Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Casa noastra-Brasov-D+P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#19
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Vang?

#20
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
http://dexonline.ro/...tie/vang/496530

#21
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Proiectul e grandios, clar asta. Apropo de garaj, nu-l poti face la strada. Daca te uiti frumusel in puz, ai o linie de obicei intrerupta care-ti trece peste teren si care se denumeste de obicei aliniament stradal si care se afla la vreo 10 m de axul drumului in zona aia daca nu ma insel. Poate ma insel, insa e doar in ceea ce priveste cei 10 m, pot fi mai multi sau mai putini.
In alta ordine de idei, cat a fost terenul ? Si daca a fost, mai e ? Am pe cineva interesat de zona aia. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 30 October 2013 - 07:02.


#22
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Am scris mai sus...24e/m2...direct de la proprietar..mai este teren..:)

Da...stiu de aliniamentul vietii..eu asa as vrea sa fac..sa il pun chiar la strada garajul..acum..ramane de vazut...am discutat si cu arhitectul si a zis ca vdm cum facem..:)

#23
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Lasa-mi si mie te rog pe PM un numar de telefon al celui care vinde teren. Mersi.
Sunt extrem de curios de evolutia proiectului tau. E unul din proiectele mari de-aicisa de pe forum. Cum ti-a zis si colegul hdi, fara 200.000 de euro nu scapi. Si aia fara amenajarea curtii, garduri si alte prostii. Spatiile sunt mai mult decat generoase, chiar excedentare as zice eu. Adica altii n-au dormitoare mari cat ai tu dressingul la dormitorul matrimonial. Dining de 25 de mp ? Posted Image
Spalatoria la subsol/demisol nu e una din cele mai fericite idei atata vreme cat dressingurile sunt la mansarda. Pai ce faci ? Te cari cu ele 2 nivele pe scari, le speli, le usuci si apoi iar le cari 2 nivele pe scari, le calci si le bagi in dulapuri ? N-apuci sa termini ca tre' s-o iei de la inceput...Spalatoria cu uscatoria.....la mansarda, nu la subsol. Asta desigur daca nu ai o menajera angajata 24/24, caz in care las' asa ca merge. :D

Edited by Inginerul_bv, 30 October 2013 - 07:15.


#24
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Numarul ti-l trimit cu placere cand ajung pe la teren...nu il am si sincer cel mai bine ar fi sa nearga direct sa discute cu proprietarul(are vreo 80 de ani, nu aude f bine,un pic nebun...dupa bani):))...deci la telefon..slabe sanse..
Proiectul..e maricel...dresingul are explicatia lui..doamna are  n perechi incaltaminte...isi doreste un dresing in care sa aiba toata incaltamintea asezata frumos la un loc..in plus e mai rentabil si pt mine....de regula explicatia atunci cand vrea sa isi mai cumpere o pereche de pantofi/cizme/altele asemenea este ca "nu am asa ceva"....avand toata incaltamintea la un loc si la vedere...mai usor de verificat...:))

Diningul este conceput pentru o masa de 12 persoane,avand in vedere neamul mare,cunostiintele multe si alte asemenea....

#25
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Banuiam ca e scump proiectul, de aceea iti si sugerasem ideea de a cere mai multe variante de volumetrie. Astfel vei avea cu ce compara si eventual iti pot veni idei. Ar fi pacat sa te cramponezi pe o singura idee. Mai ales la banii aia. Eu cred ca meriti mai mult de suma ceruta de arhitect. Lasa relatia deoparte si incearca sa gandesti rational. Bafta.

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Şi mie mi se pare inutil de mare dormitorul matrimonial, iar baia prea mică, comparativ cu restul "apartamentului" matrimonial. Mai poţi să te gîndeşti la nişte modificări, cum ar fi dormitorul împărţit în 2, să cuprindă şi un soi de cameră de zi, sau baia mai mare, cu toaleta separată (deci o încăpere toaleta, altă încăpere baia - cadă şi duş).

#27
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Am cautat preturi la arhitecti..al meu a spus ca mi-l face cu 6e/m2 negociabil..pretul proiectului e mare din cauza suprafetelor..in pretul asta intra si schita curtii din fata cu alei, garaj si gard..mi s-a parut decent..
Referitor la spatii...cam asa o sa ramana in final..a fost alegerea noastra..
Referitor la variante...asta a fost cel final la are am ajuns dupa 2 luni de consultari si vreo 5 variante...


#28
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Atunci arata.ne si noua celelalte variante. Referitor la pret, parerea mea ca e ridicat raportat la ce a iesit pana acum.

#29
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Cand aj aksa la laptop...le voi pune..:)...explica-mi un pic te rog...consideri ca e ridicat raportandu-te la faptul ca e simplu sau ca nu arata bine..convinge-ma un pic te rog..:)

#30
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013

View Postionut_udrea, on 30 octombrie 2013 - 08:45, said:

raportandu-te la
La faptul ca s-a facut exces de zel doar pentru a se ajunge la o suprafata "banoasa" in dauna clientului care nu prea are habar de ce inseamna sa ai anumite incaperi de o suprafata super exagerata si neutilizabila( in timp). Ca sa nu mai pomenim si de intretinerea si costurile ce le implica.
Ideea generala ar fi ca la interior sunt suprafete imense pentru stilurile noastre de viata (si cu bugetele pe care le avem noi) , iar la exterior s-a mers mai mult pe simplitatea care sare in ochi de la prima vedere . Iar faptul ca suprafata constructiei a rezultat destul de mare , volumetria exterioara va pica ca o caciula imensa fara pic de noima pe ea.
Incearca sa revii la realitate , sa analizezi cat mai mult suprafetele pe fiecare incapere si sa le compari cu altele deja existente pentru a-ti face o idee mai realistica a ce mastodont vrei tu sa construiesti.
Nu mai pomenim de costurile de constructie , materiale etc , pentru ca am certitudinea ca lucrurile astea le cunosti , insa mai trebuie sa constientitezi faptul ca arunci cu banii "pe fereastra" , iar de acest lucru iti vei da seama mult prea tarziu.

Edited by jijikate, 30 October 2013 - 10:04.


#31
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Spatiile nu au nicio legatura cu arhitectul......eu i-am spus exact ce vreau si el a incercat sa puna cat mai ok pe hartie ce i-am cerut....de exemplu....bucataria.....am vazut intr-un centru mare de mobila si amenajari o bucatarie de vis care mi-a placut enorm.....am dat cu pasul si avea 6/6.... am zis nu 36m2, macar 30...si asa a iesit bucataria de 30 m2......repet.....casa vreau sa o construiesc o singura data in viata asta....va fi o casa folosita care peste ani va ramane copiilor....nu vreau peste cativa ani sa ma apuc sa construiesc nu stiu ce camere sau anexe....spatiile vor fi umplute corepunzator.....e treaba designerului....ornamente, scafe, pereti falsi.....in living de exemplu, va veni un perete sau o portiune destul de mare de perete acoperit de sus pana jos in plante vii verzi cu sistem de irigare....plus multe alte chestii.....casa va fi eleganta si cu stil la parter, familiala si primitoare la etaj.....

#32
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postionut_udrea, on 30 octombrie 2013 - 10:35, said:

.....casa vreau sa o construiesc o singura data in viata asta....

View Postionut_udrea, on 30 octombrie 2013 - 10:35, said:

....va fi o casa folosita care peste ani va ramane copiilor....

View Postionut_udrea, on 30 octombrie 2013 - 10:35, said:

....plus multe alte chestii.....

cred ca mai ai de lucru. daca resurse sunt, poti scoate ceva si mai datator pe spate.
spatiile nu consider ca-s exagerat de mari...daca vi le permiteti, go ahead!  ideea e ca ce va place voua s-ar putea sa nu placa copiilor... mai mult, ar trebui sa va ganditi de pe acum si la solutii de recompartimentare. poate copiii chiar or sa ramana cu voi, si poate vor avea si ei copiii lor...

parere personala...bugetul e foarte strans. 200k eur nu sunt nici pe departe suficienti pt ce vreti voi sa faceti acolo. e bine sa "think big" dar mare grija si la plapuma...Posted Image
succes!

#33
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Frumos proiect. Bafta!

#34
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Aici toata lumea isi da cu parerea....
Conteaza ce iti doresti tu.....restu sunt detali...
Mie de ex o arhitecta mi-a zis cum sa faci in 80m² 4 camere si 2 bai??? Ce faci camara sau camera pentru copii??? Dar eu consider ca pentru un copil in 4x3 max un 4x4 este arhisuficient.....acum fiecare cu parerea lui....

Daca despre arhitectura este vorba de gusturi, si gusturile nu se discuta.....la structura sunt oameni care "vad" orice defect.....acolo va trebui sa mergi Increderea forumului....
Parerea mea!

#35
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Multumesc tuturor pentru pareri...un plus pentru ideea cu pompa pt canalizarea din subsol..;)

#36
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Frumosilor! Vai ce-mi place de voi.
Deci.... schimba-ti camasa aia alba frumoasa si pune pe tine o pelerina de ploaie cu gluga, sa te protejezi de oole si rosile ce va sa vina.... Ca la toata lumea. Daca te-ai decis sa "go public", fii pregatit!
Sa nu dea ala negru si urit sa pui la inima parerile. ca esti mincat. E mare suferinta daca pui la suflet ceva. Multi si-au intrerupt jurnalele, n-au mai scris cite o luna sau doua.... O parere, buna-rea, e mai buna decit niciuna. Vorba amicului BOD, conteaza ce iti doresti tu. Citeste, filtreaza, decide. Nici mie nu-mi place coltul ala de la casa scarii, dar daca tu nu vrei moara...asta e!
Se pare ca ai o oarecare lejeritate financiara. In cazul asta, as zice sa platesti o consultanta, cineva care sa verifice proiectul (la aspect si...partiuri). O "second opinion" e de dorit intotdeauna, daca iti permiti.
  Sint si eu de parere sa maresti baia matrimoniala si sa separi wc-ul. Lumina difuza, luminari, marmura neagra si alba cu sclipici... Sa nu te prind cu cada de plastic ca ma impusc.... Ha? cum suna?
  Nu te grabi cu proiectul. Mai asteapta, mai cauta, mai intreaba.... Dupa ce l-ai dat la AC s-a terminat, nu mai poti modifica. Doar daca esti frate de singe cu primarul. Daca nu ma insel, voi sinteti in zona metropolitana, nu? De unde iei AC, local sau in Brasov? Ca e durere mare.... Sapaturi, betoane, fiare, pompe...astea se fac (lasa naibii pompa aia, ocupa-te de proiect si cauta constructor, pregateste-te de rosu, invata betoane si armaturi, sa nu patesti ca mine!)
.........
Frumos proiect.... Baaiii, frumos proiect... Hai s-aveti bafta, sa-l duceti la bun sfirsit (hdi style) si sa va bucurati de el!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate