Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Desktop Gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#73
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008

View Postnoris08, on 25 noiembrie 2013 - 16:23, said:

stai sa inteleg - la carcasa aia cu usb 3.0 pe fata, daca ii pun placa D3 care n-are header usb 3.0 nu pot sa conectez portul de pe carcasa in mod direct nici macar ca usb 2.0?

Nu, pentru că: http://lib.store.yah...on/usb3pic3.jpg

Quote

daca schimb placa de baza cu D2V se poate?
la D2V castig slotul pci 3.0 pentru placa video, 2 sata 3 si 2 usb 2.0, dar pierd porturile paralel si serial si 2 slotuir PCI. la ce sunt bune pci-urile alea si are rost sa imi para rau dupa ele? merita sa dau 40 lei in plus ca sa schimb placa dde baza?

Da: http://www.gigabyte....spx?pid=4729#sp

Quote

1 x USB 3.0/2.0 header
2 x USB 2.0/1.1 headers

Pe PCI poţi pune o placă de sunet, un TV Tuner...

Edited by driftking91, 25 November 2013 - 16:32.


#74
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pci-urile poti conecta placa de sunet, tvtuner, placa de retea (din diverse motive), samd...

#75
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
v-am zapacit si m-am zapacit. sa rezumam:

- D3: are in plus 2 x sloturi PCI, port serial si port paralel, format ATX
- D2V: are in plus header USB 3.0 pentru portul USB 3.0 de pe carcasa, slot PCI 3.0 pentru placa video, 2 x USB 2.0 si 2 x SATA 3, format microATX

D2V costa 40 lei in plus fata de cat am dat pe D3

ce ati face in locul meu?
multumesc!

#76
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Sincer, eu aş păstra D3, mai ales că ai prins-o la reducere, preţul e mai mare de obicei: http://www.price.ro/...1-d3_835269.htm Are şi ea 2x SATA3.
PCI-E 2.0 nu te deranjează mai cu nimic, dilema e conectarea la USB 3.0 de pe carcasă. Până una alta ai 2x USB 3.0 în spate, sunt bune şi alea.

Edited by driftking91, 25 November 2013 - 16:46.


#77
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
la rezumat am scris ce au in plus una fata de cealalata - D2V are 4 x SATA 3 fata de D3 care are 2 x SATA3
si eu inclin sa pastrez D3ul, dar mi-ar placea mai multe pareri de la baieti care se pricep la treaba asta.
adica voiPosted Image

#78
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai e simplu: crezi ca pe viitor o sa ai nevoie de placa de sunet sau tvtuner, o iei pe aia cu porturi pci mai multe

daca nu, o iei pe aiai cu usb 3.0 header.

porturile sata sunt cam irelevante. se vor cunoaste doar la ssd, si nu cred sa-ti iei prea curand, dupa cum te zgarcesti la 40-50 lei la placa de baza.

#79
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
da, ai dreptate, ma cam zgarcesc.
tocmai am comandat un sistem de 3000 lei, fara monitor, care va fi folosit exclusiv pentru jocuri de un copil de 10 ani. am scris de vreo 2-3 ori ca urmeaza si un ssd, atat ca nu ii vad rostul ACUM.

#80
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Pe bune ? 3000 lei ca să se joace juniorul de 10 ani ?

Edited by driftking91, 25 November 2013 - 17:34.


#81
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca e sa schimbi placa (cu alta Gigabyte cu H81), schimb-o cu Gigabyte GA-H81M-HD3. Are header USB 3.0 (pentru USB 3.0 pe carcasa), are 6 jack-uri audio, iesire audio optica (plus toate tipurile de iesiri video - D-Sub, DVI, HDMI si DisplayPort, dar nu cred ca te intereseaza astea). Aici e 237 de lei si scrie ca au in stoc.

#82
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005

View Postdriftking91, on 25 noiembrie 2013 - 17:18, said:

Pe bune ? 3000 lei ca să se joace juniorul de 10 ani ?

sparge purcelusul si ma mai ajuta si elPosted Image
eu nu prea ma joc, dar, daca ma incearca vreo dorinta, am un laptop lenovo y510p cu 16 gb ram


View PostSeb, on 25 noiembrie 2013 - 17:49, said:

Daca e sa schimbi placa (cu alta Gigabyte cu H81), schimb-o cu Gigabyte GA-H81M-HD3. Are header USB 3.0 (pentru USB 3.0 pe carcasa), are 6 jack-uri audio, iesire audio optica (plus toate tipurile de iesiri video - D-Sub, DVI, HDMI si DisplayPort, dar nu cred ca te intereseaza astea). Aici e 237 de lei si scrie ca au in stoc.

e o varianta si placa aia, desi parca are pci tot 2.0 pentru placa video. sun maine la ei sa vad daca o au in stoc si poate fac schimbarea. multumesc!
vedeti vreo incompatibilitate a placii respective cu restul componentelor comandate?

#83
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
PCI-E 2.0 vs PCI-E 3.0 nu conteaza, asa cum ti s-a tot spus. Ignora treaba asta.

Uita-te la restul caracteristicilor (chipset, conectori, etc.).

#84
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
am decis sa returnez D3ul si sa iau in loc HD3ul recomandat de seb. sper ca am ales corect. maine fac schimbarea.

#85
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
azi am facut schimbarea placii de baza, dar nu pot sa-mi incerc talentele la montat pentru ca serviciile pcgarage lasa de dorit.
am cumparat componentele de la 4 magazine (la unul am si inlocuit deja placa de baza), iar la pcgarage am avut cea mai mare suma.
ei bine, pcgarage sunt singurii care mi-au cerut niste bani pentru transport, singurii care mi-au cerut o taxa pentru plata ramburs si singurii de la care inca nu s-a facut livrarea comenzii facute inca de vineri. asta in conditiile in care intre sediul lor si adresa de livrare sunt vreo 2 strazi (maximum vreo 3-400m). nu exista telefon unde sa te interesezi de starea comenzii, iar cele 2 mesaje trimise in legatura cu subiectul, au fost ignorate. normal.
urat pcgarage, urat! prima comanda si prima experienta neplacuta.

#86
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
in sfarsit, astazi au ajuns si piesele comandate la pcgarage si vreau sa ma apuc de montaj.
desi ma asteptam ca altele sa fie chestiile care sa imi ridice probleme, am o nelamurire legata de montarea sursei.
carcasa accepta montajul sursei in partea de jos si are pe fund un loc acoperit cu un filtru care ar avea rol de aerisire. problema mea este ca sursa poate fi montata atat cu ventilatorul spre acest orificiu cat si cu ventilatorul spre interiorul carcasei. daca il montez cu ventilatorul spre intrerioul carcasei, atunci orificiul mentionat anterior va fi acoperit de sursa si practic se cam pierde scopul pentru care a fost creeat. am vazut in multe locuri ca sursa se monteaza cu vetilatorul in interiorul carcasei (ca aici), dar logica si designul carcasei imi spun ca ventilatorul ar trebui montat spre exterior, adica spre orificul de care am zis.
cum e corect sa o montez?
multumesc!

PS:
mai am o nelumurire destul de mare - placa video comandata, montata pe placa de baza, acopera complet sloturile PCI de care am facut discutie mai sus. sa inteleg ca nu am cum sa le folosesc vreodata pentru placa audio sau tv tuner atata vreme cat folosesc placa video respectiva?

Edited by noris08, 02 December 2013 - 13:26.


#87
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
o montezi cu ventilatorul in jos
filtrul ala are rolul de a retine praful.

nu. nu poti sa le folosesti pt ca sunt acoperite.. doh

View Postshmu, on 25 noiembrie 2013 - 16:58, said:

pai e simplu: crezi ca pe viitor o sa ai nevoie de placa de sunet sau tvtuner, o iei pe aia cu porturi pci mai multe
I told you so...

#88
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Carcasa pe care ai cumparat-o permite montarea sursei in ambele moduri. Eu as monta sursa cu ventilatorul in jos. Sa nu uiti sa cureti periodic filtrele de praf.

Placile grafice de obicei ocupa doua sloturi (adica slotul in care montezi placa grafica si slotul de dedesubt, blocat de radiator/ventilator). In cazul placii grafice pe care o ai tu, desi la prima vedere este dublu slot, de fapt ocupa trei sloturi.

Sunet si retea ai on-board. Daca se strica - oricum ai garantie 3 ani la placa de baza.

TV tuner nu prea mai foloseste nimeni (vorbesc de tuner analogic). Se vede asta si din faptul ca tunerele pe slot PCI aproape au disparut din magazine. Greu mai gasesti asa ceva de vanzare (nou).

Orice placa de extensie ai cumpara, e de preferat sa o cumperi in varianta PCI-E, nu pe slot PCI (slot de tip vechi, pe cale de a fi scos din uz).

La placa ta de baza, pe langa slotul PCI-E pentru placa grafica, mai ai un slot PCI-E, neacoperit de placa grafica triplu slot.

Edited by Seb, 02 December 2013 - 14:14.


#89
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 28.12.2005
pai am inteles ca ventilatorul sursei are rolul de a scoate aerul din carcasa prin fanta laterala a sursei. daca o pun cu ventilatorul in jos ar baga aer in SURSA si l-ar scoate prin fanta laterala a sursei fara sa mai treaca prin carcasa. cum e mai bine?

inca o treaba - procesorul a venit si cu cooler, dar fara pasta. are rost sa cumpar pasta aia sau e ok si fara?

@shmu
ca sa am acces la pci probabil ca ar fi trebuit una atx cu pci-uril cat mmai departe de slotul pentru placa video. de unde naiba sa stiu ca e asa de inghesuita si nu are loc placa aia video gigantica?

Edited by noris08, 02 December 2013 - 14:27.


#90
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
NU. rolul sursei este de a furniza curent
ca din motive de economie sau mai stiu eu ce, la carcasele vechi avea si roulul de a scoate aer.. asta e...

dar de curand s-au mai deshteptat si au pus sursa jos si niste venturi sus sa scoata aer.
daca o pui cu ventu in sus, s-ar putea sa-i faci rau placii video.

mai uita-te pe youtube la niste tutoriale despre airflow si poate ai sa intelegi ce si cum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate