Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Invertoare energie verde pareri, idei

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
4539 replies to this topic

#775
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Foloseste cineva si alte softuri de monitorizare pentru PIP? (daca da, care și un link de descarcare, please...)... ca vad ca postati screenshoot uri cu charturi diferite? PIP ul stocheaza toate datele sau trebuie sa fie calculatorul deschis pe perioada de monitorizare? Multumesc!

#776
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
E mormal ca un invertor sa scoata peste 240v? Sinus1000 de la volt-polska, in sarcina mica de sub 100w are pe iesirea de priza, undeva intre 240-244v. Am observat ca daca scade tensiunea de la baterie spre 21-22v, atunci scade si tensiunea de iesire spre 235v. Limita de 10% pt echipamentele electrice inca nu e depasita...dar ca idee se pot defecta mai repede? Cred ca cele care functioneaza la 220v ar fi mai afectate...

#777
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Tensiunea standard este 230 V nu 220.
,,Pînă prin anul 2000 tensiunea nominală era de 220 V, de aceea toată lumea știe de „doi douăzeci”. Acum, pentru armonizare cu întreaga Europă, tensiunea nominală e de 230 V. (În Regatul Unit era de 240 V, iar acum au și ei 230 V),,

#778
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Doar ca fapt divers, cand invertorul ongrid este in functiune el ridica tensiunea cu cativa volti peste retea, astfel ca am vazut 240-245 V foarte des. Coincidenta sau nu in decurs de o saptamana mi s-au ars toate becurile cu halogen.

#779
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007

View Postcrisvp, on 25 octombrie 2017 - 11:04, said:

Foloseste cineva si alte softuri de monitorizare pentru PIP? (daca da, care și un link de descarcare, please...)... ca vad ca postati screenshoot uri cu charturi diferite? PIP ul stocheaza toate datele sau trebuie sa fie calculatorul deschis pe perioada de monitorizare? Multumesc!
Salut, eu folosesc ICC, monitorizare am fãcut-o cu un Raspbery Pi 3 și am on-line monitorizare pe mobil sub Windows pe protocol MQTT și în vloud pe Emoncms.org.

Mi jos cum aratã inteefatarea sub Android și sub Windows,


Asta e site-ul
http://iccsoftware.co.zaAttached File  Screenshot_20171031-085122.png   51.83K   50 downloadsAttached File  IMG-20171008-WA0044.jpg   58.43K   43 downloads

#780
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
As vrea sa cumpar un invertor 24v-230v 2500w daca vreti sa imi recomandati un invertor la un pret bun.

#781
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
[email protected] vrei din toate cite ceva,
dar se pare ca nu vrei
sa citesti si din urma sa vezi cu ce se descurca lumea prin acest domeniu contagios
off, off, offf....

#782
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Am gasit un invertor de 4 Kw cu un consum fara sarcina de numai110 milianperi dar e cu sinus modificat, cele cu sinus pur consuma mult fara sarcina si o sa fie un sistem izolat la o casa fara retea.

#783
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Consumul in gol al unui invertor se da in Watti, caci este vorba de o energie si nicidecum in miliamperi.

Nu stiu de pe unde scoti tu tot felul de goange din astea, ca nu exista topic in aceasta arie unde sa nu gasesc cate o trasnaie aiuristica.

#784
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Daca vrei in w 2,64w fara sarcina.

#785
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
@vbn pune si tu un link sa ma minunez si eu la asa consum mic in gol.

#786
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Este un invertor modificat cu componente cu carbura de siliciu, deocamdata nu se fac cu carbura pentru ca carbura lucreaza la frecvente de peste 100 -200 KHz si are si eficenta mare fata de IGBTuri si MOSfeturi  folosite invertoarele de serie pe fabricant nul intereseaza consumu fara sarcina si eficenta reala poate scrie ce vrea pentru asi vinde marfa marketing( mai bine zis mincuna)

Edited by vbn, 02 November 2017 - 21:56.


#787
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View Postvbn, on 02 noiembrie 2017 - 21:55, said:

Este un invertor modificat cu componente cu carbura de siliciu...
Adica ceva de genul asta https://forum.softpe...6#entry21786581 insa chiar si dupa carburificare nu am vazut asa consum redus in gol...
Iti zice lumea sa citesti din urma, dar tu Batman...

#788
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View Postvbn, on 02 noiembrie 2017 - 21:55, said:

Este un invertor modificat cu componente cu carbura de siliciu, deocamdata nu se fac cu carbura pentru ca carbura lucreaza la frecvente de peste 100 -200 KHz si are si eficenta mare fata de IGBTuri si MOSfeturi  folosite invertoarele de serie pe fabricant nul intereseaza consumu fara sarcina si eficenta reala poate scrie ce vrea pentru asi vinde marfa, marketing( mai bine zis mincuna)
<ca , carbura>Posted Image ,<IGBT-uri>Posted Image <nu-l>Posted Image <a-si>....vaiiiiPosted Image
                  Posted Image

#789
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Off topic:

User ul " vbn " Nu e vorbitor de Ro. Traduce textele sau foloseste autocorrect .
Sau e nascut afara cu parinti din Ro Si limba vorbita acasa are structura bazata pe limba cursiva.
Recunosc ca Si gramatica mea lasa de dorit.

#790
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View PostXTH, on 03 noiembrie 2017 - 08:40, said:

<ca , carbura>Posted Image ,<IGBT-uri>Posted Image <nu-l>Posted Image <a-si>....vaiiiiPosted Image
  Posted Image
"ca carbura" este corect scris, chiar daca nu place....Posted Image Si ca sa nu fiu off-topic, ma uit dupa un invertor ongrid, dar care sa aiba intrare in zona de valori a unui banc de baterii(12 sau 24Vcc) si pe care sa-l alimentez noaptea din bateriile incarcate ziua din alta parte.

#791
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Lucrez cu carbura de vreo 2 ani, am scos 8w pentru 2kw sinus pur, cele sinus modificat ia putin in gol, dar sunt inutilzabile, au mai carburificat si alti useri  si au 15w pentru 3 kw.

Nu prea putem sa le comparam caci eu am 120vdc si am si in primar push-pull pe carbura invertorul este all SIC.

La 48 v inca se poate face si primarul pe carbura, dar mai jos nu mai merge.

Pentru cele de tensiune joasa solutia in primar este GAN fet dar inca nu sunt disponibile la preturi bune.

Am carburificat si unul ongrid si temperatura de lucru la puterea nominala a scazut de 50 grade la 27 grade.

La cele ongrid beneficiul major se obtine prin carburificarea convertorului boost sic mosfet si dioda sic schottky.

Edited by cavit, 04 November 2017 - 18:05.


#792
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Scuze de repetitie Userul XTH are un pip 2048 defect, din fotografii se vede ca mosfeturile in primarul sursei DC/DC au explodat.

Cel mai probabil din cauza unui scurt in secundar, mai spune ca a sarit si siguranta de la iesire banuiesc ca si IGBT urile  din modulator sunt in scurt dar nu au sarit tandari.

Asadar nici sculele cu pretentii nu sunt infailibile, suns si unele chinezisme exercabile, dar altele sunt de calitate numai ca nu sunt inteligente, sunt simple si  mai ieftine.

Cat despre constructiile DIY desi sunt simple si ele, pe unedeva sunt optimizate nevoilor, pot fi utilizate componente de forta de calitate incarcate mai putin asfel dureaza mai mult.

Referitor la scurturile in transformatoare, intradevar si cele pentru scule cu pretentii pot fi executate de diverse firme obsure din China caci sunt mai ieftine, aia nu se pricep sale faca bine, sa izolezee capetii, sa impregneze in vid cu materiale de caltate, e.t.c.

Cele diy le construim cu grija, izolate si cu leucoplast matasat si impregnate corspunzator, nu prea se defecteaza, eu folosesc materiale clasice serlac, asta este folosit de la nastea electrotehnicii si si-a dovedit durabilitatea, sunt motoare de peste un secol cu matase si serlac si inca functioneaza.

Le am in beci la umezeala si nu am avut probleme cu ele nu au cedat izolatiile, referitor la placi este bine sa fie aplicat un coating siliconic, pentru a le proteja de umezeala si praful care se poate uda cu condens si face descarcare.

Am avut problema asta dupa aplicarea coatingului  s-a rezolvat.

Edited by cavit, 15 November 2017 - 18:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate