Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Cazarea la cort in excursii de week-end/vacante

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#163
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Hartia igienica e biodegradabila :)
La prima ploaie mai serioasa se dezintegreaza oricum.

#164
gorgy_ripper

gorgy_ripper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.12.2005
Sapi groapa pt nevoi si o astupi cand parasesti zona. Presupunand ca ai un harlet mic portabil .

#165
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Sau poti sa ii dai foc daca nu e pericol de incendiu.

Edited by LunaCrystal, 12 July 2014 - 16:01.


#166
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Hartia igienica este produsa din celuloza (lemn), practic es se intoarce in locul de unde a plecat si impreuna cu excrementele ingrasa solul unde cresc alti copaci.
Nu pentru hartie igienica sa iti faci griji, ci pentru cutiile de bere, pentru PET-uri, casolete de mici (PVC), pungi din plastic si alte gunoaie care nu se descompun.

#167
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,802
  • Înscris: 30.10.2003
Hartia igienica o lasam la locul crimei.

#168
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Stimati pasionati de munte.
Am petrecut 4 zile de CO cu cortul in m-tii Piatra Craiului, mai exact in Plaiul Foii. Sunt locuri deosebit de frumoase si primitoare, pasune, padure, rau, lemne berechet, zmeura la tot pasul, tot ce vrei. Poti merge si cu o masina cu garda joasa sau chiar cu motocicleta. Din Bucuresti sunt aprox. 180 km pana acolo. Ma costat o jumatate de rezervor de benzina drumul + ce am consumat. Nu urma de urs sau alte lighioane, nu aglomeratie ... tot ce isi poate dori un pasionat de salbaticie.

#169
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,802
  • Înscris: 30.10.2003
Cu hartia igienica folosita ce ai facut?

#170
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aia e biodegradabila, eventual se sapa o groapa, care la sfarsitul excursiei se acopera cu pamant. Daca vrei sa fii 100% bio, pui totul in pungi de plastic (saci menajeri).

#171
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Daca vrei sa fii 100% bio vei manca si bea orice caci si pisi. Urina e sterila iar rahatul contine aceleasi bacterii pe care le avem deja in stomac, deci pentru individul care l-a produs nu e daunator. Practica poate avea efecte pozitive si pentru organism, nu doar pentru natura. Exista terapii cu urina, iar scaunul contine multe nutrimente care nu au apucat sa fie asimilate la prima tura prin stomac.

Desi ce zic deasupra e 100% adevarat, voiam sa scot in evidenta ridicolul intrebarii "ce faci cu hartia igienica?" si pana unde poate ajunge extremismul. Pentru ca daca mergi in padure si te caci langa un copac, intr-o saptamana nu mai ramane nicio urma iar natura beneficiaza prin degradarea fecalelor, deci de ce ti-ai pune rahatul in punga sa-l aduci acasa ma depaseste.

#172
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai ca sa fie unii mai catolici decat Papa. Eu am grija sa nu las pet-uri, ambalaje si alte minuni in ruma, strang totul in saci menajeri si arunc la tomberon. Prefer sa las locul curat celui care va veni sa se bucure de natura in urma mea. Despre hartia igienica si alte asimilate ei- soarta! Pamantul oricum asimileaza rapid celuloza si celelalte chestii.

Cel mai nasol e cand gasesti locul full de pet-uri, doze de suc/bere, resturi menajere impanzite peste tot, focuri facute unde nici mintea lui Einstein nu ar visa. Eventual copaci taiati de aiurea ca sa dovedeasca vreun talentat cat de Ninja este el. Sa, Doamne-fereste, un incendiu produs din inconstienta sau teribilism, mai ales in vreo padure de brazi.

#173
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,501
  • Înscris: 20.02.2008
Ia du-te Sf Petre prin padurile de pe marginea drumului spre Cabana Gura Diham din  Busteni... Nu ai loc sa calci de cacati. Ce dracu sa se mai degradeze intr-o saptamana cand se caca aia acolo non stop din primavara pana in toamna?
Cand mergi cu cortul 2-3 persoane intr-o zona retrasa, da, merge si dupa un copac. Dar sa vegetezi ca animalele la marginea padurii si sa te caci ca niste vaci dupa primul copac 3-4 luni pe an, mi se pare infect. Sapa dracu un WC/ groapa daca tot stai acolo.

#174
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Aia e o situatie mai speciala, in astfel de zone populate ar trebui puse niste toalete ecologice. Eu vizitez doar zone mai virgine, ca altfel n-are farmec.

#175
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Cortul l-am folosit prima si ultima data acum 12 ani in luna de miere( care nu a fost o luna efectiv ci doar 3 saptamani). L-am folosit de 2 ori,o data in poiana bv si o data pe malul oltului la iesirea din sibiu. A fost o experienta foarte placuta insa asa cum se spunea si mai sus sunt o persoana care e obisnuita cu un anumit tip de confort si tocmai de aceea nu imi surade ideea de a-mi face un obicei din a merge cu cortul. Oricum am in plan o iesire de o noapte sau doua cu cortul doar pentru a arata copiilor ca se poate si fara ospatari,hoteluri,piscine. Ii incanta maxim ideea,ramane de vazut ce cred despre asta la intoarcere :)

#176
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,501
  • Înscris: 20.02.2008

View PostSfPetru, on 04 august 2014 - 14:10, said:

Aia e o situatie mai speciala, in astfel de zone populate ar trebui puse niste toalete ecologice. Eu vizitez doar zone mai virgine, ca altfel n-are farmec.
Sunt, sau erau cand treceam eu pe acolo, ceva toalete ecologice. Dar cine sa le foloseasca? Animalele? CIne sa le spele/ curete/ foloseasca normal? Animalele?

#177
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,802
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLucian_M, on 04 august 2014 - 12:58, said:

Aia e biodegradabila, eventual se sapa o groapa, care la sfarsitul excursiei se acopera cu pamant.

Pai daca stau o saptamana intr-un loc zici a fost atacul cartitelor!

#178
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Noah, depinde cat de mare e lopata cu care sapi :D.

#179
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Ma, tu vrei s-ajungi in Coreea !   :lol:

#180
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Doar nu sapa cu TBM-ul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate