Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Solar iarna-ce/cum putem cultiva?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
o sa fac o proba oricum. solarul e in curte iar semintele sunt ieftine. o sa merg pe ceapa, doua tipuri de salata, spanac, ridichi si rucola. in prima faza o sa pun agril pana rasare ceva.

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca aveti spirit de aventura, puteti incerca si cu varzoasele orientale...

#21
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Ce varzoase orientale putem incerca in solar acum?

#22
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
am pus arpagic, marar si rasaduri de salata. in weekend urmeaza spanacul, rucola si ridichi.

#23
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Imagini surprinse in solariile unui prieten  la 23 decembrie 2012. Sunt si "tzurtzuri", dar numai in exterior.
In ultima imagine se pate observa si stratul de zapada de deasupra solarului.

Concluziile le poti trage singur !

Stima,

carprom

Attached Files



#24
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
UOAU! sau WOW cum zice americanu'.  m-a dat pe spate! daca imi confirmi ca nu folosea  incalzire suplimentara ma inchin in fata lui.

#25
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intr-adevar Uaw!
Nu se vede nici o incalzire.
Si daca ar fi fost s-ar fi topit zapada de deasupra.


Banuiesc.

#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dar gramada aia de bulumaci de pe carare?...la ce foloseste?...necesita lamuriri!

#27
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Fara incalzire .


Mai degraba par sa fie araci, cred  ca-i pusese acolo pentru ca omul nu prea mai are loc prin curte. A utilizat tot spatiul disponibil pentru edificarea solariilor.

Asta e solarul cel mai apropiat si am vazut ca-si tine acolo si motosapa si alte corcoate.

#28
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
eu, parii aia, care se vad pe una din carari, ii folosesc la sustinerea capriorilor,  a mele solarii fiind din lemn.
ii pun numai la capriorii de pe partea estica a solarului, fiindca zapada multa e viscolita numai pe acea parte, solariile fiind facute pe axa N-S.
dar eu ii asez cam din luna decembrie si nu ii mai iau pana primavara cand sint sigur ca numai vine nicio zapada.
a, si apropo de plantele facute fara incalzire: daca au fost semanate,plantate pe la inceputul lui octombrie, e normal sa aiba acea marime la data respectiva, nu le trebuie incalzire pana la acea data si nici folie dubla.
eu,spre exemplu, acum si nu numai acum, ci si anul trecut, chiar si in anii din urma, am la ora asta afara si nu in solar ceapa verde, salata, stevie si alte balarii, cateva tufe de leustean, verzi, iesite, desigur, spontan, din ce-a mai ramas prin pamant, dupa apele care au fost.
dar daca ar fi fost in solar, cred ca trebuiau smulse demult, pt ca s-ar fi facut f mari.
si pri solarii a iesit, acolo unde am semanat spanac, inainte de inundatii, cate un fir ici si colo si acum e mare, ajuns adica la maturitate, fara ca solarii sa le fie trase lateralele.

Edited by virg72, 14 November 2013 - 13:16.


#29
gabigg

gabigg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.01.2008

View Postmacaz2006, on 08 octombrie 2013 - 11:21, said:

Numai habarnistii ti-au raspuns.

Culturi solar NEINCALZIT:
- spanac
- salata capatana
- loboda
- ceapa verde
- usturoi verde
- ridichi
- marar
- patrunjel

Acuma, daca te mai si pricepi, mai scoti si ceva bani, si nu putini. As zice ca o cultura mare (rosii, ardei, vinete, castraveti) cu pret mic poate fi batuta cu usurinta de o cultura de verzituri scoase la timp pe piata.
asa este are dreptate

#30
Fredi16

Fredi16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2016

View Postbilti, on 10 octombrie 2013 - 09:16, said:

o sa fac o proba oricum. solarul e in curte iar semintele sunt ieftine. o sa merg pe ceapa, doua tipuri de salata, spanac, ridichi si rucola. in prima faza o sa pun agril pana rasare ceva.
Salutare, voiam sa te intreb cum a fost experimentul cu soarul? L-ai facut , ai reusit sa scoti ceva productie....ca vad subiectul lasat in aer pe forum? Nu de alta dar locuiesc in Timisoara si ma bate gandul sa fac un solar cam de dimensiunile pe care le-ai spus tu! Astept un raspuns si multumesc anticipat!

#31
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
merge foarte bine spanacul, rucola, usturoiul si ceapa. am pus salata si ridichi dar inca nu se pot culege, salata am pus-o mai tarziu.

Attached Files



#32
Fredi16

Fredi16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2016

View Postbilti, on 11 ianuarie 2016 - 12:18, said:

merge foarte bine spanacul, rucola, usturoiul si ceapa. am pus salata si ridichi dar inca nu se pot culege, salata am pus-o mai tarziu.
ohoo super, ai si incalzit solariul? Frumos

#33
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
am niste tevi prin pamant. am descris metoda aici:

http://forum.softped...ariul-lu-bilti/

#34
bambusache

bambusache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.01.2016
Buna ziua.
Revin cu urmatoarea intrebare...
-Am o hala de 240 mp(30 lungime,8 latime,3,6 inaltime),folosita pentru ciupercarie pleurotus...hala este izolata cu 4 straturi de vata minerala si pe deasupra are un ondulin de fibra de sticla netransparent.Aceasta detinde instalatie de umidificare prin ceata(cu atomizor),centrala pentru incalzire,ventilatie si toata aparatura necesara stabilirii CO2 si tot felul de senzori.Aceasta este betonata.
Imi puteti da ceva sfaturi ce as putea sa cultiv in ea,in conditiile in care am beton pe jos si numai iluminare artificiala?
Ciupercile ies din calcul ca sunt prea costisitoare...am facut 2-3 cicluri si nu prea merita.
Multumes anticipat

#35
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Nimic...

#36
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
daca ai lumina si co2 cum zici tu poti cultiva cam ce pune toata lumea prin solarii. ce temperaturi ai acum acolo?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate