Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Amenda in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
roxitzu

roxitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2013
Buna ziua! Sunt studenta in Romania plecata cu bursa Erasmus in Franta. Problema este ca am plecat sa vizitez un alt oras impreuna cu cativa prieteni . Eu am stat pe bancheta din spate si nu mi am pus centura de siguranta , un politist ne a oprit si am primit o amenda de vreo 90 de euro. Soferul era francez si masina era a lui ( daca are vreo importanta) , politistul mi a cerut actul de identitate si adresa de la caminul universitar din Franta spunandu mi ca voi primi amenda intr un interval de 2 saptamani . Intrebarea mea ar fi ce mi se poate intampla in cazul in care nu platesc amenda si eventual mai multe informatii legate de subiectul asta .  Posted Image

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu zic sa platesti amenda.

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca si o romanca plecata la studii, vrea sa dea teapa, ne mai miram de niggarii care fura si hartie igienica folosita

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Momentan n-au cum sa te forteze sa-ti platesti amenda, insa eu zic sa nu te risti, nu se stie ce complicatii pot aparea mai incolo.

Edited by DjMx, 11 November 2013 - 23:26.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

 roxitzu, on 11 noiembrie 2013 - 23:12, said:

ntrebarea mea ar fi ce mi se poate intampla in cazul in care nu platesc amenda si eventual mai multe informatii legate de subiectul asta .  Posted Image

Ca sa ai o idee asa in mare, cand eram la liceu (stau in Franta de multa vreme) mancam la liceu, la cantina liceului, si imi plateam lunar sau saptamanal, depinde. Odata am uitat sa platesc pe o luna (prin luna Mai) , chiar am uitat, era de plata undeva la 30-40 de euro, iar dupa 3 luni , cand a incercam taicamiu sa plateasca nu stiu ce la masina, i-au spus ca ii este contul blocat + actele masinii (nu mai stiu exact ce in legatura cu actele masinii , dar stiu ca era o faza si cu actele masinii iar daca il oprea politia si ii cereau actele putea iesi urat) din cauza unei facturi neplatite. Si am platit, normal, dar chiar am uitat si a venit vacanta, chiar nu mi-a stat gandul la acea factura.
In cazul tau, e vorba de 90 de euro, si de amenda de la politie. Eu zic sa o platesti, din momentul ce ti-a cerut adresa de la camin si te-au si intrebat la ce scoala esti, stiu unde sa dea de tine daca trebuie

PS: cand plecati din Romania, adaptati-va la societatea cea noua. Nu mai stati cu aceasi mentalitate de cacat cum ca nimeni nu are ce sa va faca, dar vad ca unii degeaba vin in Franta la studii....

Edited by Andreysc7, 11 November 2013 - 23:32.


#6
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Ti ai dreaq de scartari, poate nu are bani fata si sariti repede ca hau si bau !!!

Nu stiu cum sta treaba la tine, e posibil sa anunte pe acolo pe la universitatea ce o frecventezi si astfel sa te constranga sa platesti.
Stiu ca soferii straini care si o "fura" pe acolo, trebuie sa achite pe loc, altfel nu ii lasa sa plece. Tocmai in ideea ca,odata plecati, mai achita la sfantul asteapta. Asa ca mergi si tu pe burta pana se ingroasa treaba. Si daca e bai, pana la urma achiti.

Daca maraie aia de la scoala ceva, poti sa le spui ca nu stai roz cu banii si de aia ai amanat etc....bagi o scuza....ca astepti bani de acasa....de astea.

Succese si nu fi trista, bucurate ca te iau frantujii la plimbare cu masina ;)

#7
roxitzu

roxitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2013
la facultate nu cred sa fie vreo problema ... mie imi era ca pe viitor daca voi vrea sa revin aici sa nu fie ceva ...

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
@mad_boy
Ai o mentalitate de roman incult. Iti vor baga penalizari daca nu platesti intr-o anumita perioada de timp. Daca stia ca nu are bani, sa fi purtat centura de siguranta, dar na, treaba ei , viata mea va avea aceleasi culori daca plateste ea sau nu :P . Dar faza cu "nu are nimeni ce sa imi faca" aici nu tine

 roxitzu, on 11 noiembrie 2013 - 23:35, said:

la facultate nu cred sa fie vreo problema ... mie imi era ca pe viitor daca voi vrea sa revin aici sa nu fie ceva ...

Treaba ta, sa nu te trezesti peste nu stiu cat timp ca ti-a venit sa platesti amenda + penalizari. Iar in cel mai rau caz, trimit pe unu' cu o instiintare, iar ca sa iti aduca acea insiintare costa undeva la 90-110 euro. Dar na, faci cum vrei

#9
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Andreysctzetc. ai o mentalitate de roman educat prin tari strine pana a dat pe afara! Presupun ca nu stii ce inseamna sa NU AI ! Tu ai uitat sa achiti si te a salvat tacto, e uite ca suntem unii c are ne mai descurcam si singuri. Si facem si noi ce putem.

Si lasa arfele astea de ce mari probleme o sa ridice jandarmu francez, ca am mai vizitat si noi tari straine si stim ce fac marocanii pe acolo...  Situatia prezentata de fata asta este exact ultima problema a francezilor.

Plus ca a cazut fix neinovata, adica EVER prin Romania nu vei fi ntrebat de centura in spate! Si cine s a gasit sa aplice legea cu strictete, Exact jandarmu francez care inchide ochii la d'al'de voi cand va drogati prin toate parcurile de pe acolo.

Stai cuminte acolo in banca ta si nu mai poza in cinstitul no 1 . Are bine un user o semnatura : Cel mai mare dusman al romanului este romanul!

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Andreysc7, on 11 noiembrie 2013 - 23:28, said:

Ca sa ai o idee asa in mare, cand eram la liceu (stau in Franta de multa vreme) mancam la liceu, la cantina liceului, si imi plateam lunar sau saptamanal, depinde. Odata am uitat sa platesc pe o luna (prin luna Mai) , chiar am uitat, era de plata undeva la 30-40 de euro, iar dupa 3 luni , cand a incercam taicamiu sa plateasca nu stiu ce la masina, i-au spus ca ii este contul blocat + actele masinii (nu mai stiu exact ce in legatura cu actele masinii , dar stiu ca era o faza si cu actele masinii iar daca il oprea politia si ii cereau actele putea iesi urat) din cauza unei facturi neplatite. Si am platit, normal, dar chiar am uitat si a venit vacanta, chiar nu mi-a stat gandul la acea factura.
In cazul tau, e vorba de 90 de euro, si de amenda de la politie. Eu zic sa o platesti, din momentul ce ti-a cerut adresa de la camin si te-au si intrebat la ce scoala esti, stiu unde sa dea de tine daca trebuie

PS: cand plecati din Romania, adaptati-va la societatea cea noua. Nu mai stati cu aceasi mentalitate de cacat cum ca nimeni nu are ce sa va faca, dar vad ca unii degeaba vin in Franta la studii....

Lasa vrajeala si nu o mai speria pe fata,daca tot stai pe acolo de ce nu-i spui cum se pisa marocanii pe amenzile date de pulitia franceza? Eu am la amenzi de viteza luate pe Franta de-as putea sa-mi iau o masina noua,doar nu crezi ca-s cretin sa le platesc,mai ales ca nici ai lor nu se grabesc sa le plateasca!Nu au ce sa-i faca! Poate sa-i spuna in fata fraierul de la jandarmerie ca are bani dar nu vrea sa plateasca! Ce va place ma sa faceti voi pe cinstitii....

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Ok Posted Image nu sunt cinstitul no 1 dar nici mentalitatea "nu are nimeni ce sa imi faca" nu imi place. Din partea mea sa i-a si 100 de amenzi, a intrebat care sunt urmarile si i-am raspuns. Si da, se poarta centura de siguranta si in spate

Quote

Plus ca a cazut fix neinovata, adica EVER prin Romania nu vei fi ntrebat de centura in spate!
Atunci sa stea in romania Posted Image ca sa nu mai aiba probleme de genul.
Dar uite, daca era minora, ar fi luat soferul amenda, ar fi fost corect ?

@ady_77
Si pentru tine la fel, probabil inca nu aveti actele facute aici, treceti pe aici ca na, "Ba am fost in franta" si cand ajungeti va impiedicati din cauza mersului cu nasul pe sus. Dar tipa a zis ca vrea sa revina mai tarziu. Cum am spus, din partea mea sa i-a 100 de amenzi, dar daca nu le platesti, cand iti faci actele vei avea probleme Posted Image.

Si cand va aud cu marocanii , nu mai am ce sa zic, vad ca va comparati cu ei, mai mult nu puteti Posted Image. Tipic romanesc, moare de grija caprei vecinului. In fine Posted Image Daca are de gand sa revina sa isi faca actele aici , eu zic sa le plateasca, daca nu, sa astepte si o sa vada ce si cum.

Edited by Andreysc7, 11 November 2013 - 23:59.


#12
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Nu fi fraiera, fata! Altii primesc chiar si bani de la francezi+transport gratuit pana in tara, iar tu vrei sa dai bani francezilor? Mai ai de invatat de la "rromani" de succes din Franta. ;)

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Asteapta instiintarea si vei vedea dupa !!!

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Andreysc7, on 11 noiembrie 2013 - 23:28, said:

PS: cand plecati din Romania, adaptati-va la societatea cea noua. Nu mai stati cu aceasi mentalitate de cacat cum ca nimeni nu are ce sa va faca, dar vad ca unii degeaba vin in Franta la studii....

Mai, a dracului, cand francezul vine la noi, el de ce nu se adapteaza la societatea noastra ?

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Pentru ca francezul e vazut ca francez, iar romanul ca tigan. Oare unde e greseala ?

Si daca ar fi sa se adapteze la societatea noastra ce sa faca ? sa fure ? :lol: sa se puna pe furat portofele ? sa asculte manele ? sa umble in trening pe strada ?

Edited by Andreysc7, 12 November 2013 - 00:18.


#16
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

 Andreysc7, on 11 noiembrie 2013 - 23:55, said:

Atunci sa stea in romania Posted Image ca sa nu mai aiba probleme de genul.

.

Iete, vezi, d'aia n'are ursu coada. Nici mentalitatea asta nu e mai presus... A gresi e omeneste, a persista greselii e monstruos Posted Image
Nu am zis ca nu are nimeni ce sa ii faca, am zis doar ca poate scapa. Cu timpul,poate se vor schimba lucrurile si daca va fi necesar o va achita. Dar noi stim mai bine ca nu prea. Amenzile intra in penalitati pt cetatenii francezi care au luat respectiva amenda. Daca devii cetatean dupa,cam incepi de la zero. Daca e corect? pai viata e corecta?

Tu fa bine si da un sfat fetei, poate exista vre o cale de contestare ceva , ca parca vad ca maine poimaine o inviti la cafea Posted Image

Edited by mad_boy, 12 November 2013 - 00:19.


#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Daca are cont in Bancile Franceze......este bine sa o plateasca...
Daca nu are, asta e.....poate sa o "uite"....dar sa stii ca vei avea penalitai, si daca te prinde peste ani cu un cont in banca risti sa iti ia € cu japca....

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Viata nu e corecta Posted Image daca era corecta nu eram in Franta. Nu am ce sfat sa ii dau, insa am putut sa ii spun ce urmari vor fi. Daca ar de gand sa mai revina, sau eu stiu, sa isi faca actele pe aici, sa mearga la politie si sa le spuna situatia :
- pana cand sa plateasca ?
- daca vor fi penalitati in cazul in care intarzie
- daca se poate plati in mai multe "rate" (da, cam orice poti plati in mai multe transe). Ei ii vor da un cont unde sa plateasca, si poate merge la "La Banque Postale" sa plateasca acolo folosind un fel de mandat, nu imi vine acuma numele. Daca esti om cu ei, si ei sunt cu tine. Daca nu, te pot arde urat de tot.

In rest nu am ce sfaturi sa ii dau Posted Image

Edited by Andreysc7, 12 November 2013 - 00:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate