ajuns tu in Franta? Esti frumos si destept si ti-au cazut in genunchi sa mergi sa le ridici nivelul cultural, ca murea Franta fara tine?
Am stat impreuna cu ai mei in Romania, taicamiu a lucrat in Franta iar bunicamiu ne-a dat afara din apartament. Am ajuns aici, mi-am continuat studiile, am tras tare, mi-am facut o firma de design, and so on. Ce mai vrei sa sti despre viata mea personala.Posted Image ?
Si apropo de nivelul cultural, cum am mai spus, am avut un client care credea ca numele Romania vine de la cuvantul rrom. Nu m-am chinuit sa ii explic ce si cum, daca e prost, lasa-l sa fie prost.

Quote

Cauta fata si da-i 100 de euro. Se pare ca ai de unde. Poate o ajuti sa isi gaseasca si un job.
Nu sunt responsabil pentru actiunile nimanui. Maine-poimaine ma trmiti sa ii zugravesc casa

Quote

Btw-ideile tale nu sint (sunt) rele. Dar asa cum le-ai pus aici, ceri niste pumni.... numa'-numa1!
Be my guest, ma gasesti in Dijon sa imi aduci pumnii de care am nevoie Posted Image. Numa' bine iti cumperi si niste mustar daca iti place mustarul de Dijon

Edited by Andreysc7, 12 November 2013 - 02:21.


#34
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Andreysc7, on 11 noiembrie 2013 - 23:28, said:

PS: cand plecati din Romania, adaptati-va la societatea cea noua. Nu mai stati cu aceasi mentalitate de cacat cum ca nimeni nu are ce sa va faca, dar vad ca unii degeaba vin in Franta la studii....
Problema este ca si in tara = Romania se primeste amenda daca te gasesc fara centura pusa pe bancheta din spate a autovehiculului si pasagerul plateste amenda.Posted Image
Daca fatuca n-a stiut, iar soferul a uitat sa-i atraga atentia, asta este, e' buna de plata.

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Dar o plateste daca e adult , nu ? Ca daca are sub 18 ani o plateste soferul, eu asa stiu

#36
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Andreysc7, on 12 noiembrie 2013 - 01:53, said:

- ca spre deosebire de tine, eu lucrez si la ora asta. Zau. Nu baga mina in foc, stii tu. Sau nu minca kkt ca pute. S-au sa-r putea sat-i stea in git. Nu poti sa muncesti cot la cot cu mine. Nu-ti bate capul, e verificata treaba
- A intrebat ce urmari pot fi, - si tu ai facut-o curva. Ai rezolvat problemele lumii. Bravo la tine, stilp al societatii. Ne mindrim cu tine.
- Si cred ca tara e vazut cum e vazuta din cauza celor ca tine - mi-e mila de tine. Poate voi avea ocazia vreodata sa iti arat ca nu e asa, dimpotriva. Putin de tot, dar sint cunoscut undeva ca am imbunatatit numele tarii. De vom putea vorbi vreodata normal.
- in loc de "handicapat" ma iei cu "aaa uite analfabetu', nu stie sa scrie"- ai inteles gresit. Nu m-am luat de tine ca ai gresit gramatical. M-am luat ca ai gresit sufleteste. "Cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra". Ai lovit aproapele tau cind era cazut (asta e lasitate). Ajutai mai mult daca taceai.
- arata ca nu ai altceva mai bun de zis- am, dar nu suporta hirtia.
- imi plang de mila cum ma f*te statul in ochiul maro - corect, ai dreptate. Dar n-ai dreptate sa f**ti tu pe altii in ochiul maro.
- taicamiu a lucrat in Franta iar bunicamiu ne-a dat afara din apartament. Am ajuns aici, - uite, la chestii de familie nu  comentez. N-ai raspuns totusi intrebarii. Stiu raspunsul, intrebarea era retorica. Era o mica sansa sa fi ajuns legal. Daca era asa, mi-ar fi fost rusine ca am spus-o. Dar esti prea meschin ca sa recunosc ceva in fata ta.
- mi-am continuat studiile, am tras tare, mi-am facut o firma de design, and so on. - si de ce nu ai ramas cu asta, ca sa putem zice "respect" in adevaratul sens?
- Ce mai vrei sa sti despre viata mea personala?- Ha? Nu intereseaza viata ta personala!!!! Doar aceasta mica parte din cea publica, unde dai cu noroi fara sa fii intrebat, cu atit mai rau cu cit ii acuzi pe altii care fac acest lucru.
- Si apropo de nivelul cultural, - las-o balta. "Parazitii" au lamurit asta demult
- Nu sunt responsabil pentru actiunile nimanui. - atunci taci dreaqu
- ma gasesti in Dijon sa imi aduci pumnii de care am nevoie. - sint prea sarac, n-am bani de ajuns acolo. dar de un telefon am. Trimit niste prieteni sa te ajute sa-ti redecorezi casa.
- Numa' bine iti cumperi si niste mustar daca iti place mustarul de Dijon- doar 2 lucruri apreciez la francezi - ca i-au batut pe englezi si Chanel
Foooaaaaaiiii, da' ce m-am infuriat.
Nu pot sa cred ca m-am bagat atit in mocirla. Ma dau lovit si ies.
Pacat, chiar aveai capacitate sa dovedesti ca Romania e mai buna decit e vazuta.

Edited by viotl, 12 November 2013 - 03:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate