Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Invertoare energie verde pareri, idei

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
4539 replies to this topic

#4015
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
lipsa spatiului pentru panouri este o mare problema, nu merita compensata cu o capacitate de stocare mai mare decat in anumite cazuri ( nevoie mare de AC vara si/sau EV )

#4016
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 20.06.2006

View Postjohnasbr, on 10 ianuarie 2023 - 13:06, said:

La electrica se poate pune 1x multiplus cum ai tu sau este strict pentru enel distributie varianta asta?

pentru asta trebuie sa ai un contor care face suma pe faze. nu stiu daca electrica are dar au facut colegii un topic cu contoarele trifazate prietenoase cu prosumatorii https://forum.softpe...a#entry29618547

#4017
johnasbr

johnasbr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.01.2023
Multumesc, momentan la mine nu se aplica deoarece nu sunt prosumator (contorul fiind cel din prima postare).
Initial am vrut sa aplic rapid pentru prosumator dar acum ma gandesc ca ar fi mai bine sa finalizez sistemul si dupa sa ma ocup de partea de export pentru a nu avea probleme/restrictii ulterior mai ales daca solutia ar implica inlocuirea invertorului actual.

Edited by althea, 10 January 2023 - 13:28.
Te rog nu mai cita mesajele imediat anterioare. Încarci inutil topicul


#4018
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 20.06.2006

View Postjohnasbr, on 10 ianuarie 2023 - 13:18, said:


in topic sunt specificate si cateva modele care fac suma pe faze, asta iti trebe in principiu. dar, daca nu esti, nu devii prosumator, nu te ajuta un multiplus pe una din faze pentru ca el face compensarea prin injectare in retea pe o faza consumul adunat de pe celelalte doua.

/later: scuze n am vazut unde ai postat contorul, anyway, daca planuiesti sa devii candva prosumator, cele de mai sus se aplica atunci. vezi ce vrei sa faci pe termen lung

Edited by at_b, 10 January 2023 - 14:35.


#4019
johnasbr

johnasbr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.01.2023
Sigur planuiesc ca are sens cum a spus si cineva mai sus, era doar ideea ca, din cate inteleg, daca as deveni acum cu configuratia actuala nu as mai putea inlocui (usor sau cel putin fara sa anunt, sa fie unul aprobat etc?) invertorul.
Din motivele astea am si ales sa fac investitia in acumulatori acum si sa finalizez sistemul dupa care sa devin prosumator.

PS pentru althea/mods: Imi cer scuze, citam deoarece dureaza pana imi sunt aprobate mesajele mele si as vrea sa aiba sens discutia.

#4020
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
A promulgat in sfarsit presedintele legea cu TVA 5% la panouri - scuze topicul gresit

Edited by pin_73, 12 January 2023 - 14:14.


#4021
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006

View Postpin_73, on 12 ianuarie 2023 - 14:07, said:

A promulgat in sfarsit presedintele legea cu TVA 5% la panouri - scuze topicul gresit
Din ce inteleg, nu se aplica la invertoare si baterii.

#4022
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Se aplica la tot kitul de instalare al sistemului.

#4023
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006

 rim80, on 17 ianuarie 2023 - 21:27, said:

Se aplica la tot kitul de instalare al sistemului.
Se aplica si la sigurante atunci? Si ele sunt parte din "kitul de instalare".

#4024
moridichiu

moridichiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.09.2006
Caz: prosumator ON grid 3KW PV + 2KW Invertor , finantat propiu, deci sensitivitate la costuri.

Observ cu bucurie ca au inceput sa scada preturile la PV: revin usor spre un minim 0.3EUR/W fata de 0.5EUR/W cum era acum cateva luni cand ma uitam.
Am comandat deja 8*370W~3KW la 1000EUR si in aceeasi zi am fost sunat ca mi se restituie 120EUR diferenta TVA.

Acum oscilez putin la invertor.
Pentru ca am doar 8 panouri(si m-am chinuit sa gasesc panouri de putere mai mica sau sa ajung in 2-3KW la Pmpp=360V) ma orientez catre urmatoarele versiuni de invertor:
1. GoodWE GW2000-XS ~ 400EUR
2. Growatt MIC 2000TL-X ~ 350EUR
3. Delta H2.5 Flex : asta cred ca m-ar duce mai spre 500+EUR
Toate sunt cu 1 MPPT tracker : nu as avea ce sa pun pe al doilea tracker deci nu vad sa se justifice costul aditional (min. +200EUR pe invertor + max. 50EUR protectii suplimentare etc. ) si m-ar forta sa cresc puterea instalata a panourilor + sisteme de prindere etc.
Ma puteti ajuta cu dilema la alegerea invertorului ?

Planuiesc sa renunt la partea de smart meter: nu ii vad folosul daca imi aproba dosarul cei de la Electrica. In sensul orice ar spune smart meter-ul meu tot ce spune meter-ul Electrica conteaza.

Eventual:
1. Smart meter GoodWE: ei spun in manual ca pentru Export limitation as putea folosi direct un CT dar au si varianta HomeKit1000 care ajunge aprope de 250EUR.
2. Growatt-ul are smart meter-ul max. 100EUR.

Daca nu mi se aproba dosarul  atunci as fi nevoit sa merg pe 0 injectie si sa pun smart meter. In cazul asta ar fi mai recomandat financiar Growat-ul.
Aici o alta intrebare: cat de conditionat este dosarul de prosumator de toata hartogaraia aferenta? sau e mai mult pai tu deja ai contract cu noi si acum pui PV: ok.

Putin ajutor si pe partea sistemului de prindere: observ ca e mai scump decat ma asteptam. Financiar l-am considerat o parte minora a sistemului(cateva sine de aluminiu totusi) dar oberv ca pretul tinde spre un minim de > 50EUR/2 panouri , poate chiar m-ar duce spre 300EUR toate 8. E tabla pe casa. Aveti idee spre ce sa ma orientez pentru a reduce acest cost?

Pana acum ma uit estimativ la PV=900EUR + Invertor 400EUR + Prindere 300EUR + Protectii DC/AC 100 EUR + Cabluri/Mufe <100EUR = 1800EUR.
Mai imi trebuie priza de pamant + costul instalatorului(proiect+instalare propiu-zisa): ar trebui sa nu depaseasca 3-400EUR sper.
Deci in total as ajunge la 2200EUR. Hai maxim 2500EUR(sa nu uitam ca PV instalat e 3KW) care tot ar fi decent ca pret in ziua de azi.

Ce imi lipseste de aici ? Ma mai pune Electrica sa platesc ceva ? Costul meter-ului lor ?

Sunt in discutii cu un instalator dar suntem la inceput. Trebuie sa suni , sa insisti ... da maine dar maine nu vine: ahh .. a intervenit altceva. Bun poimaine atunci.

O alta intrebare pana sa apuc sa vb cu instalatorul: poate depune proiectul cu o versiune de invertor inainte sa il cumpar efectiv? Genul daca nu mi se aproba sa pot merge pe Growatt si sa includ si smart meter-ul ?
BTW: care e faza de sunt asa scumpe smart meter-ele astea? In sensul ca am o priza din aia care imi arata si consumul si nu tin minte sa fi depasit 20EUR. Ce e asa deosebit la el ?

Multumesc pentru rabdarea de a parcurge pana aici mesajul meu si multumesc anticipat in caz ca raspunzi la obiect.

#4025
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Un smartmeter maoara energia care curge prin el in ambele sensuri.
Comunica datele invertorului.
Invertorul face diferenta intre ce a produs si ce a ajuns in retea.

Pe aplicatia invertorului vezi cata energie produce (normal nu?) si cata merge spre retea si spre casa.
Doar cu ajutorul smartmeterului invertorul ar putea sa limiteze injectia la 0 sau la 300W (daca vrei)

Desogur ca poti vedea valorile instant pentru puterea lui pe iesire, puterea consumata in casa si puterea de injectie.

Deci nu e chiar o priza care masoara energia...

Edited by radurus, 18 January 2023 - 19:39.


#4026
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Un studiu recent realizat pe circa 1.200 sisteme fotovoltaice instalate de minimum 15 ani, care spune ca aproximativ 2/3 din invertoare nu au avut probleme tehnice relevante in primii 15 ani.
https://www.pv-magaz...-over-15-years/

#4027
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
interesant...

"However, the scientists said that the analyzed devices are not representative of the current PV market, as they were purchased many years ago." Posted Image

#4028
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004

 stoianalin, on 13 februarie 2023 - 08:09, said:

interesant...

"However, the scientists said that the analyzed devices are not representative of the current PV market, as they were purchased many years ago." Posted Image

exact, cred ca 95% erau offgrid LF  :)

#4029
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
The survey includes inverters from Fronius, Huawei, Kostal, SMA, SolarEdge, and Sputnik.

Toti acesti producatori sunt foarte faimosi pentru invertoarele lor offgrid LF  :)

#4030
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
apai asa zi, e normal sa tina atat daca merg doar ziua :)

#4031
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
Se de scenariul (absolut ipotetic momentan, dar nu se stie niciodata...) in care China se cearta rau cu SUA, iar Europa ii tine partea americanului...
Daca temerile americane referitoare la 5Gul Huawei s-ar adeveri, care ar fi cele mai nasoare treburi pe care chinezul le-ar poate face folosind invertoarele lui montate peste tot prin Europa (si nu numai)?

... doar ca exercitiu de gandire :-)

PS. Eu am SMA... dar am si o chinezarie hibrida si ma intreb din ce in ce mai des daca ar fi mai bine sa o deconectez de la internet (cu toate bunele si relele de rigoare)

#4032
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
seteaza plaja de injectie intre 300 si 400 volti, un exemplu din cele multe.

L.E. altul : pune toate aparatele conectate la cloud chinezesc pe consum maxim, simultan.

Edited by pexic, 17 February 2023 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate