Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

R.C.S are cel mai rapid internet din România la nivel național cu viteze de până la 1 Gbps (39 DE LEI/LUNĂ).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13453 replies to this topic

#13447
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgealatu, on 25 septembrie 2018 - 12:46, said:

Routerul Potrivit este :
https://www.asus.com...specifications/
Terminalul potrivit la fel este
One Plus 3 Mobil
Laptop Dell Latitude E7450
Prin doi pereti, semnalul 5Ghz este undeva la 40% ( -67 db) Slab de tot
Prin Doi Pereti Semnalul 2.4 Ghz este 80% ( -52 Db)
Voiam Wi Fi in acea camera ptr Mediaplayer-ul conectat ;a Wi Fi. Am tras un cablu, nu mai imi bat capul
Eu intrebam aici, expertii daca e normal acea viteza asa mica pe Wi Fi pe cele doua dispozitive ( performante zic eu sau cel putin care au specificatiile tehnice sa atinga vitezele pe Wi Fi)
Multumesc

Op3 este 1x1 pe wifi atat 5 cat si 2.4ghz.
Asta se transpune in
-433Mbps pe 5Ghz (canal 80Mhz)
-75/150Mbps pe 2.4 (canal 20/40Mhz).


Atentie insa ca pe 2.4Ghz daca ai multi vecini nu poți folosi mai mult de 20Mhz. Deci ce obti tu acolo e cam maxim si limitarea e dată de catre client.

#13448
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Am facut test
La LAptop Placa Retea apare speed: 144 Mbps am facut din nou test speed pe rds si imi da 103 Mbps
Pe One plus 3 in aplicati Wi Fi Router master imi apare speed 86 Mbps si  test pe Okta imi da 65 Mbps

#13449
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Promit ca e ultima intrebare: Acum e legata strict de viteza de download PC pe cablu. Daca in toate testele de viteza de pe net, imi arata 496Mbps ( 62 MB/s)  in download ( eu avand Fiberlink 500) de ce in download pe torrent nu sar mai sus de 25 MB/s ( respectiv 200 Mbps)? stiu ca depinde de : la ce provider de net este seeder-ul, cati sunt la seed, etc dar totusisub jumate in real download in conditiile in care speed test imi arata clar 500 Mbps, e ciudat.
PC- ul este un Intel I5 Skylake , Placa de baza Asus Z170 Game, SSD Samsung, 8 GB RAM.
Merci

Edited by gealatu, 26 September 2018 - 09:15.


#13450
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-ai dat singur raspunsul. 500Mbps best-effort, canal garantat de 500Mbps cu orice destinatie. Destinatia poate avea 10Gbps sau mai mult dar daca undeva pe traseu e congestie c'est la vie.

#13451
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rahat, se pare ca nu am postat ce trebuia sau mai  bine zis informatia care trebuia si nu mai pot edita:

Quote

Ti-ai dat singur raspunsul. 500Mbps best-effort este diferit de un canal garantat de 500Mbps cu orice destinatie. Destinatia poate avea 10Gbps sau mai mult dar daca undeva pe traseu e congestie c'est la vie.
Mai simplu spus ai 500Mbps dar nu garanteaza nimeni ca vei atinge acea viteza sau apropiat de ea cu orice destinatie din internet. Pentru ca N motive.

#13452
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nu platesti garantat. Ci best effort. Si chiar daca ai plati garantat, nu poti “controla” celalalt capat al conexiunii:
Ex: tu ai vrea 100 Mbps international garantat dar serverul din Bora-Bora are “doar” 5Mbps: deci, nu se poate :)
Doar sa platesti tu si pt A si pt B sa iti garanteze cineva conexiunea si aia doar in reteaua ISP-ului (realistic).
Sau faci o aroganta si iti iei garantat direct de la un Tier1 (Telia, Tata, Century, zayo, etc/etc) si atunci da, poate iti ies  vitezele garantate intre 2 locatii platite de tine (cai verzi pe pereti).
Si parca RCS garanteaza la “best effort” doar 200/100 Mbps (si asta doar in reteaua lor, bineinteles).

#13453
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2018 - 10:19, said:

Rahat, se pare ca nu am postat ce trebuia sau mai  bine zis informatia care trebuia si nu mai pot edita:

Mai simplu spus ai 500Mbps dar nu garanteaza nimeni ca vei atinge acea viteza sau apropiat de ea cu orice destinatie din internet. Pentru ca N motive.

E un best effort foarte decent :)

#13454
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Multumesc de clarificari. Stiam asta ca nu se garanteaza afara,intr-un fel dar credeam ca si in teste ar fi trebuit sa imi arate 200 Mbps

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate