Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Casa noastra-Brasov-D+P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#1
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Buna seara!
Ma numesc Ionut si, impreuna cu sotia mea, am decis sa ne construim, incepand cu luna martie a anului 2014, o casa, dat fiind faptul ca tot ce am gasit gata facut nu ne avantaja, atat d.p.d.v al pretului, cat si al compartimentarii.
Astfel, anul trecut, am achizitionat un teren in suprafata de 1372m2(L=46m, daca nu ma insel, l=30), format din doua parcele, la intrarea in comuna Sanpetru, vis-a-vis de sere(cine cunoaste zona), la o aruncatura de bat de centura ocolitoare a orasului Brasov(aproximativ 10 min pana in centru).Initial, am crezut ca vom gasi una gata facuta si nu vom mai trece prin chinul construirii uneia, dar nu am gasit nimic convenabil.
Trecand direct la subiect, am avut in vedere la construirea locuintei urmatoarele aspecte:
- nu ne-am dorit un apartament la curte, astfel ca ne-am orientat catre spatii generoase, cunoscand bineinteles problema costului de constructie si incalzire;
- la ora actuala avem un baietel de 7 luni si mai avem in plan inca un copil, astfel ca numarul de dormitoare a fost determinat de calculul 1 dormitor noi, 2 dormitoare copiii, 1 dormitor de oaspeti;
- din dorinta de a avea la etaj intimitatea familiei, am prevazut dormitorul de oaspeti la parter, fiind initial un birou ce se poate transforma usor in dormitor;

O sa atasez planurile pe care le am in acest moment si doresc sa fac urmatoarele precizari:
- incepem cu demisolul-->am prevazut o camera de baieti(30m2), unde va veni o masa de biliard, o canapea simpla, dar mare, o plasma mare si o vitrina frigorifica verticala pentru bere...Posted Image ; avand in vedere necesitatile fiziologice, o baie este necesara in apropiere;am prevazut una mica, de bun simt; avand in vedere toate acareturile pe care le aduna oamenii, incepand cu cutiile produselor electrocasnice pe care trebuie sa le pastrezi, continuand cu borcane de muraturi s.a si terminand cu rotile de iarna/vara, am prevazut un spatiu de depozitare incapator(23,60m2); intrucat o familie cu 2 copii are destule rufe de spalat, am prevazut o spalatorie, unde va veni o masina de spalat si un sistem de corzi pentru intins rufele(in special iarna); precizez ca in planurile atasate, mai este prevazuta camera tehnica a centralelor+boiler+instalatii, insa din motive pe care le voi explica mai tarziu, am eliminat camera din subsol.

- continuam cu parterul-->mi-am dorit o intrare marcata, vizibila, astfel ca a rezultat acel acoperis din barne de lemn; la intrarea in locuinta am prevazut un hol tampon, pentru a salva caldura din interiorul casei....intra omul, se descalta, se dezbraca, dupa care patrunde in restul casei; in continuare, avem un hol generos, in dreapta casa scarii, care incepe de fapt din demisol...de pe aceeasi parte cu casa scarii, este iintrarea in biroul-dormitor de oaspeti; ne-am dorit un open space mare cu living si dining(in dining va fi o masa mare, pentru serile cu musafiri multi), cu posibilitatea de a iesi pe terasa din ambele incaperi....de asemenea, se va iesi si din bucatarie pe terasa, mai ales vara cand iti faci cafeaua in bucatarie, dupa care vrei sa iesi pe terasa sa o bei....intre bucatarie si dining va fi o usa gllisanta, ale carei segmente vor intra ininteriorul unui perete fals....bucatarie a fost dorinta mea....mare, cu insula pe mijloc si restul electrocasnicelor pe margine, pe blat....

- terasa este destul de incapatoare si va fi prevazuta cu mobilier specific de terasa, ciuperca dintr-aia atarnata in cui(nu stiu cum se numeste), balansoar si masa de ping-pong(vara)....acoperisul va fi probabil tot din tigla, aceeasi cu cea de pe casa, dar probabil voi prevedea niste iluminatoare mari;

- etajul este destul de simplu.....cele trei dormitoare incapatoare, o baie pentru doua dintre ele, alta pt dormitorul nostru....am amplasat dressingul intre baie si dormitor pe ideea ca intri la baie, te dezbraci in dressing....iesi din baie, iti iei din dressing hainele curate de care ai nevoie...baia noastra va fi prevazuta cu o cada(inca nu sigur...mozaic sau acril simplu) prevazuta cu 2 trepte semirotunjite la un capat din granit...(dorinta comuna), fara hidromasaj sau altceva...

Am acoperit astfel in mare parte, incaperile casei.....o sa observati in vreo 2 poze o camera alipita casei, langa bucatarie......aceea este camera tehnica....am amplasat-o acolo din urmatoarele motive:
- vor fi 2 centrale, una pe gaz, care va functiona vara pentru apa calda, toamna, primavara pentro o incalzire usoara a locuintei, alta pe lemne, pentru incalzirea "grea", iarna....bucataria este lipita de camera, baile sunt la mica distanta, pe aceeasi parte....am considerat ca astfel am ceva de castigat la tevaraie...in fine...in plus....magazia pentru lemne va fi undeva in partea din dreapta spate a curtii, pentru a imi fi usor sa le aduc in camera centralei...

referitor la curte...inca nu am batut in cuie nimic....imi doresc o alee auto pana in partea lateral stanga din fata casei...un spatiu verde care sa demarcheze o mica parcare in fata casei de terasa.....pavata cu piatra cubica in stilul centrelor vechi...ca idee.....in mare imi imaginez cum va arata.....urmeaza in perioada urmatoare sa schitez impreuna cu arhitectul toate astea....

Referitor la amenajarea interioara....am pus de la inceput problema ca imi doresc ca pana in martie, cand voi incepe lucrarile, sa stiu exact cum va arata casa.....camerele, baile, tot....pentru mine e f important sa urmez un plan bine pus la punct...consider ca e un proiect important si nu e loc de "lasa ca vedem cum facem".....astfel, in urmatoarea perioada ma voi decide asupra unei firme de amenajari interioare........pretul se invarte undeva la 2000 de euro pentru locuinta mea.....cum vi se pare??....Posted Image

Sunt perfect constient ca vor aparea neconcordante pe parcurs, dar consider ca, cu cat vor fi mai putine, cu atat mai bine...

In concluzie:
- nu sunt mare mester in ale constructiilor, dar in mare parte cunosc despre ce este vorba;
- stiu ca pe hartie totul arata frumos, dar in practica.....ceva mai dificil;
- am urmarit jurnalul "inginerului" din Brasov si mi-am dat seama ca acest forum este un mare ajutor pentru oameni ca noi;
- va rog astfel respectuos, sa contribuiti fiecare cu pareri, critici sau propuneri...sunt binevenite....in conditiile in care permanent apar semne de intrebare cu diferite lucruri....
- voi incerca sa updatez constant situatia lucrarilor si voi incerca pe parcurs sa va cer punctual sfaturile...

Astfel:
1. Am dat drumul la proiect pentru autorizatia de constructie, am certificatul de urbanism, am depus pentru avize la gaz, electrica, apa, mediu si mai era ceva....
2.Acum vreo 2 zile a fost topometristul cu o scula smechera(zice ca e cam singura in zona Bv) si a masurat pe acolo pentru a face proiectul de alipire al parcelelor. azi am depus actele la primarie....
3.Urmeaza zilele astea sa ajunga tipul pentru studiu geo, caruia i-am pus in vedere ca, "din pacate", chiar va trebui sa sape la mine pe teren....
4.Mai astept o oferta pt amenajare interioara, dupa care am de ales din 3 variante....

Va multumesc!
                                             To be continued! Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   184.17K   281 downloads
  • Attached File  2.jpg   199.82K   276 downloads
  • Attached File  3.jpg   200.31K   263 downloads
  • Attached File  4.jpg   886.73K   258 downloads
  • Attached File  5.jpg   272.17K   254 downloads
  • Attached File  planuri.pdf   147.17K   272 downloads
  • Attached File  poza 1.jpg   238.68K   233 downloads
  • Attached File  poza 2.jpg   173.9K   210 downloads


#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Nu a fost prevazut un garaj in proiect?

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Foarte mişto, şi planurile, şi randările!
La etaj, de ce un dormitor are 2 dresinguri, şi altul deloc? mai bine le faci pe peretele comun, unul cu intrare dinspre un dormitor, celălalt dinspre altul.
Ar fi fost cel mai mişto să aibă fiecare copil baia lui, eventual poţi face asta în locul acelui balcon cvasi-inutil (chiar dacă dedesubt e terasă, nu e problemă).
La bucătărie vezi dacă ai loc de o cămară refrigerată. E aur curat! De la cartofi şi murături, la oricîtă băutură ai chef şi platourile pentru petreceri, le ţii acolo fără grija spaţiului.
La subsol, pentru siguranţa, nu fă canalizare. Canalizarea să fie mai sus de nivelul subsolului. Poţi avea chiuvetă şi duş, chiar şi toaletă dacă vrei neapărat, iar totul se pompează în canalizare. Nu ştiu dacă e canalizare acum pe stradă, dar, chiar dacă nu e, se poate să fie în viitor, şi paza bună trece beleaua nasoală. Ultimul lucru pe care ţi l-ai dori ar fi o refulare a canalului în subsol. Am văzut asemenea scene, e nasol.

#4
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
salut si bine ai venit!

casa e mica si cocheta, vorba unui forumean mai "batran" ca mine...:)
mie un lucru nu-mi place clar! acoperisul ala asimetric peste casa scarii...adica, nu-I vad sensul...intr-o parte e libera, frumoasa... iar in cealalta are caciula aia suie cu tigla...pica aiurea, zic io...
eu as fi facut terasa cu luminator generos...costa in plus, dar ar fi fost de mare effect.

in rest, spatiile sunt generoase, functionalul e correct...buget sa ai! apropos! cat estimezi ca te va stoarce la buzunar?

#5
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Nu aveam unde sa lipesc garajul de casa....nu dadea bine pe nicio latura...o sa fie la strada, in partea din fata, cu doua locuri si usi automate!

La etaj, de ce un dormitor are 2 dresinguri, şi altul deloc? ..........dresingurile sunt prevazute in plan, dar i-am spus si arhitectului ca o sa cada sigur....oricum sunt facute din rigips....ideea este ca acolo oricum o sa fie o inaltime mica din cauza acoperisului....ma mai gandesc ce mai fac..


Dintotdeauna mi-am dorit la locuinta o casa a scarii rupta un pic de corpul casei, care sa rupa un pic simetria obisnuita a unei case.....a fost o alegere estetica....inclusiv acoperisul....de exemplu, arhitectul prevazuse casa cu un acoperis pe care eu il numesc "de moara".....erau de fapt 2 acoperisuri in 2 ape care intretaiau....lucru pe care il detest....
despre costuri.....sper sa scap cu vreo 200.000e..

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Frumos proiect!
Va fi superb acolo .....
Mai sunt cateva case pe colo......dar cred ca a ta va iesi in evidenta.....
Este superba zona...mie im place......si nu cred ca se putea un moment mai potrivit sa cumperi teren in zona acea!

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Baaaaaiiiii, frumosilor! Ce bine va sta!
Mult noroc, si spor sa aveti!

(poze cu zona, poze cu zona, poze... daca tot o lauda bod atit)

Edited by viotl, 29 October 2013 - 22:05.


#8
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Terenul l-am luat anul trecut..a costat ceva...24e/mp...sg problema e canalizarea acolo...in rest..apa trece prin coltul terenului,gazul e la soseaua principala~15 m de terenul meu, curentul in apropiere..:D...aici am ceva emotii..:)
Si noua ne-a placut zona si am fost incantati ca este f aproape de bv..

Multumim!!:)
Ne cunoastem??:D

Era sg poza de dimensiuni mici..:P

#9
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Mica si cocheta de 450mp. Eu zic ca ajung 200000EU.
Spor la construit!

#10
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Nu socoti holurile..:)

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu ne cunoastem, asa sint eu mai zurliu.
Dar chiar va sta bine. E o poza frumoasa! Si cind va vad si asa tineri....

#12
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Cred ca o sa ma imbatraneasca un pic casa asta...deja ma framanta grijile de pe acum...incerc sa invat cat pot din greselile altora..

#13
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
de unde ai scos randarile alea? ca par facute de unul de clasa a 8-a care invata sa lucreze in sketch-up..... iti recomand in primul rand sa vorbesti cu un inginer/arhitect.....

#14
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cat ati dat arhitctului pentru proiect???

View Postviotl, on 29 octombrie 2013 - 22:03, said:

Baaaaaiiiii, frumosilor! Ce bine va sta!
Mult noroc, si spor sa aveti!

(poze cu zona, poze cu zona, poze... daca tot o lauda bod atit)


Este foarte aproape de oras!
Si mie mi-ar fi placut acolo.....dar eu sunt la vreo 8km de ei.....asta e ...nu imi pare rau....am vecini super...

Edited by BodCasa, 29 October 2013 - 22:23.


#15
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Ar fi bine daca ai mai primi de la arhitect si alte variante de volumetrie pentru ca e loc si de mai bine. Se pot gasi idei care sa imbunateasca exteriorul dar ar insemna sa.l pui un pic la treaba pe arhitect. Idee de plecare e buna dar nu suficient de atractiva pentru elanul si aspiratiile impartasite de voi, mai sus in pagina. Bafta si inspiratie.

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
de ce spui ata????
gusturile nu se discuta....
eu gasesc exteriorul ala SUPERB....

#17
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013
Randarile sunt facute "la prima mana" de catre niste ucenici ai arhitectului..tipul este ok..are numai la ora actuala peste 20 de proiecte in lucru,iar intre mine si el e mai mult decat o relatie client-arhitect...nu ma pricep la randari, dar iti pot spune ca ce am expus nu sunt variantele pt dosar...

Ca sa lamuresc cu privire la exterior...cu scuzele de rigoare...nu va arata asa...nici nu am discutat ca va ramane asa..:)...exteriorul va ramane in sarcina designerului de interior..:)

Si proiectul va costa 11.000 lei PAC+DTAC...dupa ceva negocieri...proiectul interior undeva la 2000e..

Ca o completare...la balconul dormitorului matrimonial va veni de fapt o usa dubla,fara geamurile alea 2 in stanga si dreapta usii dimple..nu agreez ideea de usa simpla cu 2 geamuri langa..e demodata..

#18
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postionut_udrea, on 29 octombrie 2013 - 21:43, said:


Dintotdeauna mi-am dorit la locuinta o casa a scarii rupta un pic de corpul casei, care sa rupa un pic simetria obisnuita a unei case.....a fost o alegere estetica....inclusiv acoperisul....de exemplu, arhitectul prevazuse casa cu un acoperis pe care eu il numesc "de moara".....erau de fapt 2 acoperisuri in 2 ape care intretaiau....lucru pe care il detest....
despre costuri.....sper sa scap cu vreo 200.000e..


eu n-am nimic cu acoperisul tau... da binisor asa cum e, in apele alea rupte...
eu am cu  acoperisul de deasupra casei scarii doar...  am si cu casa scarii ceva, ca parca e cam ingusta si nu-I sufficient de proeminenta. la ce spatii ai in casa, scara e cea mai "zgarcita" zona. ce latime ai pe vang? mi se pare mie sau nu-I nici macar de-un metru plin?

in alta ordine de idei, calculul structural ti s-a facut? ai neshte deschideri maricele si prevad niste stalpi/grinzi de toata frumusetea...e posibil sa-ti strice un pic partiurile. sau poate ca nu...ca brasovul nu-I bucuresti...norocosule! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate