Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Un detinut consuma 3.000 de lei pe luna de la stat iar un copil 42 de lei.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Vreau sa va intreb si eu daca vi se pare normal ca un nenorocit care omoara un copil care are 42 de lei alocatia, el se duce la puscarie si consuma din banii nostrii 3.000 de lei pe luna, nimeni nu spune aceasta suma, dar va zic din surse sigure ca nu consuma 1500 de lei ci 3000 de lei este suma reala pe care nimeni nu o afiseaza pt ca s-ar face un mare scandal.
Sincer imi este atat de scarba de tara asta Nord Africana incat as vrea sa plec in Australia sa nu mai aud de ea ever!

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Si ce propui? Sa le taie din mancare, sa le taie curentul, caldura,sa nu ii mai pazeasca sa nu le mai asigure servicii medicale etc? In orice tara din lumea asta eu cred ca se cheltuie mai mult cu un detinut pe luna decat alocatia lunara a unui copil.

Sa nu mai zic ca discutia e mult mai complexa. Asa cum la detinutul ala in aia 30 de milioane intra serviciile medicale,si toate de mai sus statul asigura servicii medicale si pentru copilul ala (pe langa cei 42 lei).  Asigura si o anumita gratuitate la transport, asigura paza prin politistii de pe strada, asigura educatia si asa mai departe. Cred ca daca aduni tot ce asigura statul pentru un copil nu cred ca esti f departe de cat asigura pt un detinut.

Edited by bossake, 24 October 2013 - 02:04.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

 bossake, on 24 octombrie 2013 - 02:03, said:

statul asigura servicii medicale si pentru copilul ala (pe langa cei 42 lei)

Da asa e, de aia vedem tot timpul reclame care promoveaza donatiile pentru a face noi sectii in spitale si pe bune acuma, iti trange si in salariu pentru sanatate , dar cand mergi la spital platesti tot, chiar vi cu pansamente si perfuzii de acas. Dar na, daca tu crezi ca asta inseamna ca iti ofera statul ceva, nu stiu ce zic.

Oricum, in locul statului, i-as scoate pe toti la munca, macar sa se foloseasca statul de acei 30 milioane. Sa ii duca unde e vara seceta cea mai mare si sa faca canale de irigatii, iar iarna la dezapezit orasul. Asa, ei stau acolo la povesti, se mai uita la vreun film, n-au treaba :)

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Cum sunt dotate spitalele noastre la fel banuiesc ca sunt si cele ale puscariilor.

Cat despre munca obligatorie a detinutilor e ceva mai complicat nu stiu daca CEDO ar fi de acord cu astfel de masuri :). Si asa citeam zilele astea ca cei de la drepturile omului obliga romania sa plateasca nu stiu cate sute de mii de euro per total la detinuti ca au facut aia plangeri si in urma anchetelor a reiesit ca nu sunt respectate anumite standarde privind regimul de viata din puscarii.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Inseamna ca intreaga lume se duce de rapa. De ce drac sa ii oferi conditii de viata unui detinut ca al unui om normal ? doar ca na, e inchis, nu are voie sa paraseasca incinta cladirii. Dar imi place, ca numai in Europa, US, Australia e asa . Restul au puscarii de zici ca stai in lagar, si mi se pare corect, din moment ce un detinut e acolo pentru ca a omorat alta persoana sau a furat, lasa-l sa ii fie invatatura de minte, dar nu frate, trebuie tinuti in puf si protejati.

#6
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
@ Andreysc7 Tu esti depasit de subiect. Ai auzit de reabilitare? Puf zici? Eu zic sa nu iti dai aiurea cu parerea, gasesti pe net destule reportaje din puscariile din Romania. Si tu doar de atat stii, furt si crima? :)) Dar ce te faci cu cei care chiar intra nevinovati?

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 02.12.2007
Un detinut nu consuma nici pe departe atat. 3.000 ron. Nici macar 1.000 de ron/luna. Pai de banii astia se poate trai in chirie in libertate.
De banii aia traiesc bine militienii care administreaza puscariile, aia sug precum capusele si chiar mai mult ca ele.

Dpmdv un detinut trebuie sa produca pentru societate sau/si pentru cel pe care l-a pagubit. Nu trebuie infiintate lagarele de exterminare dar program de munca trebuie sa fie 8-10 ore obligatoriu pentru orice detinut. Pedeapsa sa fie de fapt o norma si sa se elibereze doar cand aceasta se indeplineste. Dupa iesirea din inchisoare sa i se acorde sprijin in integrarea in campul muncii, de ex. sa se tina secret cazierul o perioada pana "pacientul" reuseste sa se reintegreze normal in societate.
In acest fel infractionalitatea va scadea drastic caci hotii si pungasii cel mai mult si mai mult pe lumea asta urasc munca, mai ales tiganii. Multora nu le va conveni sa se apuce de furat stiind ca vor fi prinsi si va trebui sa munceasca ani ca sa isi rascumpere pacatele fata de societate. Mai bine vor munci mai lejer in libertate pe ceva bani decat gratis 8 ore la inchisoare. Cei mai inversunati se vor tira in strainatate definitiv, acolo unde merge cu fofarlica, mai ales tiganii.

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 xperia_ray, on 24 octombrie 2013 - 01:46, said:

Sincer imi este atat de scarba de tara asta
Pai fa ceva in sensul asta...vezi doar ce raspunsuyri ai primit pana acum.....e normal sa fie iubiti infractorii acolo ci nu copii doar e romanica, nu?

#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 diahim, on 24 octombrie 2013 - 03:12, said:

@ Andreysc7 Tu esti depasit de subiect. Ai auzit de reabilitare? Puf zici? Eu zic sa nu iti dai aiurea cu parerea, gasesti pe net destule reportaje din puscariile din Romania. Si tu doar de atat stii, furt si crima? Posted Image) Dar ce te faci cu cei care chiar intra nevinovati?

Asa o spui de parca esti unul din ei... Morala simpla era ca unu care face rau este rasplatit cu bine si nu mi se pare normal nici mie nici celorlalti ce au scris in topic. In plus sunt sigur ca un condamnat pt crima, viol sau jaf nu are acelasi tratament ca si unul pt evaziune fiscala.

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 xperia_ray, on 24 octombrie 2013 - 01:46, said:

Vreau sa va intreb si eu daca vi se pare normal ca un nenorocit care omoara un copil care are 42 de lei alocatia, el se duce la puscarie si consuma din banii nostrii 3.000 de lei pe luna, nimeni nu spune aceasta suma, dar va zic din surse sigure ca nu consuma 1500 de lei ci 3000 de lei este suma reala pe care nimeni nu o afiseaza pt ca s-ar face un mare scandal.
Sincer imi este atat de scarba de tara asta Nord Africana incat as vrea sa plec in Australia sa nu mai aud de ea ever!
Perth, ala e locul.

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 Tipiric, on 24 octombrie 2013 - 04:07, said:

Un detinut nu consuma nici pe departe atat. 3.000 ron. Nici macar 1.000 de ron/luna. Pai de banii astia se poate trai in chirie in libertate.
De banii aia traiesc bine militienii care administreaza puscariile, aia sug precum capusele si chiar mai mult ca ele.

Dpmdv un detinut trebuie sa produca pentru societate sau/si pentru cel pe care l-a pagubit. Nu trebuie infiintate lagarele de exterminare dar program de munca trebuie sa fie 8-10 ore obligatoriu pentru orice detinut. Pedeapsa sa fie de fapt o norma si sa se elibereze doar cand aceasta se indeplineste. Dupa iesirea din inchisoare sa i se acorde sprijin in integrarea in campul muncii, de ex. sa se tina secret cazierul o perioada pana "pacientul" reuseste sa se reintegreze normal in societate.
In acest fel infractionalitatea va scadea drastic caci hotii si pungasii cel mai mult si mai mult pe lumea asta urasc munca, mai ales tiganii. Multora nu le va conveni sa se apuce de furat stiind ca vor fi prinsi si va trebui sa munceasca ani ca sa isi rascumpere pacatele fata de societate. Mai bine vor munci mai lejer in libertate pe ceva bani decat gratis 8 ore la inchisoare. Cei mai inversunati se vor tira in strainatate definitiv, acolo unde merge cu fofarlica, mai ales tiganii.

nu se intampla asa pt. ca cei ce fac legea nu au acest interes probabil traiesc de pe urma infractorilor, au interes sa fie ca astfel pierd locul de munca si sunt votati de prostime

#12
Evolutionistul

Evolutionistul

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.10.2013
Sa o luam metodic! Un deținut consumă 350 de grame de pâine pe zi, cativa biscuiți sau o bucățică de slănină dimineața, la amiaza o ciorbă asa de forma și o fiertura de orez paste sau cartofi uneori fasole (singura mâncare care are gust de mâncare de altfel iar seara o anestecatura din cele doua feluri rămase de la prânz.
Au un tv pentru o camera care camera are intre 4 și 15 locuri. Fac boua dușuri pe săptămână.
Munca nu e obligatorie dar nu muncesc decât cei cărora nu au ce le da ee lucru.
Pentru că sunt cointeresati sa muncească primind 200 de lei în cont pentru cumpărături si scazanduli se 5 zile din pedeapsa pe luna daxa lucrează. Daca ai un penitenciar prin preajma intereseaza te când se organiseaza ziua porților deschise si fa o vizita de documentare.
Se cheltuiește mult cu transportul la instanțe la alte penitenciare.
Transportul e asigurat cu minim trei agenți înarmați de penitenciare. Salariile agentilor sunt pe merit zic eu de la 2000 de lei pe luna, inspectorii au undeva pe la 5000 iar directorii de la 10 000.Important ar fi să se implementeze un regim de probațiune ca in SUA astfel încât atunci când este eliberat din penitenciar fostul deținut să se prezinte la serviciul de probațiune de unde va fi îndrumat la un loc de munca dinainte contractat astfel încât omul sa aibă asigurate mijloace cinstite de trai pentru a nu recidiva.
Pentru că șansele să obțină singur un fost deținut un loc de munca indiferent unde sunt aproape inexistente. Si pe urma se reduc cheltuielile și primesc copii mai mult de45 de lei alocație .  Poate prinesc 210 lei cât da Oprescu de fapt cetățenii pentru fiecare maidanez prins soakat tratat și pus la păstrare pentru iubitorii de animale ca iubitorii de oameni s au cam gătat.

Edited by Evolutionistul, 24 October 2013 - 06:47.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 xperia_ray, on 24 octombrie 2013 - 01:46, said:

.............nimeni nu spune aceasta suma, dar va zic din surse sigure ...............
absolut nimeni....oare ce ne faceam noi fara tine, cine ne mai spunea suma asta? poate un post national de televiziune: http://www.antena3.r...lor-204736.html
citat de acolo:

Quote

Costul lunar mediu de întreţinere a unui deţinut este de 417 lei, la care se adaugă contribuţia la asigurări, de 77 de lei pe lună. Pentru hrana zilnică a unui deţinut este prevăzută o normă de bază de 3,76 de lei, fără TVA
restul banilor merg in alta parte si intra practic in economie.

#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 xperia_ray, on 24 octombrie 2013 - 01:46, said:

Vreau sa va intreb si eu daca vi se pare normal ca un nenorocit care omoara un copil care are 42 de lei alocatia, el se duce la puscarie si consuma din banii nostrii 3.000 de lei pe luna, nimeni nu spune aceasta suma, dar va zic din surse sigure ca nu consuma 1500 de lei ci 3000 de lei este suma reala pe care nimeni nu o afiseaza pt ca s-ar face un mare scandal.
Sincer imi este atat de scarba de tara asta Nord Africana incat as vrea sa plec in Australia sa nu mai aud de ea ever!

Matematic vorbind este necesar ca un infractor sa omoare 71,42 copii ca sa isi justifice cheltuielile Posted Image

#15
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Detinutul ala e in responsabilitatea statuli pe cand copilul e in responsabilitatea lu masa si lu tacsu, nu a statului.
Nu poti caca copchii si apoi sa astepti de la stat sa-i creasca

Edited by galeo, 24 October 2013 - 06:34.


#16
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Comparatia cu alocatia unui copil nu e cea mai potrivita.
Comparatia corecta ar fi cu suma alocata sa zicem pentru mancare intr-o pusacarie vs intr-un spital de stat ! Diferenta e ft. mare si e in favoarea ... puscariei !

Edited by MD, 24 October 2013 - 07:12.


#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E anormal ca unui copil sa i se dea numai 42 de lei. Statul e condus prost. Trebuie condus bine. Ce e de facut?

#18
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

 Tipiric, on 24 octombrie 2013 - 04:07, said:

de ex. sa se tina secret cazierul o perioada pana "pacientul" reuseste sa se reintegreze normal in societate.

De unde ai scos-o, bre?
Pai daca sotia dumitale are o firma si angajeaza un necunoscut si peste un timp afla ca ala a facut 15 ani de puscarie pentru violarea unei copile, cum vezi problema atunci?
Sau tu angajezi un ajutor la firma ta si afli ca ala i-a dat cu toporul in cap vecinului ca era beat, mai poti lucra cu el?

Stiu ca ei (fostii) trebuie ajutati sa se reintegreze in societate, dar ......... problema este mai complicata decat pare, pentru ca stigmatul te urmareste.
Stii cum se spune: lupul isi schimba parul.......
E drept ca mai ajung in puscarie si oameni "mai buni", dintr-o greseala sau o intamplare nefericita si ar fi foarte fericiti sa li se ofere o sansa, dar cati sunt acestia?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate