Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Prisoners (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.imdb.com/title/tt1392214/

Vad ca e unui dintre cele mai bine cotate thrillere ale anului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KWhS0xN3C0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Epic !
Spoiler


#3
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 Business_style, on 30 octombrie 2013 - 21:41, said:

Acelasi rahat cu alt ambalaj !
Cam de aceeasi parere sunt si eu, insa chiar daca filmul are o situatie premisa destul de intalnita in filmele de duzina, a evoluat original, usor complicat.

#4
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eu nu am ramas la final cu senzatia de superficial pe care a intalnit-o Business_style si usor HighHopes...
Eu am ramas cu ideea ca parintii ar trebui tinuti in custi pentru ca ajung sa nu mai gandeasca rational in astfel de momente...si eu as face la fel daca as fi in locul lor, dar as pune pe cineva sa ma monitorizeze constant, god damn it. Oricum, eu am ramas cu povestea detectivului. Erou neapreciat, erou care primeste numai critici si niciodata laude pentru ca "asta ii e meseria". Iar Gyllenhaal, cu ticul ala smecher pe care l-a incropit pentru filmul asta, a facut un personaj mai bun decat al tatalui beat de furie si plin de dorinta de a razbuna disparitia fetei lui. Personajul lui e mai complex pentru ca ne arata cateodata si imaturitatea si cum aceasta dispare pe parcurs. Un adevarat bildungroman pentru personajul lui Jake, care l-a dus pana la capat excelent.

Noroc de regizorul strain care a adus un spin deosebit si foarte serios pentru o poveste potential banala si rasuflata.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nota de pe imdb e mult exagerata!
Am vazut filmul si pot spune deasemeni ca lasa senzatia de superficial . Nici nu e de mirare ,scenaristul a mai scris si(doar) Contraband(2011) care e un filmulet usor. Nici ritmul nu mi-a convenit ,nu ca ar fi prea lent ci mai ales ca e foarte inegal .la inceput parca se sar multe secvente necesare ,aflam brusc ca detectivul deja investiga acel caz(cand il prinde pe Alex). Cat despre actori ,cel mai mult mi-a placut Jake Gyllenhaal. Paul Dano ,ca de obicei in aceleasi tipuri de roluri iar Hugh Jackman bun dar ca un tractor. Terrence Howard ,Maria Bello, Viola Davis si Melissa Leo au trecut aproape neobservati ,atat de plate au fost create personajele lor.
Oricum ,la ce thrillere de gen se fac acum asta e mai rasarit.

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Filmul asta are ceva aparte, e un film plictisitor dar atractiv in acelasi timp... e oarecum lipsit de actiune dar te tine in suspans cu dorinta de a afla ce se intampla cu fetitele la final, iar apoi cand ajungi la final te lasa iara in aer ca nu stii daca pana la urma ala isi da seama de unde se aude fluierul sau nu... asa ma enerveaza!!!
Dar per ansamblu mi-a placut povestea...

#7
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
mie unul mi-a placut mult "fotografia" sau cum ii spune. mi-au placut cadrele si atmosfera (mai ales vremea) fara de care filmul pierdea din farmec. scenariul ca scenariul, asta e. mi-a placut insa regia si fotografia. pe alocuri mi-a adus aminte de Seven.
l-as baga in categoria filmelor bunicele de anul asta gen Gravity, Elysium, Oblivion care au aratat foarte bine dar au suferit din cauza povestilor.

#8
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Imprevizibilitatea e punctul forte al filmului, ne ţine trează atenţia.
Îmi place cum cei 4 părinţi reacţionează în moduri diferite la situaţie, principalul suspect îţi pune multe semne de întrebare, iar detectivul Loki, devotat meseriei dar cu un trecut misterios, a fost cel mai interesant personaj. Şi cel mai drăguţ! :D

7/10

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Noroc ca regizorul nu-i american si are cateva filme interesante ,de atmosfera la activ. A mai salvat ceva dintr-o chestie care putea usor sa fie ceva extrem de plna de clisee si puternic mainstream.

#10
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Atentie: spoiler!

Oarecum e cu final fericit: Wolverine e gasit sufland in fluier, dar urmeaza sa infunde puscaria deoarece l-a sechestrat si torturat pe retardat. Sotul nebunei gasit in pivnita parintelui cum a murit? Parintele era pe lista cu suspecti pedofili a detectivului? Hai, ca astea sunt detalii. Dar nu a aratat ce s-a intamplat cu celelalte fetite. Iar tipul cu serpii cine era si ce facea? A fost rapit si crescut la fel ca Alex? Rapea fetite? Per total se putea mai bine, deci nimic deosebit.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Puferiu, on 24 mai 2014 - 04:06, said:

Atentie: spoiler!

Oarecum e cu final fericit: Wolverine e gasit sufland in fluier, dar urmeaza sa infunde puscaria deoarece l-a sechestrat si torturat pe retardat. Sotul nebunei gasit in pivnita parintelui cum a murit? Parintele era pe lista cu suspecti pedofili a detectivului? Hai, ca astea sunt detalii. Dar nu a aratat ce s-a intamplat cu celelalte fetite. Iar tipul cu serpii cine era si ce facea? A fost rapit si crescut la fel ca Alex? Rapea fetite? Per total se putea mai bine, deci nimic deosebit.
Eu nu mai retin ca ar fi fost gasit...

#12
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Nu m-a impresionat cu nimic... Iar pe Gyllenhaal il gasesc foarte enervant.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate