Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Noul cod rutier 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2013 - 21:50, said:

andreic, ai copii? Ce fac ei in masina? Daca dorm, in ce pozitie o fac?
In pozitie normala cu centura pusa Posted Image Cand era mai mic in scaunelul lui special deasemenea cu centura pusa.

#74
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View Postandreic, on 10 octombrie 2013 - 20:42, said:


Asta cu infrastructura e cea mai patetica scuza a incapabililor la volan... care fac accidente ca n-au infrastructura domne Posted Image

O infrastructura buna ar reduce numarul accidentelor, chiar si cu soferi incompetenti. Pe autostrada nu vor fi depasiri periculoase, depasiri pe linie continua, nu vor traversa satele cu 80km/h, etc.

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2013 - 21:50, said:

andreic, ai copii? Ce fac ei in masina? Daca dorm, in ce pozitie o fac?

Eu am trei copiii, unul are deja 7 ani, am fost cu ea in multe locuri, pe drumuri lungi. Sta si doarme in scaun. Asa a fost invatata, asa e normal pentru ea.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAries(ro), on 10 octombrie 2013 - 23:46, said:

@Gabi_B_HD
Copiii ar trebui să doarmă în scaunul lor, nu întinși pe bancheta din spate .

View Postandreic, on 11 octombrie 2013 - 00:41, said:

In pozitie normala cu centura pusa Posted Image Cand era mai mic in scaunelul lui special deasemenea cu centura pusa.
Si cand trece de 25 kg devine adult sau nu mai are voie sa doarma in masina? Fiica mea a avut scaun pana nu a mai incaput in el dar nu e suficient de mare incat centura sa i se potriveasca bine si de multe ori i se aseaza in zona gatului. Daca ar si adormi, urmarile unui impact cu centura in zona ar avea urmari mult mai grave decat oprirea pe toata suprafata corpului in scaunele fata. Parerea mea.

#76
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Sunt inaltatoare (booster) pentru copiii care nu mai incap in scaun. .

#77
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postamandigi, on 11 octombrie 2013 - 09:42, said:

Sunt inaltatoare (booster) pentru copiii care nu mai incap in scaun. .
Am uitat de ala, am si sa ceva.

#78
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Am si eu o intrebare. Ce inseamna intre 0.2 si 0.5 contraventie? Amenda sau suspendarea permisului? Peste 0.5 inseamna dosar penal? Ce pedeapsa atrage asta?

#79
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Peste 0.5 inseamna automat proces, teoretic poti ajunge si la inchsoare, dar practic se da cu suspendare. Pe langa asta automat se anuleaza permisul si trebuie sa il obtii din nou prin examen. Intre 0.2 si 0.5 e doar amenda si 6 luni parca suspendare (pana acum era 3 luni acum parca s-a facut 6luni).

#80
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View Postandreic, on 11 octombrie 2013 - 00:41, said:

In pozitie normala cu centura pusa Posted Image Cand era mai mic in scaunelul lui special deasemenea cu centura pusa.

ete ca al meu prefera o pozitie mult mai comoda, intins pe bancheta. prefer oricand aceasta pozitie decat in cur, spanzurat cu centura.

o sa accept centura, precum in alte tari, doar spun cum ne-a fost noua bine in timpul calatoriilor lungi. dar cu trecerea timpului bancheta va fi oricum neincapatoare si atunci vor fi fortati sa nu mai stea intinsi.

#81
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
dar ce drept are sa-ti impuna centura? toate legile sunt pt a-i proteja pe ceilalti de tine daca faci ceva aiurea. cu centura vrea sa te protejeze pe tine de tine, deci te declara handicapat/nebun de legat prin lege.
ma mir ca nu ne pun banda rosie pe permise sau ceva de genul.

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsuperior, on 12 octombrie 2013 - 00:24, said:

ete ca al meu prefera o pozitie mult mai comoda, intins pe bancheta. prefer oricand aceasta pozitie decat in cur, spanzurat cu centura.
Sigur, e comod pana busesti ceva, dupa aia... rugaciuni.
Acu 2 saptamani discutam cu sotia unul din ultimele cazuri de la spital unde lucreaza, copil pe bancheta (nu neaparat intins dar fara centura, probabil in pozitie normala, asa a zis politia). O frana usoara + o buseala nu prea grava (soferul a scapat aproape nevatamat) dar a fost totusi un soc violent (ceva cu prioritatea), rezultat copilul a venit cu dintii si maxilarul in scaunul din fata lui (probabil in armatura/cadru). Are vreo 5 ani sau asa ceva deci dinti de lapte. S-au facut praf, maxilar rupt, incizivi rupti aproape cu radacina (sau asa ceva, nu stiu termenii lor), vreo 2 operatii a facut deja si in viitor o gramada mai are de urmat pentru a se refaca radacinile ca sa mai aibe cat de cat dinti dupa 8-10 ani. Pana atunci in principiu nu o sa mai aibe nici un dinte in fata ca nu mai are cum... iar aia care o sa vina nimeni nu stie daca si cum vor creste.
Iti dai seama de impactul psihologic la gradinita, scoala... nici nu vreau sa ma gandesc.

View Postkim1, on 12 octombrie 2013 - 21:43, said:

dar ce drept are sa-ti impuna centura?
Statul are grija de tine Posted Image

#83
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
eu stateam pe bancheta fara centura, in fata la fel, nu mi-au zburat dintii, in schimb nu-s obisnuit sa fac sau sa astept sa-mi spuna statul ce e bine, am coloana.
daca vrei sa aiba coloana copilul tau, lasa-l pe el sa decida daca isi pune centura sau nu, fara sa asculte sau sa copieze pe cineva.
cu adevarat protectie e sa luati trenul sau sa va mutati din tara. Posted Image


am vazut ca s-au sesizat unii ca nu-ti pot lua permisul pe viata daca nu platesti amenda(ce crima!!), sunt curios cum vor face in final, momentan cica nu au cont, nu zic nimic ca nu e constitutional. eu am zis inaintea lor pe aici, singurul.Posted Image

Edited by kim1, 12 October 2013 - 22:27.


#84
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View Postandreic, on 12 octombrie 2013 - 21:59, said:

Sigur, e comod pana busesti ceva, dupa aia... rugaciuni.
Acu 2 saptamani discutam cu sotia unul din ultimele cazuri de la spital unde lucreaza, copil pe bancheta (nu neaparat intins dar fara centura, probabil in pozitie normala, asa a zis politia). O frana usoara + o buseala nu prea grava (soferul a scapat aproape nevatamat) dar a fost totusi un soc violent (ceva cu prioritatea), rezultat copilul a venit cu dintii si maxilarul in scaunul din fata lui (probabil in armatura/cadru). Are vreo 5 ani sau asa ceva deci dinti de lapte. S-au facut praf, maxilar rupt, incizivi rupti aproape cu radacina (sau asa ceva, nu stiu termenii lor), vreo 2 operatii a facut deja si in viitor o gramada mai are de urmat pentru a se refaca radacinile ca sa mai aibe cat de cat dinti dupa 8-10 ani. Pana atunci in principiu nu o sa mai aibe nici un dinte in fata ca nu mai are cum... iar aia care o sa vina nimeni nu stie daca si cum vor creste.
Iti dai seama de impactul psihologic la gradinita, scoala... nici nu vreau sa ma gandesc.


Statul are grija de tine Posted Image


si cu centura pusa se poate intampla asta.
nu sunt impotriva centurii pe scaunele din spate (daca in statele cu apa calda se practica asta inseamna ca asa este bine).  eu i-am pus pe ai mei sa o poarte cand eram in afara Romaniei. nu vreti sa stiti ce facea in centura cel mic ! credeaam ca vrea sa se spanzure intentionat. si credeti-ma nu poti sta cu ochii pe el/ei 100 % din timp. cat era intins n-aveam treaba.

daca asa va fi legea va trebui respectata, asa cum o respectam cand mergem in alte tari !

#85
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Aici se explica cu un exemplu ce inseamna fara centura in spate:

http://www.promotor....-video-11501944

Credeti ca mai trebuie vreo explicatie in plus ?

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E bine ca tu crezi ca centura te poate scapa din orice situatie. Din pacate, la imact lateral, singurul ei efect este de a impiedica mortul sa sara din masina. Imact lateral stanga la viteza mare, masina sare ca o minge si cineva spera ca ocupantii locurilor direct expuse sa mai traiasca.

#87
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu cred ca topicul asta ilustreaza perfect de ce trebuiesc amenzi uriase pentru nepurtarea centurii sau pentru vorbit cu telefonul la ureche.

In Suedia rata celor care poarta centura este de 100%. Rata celor care vorbesc la volan cu telefonul la ureche este 0%.

Copilul trebuie invatat sa se protejeze, pentru ca el nu are discernamant (trist e ca nici multi parinti nu au), nu stie ca un accident rutier doare si se lasa cu suferinta multa. El stie ca vrea sa vada afara din masina si sta in picioare intre scaunele din fata, sau stie ca daca i se face somn se intinde pe bancheta din spate. E ca si cum ti-ai trimite copilul sa traverseze o prapastie mergand in echilibru pe o sarma.

Edited by izometric, 14 October 2013 - 06:48.


#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De cate ori se discuta de "iresponsabilitatea" celor care nu poarta centura de siguranta imi aduc aminte de un caz celebru: Laura Stoica. Ea a fost o persoana responsabila si a purtat permanent centura, inclusiv la momentul accidentului. Daca ar fi sa ne luam dupa cei ce sustin ca centura face diferenta dintre viata si moarte, ar trebui sa o vedem inca pe scena. In realitate insa, e ca in banc:

Quote

Politia rutiera, la locul accidentului, explica intr-un interviu TV despre importanta purtarii centurii de siguranta:
- Uitati-va la acest om care nu a purtat centura: capul rupt, intestinele pe parbriz, ochii in pom, fara maini. In schimb, uitati-va si la cel care a purtat centura: parca-i viu!


#89
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Suprem argument. Hai sa facem un experiment: daca iti dau frumul cu masina de la etajul 6 al unui bloc sa cada in bot pe trotuar, iti pui centura sau nu? Impactul va fi cu trotuarul la putin peste 80km/h. Sansele sa scapi sunt aproape nule.

Deci iti pui centura sau nu?


Ah, si inca ceva, nu-i asa ca suedezilor le permite infrastructura sa poarte centura si sa nu vorbeasca la telefon?

Edited by izometric, 14 October 2013 - 07:18.


#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe principiul "pilotii kamikaze poarta casca de protectie"? De ce as accepta un astfel de experiment atata vreme cat nu am nici cea mai mica intentie de a ma sinucide?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate