Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

ce inveti dupa limbaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
dupa ce am invatat un limbaj © si stiu algoritmii din liceu, care e urmatorul pas? voi cum ati procedat?

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
iti garantez eu ca nu stii nici 5% dintr un limbaj daca te raportezi doar la algoritmii din liceu

#3
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
inveti tehnologiile aferente, treci la alt limbaj sunt mai multe variante.
dar esti sigur ca ai invatat un limbaj ?
si algoritmii din liceu nu trebuie sa ii sti, trebuie sa ii intelegi Posted Image

asa de curiozitate, care este cel mai mare proiect facut de tine ?

Edited by EnachescuAlin, 05 November 2013 - 17:06.


#4
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă trebuie să întrebi pe alţii ce să faci, poate că programarea nu e pentru tine.

Să explic: ai spus pe alt topic că ştii engleză, şi din moment ce postezi pe forum bănuiesc că ai acces la Internet. (Nu că ar fi un impediment, când m-am apucat de programare nu ştiam nici engleză şi nici n-aveam Internet şi n-a fost o piedică.) Dar cu astea două chestii la dispoziţie nu ai absolut nicio problemă, e plin netul de informaţie.

Dacă din informaţia asta tu nu te poţi deranja, sau nu te pricepi, să găseşti ceva interesant, atunci ori îţi lipseşte atracţia spre programare, ori te depăşeşte. Caz în care las-o baltă.

Chiar nu-ţi vine nimic în cap despre computere care te-ar interesa să faci?

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmihai_logic, on 05 noiembrie 2013 - 17:01, said:

dupa ce am invatat un limbaj © si stiu algoritmii din liceu, care e urmatorul pas? voi cum ati procedat?
daca ai invatat si nu stii la ce sa-l aplci, te inteb.
Stii? Si la ce te ajuta ca stii?

totusi, sa fie algoritmi nivel universitar

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmihai_logic, on 05 noiembrie 2013 - 17:01, said:

dupa ce am invatat un limbaj © si stiu algoritmii din liceu, care e urmatorul pas?
API-ul unui sistem de operare (daca intradevar stii limbajul).

#7
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

View Postyonut_a, on 05 noiembrie 2013 - 17:03, said:

iti garantez eu ca nu stii nici 5% dintr un limbaj daca te raportezi doar la algoritmii din liceu

Nu inteleg ce inseamna procentele cand vine vorba de limbaje. Ce inseamna sa stii 5% din C?

#8
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
voi ce ati invatat dupa ce stapaneati limbajul?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu faci planuri dar in practica nu pui nimic ! De aici si nelamuririle tale, altfel se luminau lucrurile.
Limbajul are o mana de cuvinte cheie, pe langa el asimilezi multe lucruri din algoritmica, biblioteci standard s.a.m.d.
Pune-ti in gand ce soft vrei sa faci si de aici decurg tehnologii, pasi de urmat, documentatie etc.

Edited by neagu_laurentiu, 05 November 2013 - 18:24.


#10
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
1. niciodata sa nu spui ca stii un limbaj (numai daca l-ai scris tu sau daca ai lucrat vreo 10 ani in el, dar nici atunci nu sunt tocmai sigur). Un limbaj e o mana de cuvinte cheie si o sintaxa, e adevarat, numai ca ai o gramada de contexte in care pui acele cuvinte si ies o gramada de chestii.
2. limbajul e relativ putin important. Mai important e sa stii ce faci cu el (si daca stii sa folosesti unul, mai stii cateva de-o seama cu el).
3. ca un exemplu (nu unic), C e un limbaj relativ mic, comparat cu altele. Numai ca ai o gramada de api-uri si biblioteci cat sa nu te plictisesti.
4. exista un echilibru intre cat ar trebui sa investesti in studiu si cat ar trebui sa investesti in programare. Daca citesti 1000 de carti nu rezolvi nimic, la fel si daca faci 1000 de aplicatii. Trebuie sa le combini in functie de nevoile tale, astfel incat sa progresezi.
5. cauta o aplicatie care te intereseaza (eu personal aici am o problema, daca e si cazul tau, cauta exemple de aplicatii si incearca sa le creezi/reproduci), si fa ceva util. Vei descoperi din research-ul necesar alte chestii interesante
6. urmareste blog-uri/forum-uri. eu am invatat multe chestii din asta.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
http://forum.softped...e-si-cod-sursa/ te asteapta cu teme multe

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmihai_logic, on 05 noiembrie 2013 - 17:01, said:

dupa ce am invatat un limbaj © si stiu algoritmii din liceu, care e urmatorul pas? voi cum ati procedat?

Urmatorul pas e sa o iei de la capat dar nu dupa manual.

#13
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
- Să programezi, preferabil programe cât mai mari şi mai complexe.
- Să înveţi bine librăria standard
- Să înveţi bine alte librării foarte folosite pentru limbaj
- Să înveţi şi ale limbaje

#14
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Stroustrup spunea că pe o scară de la 1 la 10, el știe C++ de "7".

Recomand prezentarea aceasta celor pasionați de C/C++.
http://www.slideshar...vemaudal/deep-c

Pare cam lunguiață, însă e făcută mai mult din poze + imitații de animație și încearcă să arate diferența dintre cât credem că cunoaștem dintr-un limbaj și cât cunoaștem cu adevărat.

Edited by adrian93, 05 November 2013 - 20:22.


#15
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Eu as invata cate ceva despre arhitectura calculatoarelor si sisteme de operare la modul general.

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmihai_logic, on 05 noiembrie 2013 - 17:01, said:

dupa ce am invatat un limbaj © si stiu algoritmii din liceu, care e urmatorul pas? voi cum ati procedat?
Evident inveti sa-l folosesti, daca tot l-ai invatat. Posted Image :P

#17
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

View Postadrian93, on 05 noiembrie 2013 - 20:21, said:

Stroustrup spunea că pe o scară de la 1 la 10, el știe C++ de "7".


Daca il intrebi Torvalds cat de bine stie C-ul probabil iti va raspunde 11. So what?

View Postadrian93, on 05 noiembrie 2013 - 20:21, said:

Recomand prezentarea aceasta celor pasionați de C/C++.
http://www.slideshar...vemaudal/deep-c


Cei pasionati nu ar spune niciodata C/C++. Sunt 2 limbaje diferite. De ce / ?
Si prezentarea e chiar bunisoara, desi eu cred ca autorii nu au programat decat pe o singura arhitectura (x86). Si in unele cazuri chiar fura curent pentru a-l face pe pustiul ala sa para mai prost decat e (faza cu sizeof). :lol: Si tot prin zona aia parca se impleticesc la alinierea datelor. Nu mai spun de faptul ca arunca constructii specifice gcc-ului. :)

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
In primul rand e important sa intelegi domeniul si tehnologiile utilizate, iar ce faci mai departe depinde de asta... insa asta cu "am invatat limbajul" e un pic cam relativa... in ziua de azi e destul de greu de separat limbajul de un minim de instrumente furnizate de o librarie "standard" sau ceva similar... de exemplu daca zici ca stii limbajul c++ (ma rog, cat de cat, nu expert) trebuie sa stii minim: pe langa chestii ca pointeri, manipulare memorie, functii, clase si toata balaria oop (interfete, mosternire, polimorfism etc). si chestii precum clasa string, containere gen vector, folosirea algoritmilor din std cu respectivele containere, exception handling si altele de genul... dupa aia te poti baga pe un framework precum Qt care iti permite sa faci aplicatii desktop (si multe altele) fara sa-ti smulgi parul din cap.... daca asta vrei... daca vrei de exemplu sa faci jocuri, cursul e un pic diferit si implica de obicei si cunoasterea OS-ul intr-o anumita masura si API-uri a acestuia... plus ceva gen DirectX sau OpenGL... sau poate direct un engine ceva... in fine, pe C/C++ sunt foarte multe variante pe care se poate merge, spre deosebire de alte limbaje/platforme unde lucrurile sunt de obicei mult mai clare...

View PostThe0nly0ne, on 05 noiembrie 2013 - 21:30, said:

Cei pasionati nu ar spune niciodata C/C++. Sunt 2 limbaje diferite. De ce / ?
Poate ca unii nu ar spune, dar tocmai aia din prezentare le trateaza amestecat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate