Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Idolatria - ce-i așa rău în ea?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
De multe ori mi-am spus ”da, înțeleg că este rău să faci sacrificii umane și înțeleg că este rău să mutilezi sau să te automutilezi în numele lui ”Dumnezeu”, dar ce poate fi așa rău că un sărac cu duhul stă în genunchi în fața unui idol și bolborosește rugăciuni sau îi aduce ofrande de mâncare”?
Înțeleg că cei care fac aceasta greșesc, dar reacția lui Dumnezeu față de cei care săvârșesc astfel de lucruri îmi pare exagerată. Să-i certe, să-i jignească, să le dea câteva la fund, înțeleg, dar să îi ducă în surghiun, să îi lase fără mâncare încât să ajungă să-și taie și mănânce proprii copii, ba chiar să-i omoare de-a dreptul, mi se pare o cruzime pe care nu reușesc să o înțeleg. Pentru că mintea mea este structurată să asocieze fiecare pedeapsă cu gravitatea faptei și nu văd de ce închinarea în fața unei bucăți de lemn, sculptate sau vopsite, ar fi așa de gravă.
Dar poate mă lămurește vreunul dintre voi de ce idolatria, simpla idolatrie fără nimic altceva, merită pedeapsa cu moartea.
Mulțumesc!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ii lasi pe astia mici sa activeze in domeniul tau de activitate, iti pierzi monopolul si intr-o zi s-ar putea sa te trezesti scos de pe piata.

#3
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostSfPetru, on 31 octombrie 2013 - 16:46, said:

Daca ii lasi pe astia mici sa activeze in domeniul tau de activitate, iti pierzi monopolul si intr-o zi s-ar putea sa te trezesti scos de pe piata.

Cine-s ”ăștia mici”,care-i domeniul meu de activitate, care-i monopolul, care este piața și cine să mă scoată de pe ea?

#4
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:49, said:


Cine-s ”ăștia mici”,care-i domeniul meu de activitate, care-i monopolul, care este piața și cine să mă scoată de pe ea?

Pe tine tudorele nu te scoate nimeni de pe piata asta a ta.

#5
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
Pentru ca e mama tuturor relelor.
Numai idolatrii si-au sacrificat proprii prunci (din America de Sud pana in Asia).

Pentru ca din ea au izvorat toate celelalte rele: desfrau, crime.

Pentru ca e minciuna. Te inchini la materie. Nu la Creator, care e Adevarul.
Pentru ca ii strici si pe ceilalti care merg pe acest drum la indemnul tau.
Raul se transmite din generatie in generatie.
Idolatria se mosteneste. Traditiile se pastreaza si se schimba extraordinar de greu.
Raul facut in lume se propaga la infinit...daca nu se intervine.

Dumnezeu a reusit doar radical.
Si chiar si asa...cati idolatrii nu avem si astazi?

#6
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:44, said:

De multe ori mi-am spus ”da, înțeleg că este rău să faci sacrificii umane și înțeleg că este rău să mutilezi sau să te automutilezi în numele lui ”Dumnezeu”, dar ce poate fi așa rău că un sărac cu duhul stă în genunchi în fața unui idol și bolborosește rugăciuni sau îi aduce ofrande de mâncare”?

Scrie clar in Biblie:

"Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!  Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam."

Sa presupunem ca tu ai fi Dumnezeu, si i-ai vedea pe altii ca iti nesocotesc legile si se inchina la alti zei, pai nu i-ai trazni imediat pentru ceea ce fac????? Pe ei, si pe copiii lor, si toate neamurile lor de idolatri? Eu unul cel putin asa as face!

#7
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postheroes3, on 31 octombrie 2013 - 17:07, said:

Pentru ca e mama tuturor relelor.
Numai idolatrii si-au sacrificat proprii prunci (din America de Sud pana in Asia).

Pentru ca din ea au izvorat toate celelalte rele: desfrau, crime.

Pentru ca e minciuna. Te inchini la materie. Nu la Creator, care e Adevarul.
Pentru ca ii strici si pe ceilalti care merg pe acest drum la indemnul tau.
Raul se transmite din generatie in generatie.
Idolatria se mosteneste. Traditiile se pastreaza si se schimba extraordinar de greu.
Raul facut in lume se propaga la infinit...daca nu se intervine.

Dumnezeu a reusit doar radical.
Si chiar si asa...cati idolatrii nu avem si astazi?

Am zis clar că știu că este greșită, dar nu înțeleg de ce este așa de gravă să merite pedeapsa cu moartea.

View PostGonthar, on 31 octombrie 2013 - 17:18, said:

Scrie clar in Biblie:

"Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!  Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam."

Sa presupunem ca tu ai fi Dumnezeu, si i-ai vedea pe altii ca iti nesocotesc legile si se inchina la alti zei, pai nu i-ai trazni imediat pentru ceea ce fac????? Pe ei, si pe copiii lor, si toate neamurile lor de idolatri? Eu unul cel putin asa as face!

Nu, nu i-aș trosni, doar i-aș certa nițel. Dar până și Dumnezeu nu-i omoară totdeauna pe idolatri, că dacă i-ar trosni imediat pe toți, cred că planeta ar fi cam pustie.

#8
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:44, said:

De multe ori mi-am spus [...]fără nimic altceva, merită pedeapsa cu moartea.
Mulțumesc!
http://s-f-walker.or...nsciousness.pdf

Ideea e ca omul a avut mereu o constiinta de sine superioara animalelor, dar nu a avut-o asa profunda cum ne-o cunoastem.
Textul de mai sus iti explica mai bine ce si cum. Omul arhaic - idolatru - era un soi de schizofren/borderline.
Ideea e ca nu esti pe deplin constient si deci liber decat cand dezvolti un soi de "constiinta a constiintei".
Idolatria mentine omul in starea de constiinta inca inconstienta, daca putem spune.
Daca citim VT putem vedea o centrare tot mai mare pe ratiunea autonoma pe masura ce avansam in timp.
VT e o scoala pe termen lung a constiintei active.

#9
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsearcher-star, on 31 octombrie 2013 - 17:31, said:

http://s-f-walker.or...nsciousness.pdf

Ideea e ca omul a avut mereu o constiinta de sine superioara animalelor, dar nu a avut-o asa profunda cum ne-o cunoastem.
Textul de mai sus iti explica mai bine ce si cum. Omul arhaic - idolatru - era un soi de schizofren/borderline.
Ideea e ca nu esti pe deplin constient si deci liber decat cand dezvolti un soi de "constiinta a constiintei".
Idolatria mentine omul in starea de constiinta inca inconstienta, daca putem spune.
Daca citim VT putem vedea o centrare tot mai mare pe ratiunea autonoma pe masura ce avansam in timp.
VT e o scoala pe termen lung a constiintei active.

Mulțumesc pentru carte! Mă rog lui Dumnezeu să mă ajute să o citesc, pentru că pare interesantă. Pe de altă parte, înțeleg ce vrei să spui și sunt de acord cu tine, dar cum traducem asta pe înțelesul tuturor? Pentru că eu asta caut, să fur conștiința de la înțelepți și să o dau și la ultima cea mai proastă oaie.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tudorele da' de ce ne intrebi pe noi? Nu erai tu Duhul Sfant?

#11
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu e nimic rau in idolatrie atata vreme cat idolu' ala nu incepe sa vorbeasca prin membrii bisericii si sa-ti ceara bani.

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpelikanu, on 31 octombrie 2013 - 18:36, said:

Nu e nimic rau in idolatrie atata vreme cat idolu' ala nu incepe sa vorbeasca prin membrii bisericii si sa-ti ceara bani.

Și ce este rău în faptul că banul circulă?

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,504
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:44, said:

Dar poate mă lămurește vreunul dintre voi de ce idolatria, simpla idolatrie fără nimic altceva, merită pedeapsa cu moartea.
atot-nimicul se simte exclus

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 18:37, said:


Și ce este rău în faptul că banul circulă?

banii sunt ochiul diavolului, iar acesta nu are voie sa concureze cu atotviziunea Lui.

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostFriskey, on 31 octombrie 2013 - 18:34, said:

Tudorele da' de ce ne intrebi pe noi? Nu erai tu Duhul Sfant?

Da, sunt Duhul Sfânt care și-a dat toată averea săracilor ca să-l poată urma pe Hristos. Acum sunt cam sărac. A meritat sau nu a meritat să-mi împart averea săracilor și să vin după urmele lui Isus?

View PostMarianG, on 31 octombrie 2013 - 18:39, said:

atot-nimicul se simte exclus


Și care-i legătura cu pedeapsa cu moartea?

View PostMarianG, on 31 octombrie 2013 - 18:39, said:


banii sunt ochiul diavolului, iar acesta nu are voie sa concureze cu atotviziunea Lui.


Tot nu pricep ce este rău în a pune taxă pe prostie.

#15
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Circula .. bine zis.
Intr-un AMG cu motor de 6.3L, cu o bucata de șuncă la volan. In cautarea izbavirii eterne.

Normal, baba nu stie, elevul nu cunoaste si restul sunt indemnati sa puna botu'la mieunaturile purtatorilor de cruci.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,504
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 18:41, said:

Și care-i legătura cu pedeapsa cu moartea?

Tot nu pricep ce este rău în a pune taxă pe prostie.
De cand un zeu iubitor de viata ofera moartea drept recompensa/pedeapsa?

Multa prostie, multa taxa, putine rezultate in societate (desigur mai apar cateva Q7 pe ici pe colo)

#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMarianG, on 31 octombrie 2013 - 18:45, said:


De cand un zeu iubitor de viata ofera moartea drept recompensa/pedeapsa?


Totuși o oferă.

#18
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010

View PostGonthar, on 31 octombrie 2013 - 17:18, said:

Scrie clar in Biblie:

"Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!  Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam."
Parca Dumnezeu era/este milos, bun, iubitor de oameni, i-a facut dupa chipul si asemanarea Sa, Din versetul de mai sus reiese ca este dur, crud,  razbunator, pana la a patra spita, Si asta pentru un lucru destul de minor, sa nu te inchini altuia. Cam egoist apare in acest text. Ori Eu ori iadul te mananca. Oare in aceste amenintari nu sta si credinta unora ?. Nu cred din convingere ci de FRICA, de razbunarea domnului. Unde mai este loc, in asemenea conditii de  "  trairile profund religioase ", inaltatoare, dublate de o atitudine mercantila, daca crezi vei trai in imparatirea cerurilor, loc de verdeata...........Adica, daca nu crezi te ia mama dracului, dar daca crezi, sa vezi ce recompense babane o sa ai , candva, undeva,  Desigur, or sa sara multi sa afirme ca ei cred cu adevarat, profund, credinta este inaltatoare, de profunda spiritualitate. Din pacate inca nu avem sa vedem ce se afla in adancul crezului lor, sunt convins ca daca ar exista asa ceva, am constata ca lucrurile nu stau tocmai asa. Cei mai multi, nu zic toti, cred de frica dublata de promisiunea vesniciei viitoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate