Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Cum opresc traficul venit din site-uri hack-uite?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007
Salutare,

Am un site, www.traduceri-apostilari.ro, care a fost la un moment dat hacuit.
Folosesc cms wordpress cu plugins: All In One SEO Pack, Google XML Sitemaps, Nofollow Links, StatPress Seolution, Wordfence Security, WP Clean Up.

Am reusit sa-l curat de toate scripturile si fisierele straine si am inchis, cred eu, toate portitele prin care ar putea fi spart iar.

Problema e ca verificand constant traficul, observ ca aproape 50% din vizite vin de pe alte site-uri din intreaga lume ce au fost la randul lor sparte cumva de acelasi grup de hackeri. Traficul nu vine natural prin linkuri postate vizibil ci prin boti (?) care parcurg probabil linkuri ascunse in secventele de cod inserate in site-urile sparte.

Cum scap de acest trafic si cum ma poate afecta asta din punct de vedere SEO?

Edited by agradu, 06 November 2013 - 08:44.


#2
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Pune-l in spate la CloudFlare.

https://www.cloudflare.com/plans

#3
HOSTBULL

HOSTBULL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2013
Cloudflare.

#4
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007

 HOSTBULL, on 06 noiembrie 2013 - 09:02, said:

Cloudflare.

Din ce am citit pe net nu pare ok daca imi va zapaci traficul din Romania. Site-ul e dedicat vizitatorilor din Romania.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ultima versiune de wordpress, inainte de a te ingrijora de trafic.

#6
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007

 don_dannielo, on 06 noiembrie 2013 - 09:37, said:

Ultima versiune de wordpress, inainte de a te ingrijora de trafic.

Pai sunt updated cu toate (wp si plugins).

#7
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007
Sa dau un exemplu, in Stat Press SEO / Spy am gasit vizite de la urmatorul IP astfel:

178.137.165.249 Daca verific site-urile respective, nu gasesc nici un link vizibil sau in codul html catre site-ul meu.
Vizitele de la punctele 7-8 si 9-10 arata ca vizitatorul cu IP aratat mai sus ar fi venit simultan de pe site-uri diferite Posted Image ...

Edited by agradu, 06 November 2013 - 10:59.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
am un magazin online....si intampin aceaiasi problema.
Primesc vizite din afara tarii (nu de la roboti)..iar continutul este doar pentru RO
Vizita este pe direct adica nu prin link sau search care sa il conduca la site-ul meu.

Ma gandesc ca as putea exclude cu totul tarile respective in .htaccess

Edited by Mihai_3, 06 November 2013 - 11:12.


#9
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007
Pe mine m-ar interesa sa inteleg mai bine de ce apare fenomenul asta in primul rand. Oarecum banuiesc ca are legatura cu acea spargere. Probabil hackerul avea o retea de site-uri sparte prin care dadea atacuri multiple iar acum restul site-urilor sparte pastreaza pe undeva in cod adresele celorlate site-uri. Probabil ca d-asta mai redirecteaza si catre mine acei hack-boti (ca umani nu par a fi).

Oricum, ideal ar fi sa stiu cum blockez inteligent acest trafic. Site-ul e vizitat natural si din afara tarii. Sunt si acolo romani ce au nevoie de serviciile din site, deci este exclus sa blokez toate ip-urile din restul tarilor.

Edited by agradu, 06 November 2013 - 11:20.


#10
HOSTBULL

HOSTBULL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2013
De ce ai vrea sa blochezi utilizatori reali (chiar daca nu sunt romani) ???!

Iti provoaca load sau trafic excesiv ?

 Mihai_3, on 06 noiembrie 2013 - 11:11, said:

am un magazin online....si intampin aceaiasi problema.
Primesc vizite din afara tarii (nu de la roboti)..iar continutul este doar pentru RO
Vizita este pe direct adica nu prin link sau search care sa il conduca la site-ul meu.

Ma gandesc ca as putea exclude cu totul tarile respective in .htaccess

Nu iti zapaceste nimic, doar ip-ul tau se va schimba si nu va mai fi de Romania (daca este cumva).

 agradu, on 06 noiembrie 2013 - 09:35, said:


Din ce am citit pe net nu pare ok daca imi va zapaci traficul din Romania. Site-ul e dedicat vizitatorilor din Romania.


#11
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007
A fost o vreme in care blocam manual ip-uri pe care le credeam suspecte. Totusi  asta nu e cea mai buna metoda... Posted Image

 HOSTBULL, on 06 noiembrie 2013 - 11:22, said:

Nu iti zapaceste nimic, doar ip-ul tau se va schimba si nu va mai fi de Romania (daca este cumva).

Mai citeam despre Cloudflare ca pe varianta free iti baga reclame sau captcha... nu ma pricep, imi arata si mie cineva un site cu Cloudflare pe varianta free?

Am mai observat ca uneori se face trafic catre anumite pagini/fisiere inexistente pe server, unele au existat in trecut (atunci cand site-ul era infectat). Daca pun un script care sa blocheze automat toate ip-urile ce acceseaza acele fisiere e ok? Ma tem sa nu se adune o mega lista care sa incetineasca site-ul.

Edited by agradu, 06 November 2013 - 11:40.


#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
asta a fost si gandul meu pentru care inca nu am ales filtrarea prin htacces.
Nu imi fac cine stie ce trafic acele vizite de 1secunda....daca se vor inteti voi lua masuri.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vizite reale de 1 secunda, nu prea exista.
Sunt roboti, chiar daca intra cu browsere normale.

#14
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007

 agradu, on 06 noiembrie 2013 - 11:34, said:

Am mai observat ca uneori se face trafic catre anumite pagini/fisiere inexistente pe server, unele au existat in trecut (atunci cand site-ul era infectat). Daca pun un script care sa blocheze automat toate ip-urile ce acceseaza acele fisiere e ok? Ma tem sa nu se adune o mega lista care sa incetineasca site-ul.
E ok?

#15
HOSTBULL

HOSTBULL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2013

 agradu, on 06 noiembrie 2013 - 11:34, said:

A fost o vreme in care blocam manual ip-uri pe care le credeam suspecte. Totusi  asta nu e cea mai buna metoda... Posted Image



Mai citeam despre Cloudflare ca pe varianta free iti baga reclame sau captcha... nu ma pricep, imi arata si mie cineva un site cu Cloudflare pe varianta free?

Am mai observat ca uneori se face trafic catre anumite pagini/fisiere inexistente pe server, unele au existat in trecut (atunci cand site-ul era infectat). Daca pun un script care sa blocheze automat toate ip-urile ce acceseaza acele fisiere e ok? Ma tem sa nu se adune o mega lista care sa incetineasca site-ul.

Nu iti baga reclame.

Captcha  se baga automat doar pentru ip-uri cu reputatie foarte slaba. Toate aceste lucruri se pot seta....
Daca setezi manual o lista este greu de administrat,

#16
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007

 HOSTBULL, on 06 noiembrie 2013 - 12:12, said:

Daca setezi manual o lista este greu de administrat,
Pai lista ziceam sa se formeze automat din script... adica din php, daca e accesata pagina cutare, aceasta sa scrie automat ip-ul in lista de ip-uri blocate.
Intrebarea e daca o lista mare de ip-uri poate incetini navigarea pe site..

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Stupida idee.
Daca un vizitator real ajunge dintr-un link pe un articol pe care intre timp l-ai sters, ii blochezi ip-ul?

#18
agradu

agradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2007

 don_dannielo, on 06 noiembrie 2013 - 12:33, said:

Stupida idee.
Daca un vizitator real ajunge dintr-un link pe un articol pe care intre timp l-ai sters, ii blochezi ip-ul?

Cu siguranta nu voi pune "capcana" pe astfel de pagini. Paginile/fisierele accesate nu au fost niciodata promovate in alte site-uri. Ele sunt cel mult indexate de boti. Aici, da, ar putea aparea o problema in sensul ca sunt sanse sa blochez la gramada si motoarele de cautare cu ocazia asta... nu de vizitatori reali imi fac griji. Nu stiu daca e vre-un script care sa-mi poata spune clar care e bot util si care nu ca sa pot face o filtrare atunci cand blochez ip-uri automat.

Ramane deschisa insa intrebarea: o lista mare de ip-uri blocate poate incetini site-ul? Ma gandesc ca atunci cand cineva acceseaza site-ul, primul lucru, serverul verifica lista de ip-uri permise/nepermise dupa care livreaza pagina vizitatorului. Daca lista e luuunga nu va apare o intarziere ca in cazul paginilor foarte mari?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate