Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Poze cu dungi orizontale

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Am un aparat foto Canon PowerShot A430.
De la o vreme, unele poze facute cu acest aparat au dungi orizontale ca in fisierele atasate.
Dungile apar doar pe unele poze iar pe altele nu apar.

Dupa ceva cautari pe net am gasit ceva pe tema
Am incercat, fara succes, remedierea defectului dupa cele prezentate in linkul de sus.

Cum se (mai) poate remedia defectul?
Multumesc...

Attached Files



#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Poate gasesti raspunsul aici.BaftaPosted Image

Edited by Adi blondu, 17 October 2013 - 15:37.


#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View PostAdi blondu, on 17 octombrie 2013 - 15:37, said:

Poate gasesti raspunsul aici.BaftaPosted Image


Multumesc pentru info...o sa mai caut si pe net...Se pare ca este obturatorul blocat sau un cablu multifilar intrerupt.

#4
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.99% sanse sa fie pamblica defecta.Daca nu gasesti un service de aparate foto aproape de tine te pot ajuta cu reparatia(eu sunt din Iasi).Da-mi un PM.Numai bine.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postcat3y3_2003, on 18 octombrie 2013 - 20:07, said:

Salut.99% sanse sa fie pamblica defecta.Daca nu gasesti un service de aparate foto aproape de tine te pot ajuta cu reparatia(eu sunt din Iasi).Da-mi un PM.Numai bine.

Multumesc pentru oferta...daca este problema de conductor multifilar intrerupt, ma descurc.
Inca nu m-am hotarat daca si cand o sa bag surubelnita in aparat pentru dezasamblare...mai citesc pe net.

Attached Files


Edited by gabicen, 19 October 2013 - 15:18.


#6
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Nu ai pentru ce.Spor si bafta in toate.Numai bine.

#7
goliard

goliard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2006
Hello, am un blitz Canon 430ex care nu declanseaza de fiecare data. Lumina rosie se aprinde, totul pare ok, dar pur si simplu refuza sa declanseaze cam 3 cadre din 6. Uneori declanseaza 5-6 cadre la rand si urmatoarele 3-4 nu le declanseaza si tot asa. De ex, la un burst de 3-4 cadre, una sau doua ies luminate. Mentionez ca am incercat si manual, la 1/64, 1/32 si tot nu reuseste tot timpul sa imi lumineze viata. Ce ar fi de facut?

#8
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Trebuie sa fii sigur ca nu e de la incarcare.. Nu cunosc modelul dar trebuie sa aibe un led de ready. Declanseaza numai dupa ce acel led e verde sau cum trebuie sa fie.. Sau mai simplu pune-l pe ttl la cea mai deschisa  diafragma si la un iso mare gen 3200 si da rafale si vezi daca se aprinde la toate cadrele

Edited by nenis, 27 October 2013 - 20:03.


#9
goliard

goliard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2006
O fi si un fel de protectie la overheating? Toate au, dar nu stiu cand intra in vigoare...mai aveam un 420ex care facea cam tot asa....dar credeam ca este mai avansat 430ex....

#10
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Cel mai simplu ca sa te prinzi daca e defect sau nu, il pui pe putere minima pe M si declansezi la intervale de 1-2 secunde ( baterii full).. Daca iti declanseaza de fiecare data de 15 ori la rand,e clar ca nu  e defect  In rafala nu are timp sa se incarce daca ai setari din alea bazate cu iso 100 si f 5,6 pe intuneric. Nu confunda expunerea cu declansarea

Edited by nenis, 27 October 2013 - 21:37.


#11
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Daca intra in functiune protectia nu mai poti face flash-uri dupa.Are o problema pe partea de discharge mai mult ca sigur.Mergi cu el la service ca singur nu ai ce sa-i faci si nu e din setari.Numai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate