Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Skoda Roomster

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#91
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Masina e tot un dric, urata, insa in opinia mea la design este peste MCV. In poze arata ca dracu, insa am vazut una pe strada acum vreo 2 luni, albastra, frumusica masina, mai ales lateralul spate cu geamurile imbinate genial si stopurile, incercuite cu crom. In orice caz, parea incadrata masina, nu ca Opel Combo, poate exceptie facand geamurile fata taiate aiurea. Pacat insa ca au stricat designul clasic Skoda, sobru, masiv, cu unghiuri drepte... acum au facut-o made in china si e cam nasol. Fiabilitate, interior, nu cred ca are rost sa comentam, in comparatie cu MCV. In schimb motoarele sunt naspa rau, antice. Bine, poate fii o diferenta in faptul ca mergi cu 2 grasi mai putin in masina. :lol:
Auzisem la radio ca cica masina se vinde neasteptat de bine, ca se lucreaza in 3 schimburi & shit, ca e un hit. E adevarat?  :huh:

Ma uit la preturi acum, concurentiala masina, la 15.000 ai ESP, airbag-uri laterale si tot tacamul, iar la diesel cam la 16.500. Daca ar pune si astia de la Dacia airbaguri laterale si ESP pe masina, cred ca ar ajunge la pret de Roomster sau maxim cu 1000 mai ieftina. Concluzie: SCUMP FRATE MCV fata de roomster (ma refer calitate-pret)

Edited by RedMan_BZ, 03 November 2006 - 14:48.


#92
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da, dar un mcv ar avea 7 locuri, motor de 105 cp, banuiesc ca la 15.000 de euro masina e cu motor de baza. Am inteles ca de la 1 se vinde si in romania..

#93
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 RedMan_BZ, on Nov 4 2006, 01:40, said:

Ma uit la preturi acum, concurentiala masina, la 15.000 ai ESP, airbag-uri laterale si tot tacamul, iar la diesel cam la 16.500. Daca ar pune si astia de la Dacia airbaguri laterale si ESP pe masina, cred ca ar ajunge la pret de Roomster sau maxim cu 1000 mai ieftina. Concluzie: SCUMP FRATE MCV fata de roomster (ma refer calitate-pret)
se pare ca e moda in europa cu monovolumele astea.

15 000 pret ddp asa bine dotata ?  :huh: pret de .de ? asta ar insemna oare tot atata in romanica?

chiar ca mcv e scump in cazul asta. numai chestia cu 7 locuri doar atat.

#94
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
http://www.skoda-roo...ster_preise.php

Cum Loganul e mai scump in DE cu 1000 de euro, cred ca MCV o sa iasa la pret de Roomster. Intr-adevar ramane faza cu 7 locuri, dar parca prefer fiabilitatea in schimbul a 2 locuri de handicapati :coolspeak: pe care oricum le folosesti o data la cateva luni cand faci o calatorie eventual.

#95
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 RedMan_BZ, on Nov 4 2006, 03:47, said:

http://www.skoda-roo...ster_preise.php

Cum Loganul e mai scump in DE cu 1000 de euro, cred ca MCV o sa iasa la pret de Roomster. Intr-adevar ramane faza cu 7 locuri, dar parca prefer fiabilitatea in schimbul a 2 locuri de handicapati :coolspeak: pe care oricum le folosesti o data la cateva luni cand faci o calatorie eventual.
oau! ce preturi !

mi se pare clar un concurent la mcv. sa vedem calitatea . cand apare in romania?

#96
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
2 locuri de handicapati? adica? oricum iarasi faceti comparatii anapoda? De fapt cine imi spune ce are standard un Roomster in dotarea roomster? :D si in versiunea style..Concurent la mcv poate.. insa mcv in varianta cu 5 locuri, nu? :D

Edited by romaximusro, 03 November 2006 - 17:38.


#97
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
http://www.auto-moto...ort.de/d/126741

Un test comparativ intre Roomster, Kangoo si Berlingo. Pentru cine nu e familiarizat cu germana, folositi http://www.google.com/translate_t dand copy paste la text din documentul respectiv. Exact culoarea aia era ala pe care l-am vazut. Castigator detasat Roomster :coolspeak: . Brie, in RO nu e lansata? :huh: Ca stiu ca in DE e lansata din martie.  :deadtongue:

#98
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 RedMan_BZ, on Nov 4 2006, 04:45, said:

http://www.auto-moto...ort.de/d/126741

Un test comparativ intre Roomster, Kangoo si Berlingo. Pentru cine nu e familiarizat cu germana, folositi http://www.google.com/translate_t dand copy paste la text din documentul respectiv. Exact culoarea aia era ala pe care l-am vazut. Castigator detasat Roomster :coolspeak: . Brie, in RO nu e lansata? :huh: Ca stiu ca in DE e lansata din martie.  :deadtongue:
mi se pare mie sau kangoo era sa faca ca elanul in poza ? vreo traditie rino ceva  :naughty: ?

arata bine rumsterul. nu e lansat , ca porshe romania e mai destept ca Porsche deutchland  :death:

#99
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
inca ceva. Am vazut dimensiunile celor 2 masini.

Lungime roomster: 4.2 m, ampatament 2.6m
Lungime Logan mcv: 4.45m , ampatament 2.9m

Deci modelele nu se prea compara..

#100
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 romaximusro, on Nov 4 2006, 05:23, said:

inca ceva. Am vazut dimensiunile celor 2 masini.

Lungime roomster: 4.2 m, ampatament 2.6m
Lungime Logan mcv: 4.45m , ampatament 2.9m

Deci modelele nu se prea compara..
roomster = accent
mcv=logan sedan.

se compara  :peacefingers:

#101
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Eu cred ca da, sunt cam in aceeasi clasa, de monovolume-break. Ca unul e mai lung, iar n-are importanta nu toti se uita la lungime sau la marime, ca nu in asta se masoara calitatea sau utilitatea unei masini.
Se mai masoara si distanta de franare cu vreo 4m mai mare la rino (daca la reno se franeaza cu 4 m mai slab, nu cred ca are rost sa comentez despre :death: Logan), 4m care inseamna foarte mult, respectiv distanta dintre sosea si copac, dar ce mai conteaza franele, oricum neimportante cand masina e mai lunga cu 30 cm? :deadtongue: Despre cum balanseaza Kangoo la 50 la ora la cat a testa ei acolo... iar nu vreau sa ma gandesc la Logan, ca doar sunt surori :death:
Cat despre scaune, intr-adevar e un avantaj la MCV, insa daca te gandesti strict la utilitate, cred ca nici 3% din timpul cat ruleaza masina nu vor fi toate ocupate, asta in cazul in care nu-ti faci crescatorie de puradei acasa si ai o familie normala cu 1-2 hai maxim 3 copchii. ori daca fac copchii mai intai ma gandesc cum opresc hardughia nu ca o am 30 cm mai lunga :confuzzled:

Dotarile se vad acolo, da traducere cu google translate sau yahoo babelfish. ;)

Edited by RedMan_BZ, 03 November 2006 - 18:35.


#102
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
numai daca vrei. Insa astept si eu un cunoscator de germana sa ne spuna ce are masina aia in dotarile pe care le-am spus mai sus, sa vedem daca se compara.

#103
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 romaximusro, on Nov 4 2006, 05:32, said:

numai daca vrei. Insa astept si eu un cunoscator de germana sa ne spuna ce are masina aia in dotarile pe care le-am spus mai sus, sa vedem daca se compara.
un vag cunoscator de deutche sprache:
la 15.000 este diesel de 70 cp fix cat al mcv-ului cu urmatorele dotari:

abs+ asr
airbag sofer +pasager+ laterale+ cortina
inchidere centralizate
ferestre electrice fata
prize 12 v fata si spate ( f important sa bagi laptopul in priza spate sa joace puradeii jocuri sa nu te f   la cap pe drum
jenti 15 otel
follow me home ( cred)
cred ca are si ac dar nu clima . filtru polen in standard f important pt copii mici

plus o gramada de accesorii incluse care sunt optionale la mcv

incepe de la 12,990 euro =12 000 euro in romania  :w00t:

#104
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
spyshot cu Roomster scout, un roomster 4x4 pare-se..

Attached File  skoda_roomster_scout.jpg   95.8K   78 downloadsAttached File  skoda_roomster_scout2.jpg   151.57K   103 downloads

#105
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 romaximusro, on Nov 4 2006, 05:48, said:

spyshot cu Roomster scout, un roomster 4x4 pare-se..

attachment attachment
esti sigur ca e spyshot? parca le inveleau in paturi de obicei.

e neagra  :D

dar 4*4 la un pret bun gen 15.000 este imbatabila as putea spune.

#106
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

 romaximusro, on Nov 3 2006, 19:48, said:

spyshot cu Roomster scout, un roomster 4x4 pare-se..

attachment attachment


        Eh, asta parca nu arata ca naiba, negrul mai mascheaza din linii !  :coolspeak:

#107
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pe negru e superba masina pana la montantul b.. in rest.. dezastru :(

#108
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Merge mai ales in tandem cu 4x4 !  :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate