Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Amenda in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 ady_77, on 12 noiembrie 2013 - 01:16, said:

Mai oameni buni,nu mai aberati,amenda poate sa vina,dar aia din strainatate nu au jurisdictie aici cum nu au nici romanii afara,amenda mai vine cateodata
Totusi internerul e liber, oricine poate sa se informeze, ce e asa greu... Posted Image Evident ca in majoritatea cazurilor te opreste la vama sa platesi la iesirea din tara dar nu e obligatoriu sa fie asa, incepand cu 2011 s-a schimbat treaba.

http://www.simpleblog.ro/?p=5
"Am luat amenda in Ungaria si sunt executat silit in Romania" - cineva care credea ca tine ca domne nu e jurisdictie (de parca despre asta era vorba)...

http://stirileprotv....rect-acasa.html
"Politistii din UE ar putea avea acces la datele soferilor romani. Amenzile din vacanta, direct acasa"
"Pentru ca schimbul de date intre tari era reglementat doar in cazul infractiunilor, cei care depaseau viteza legala, de exemplu, scapau nepedepsiti. Odata cu noua lege, lucrurile vor sta altfel."
""Se intocmeste o scrisoare de informare catre aceasta persoana careia i se transmite fapta incalcata, sanctiunea aplicata si modalitatea in care trebuie sa transmita datele solicitate", spune comisarul sef Paul Toma, DGPR.
Asadar, veti putea fi sanctionati si daca sunteti surprinsi ca treceti pe rosu, de exemplu, nu purtati centura, circulati pe interzis sau vorbiti la telefonul mobil in timp ce conduceti.
Valoarea amenzilor ramane cea din tara in care a fost incalcata legea. Ele nu sunt transformate in echivalentul lor din Romania. In plus, spre deosebire de noi, strainii au sisteme eficiente de colectare a banilor in cazul sanctiunilor."

Pe scurt sistemul clasic era aplicabil la infractiuni doar, acum se da drumul la contraventii. Sistemul exista si merge de ani buni dar nu acoperea si contraventiile.

"Uniunea Europeana ne obliga sa adoptam masurile pentru schimbul transfrontalier de date pana in toamna. Schimbul de informatii se va face prin Directia de Permise de Conducere si nu se aplica si in cazul Angliei, Irlandei si Danemarcii."

Suntem in toamna ? Bun...

AIci e legea: http://www.mai.gov.r...la/Lege_CBE.pdf

Aici e rezolutia UE adoptata 10 oct 2013: http://www.europarl.... DOC XML V0//RO

#38
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Uf. M-am mai racorit.
Andrei, am exagerat, e adevarat. De suparare.
Atit am de zis: daca poti ajuta, ajuta. Dar nu da cu noroi.
Fata aia poate chiar e in dificultate. Daca nu e si doar face pe mironosita, sa fie pacatul ei. Cu siguranta sint multi altii care ar merita dat in cap, nu cu noroi....
Imi cer scuze, nu sint eu ala care scrie mai sus.....

=====================
Un sfat pentru Roxi (sa si zimbim nitel....)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JHI2CvdX2i8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 poadol, on 12 noiembrie 2013 - 02:26, said:

Problema este ca si in tara = Romania se primeste amenda daca te gasesc fara centura pusa pe bancheta din spate a autovehiculului si pasagerul plateste amenda.Posted Image

Si daca ai o Dacie din 1975 care nu are centura pe spate ?

#40
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
@ion_de_la_raion
Atunci nu are nimic, insa daca masina e prevazuta cu centuri de siguranta si pentru pasagerii din spate, acestia sunt obligati sa o poarte

#41
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ma bag si eu ca musca-n...

v-ati inflamat cu totii pe motiv ca tanara studenta nu are bani sa plateasca amenda. Dar ea nu a spus nicaieri acest lucru! A spus doar ca e studenta cu bursa Erasmus. De unde ati tras voi concluzia ca nu are bani?  Intrebarea ei a fost foarte clara: ce i se poate intampla daca nu plateste? Ati tras voi concluzia ca motivul pentru care nu vrea sa plateasca e lipsa banilor, ba v-ati apucat sa-i faceti lipeala cu Andrei sau sa-i gasiti de munca. Poate ea nu vrea sa munceasca. Poate o ajuta prietenii francezi cu bani. Poate, poate...

Ideea e in felul urmator: daca vrei sa intri si sa traiesti in sistem, trebuie sa respecti regulile sistemului. Ea vrea sa se intoarca in Franta, deci ar fi bine sa faca un efort si sa fie cu toate in regula. Daca nu are bani, sa o spuna clar pe forum si cu siguranta se strang 90 euro foarte repede daca ar pune mana de la mana toti cei care ii plang de mila.

Edited by Michidoo, 12 November 2013 - 13:03.


#42
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
NU TREBUIE SA RESPECTI REGULILE SISTEMULUI......
Trebuie doar sa stii cum sa jonglezi cu regulile sistemului.....si sa "profiti" de sitem-ul cu pricina......Si crede-ma se poate face toate astea....

Vio, te-ai incins tata.....a fost furtuna azi noapte?

PAt despre PAPARAZZI, nu ii ascultam dar stim versurile.....PEACEPosted Image

#43
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 BodCasa, on 12 noiembrie 2013 - 14:06, said:

NU TREBUIE SA RESPECTI REGULILE SISTEMULUI......
Trebuie doar sa stii cum sa jonglezi cu regulile sistemului.....si sa "profiti" de sitem-ul cu pricina......Si crede-ma se poate face toate astea....

Vio, te-ai incins tata.....a fost furtuna azi noapte?

PAt despre PAPARAZZI, nu ii ascultam dar stim versurile.....PEACEPosted Image

Exact! Dar unii nu inteleg asta,ei traiesc cu ideea ca toti occidentalii sunt cinstiti si corecti.Nici vorba,marea majoritate ar face smecherii dar sunt ori prea prosti ori prea fricosi!

#44
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Nu sînt nici proşti, nici fricoşi, cei mai mulţi dintre ei sînt de bună-credinţă. Probabil că este un concept greu de înţeles pentru unii dintre voi. Vă doriţi un stat închegat şi puternic, "ca afară", dar discutaţi pe trei pagini dacă trebuie să plăteşti o amendă primită justificat, care mai este şi într-un cuantum modic. Bravos naţiune!

#45
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 hai_hui, on 12 noiembrie 2013 - 18:21, said:

....

Putini au simtul raspunderii, dar vorba ta, vor o tara ca afara, dar sa o faca altii, nu ei :P. Gandeste-te daca doamne fereste ar fi dat un francez cu masina peste ea, atunci in astea 3 pagini s-ar fi discutat despre cum poate sa ceara despagubiri, si daca s-ar fi putut sa fie de ordinul milioanelor :P

#46
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 hai_hui, on 12 noiembrie 2013 - 18:21, said:

Nu sînt nici proşti, nici fricoşi, cei mai mulţi dintre ei sînt de bună-credinţă. Probabil că este un concept greu de înţeles pentru unii dintre voi. Vă doriţi un stat închegat şi puternic, "ca afară", dar discutaţi pe trei pagini dacă trebuie să plăteşti o amendă primită justificat, care mai este şi într-un cuantum modic. Bravos naţiune!

  Sunt pe dracu de buna credinta,eu stau de 12 ani in Irlanda si stiu ce vorbesc.Si aici marea majoritate daca pot fenteaza sistemul: daca le vine scrisoare cu amenda de viteza roaga un roman sau lituanian sa le dea datele cum ca ei au condus in ziua aia, mai toti se ascund sa nu plateasca taxa tv,nu se inregistreaza pentru plata impozitul pe proprietate,daca pot sa pirateze canalele tv din satelit o fac cu draga inima,evita plata taxei de inmatriculare conducand masini inscrise in Irlanda de nord....exemplele pot continua pana dimineata....doar credulii ca sa nu spun prostii mai pun botul la vrajeala cu buna credinta....

#47
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 Andreysc7, on 11 noiembrie 2013 - 23:39, said:

viata mea va avea aceleasi culori daca plateste ea sau nu

Treaba ta,

In cazul asta stai tu in banca ta. Dar observ ca iti place tziganeala. WTF? Daca fata nu vrea sa plateasca, e treaba ei, amenda ei, viata ei. I-ai spus o data, dar gata, nu de 100 de ori.

Era un proverb parca: Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.



LE: Abtine-te! Vad ca in toate cele 3 pagini ai tot avut cate ceva de comentat!

Edited by shadowgign2, 28 January 2014 - 23:02.


#48
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nu le da nimic, pentru ca nu au ce sa-ti faca. Esti cu bursa Erasmus, deci nu te stabilesti acolo ca sa fii silita sa o platesti eventual, deci fara grija, calatoreste de 90 de euro prin alte tari.

#49
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Am si eu o intrebare;
Prin 2004 am achizitionat o masina in Italia,am imprumutat-o unui amic vreo cateva zile ,in acest interval de timp amicul a reusit sa ia vreo trei amenzi pentru depasirea vitezei legale prin oras (Roma),fiind surprins de camerele de supraveghere a traficului rutier,amenzile mi-au venit mie acasa (dupa vreun an) acolo in Italia prin posta...nu le-am platit nici in ziua de azi pentru ca amicul mi-a promis ca le va plati el ,ceea ce nu a facuto.
Care ar fi posibilitatea ca intr-o zi sa ma trezesc cu cine stie ce amenzi plus penalitati ...ca nu am latit acele amenzi?

#50
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Destul de mare. Dupa un anumit timp se trimit in tara si se recunosc de instanta de la domiciliu, apoi se executa (teoretic) de finante.

#51
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
sau se poate sa se fi prescris, depinde de termenul de prescriptie din dr italian.

#52
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Acum realizez ca in 2004 Romania nu era membru UE, deci NU... amenzile nu vor fi trimise in tara.

#53
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Salut, am comis-o si eu............... am luat asta vara in concediu in Franta 2 amenzi.. adica am fost prins cu peste 90 cat era limita.. 97 cu inregistrare la 93 si 107 cu inregistrare la 101. Bun .... azi au venit amenzile acasa in Ro ... traduse in romana. Ce sa fac? Sa platesc cate 45 euro sau sa ii trimit in origini ca am avut atunci experiente de discriminare din partea nazistilor de francezi.. desi vb. .franceza bine a simtit ca nu-s de-a lor si a verificat afara masina si nu mi-a dat camera. la fel in marsilia situatie de genul la service cand am avut ceva probleme la masina.

#54
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Vad ca nimeni nu urmareste topicul......este cam vechi dar .............................

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate