Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Solar iarna-ce/cum putem cultiva?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Incearca sa  recoltezi  dimineata sau seara tarziu  ,sa fie bine hidratata si cat mai rece. Taie salata si le asezi usor presate una lipita de alta in cutii sau lazi in prealabil cu folie sa nu piarda umiditate deloc. Pe masa,  la piata scoti cate doua trei sa iei fata la client.Poti aseza chiar ladita,cutia cu salata asa incat sa observe clientu prospetimea.....

#74
alexcar

alexcar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2016
Folia sa o pun deasupra lor??

#75
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Cum ai pune salata in sac .Lasi o idee de aerisire sa respire da sa nu piardã umiditate. Cauta sa nu stea in soare sa fie cat mai rece , sa nu stea in curenti de aer cald-uscat.Eu tai salata si o asez lipita(puțin presata) una de alta in bax de banane in prealabil captusit cu folie subtire pe interior .exact cum sunt aduse bananele de afara acoperi si peste salate.

#76
alexcar

alexcar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2016
Am inteles, o sa incerc sa pun in practica sa vedem diferenta.
Multumesc mult.

#77
alexcar

alexcar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2016
Salutare baieti, vin si eu cu o noua intrebare la voi.
Cum se descurca ardeiul capia si gras in solar?

#78
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
iarna! ardei in solar?

#79
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
spre surprinderea mea si se pare a multora de pe forum dupa iarna napraznica de anul acesta, legumele mele 'abandonate' in solar (neincalzit) si mic (18mp), au rezistat cu brio. Era sa cad jos azi cand am intrat pregatit sa fac 'curatenie'. Absolut tot ce am lasat acum o luna cand am intrat ultima data in el a rezistat, ba chiar au crescut si bruieni. Locatie Balotesti (Ilfov). Bun deci avem asa:
- salata iceberg si creata, impecabila si-a reluat cresterea pierderi 0%
- patrunjel ok in sensul ca este napadit de bruieni, creste si el, pierderi 0%, foto 4
- ceapa, a stagnat dar pierderi 0%, foto 4
- ridichii, ce am 'uitat' sa recoltez merge inainte, pierderi 0%
- telina, creste, chiar i-a mers bine, pierderi 0%, foto 3
- si stupoare, mazarea! (foto 5) am 4-6 fire din circa 20 care au rezistat! si se pare ca o duc bine mersi

La eventualele comentarii va rog sa luati in consideratie ca sunt absolut novice in domeniu. Este primul an cand plantez legume, evident si primul am cand am solar mic (de hobby), nici nu am vazut la nimeni cum se face si nu prea am timp sa ma ocup. Aaaaa si sa nu uit, mizeria mea de solar are (asa l-am cumparat) niste 'ferestre' laterale care se fixeaza cu scai. Tot timpul cat au fost vanturile alea puternice toate ferestrele mele au fluturat liber, chiar daca afara erau -15 -20.
Foto facute azi mai jos, scuze pentru calitate, eram atat de entuziasmat ca atat am putut face la repezeala

Attached Files


Edited by alexpet, 04 February 2017 - 11:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate