Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Un detinut consuma 3.000 de lei pe luna de la stat iar un copil 42 de lei.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
Evolutionistul

Evolutionistul

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.10.2013

View PostQuantum, on 24 octombrie 2013 - 07:34, said:

E anormal ca unui copil sa i se dea numai 42 de lei. Statul e condus prost. Trebuie condus bine. Ce e de facut?
De fapt ce trebuia făcut? Atunci în 1990! Ce au făcut cehii, polonezii, ungurii! Acum zarurile au fost aruncate, jocurile au fost făcute. Putem încerca să facem ceva dar sigur încercarea ne va oferi prilejul de a constata prin propria experiență cât consuma de fapt cu adevărat un deținut. Pana și bulgarii au făcut ceva cu ani în urmă. Acolo s-a mai temperat corupția după ce câțiva băieți deștepți au fost stopati in mod miraculos din avântul de a fura peste puterea de îndurare a compatrioților cu o metoda eficienta Asasinați in strada de unii! Nu e legal nu e moral dar acolo a dat roade. Se gândește omul mai mult cât să delapideze dacă știe că pedeapsa capitala privată se aplică!Lunetistii schimba istoria și destinul unor popoare uluitor de rapid. Aceasta postare rste un pamflet și trebuie tratata ca atare

Edited by Evolutionistul, 24 October 2013 - 08:04.


#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
spre deosebire de copil... un detinut e considerat periculos si daunator pentru societate... si de aceea "societatea" a hotarat sa-l tina departe de a pe banii ei
prefer sa platesc o gramada de bani pentru a fi scutit de prezenta unui infractor decat pentru un copil
cine a facut comparatie nu stie ce vorbeste

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMD, on 24 octombrie 2013 - 07:11, said:

Comparatia cu alocatia unui copil nu e cea mai potrivita.
Comparatia corecta ar fi cu suma alocata sa zicem pentru mancare intr-o pusacarie vs intr-un spital de stat ! Diferenta e ft. mare si e in favoarea ... puscariei !
din ciclul "de ce sa citesc topicul sau sa caut pe google, cand pot pur si simplu sa-mi dau cu parerea...."

Quote

Pentru hrana zilnică a unui deţinut este prevăzută o normă de bază de 3,76 de lei, fără TVA
de aici: http://www.antena3.r...lor-204736.html

Quote

Ministerul Sănătăţii intenţionează să schimbe valoarea alocaţiilor de hrană pentru spitale, începând cu luna august a acestui an. În prezent, statul dă între 7,0 lei şi 13,0 lei pentru bolnavii adulţi, corespunzător bolilor pentru care sunt internaţi, şi între 1,8 lei şi 14,5 lei pentru copii, pe categorii de vârstă şi afecţiuni.
de aici: http://www.romaniali...ste-269921.html

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View PostTipiric, on 24 octombrie 2013 - 04:07, said:

Dupa iesirea din inchisoare sa i se acorde sprijin in integrarea in campul muncii,
de ex. sa se tina secret cazierul o perioada pana "pacientul" reuseste sa se reintegreze normal in societate.
Asta da. Cu cât îl integrezi mai repede/uşor cu atât creşti probabilitatea ca recidiva să scadă.
Asta nu. Altfel poţi angaja un contabil pe unul care a făcut delapidări. Şi nici n-o să ştii când rămâi fără bani. :)

#23
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

View Postxperia_ray, on 24 octombrie 2013 - 01:46, said:

Vreau sa va intreb si eu daca vi se pare normal ca un nenorocit care omoara un copil care are 42 de lei alocatia, el se duce la puscarie si consuma din banii nostrii 3.000 de lei pe luna, nimeni nu spune aceasta suma, dar va zic din surse sigure ca nu consuma 1500 de lei ci 3000 de lei este suma reala pe care nimeni nu o afiseaza pt ca s-ar face un mare scandal.
Sincer imi este atat de scarba de tara asta Nord Africana incat as vrea sa plec in Australia sa nu mai aud de ea ever!
Degeaba ai surse sigure, daca acea sursa nu ti-a explicat si de ce se cheltuie 3.000 de lei pe detinut.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,560
  • Înscris: 15.06.2004

View Postxperia_ray, on 24 octombrie 2013 - 01:46, said:

Sincer imi este atat de scarba de tara asta Nord Africana incat as vrea sa plec in Australia sa nu mai aud de ea ever!

Adica vrei sa te muti in Colonia Penitenciar ?
Ca asta a fost Australia ptr UK - o mare inchisoare.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostEvolutionistul, on 24 octombrie 2013 - 07:59, said:

De fapt ce trebuia făcut? Atunci în 1990! Ce au făcut cehii, polonezii, ungurii! Acum zarurile au fost aruncate, jocurile au fost făcute.
Gresesti ! Nu exista fataluitate, ca gata !  nu se mai poate schimba nimic....
Intotdeauna lucrurile se pot schimba, in mai bine sau in mai rau, depinde de cine se pricepe sau nu sa faca una sau alta.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aia 3 mii de lei sint dati de fatada, sa poata fura o gramada de functionari si directori din ei. La detinuti propriu zis nu ajung atati. Un om care castiga 3000 salar, da un procent din salar la asigurarea de sanatate, banii sint trasi, dar el poate nu se foloseste de serviciile astea.

#27
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
ai vrea sa traiesti ca un detinut? eu am trait si te asigur ca e inuman!!!

#28
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008
eu sunt sofer de tir si saptamana trecuta am avut incarcare in belgia la o puscarie. fiind nevoit sa asist la incarcare am avut timp sa vorbesc si cu un detinut care LUCRA IN PUSCARIE  pentru a i se da dreptul in weeckend la 2 ore extra samnbata si 2 ore extra duminica sa sta afara din celula si sa joace un fotbal, un pingpong...si statul ii platea si 300 de euro salariu pentru munca depusa. el zicea ca se duce sa munceasca pentru alea 4 ore si pentru ca-si tine mintea ocupata si nu se gandeste ca mai are de facut 30 de ani de puscarie si ca probabil ca o sa moara acolo(avea cam in jur de 45 de ani) si nici decum pentru cei 300 de euro. iar banii ce-i produceau nu intra in bugetul statului, ci in bugetul puscariei, in mancare, haine, si servicii. asta mi-a zis-o un gardian. sa se faca si la noi puscariile autonome si sa puna detinutii la treaba, ba la munca campului, ba la maturat pe strada, la dat zapada, la munca...nu conteaza ce munca si cu banii rezultati sa se autofinanteze...si eu mai zic altceva. de puscarie nu le e teama la infractori, ca la puscarie unii stau mai bine ca afara. dar daca i-ar pune la lucru ca la servici...8 ore minim pe zii, unii cred ca or sa se gandeasca de 2 ori pana sa bage mana in buzunarul altuia.

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ia mai calculeaza odata, scazand salarii personal, intretinere puscarii, ce se fura "in interesul detinutului" si ar mai fi niste cheltuieli conexe si vezi cat mai ramane efectiv pentru detinuti.

#30
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

View Postbietu, on 24 octombrie 2013 - 10:34, said:

ai vrea sa traiesti ca un detinut? eu am trait si te asigur ca e inuman!!!
Ai fost la bulau?

#31
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postbossake, on 24 octombrie 2013 - 02:03, said:

Si ce propui?
alt guvern, alti oameni, alta tara

View PostDrAlban, on 24 octombrie 2013 - 12:26, said:

Ai fost la bulau?
nu e evident?

#32
Evolutionistul

Evolutionistul

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.10.2013

View PostQuantum, on 24 octombrie 2013 - 08:49, said:

Gresesti ! Nu exista fataluitate, ca gata !  nu se mai poate schimba nimic....
Intotdeauna lucrurile se pot schimba, in mai bine sau in mai rau, depinde de cine se pricepe sau nu sa faca una sau alta.
Desigur că se schimbă , in bine pentru aceeași, prietenii si rudele lor! În rău pentru noi ceilalți. Eu, ,noi nu facem parte din plutocratie și trăim câteva decenii, Era un tip tare isteț George Carlinn. E un video clip pe you tube subtitrat în care vorbește despre Stăpânii acestei țări! Se referă la state dar zici că e roman si descrie România

#33
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007

View Postginaro, on 24 octombrie 2013 - 07:57, said:

Pai daca sotia dumitale are o firma si angajeaza un necunoscut si peste un timp afla ca ala a facut 15 ani de puscarie pentru violarea unei copile, cum vezi problema atunci?
Nu vorbesc de pedofili, violatori si altii cu dereglari psihice. Astia ar trebui castrati si dupa eliberare monitorizati permanent si locatia lor sa fie facuta publica a.i. orice om sa stie ce are prin vecini. Asa e in unele tari.

#34
Evolutionistul

Evolutionistul

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.10.2013

View Postsfantu.dracu, on 24 octombrie 2013 - 08:20, said:

Asta da. Cu cât îl integrezi mai repede/uşor cu atât creşti probabilitatea ca recidiva să scadă.
Asta nu. Altfel poţi angaja un contabil pe unul care a făcut delapidări. Şi nici n-o să ştii când rămâi fără bani. [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar nu ati vazut vreun film american in care detinutul eliberat se duce la ofiterul de la serviciul de probatiune si acesta il trimite direct la un loc de munca necalificat si saptamanal il verifica daca se tine de treaba sau de prostii si daca o saptamana lipseste se revoca liberarea conditionata si e reancarcerat ca sa execute restul de pedeapsa.Aici fostul detinut unde să se ducă? Si la sapat șanțuri se cere să nu ai antecedente penale. Asa ca zilier, nu inspira incredere sa il angajeze cineva știind de unde vine. De obicei știind ce il așteaptă omul se specializeaza in penitenciar ca sa fie mai greu de prins si continua activitatea infracțională.

Edited by Evolutionistul, 24 October 2013 - 14:17.


#35
Evolutionistul

Evolutionistul

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.10.2013

View PostAndreysc7, on 24 octombrie 2013 - 02:43, said:

Inseamna ca intreaga lume se duce de rapa. De ce drac sa ii oferi conditii de viata unui detinut ca al unui om normal ? doar ca na, e inchis, nu are voie sa paraseasca incinta cladirii. Dar imi place, ca numai in Europa, US, Australia e asa . Restul au puscarii de zici ca stai in lagar, si mi se pare corect, din moment ce un detinut e acolo pentru ca a omorat alta persoana sau a furat, lasa-l sa ii fie invatatura de minte, dar nu frate, trebuie tinuti in puf si protejati.
Asa da gândire sanatoasa! Ma intreb cum resctioneaza unul din ăsta barosan canf ajunge în arest si trebuie sa își facă nevoile în găleată, cred că își zice mai dacă știam că o să ajung aici pe vremea când eram ministru, parlamentar, primar etc făceam dracu cumva să avem niște condiții omenești aici, macar o buda Ai grija cum circuli cu mașina stimate si onorabile cetățean sau cui dai șpagă că poate nimerești acolo! E mia probabilitatea cam ca la loto dar nu se știe. Asa gândeau torționarii comuniști ca deținuții nu sunt oameni, creștini ca și ei ca și tine poate și oamenii aceia numai spuseseră ceva interzis.Prostovanii care conduc beti sau fara permis cândva se gândeau la deținuți ca și dumneata! Sa nu o dam cu pedofili sau violatori aici e tara unde majoritatea fura nu violeaza copii. Si predomina furturile de foame adică din astia care chiar nu au din ce trăi foști deținuți mulți care fura salam tigari dar nu sunt mediatizati nefiind interesanți ca pedofilii sau violatorii

Edited by Evolutionistul, 24 October 2013 - 14:46.


#36
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postxperia_ray, on 24 octombrie 2013 - 01:46, said:

Vreau sa va intreb si eu daca vi se pare normal ca un nenorocit care omoara un copil care are 42 de lei alocatia, el se duce la puscarie si consuma din banii nostrii 3.000 de lei pe luna, nimeni nu spune aceasta suma, dar va zic din surse sigure ca nu consuma 1500 de lei ci 3000 de lei este suma reala pe care nimeni nu o afiseaza pt ca s-ar face un mare scandal.
Sincer imi este atat de scarba de tara asta Nord Africana incat as vrea sa plec in Australia sa nu mai aud de ea ever!
Din 3000 lei, 2000 lei dacă pune deoparte pe lună,  când iese afară va fi bazat. :P
Acum serios,  voi nu gândiți în   aprofunzime. Nu este vorba că pentru acel deținut se cheltuiesc 3000lei și ca o duce în puf.  O mare parte dintre acești bani se duc pe impozitele clădirilor,  angajații penitenciarului (îngrijitori,  gardieni,  electrician, tehnician,  mecanici, și cel mai cu greutate, directorul), gazele consumate, energia electrică,  apa,  etc. Toate aceste cheltuieli se pun pe cap de deținut.  Acesta medie per cap deținut este o manevră parsiva de a freca menta cititorului sărac cu duhul.
Puneți problema greșit prin comparația alocației unui copil cu cheltuielile pentru un deținut.  Gândiți-vă  că banii de salariu primiți de un gardian ii permite să-i facă viața mai ușoară lui fi-su, care are alocația de doar 45lei. La astea nu va gândiți?
Cine nu analizează informația la rece și mai lasă să intervină și subiectivismul sau frustrările personale,  atunci este un habarnist...

LE  în orice penitenciar trebuie să se asigure condițiile minime de confort :căldură iarna,  mâncare,  wc, curățenie,  accesul la infirmerie,  activități civice etc.
Scopul penitenciarului nu este pedepsirea  infractorului,  ci reeducarea pentru reintegrarea în societate.

Edited by Lolopoco, 24 October 2013 - 15:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate