Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cum opresc traficul venit din site-uri hack-uite?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cloudflare e o duda umflata propagandistic...

Nu ai cum sa opresti acel trafic si nici nu vad de ce ai face-o.

Poti folosi disavow tool de la google, pt a nu avea probleme cu google si penalizarile Penguin.

#20
HOSTBULL

HOSTBULL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2013

View Postagradu, on 06 noiembrie 2013 - 12:43, said:

Cu siguranta nu voi pune "capcana" pe astfel de pagini. Paginile/fisierele accesate nu au fost niciodata promovate in alte site-uri. Ele sunt cel mult indexate de boti. Aici, da, ar putea aparea o problema in sensul ca sunt sanse sa blochez la gramada si motoarele de cautare cu ocazia asta... nu de vizitatori reali imi fac griji. Nu stiu daca e vre-un script care sa-mi poata spune clar care e bot util si care nu ca sa pot face o filtrare atunci cand blochez ip-uri automat.

Ramane deschisa insa intrebarea: o lista mare de ip-uri blocate poate incetini site-ul? Ma gandesc ca atunci cand cineva acceseaza site-ul, primul lucru, serverul verifica lista de ip-uri permise/nepermise dupa care livreaza pagina vizitatorului. Daca lista e luuunga nu va apare o intarziere ca in cazul paginilor foarte mari?

Poate sa incetineasca site-ul tau. Pentru fiecare vizitator se face verificarea in .htaccess.

Cat % are impact ? Aia se poate masura doar live per site.

Edited by HOSTBULL, 06 November 2013 - 16:14.


#21
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007

View PostAdm, on 06 noiembrie 2013 - 13:08, said:

Poti folosi disavow tool de la google, pt a nu avea probleme cu google si penalizarile Penguin.
Adm, stand si urmarind lista "last referrers" din StatPress observ ca in fiecare zi apar alte noi site-uri (in special rusesti). Daca intru pe ele si verific codul paginii... nu par sa aiba in script nicaieri link catre site-ul meu. Daca stau sa actualizez zilnic lista disavow nu zice Google ca sunt paranoic, mai ales ca d.p.d.v. search engine nu pare sa fie nici un link catre mine.

Poate ca sunt niste incercari hack/spam de accesare a paginii in genul DDOS folosind adrese false... se poate asa ceva? Adica ceva in genul mailurilor trimise de spameri declarand in header alta adresa de expeditor decat cea reala... nu ma pricep prea bine.

Ma afecteaza aceste asa zise referrers in SEO?

Edited by agradu, 08 November 2013 - 11:08.


#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAdm, on 06 noiembrie 2013 - 13:08, said:

Cloudflare e o duda umflata propagandistic...
Ai să rîzi, dar Cloudflare e chiar mișto. Soluțiile de genul DosArrest costă cîteva mii de euro lunar, iar Cloudflare face o treabă destul de bună pentru cei 0 EURO lunari.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sa ii vezi pe cei care se plang ca li s-a prabusit traficul si $$$ dupa ce au trecut pe Cloud Flare ;)

#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAdm, on 08 noiembrie 2013 - 15:48, said:

Sa ii vezi pe cei care se plang ca li s-a prabusit traficul si $$$ dupa ce au trecut pe Cloud Flare Posted Image
Dacă e vorba de $$$ (mulți), n-au decît să încerce chestii de genul Incapsula. Posted Image

#25
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007

View Postagradu, on 08 noiembrie 2013 - 11:03, said:

Adm, stand si urmarind lista "last referrers" din StatPress observ ca in fiecare zi apar alte noi site-uri (in special rusesti). Daca intru pe ele si verific codul paginii... nu par sa aiba in script nicaieri link catre site-ul meu. Daca stau sa actualizez zilnic lista disavow nu zice Google ca sunt paranoic, mai ales ca d.p.d.v. search engine nu pare sa fie nici un link catre mine.

.......

Ma afecteaza aceste asa zise referrers in SEO?

Adm, cum e cu chestia asta?

#26
JoeBikerul

JoeBikerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 08.09.2006
Ce înseamnă hack-uit, adică ce s-a întâmplat mai exact? Ți-a adăugat un folder cu diferite pagini în site care apoi ți-au fost indexate în google?

#27
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007
Cand a fost spart siteul meu au fost bagate diverse scripturi. Aia am rezolvat. Curatat si securizat. Vreau sa stiu de ce imi apar frecvent ca refereri o serie de siteuri rusesti ce nu au nicaieri in cod link catre mine si cum pot stopa chestia asta daca ma afecteaza SEO.

#28
JoeBikerul

JoeBikerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 08.09.2006
Am verificat puțin pe unde apare site-ul tău în rezultatele google și se pare că încă mai e prezent pe niște site-uri de hacking. https://www.google.c...-apostilari.ro"
Poți folosi unealta pusă la dispoziție de Google pentru a le înlătura. O găsești aici: https://support.goog...f_topic=1724262

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate