Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sfat achizitie Laptop / Notebook / Ultrabook

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 02.11.2009
Am nevoie pentru cineva de unul dintre aceste tipuri de computer. Buget 2000 lei maximum. Nu are nevoie de jocuri, trebuie sa fie pe procesor Intel si sa aiba display-ul cat mai mare.



As avea nevoie de sugestii de modele si pareri despre ce tip de calculator portabil sa aleg :)




Merci

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si totusi,la ce`l foloseste?
Chiar numai banalitati?

15" e ok sau vrei chiar 17",care deja e mult mai dificil de carat?

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
1. Toshiba C55-A-142 - ai procesor intel, placa video integrata si garantie Toshiba No Matter What ce iti inlocuieste laptop-ul chiar si in caz de furt;
2. HP ProBook 4540s - procesor intel, placa video dedicata, carcasa metalica, tastatura antistropi cu sistem de scurgere + cadouri (geanta si multifunctional HP);

De 17 inch ar fi acest model, dar ai procesor mai slab.

Edited by LensFlare, 05 October 2013 - 10:17.


#4
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 02.11.2009

 georgik12, on 05 octombrie 2013 - 10:14, said:

Si totusi,la ce`l foloseste?
Chiar numai banalitati?

15" e ok sau vrei chiar 17",care deja e mult mai dificil de carat?

Da banalitati, filme, muzica, documente si cam atat.

De 17 e mai dificil de carat dar il va folosi ca si calculator desktop pentru ca are probleme cu spatiul si are nevoie de ceva pe post de desktop care e prea complicat pentru subiect de intretinut, curatat, etc.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@asda, o idee ar fi sa ia un laptop de 15 inch normal si pe viitor un monitor mai mare cand foloseste laptop-ul pe post de desktop, asta daca e neaparat necesar.

Edited by LensFlare, 05 October 2013 - 10:32.


#6
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 02.11.2009

 LensFlare, on 05 octombrie 2013 - 10:14, said:

1. Toshiba C55-A-142 - ai procesor intel, placa video integrata si garantie Toshiba No Matter What ce iti inlocuieste laptop-ul chiar si in caz de furt;
2. HP ProBook 4540s - procesor intel, placa video dedicata, carcasa metalica, tastatura antistropi cu sistem de scurgere + cadouri (geanta si multifunctional HP);

De 17 inch ar fi acest model, dar ai procesor mai slab.


Interesante. HP-ul l-am ochit si eu azi dimineata.
Sper ca Toshiba sa vina si pe alte culori. Am sa caut sa vad cine-l vinde.

 LensFlare, on 05 octombrie 2013 - 10:32, said:

@asda, o idee ar fi sa ia un laptop de 15 inch normal si pe viitor un monitor mai mare cand foloseste laptop-ul pe post de desktop, asta daca e neaparat necesar.


Are deja un monitor mai mare. Dar ce ii trebuie ce cablu ii trebuie ca sa scoata semnalul din laptop la monitor ?

#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Personal as lua un Lenovo B590,constructie ok,ecran mat,pret bun:
http://www.pcgarage....r-print-reader/

II schimbi HDD`ul cu un SSD si ai un laptop rapid in absolut orice,cu un cosum mai mic si care nu mai caraie in stres.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Pai daca monitorul e VGA / HDMI decat il conectezi la laptop... poti sa te uiti sa vezi exact ce conector are monitorul. Toshiba e doar pe alb, eu recomand carcasa si tastatura alba deoarece se foloseste mai usor in semi-intuneric si arata bine, daca il cureti o data la 2-3 saptamani e ok.

#9
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 02.11.2009
La laptoptopul asta din promotia de la emag HP ProBook 4540s ii zice la sistem de operare : Linux.

Asta vine inclus sau cum? Eu trebuie sa ii pun windows 7 si sper sa n-am probleme cu driverele.


N-am inteles nici de ce la modelul de Toshiba scrie in review ca pentru Windows 7 trebuie sa iau eu driverele de pe site-ul producatorului. De ce ? http://ihacks.info/l...hiba-c55-a-142/

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@asda, nu toate laptop-urile sunt livrate cu CD cu drivere deoarece este recomandat sa instalezi ultimele versiuni (repara diverse probleme descoperite in timp), iar pe acestea le gasesti pe site-ul producatorului.

Pentru a putea vinde un laptop in magazin, acesta trebuie sa aiba sistem de operare preinstalat, cum o licenta de Windows costa 500 - 600 lei producatorii prefera sa instaleze Linux / FreeDos pentru ca e gratuit iar cumparatorul poate achizitiona separat Windows-ul sau instala din "alte surse".

Pentru HP Probook 4540s ai drivere pentru Windows Xp, 7 si 8. http://h20565.www2.h...44892.492883150

Edited by LensFlare, 05 October 2013 - 11:02.


#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Subscriu la treaba cu driverele,cele de pe CD sunt de regula antice,in special pentru dedicata.
Daca ramai la HP,ai dedicata AMD,deci iti trebuie un driver mai cu mot daca vrei sa nu ai probleme cu comutarea de la integrata la dedicata:
http://leshcatlabs.n...owered-laptops/

#12
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 02.11.2009

 LensFlare, on 05 octombrie 2013 - 10:49, said:

Pai daca monitorul e VGA / HDMI decat il conectezi la laptop... poti sa te uiti sa vezi exact ce conector are monitorul. Toshiba e doar pe alb, eu recomand carcasa si tastatura alba deoarece se foloseste mai usor in semi-intuneric si arata bine, daca il cureti o data la 2-3 saptamani e ok.

Da, pai e monitor obisnuit deci si cred ca o sa mearga conectat direct in laptop...

Ma nemultumeste ca citesc tot mai mult ca e aiurea cu driverele care trebuiesc descarcate manual de pe site-ul producatorilor, de ce ?

 LensFlare, on 05 octombrie 2013 - 10:59, said:

@asda, nu toate laptop-urile sunt livrate cu CD cu drivere deoarece este recomandat sa instalezi ultimele versiuni (repara diverse probleme descoperite in timp), iar pe acestea le gasesti pe site-ul producatorului.

Pentru a putea vinde un laptop in magazin, acesta trebuie sa aiba sistem de operare preinstalat, cum o licenta de Windows costa 500 - 600 lei producatorii prefera sa instaleze Linux / FreeDos pentru ca e gratuit iar cumparatorul poate achizitiona separat Windows-ul sau instala din "alte surse".

Pentru HP Probook 4540s ai drivere pentru Windows Xp, 7 si 8. http://h20565.www2.h...44892.492883150


Am inteles.

Si are si asta FreeDos sau cum formatez HDD-ul ca sa instalez Windowsul ?

 georgik12, on 05 octombrie 2013 - 10:47, said:

Personal as lua un Lenovo B590,constructie ok,ecran mat,pret bun:
http://www.pcgarage....r-print-reader/

II schimbi HDD`ul cu un SSD si ai un laptop rapid in absolut orice,cu un cosum mai mic si care nu mai caraie in stres.


E un model foarte interesant si asta.

 georgik12, on 05 octombrie 2013 - 11:05, said:

Subscriu la treaba cu driverele,cele de pe CD sunt de regula antice,in special pentru dedicata.
Daca ramai la HP,ai dedicata AMD,deci iti trebuie un driver mai cu mot daca vrei sa nu ai probleme cu comutarea de la integrata la dedicata:
http://leshcatlabs.n...owered-laptops/


O secunda, la ce se refera mai precis comutarea de la integrata la dedicata ? Eu il setez din BIOS sa fie pe dedicata, ce mai mai doare capul dupa ?

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pe tine nu te doare,dar pe baterie da,dedicata consuma,in special AMD`urile.
Ce te-ar deranja daca laptopul ar alege singur ce e mai bine sa foloseasca?

#14
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 02.11.2009

 georgik12, on 05 octombrie 2013 - 11:20, said:

Pe tine nu te doare,dar pe baterie da,dedicata consuma,in special AMD`urile.
Ce te-ar deranja daca laptopul ar alege singur ce e mai bine sa foloseasca?

Atunci da, daca are si optiunea asta si e una fiabila bineinteles ca e mai indicat sa-si gestioneze el placile in functie de nevoi. Consumul insa nu e o problema pentru ca va functiona 99% din timp pe birou.

Am citit in review-uri ca la acest HP ar fi cam proasta unitatea DVD.


Si cu ocazia asta vreau sa intreb, cat e de usor la aceste laptop-uri de care vorbim sa fac upgrade si ce componente din ele sunt upgradabile ?  Banuiesc ca nu e nevoie sa apelez la service pentru asta nu ? Un RAM am inteles ca e usor de adaugat. Dar o unitate DVD, un SSD, sau chiar o placa de baza se pot upgrada ? In trecut stiu ca laptop-urile aveau acest minus al dificultatiii / imposibilitatii de a le imbunatati spre deosebire de desktopuri. Azi cum mai sta treaba ?

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
In principiu e usor sa faci upgrade la hard disk, memorie ram si unitate optica. In rest nu are rost, preturile unei placi de baza + procesor sunt foarte mari si nu renteaza. Nu e desktop sa desfaci 2 suruburi si sa schimbi tot, carcasa este construita in functie de modelul de placa de baza, ventilatie etc.

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
RAM`ul se monteaza simplu,la fel si HDD`ul sau SSD`ul.
La unitatea optica sa zicem ca`i ceva mai aiurea,ca trebuie sa scoti tastatura de regula,dar nu`i mare filozofie nici aici.

Acum ramane sa decizi ce preferi,HP`ul are video dedicat si ceva cadouri,Lenovo`ul vine cu un pret mai mic si performanta identica in ceea ce vei face tu.
Alegerea mea ar fi cel din urma + un SSD,pentru un plus de viteza sanatos,un HDD lent va trage in jos laptopul.

Edited by georgik12, 05 October 2013 - 11:32.


#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru office / filme chiar nu are rost sa investeasca intr-un SSD. Unitatea optica se scoate de obicei usor fara sa fie nevoie sa desfaci tastatura, se desurubeaza un surub de pe spate si tragi de unitate.

#18
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Tot vad sfaturi in care sa schimbe un hdd cu ssd. Puneti si voi niste link uri cu niste ssd uri banuiesc ca sunt ieftine de le recomandati asa usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate