Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Solar iarna-ce/cum putem cultiva?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
Stiu ca sunt informatii legate de acest subiect dar sunt imprastiate in 1000 de topice. M-ar interesa ce  si cum putem cultiva in solarul fara incalzire in perioada noiembrie-martie. Eu sunt interesat de legume si verdeturi. Avand in vedere ca se termina sezonul tomatelor sper ca o sa fie un topic interesant.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fata incalzire, mai mimic!
oricum, nu face ocaua cat daraua!

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Fara incalzire,poti creste doar tzurtzuri.Ii vinzi pe post de ciubucPosted Image

Edited by Adi blondu, 08 October 2013 - 08:59.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
E amuzant sa ai solar si sa pui intrebari de genul asta.
Sincer, recunosc ca mie nici nu mi-ar fi trecut prin cap ideea asta.

#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
am vazut la cineva ca avea spanac prin februarie in solarul neincalzit. nu ar merge ceva spanac, salata de iarna, ceapa etc? chiar nimic nimic?

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
doar daca muti solarul in subteran http://forum.softped...i-de-acest-gen/

#7
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Numai habarnistii ti-au raspuns.

Culturi solar NEINCALZIT:
- spanac
- salata capatana
- loboda
- ceapa verde
- usturoi verde
- ridichi
- marar
- patrunjel

Acuma, daca te mai si pricepi, mai scoti si ceva bani, si nu putini. As zice ca o cultura mare (rosii, ardei, vinete, castraveti) cu pret mic poate fi batuta cu usurinta de o cultura de verzituri scoase la timp pe piata.

Edited by macaz2006, 08 October 2013 - 11:26.


#8
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
multam de info macaz2006! nu ma intereseaza sa vand. mi-am facut un solar mic (6x3,5m) doar pentru a putea manca ceva sanatos si pentru a avea legume la botul calului.

si cand as putea insamanta cele enumarate de tine? ma gandesc ca rosiile mai rezista pana prin noiembrie dupa cum se prezinta. e ok dupa sau e prea tarziu?

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 macaz2006, on 08 octombrie 2013 - 11:21, said:

Numai habarnistii ti-au raspuns.

Culturi solar NEINCALZIT:
- spanac
- salata capatana
- loboda
- ceapa verde
- usturoi verde
- ridichi
- marar
- patrunjel

Acuma, daca te mai si pricepi, mai scoti si ceva bani, si nu putini. As zice ca o cultura mare (rosii, ardei, vinete, castraveti) cu pret mic poate fi batuta cu usurinta de o cultura de verzituri scoase la timp pe piata.
ce vorbesti frate? vorbesti despre toamna tarzie sau primavara devreme, nu de iarna. la -20 de grade afara, nu rezista nimic din ce spui tu acolo.

Edited by rich1974, 08 October 2013 - 12:04.


#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
la mine e putin mai cald in zona banatului. dar sunt si zile cu -20 de grade.

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sa nici nu-ti treaca prin cap ca in ianuarie/februarie o sa recoltezi salata sau spanac, e prea frig.
ceapa, usturoi poti sa plantezi....dar vor creste tot la primavara.

#12
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
da, dar puse din toamna vor avea alt start si se vor face si mai devreme ca cele puse primavara.
ceapa, spanac, salata, patrunjel s-ar putea sa recoltezi si in ianuarie sau februarie, daca ele sant iesite din toamna si prind in aceste luni 2 saptamani cu temperaturi putin pozitive pe timpul zilei si cu soare.
daca la toate astea mai pui si o folie in plus, deja probabilitatea e mai mare.

Edited by virg72, 08 October 2013 - 13:31.


#13
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
precum spune si virg, la salata ai loc de 2 recolte din toamna si pana in Paste; daca pui rasadul la 1nov in pamant in ianuarie cel tarziu e de dus la piata. Mai e nevoie de un pic de soare in ianuarie ca sa plantezi inca o transa pana in martie, asta daca nu cumva trimezi planta si mergi pe radacina veche.
Bineinteles ca la temperaturile lui rich1974 de -20 ar fi bine sa ai ceva sobe prin solar. Planta, la -20 afara, deci cam -15 in solar si cam -8 -10 sub agril n-are nici pe naiba; ce-i drept nici nu creste; stagneaza pur si simplu. Asa ca e de preferat mai ales de catre cei ce fac din asta o afacere, sa aiba cateva sobe pregatite.
Cel mai mult conteaza zilele cu soare, chiar d-alla cu dinti. In aceste zile trebuie sa fie al naibi de frig afara (cred ca sub -25) ca sa ai temperaturi sub 0 sub agril

Edited by macaz2006, 08 October 2013 - 13:49.


#14
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
eu vreau doar sa am putina verdeata. ma gandesc sa pun ceva salata, ceapa, rucola, spanac si ridichi. salata am luat-o la plic si scrie ca merge pusa si iarna in solar. as putea pune si niste agril daca ajuta. nu vreau productie record. doar putin verdeata iarna si primavara pana pun rasadurile de tomate.

#15
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

 bilti, on 08 octombrie 2013 - 11:51, said:

si cand as putea insamanta cele enumarate de tine? ma gandesc ca rosiile mai rezista pana prin noiembrie dupa cum se prezinta. e ok dupa sau e prea tarziu?
salata trebuie cultivata prin rasad, iar rasadul trebuie inceput acum si plantat intr-o zi cu soare chiar si in nov. Spanacul insamantat direct; ar fi bine sa il insamantezi in octombrie ca sa-l prinda frigul cu cateva frunze. Marar e ceva mai sensibil la frig, ceapa verde cultivata prin arpagic merge si in nov, ridichile fara probleme.

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Poti sa adaugi si prazul pe lista...plus usturoi verde.

#17
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
mai poti ajuta cu ceva arcuri mici si inca dubluri de folie
eu cand e frig tare pun si cate 6 randuri de folie veche si ce mai gasesc numai sa nu le pierd
cu siguranta se poate pastra prin izolare temperaturi pozitive care vin din sol
problema e la solariile mici ca terenul e deja ingetat in jur si e mult mai greu sa pastrezi o zona calda
la mine am 8 m latime si pe mijloc reusesc sa asamblez rasadnita pt primavara si totodata sa tin florile si ceva verdeturi care au fost deja mentionate
daca e mic solarul e greu de pastrat temperaturi pozitive la -20 afara

#18
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Iarna trecuta am avut in solar neincalzit si cu poalele iesite din pamant (cam scurte si s-a lasat pamantul de la ploile de toamna) salata si spanac.
Nu am avut recolta decat pe la mijlocul lui martie, in parte si din cauza ca saracele plante nu au primit apa de loc din decembrie pana la mijlocul lui februarie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate