Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#18271
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Postoybur, on Mar 21 2007, 18:38, said:

Catre toti looser-ii care-si pierd vremea pe-aici si se dau destepti: faceti voi o scoala de Yoga mai buna decat a lui G.B! Iar daca nu puteti, mai taceti din gura, ca v-ati facut destul de ras demonstrand cum e sa-ti petreci viata cautand nod in papura, frecand menta in discutii sterile si fiind contra-ceva si pro-nimic altceva!
Si in final, raspunsul la o intrebare care va framanta: DA, e (mult) mai bine sa fii spalat pe creier decat murdar pe creier!

Catre singurul Oybur pe post de  mi s-a tambur (major) cam muscat de tur!

Inainte sa deschizi guritza, citeste topiculetzul, iubitzelule. Asa ai sa afli ca au mai fost si alti jmekerasi care au venit cu ideiutze istetetzutze. Nu esti tu singurul dragalas spontan care a picat in butoiasul cu starea de creativitate debordanta.

Si nu mai era nevoie sa ne dai raspunsuletzul la intrebare in scrisuletz, ca ne-am prinsuletzul de cit esti de istetzul deja din ce ai zis inainte.

Asa ca integrate-ai in absolutuletz, draga Oyburetz!

#18272
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

View Postoybur, on Mar 21 2007, 19:38, said:

faceti voi o scoala de Yoga mai buna decat a lui G.B! Iar daca nu puteti, mai taceti din gura, ca v-ati facut destul de ras demonstrand cum e sa-ti petreci viata cautand nod in papura, frecand menta in discutii sterile si fiind contra-ceva si pro-nimic altceva!

nu prietene, cind cineva iti spune "vezi ca maninci rahat", raspunsul corect nu este "maninca tu corcoduse sau taci din gura si nu mai cauta nod in papura".
mai incearca.

#18273
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

View Posthermes3, on Mar 21 2007, 04:13, said:

Cat despre karma-yoga, cate/cati ai vazut sa practice karma-yoga ingrijind bolnavi, batrani, cersetori?
De ce?
Fiindca nu e prea placut.
In schimb s-au dus sa faca "karma-yoga" in japonia. De ce?
Fiindca le-a placut.

S-au dus in Japonia pt ca acolo faceau bani ! Iar inspitalele cu bolnavi si cersetori nu faceau nici un ban....

View Postcecilia.ghitulescu, on Mar 21 2007, 06:11, said:

Te pomeni ca e vorba chiar de Cami aia, pe care o punea maestrul la confe cu fetele sa isi arate titele ca sa o creada damele ca si le-a marit.

Da, de Cami aia e vorba, si de Diana Dochinoiu .... Si Cami aia avea sanii imensi, pt ca asa i-a facut mamica.... asa a venit cu ei din Constanta, pe cand abia intrase in anul 2 de yoga si era studenta in Bucuresti. Asta cu marirea de sani e poveste .... ( probabil ca voia cineva sa-si vanda niste produse pt marirea sanilor )...  
Intamplator, cand Cami a venit prima data la casuta, am intampinat-o eu. Si cand Grig o convingea sa se mute in Bucuresti, (de fata cu noi ), unul din argumente  lui era corpul ei de zeita tantrica, asa cum au sculpturile de pe templele  tantrice indiene ( era grasuta si atunci ). Imi amintesc cu precizie, pt ca Grig o tot scotea la inaintare cand incerca sa ma convinga ca sunt prea slaba : Cami trebuia sa se dezbrace demonstrativ sa ma conving cu ochii mei ce frumoasa poate fi o mica balenuta si ce sani minunati si naturali are. Numai ca eu, nu si nu : decat vitala si grasa , mai bine devitalizata si slaba ......

Edited by mantra mioritica, 21 March 2007 - 21:29.


#18274
endeuce

endeuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 23.02.2007

View Posthermes3, on Mar 21 2007, 14:32, said:

Cursurile sunt copy-paste, da.
Din pacate unele (vezi shivaismul) nici macar un copy-paste bun.
Dar totusi daca ma gandesc la raspunsurile pe care le dadea G. la conferinte, la sfaturile pe care le dadea,
exista o invatatura, care are in centru raportarea la Dumnezeu, iubirea, transfigurarea lumii, controlul energiilor.
Nu vorbesc despre cum a fost aplicata aceasta invatatura, despre cum a ajuns invatatura sa justifice ORICE.
Ci despre invatatura propiu-zisa, care pt. mine este ok si care mi-a dat o alta viziune asupra vietii.
Doh ...
Subscriu. Am obtinut o cunoastere la curs, pe care nu cred ca o puteam obtine doar citind cartile din care s-a facut copy/paste. Pentru mine (nu radeti, cel putin nu asa de tare....:) ) chiar a fost vorba de o initiere.  Ca a fost meritul lui G, sau potrivirea lucrurilor, nu are asa mare importanta
Azi mi-a sosit cartea aceea despre puterile cosmice taman din India cu tot cu mantre. Rasfoind-o am realizat ca daca as fi avut cartea si n-as fi fost la curs, nu as fi putut aplica nimic practic, si asta e valabil si in alte domenii. Nu as fi avut capacitatea sa fac nici un fel de corectii ( de ex. in carte anumite yantre sunt date cu triunghiul cu varful in sus (kali si tara)). De asemenea sunt prea multe carti, ca sa fi putut sa fac sinteza de care am avut parte si care asa cum am mai spus-o, mi-a folosit. In ceea ce priveste meditatiile cu mantre, asa e de cele mai multe ori este vorba de tiuituri fara prea mare consecinta, asa cum au mentionat si altii. Dar au fost si situatii in care experienta a fost cu totul speciala.

#18275
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
[quote name='endeuce' date='Mar 21 2007, 12:27' post='260140
Am obtinut o cunoastere la curs, pe care nu cred ca o puteam obtine doar citind cartile din care s-a facut copy/paste.  Ca a fost meritul lui G, sau potrivirea lucrurilor, nu are asa mare importanta

Rasfoind-o am realizat ca daca as fi avut cartea si n-as fi fost la curs, nu as fi putut aplica nimic practic, si asta e valabil si in alte domenii. De asemenea sunt prea multe carti, ca sa fi putut sa fac sinteza de care am avut parte si care asa cum am mai spus-o, mi-a folosit.

[/quote]
" Meritul lui Grig sau potrivirea lucrurilor " : pai tocmai asta are cea mai mare importanta...asta face diferenta !

Daca Grig ar fi facut doar o sinteza, era ok. Din pacate el a facut o mare varza, si a ajustat acele " prea multe carti " dupa gustul si nevoia lui.... incat a denaturat aproape tot . Si atunci, la ce foloseste acea sinteza, daca pute rau ?

#18276
endeuce

endeuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmantra mioritica, on Mar 21 2007, 22:47, said:

Si atunci, la ce foloseste acea sinteza, daca pute rau ?
Pai aici se pare ca trebuie sa fim de acord... ca nu suntem de acord (we agree to disagree). Eu nu cred ca sinteza pute. Citind cursurile, nu am ajuns la concluzia asta.
Faptul ca oameni de la curs fac tampenii avand girul lui G (real sau inchipuit, ca exista poate din ambele) sau ca vin cu propriile interpretari, este alta poveste. Cel putin chestia cu interpretarile e veche de cand ma stiu la curs. Adu-ti aminte prin cate aberatii s-a trecut de-a lungul timpului, unii au invatat ceva, altii continua...

Edited by endeuce, 21 March 2007 - 23:20.


#18277
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

View Postendeuce, on Mar 21 2007, 23:17, said:

Pai aici se pare ca trebuie sa fim de acord... ca nu suntem de acord (we agree to disagree). Eu nu cred ca sinteza pute. Citind cursurile, nu am ajuns la concluzia asta.
Faptul ca oameni de la curs fac tampenii avand girul lui G (real sau inchipuit, ca exista poate din ambele) este alta poveste.
sa ne intelegem. cursurile sint scrise DE NARCIS, si nu stiu in ce masura cu eugen. get it ?
responsabilitatea lui grig era CIMPUL spiritualul. se cheama diviziunea muncii, da ?

#18278
endeuce

endeuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbhairava, on Mar 22 2007, 00:21, said:

sa ne intelegem. cursurile sint scrise DE NARCIS, si nu stiu in ce masura cu eugen. get it ?
responsabilitatea lui grig era CIMPUL spiritualul. se cheama diviziunea muncii, da ?
asa o fi - nu caut sa bag fitile gen invatatura e buna, ce-aveti bha' cu G... etc.
Am spus doar ca "sinteza" asta 'nu pute' ca raspuns la ce a scris mantra m.

#18279
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007
Tot despre intreprinzatori, episodul 3 :) E clar ca multi oameni care au venit la curs au fost mediocri (fara chemare reala spirituala). Totusi, in mediocritatea lor, au recunoscut marea sansa a murei in gura de la curs (mestecarea si regurgitarea unor concepte de cultura generala asiatica, sau de pseudostiinta). Se simteau si ei diferiti, mai ceva decat mediocrii care nu au venit la curs si care, evident duceau o existenta lumeasca larvara (idee indusa inca din cursul 1 din anul 1). Ba, aveau si sex gratis... Afara, aia, larvarii, mai duceau si ei fata la o cofetarie, la un film, mai cotizau ceva la fata pana sa obtina "trecere"... Aici, era procedura simplificata :) Acu, si ei simteau ca au colegi care ... chiar faceau yoga. Da' culmea, era plictisitor, ca mintea le dadea ghes si atunci fie treceau pe mana stanga (justificand ca o ora de amor e cat 4 de asane), fie... incercau sa fie si ei utili (unii dintre ei avand chiar talent de comercianti sau de intreprinzatori, sau, si mai si, fusesera adusi chiar pentru asta de niste fete care erau mai intre-prinzatoare) :) Si iata cum apareau ideile de facut bani: evident NU de la cei cu chemare. Pe vremea aceea, la inceput, nu prea avea nimeni bani. Iar lipsa de serviciu pentru multi incepea sa isi arate dintii. Asa ca ... era buna orice idee: vanzarea de tablouri, sau de icre negre peste granita, sau... cate si mai cate ... chiar si incercarea de a subtiliza sau arde acte de proprietate de la judecatorie :). Treptat, banii au inceput sa apara, fie de la curs, fie din donatii, fie de la cursurile din strainatate, fie din primele smecherii: mersul pe jos s-a schimbat in mersul cu Dacia, Dacia s-a transformat in Opel Vectra, iar Opelul Vectra in Mitsubishi Pajero. Si tot veneau unii din tara, "sa fie si ei langa Maestru", tot felul de baieti si fete, care fiindca cineva se simtea obligat sa le dea adapost si o masa, incepeau sa formeze de bunavoie "nucleul dur", viitoarea carne de tun, cei scosi la inaintare ca masa de manevra. Intreprinzatorii au inceput sa abunde, cu lupte fatise, cu pâre, cu sabotari prin spate. Iar judecatorul suprem, oricum tragea inainte sa intrebe. Puteai sa te trezesti sapat, exclus, expus oprobiului public, fara sa ai drept de replica. Incepuse economia de piata interna si despotismul, ultracentralismul. Dar numai unii puteau sa vanda, "fiindca luasera acceptul", aveau biletel si fiindca plateau taxa. Foamea, lipsa banilor si cruda lor necesitate (ca deh, trebuiau oamenii sa se deplaseze si sa si stea la Herculane sau la Costinesti, sau la alte tabere second hand) i-a facut pe oameni foarte inventivi. Situatia MISA e si rezultatul unor intreprinzatori mediocri, inventivi, cu biletel cu DA si semnat.

Edited by Jedi Knight, 22 March 2007 - 00:20.


#18280
hermes3

hermes3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2007

View Postioncostco, on Mar 21 2007, 09:42, said:

Bine, dar care e raspunsul la intrebare? Intrebarea e ce crezi tu ca va trebui sa faca (sau ca va face) Grig in continuare atunci cand isi va da seama ca a gresit (tu singur pari sa accepti asta eventual poti sa detaliezi ce crezi tu ca a gresit ca pare diferit mica mea lista si de ceea ce cred cei mai multi din userii anti - eu inclusiv)? Nu intreb de MISA ci ce crezi tu ca un om ca el ar trebui sa faca daca is va da seama de asta, in contextul MISA sau nu (dar lasa-ma cu mihai st si cu cei care au facut Karma Yoga ca s-a discutat pe forum destul).  

PS Habar nu ai pe cine cunosc eu :nonobad: . Pe bune.  :peacefingers:

Eu am vazut 3 intrebari in postul tau anterior ...

Grig isi va da seama si el ca greseste, intr-un final.
Minciuna are picioare scurte.
Primul pas catre indreptarea unei greseli este sa n-o mai faci, evident.
Apoi sa indrepti cat de mult poti din raul pe care l-ai facut.
Pt. Misa asta ar fi suficient.
Dar pt. el poate ar trebuii sa se raporteze la ceea ce traia el initial, la inceput.
Cred ca daca Grig ar fi acelasi om cu cel pe care il stim acum 10 ani (umil, compasiv) si s-ar renunta
la acest "erotism venusian", nici chiar cei mai inversunati anti-misa n-ar prea mai avea ce sa zica.

Pe cine cunosti?
Da-mi un pm.

:peacefingers:

#18281
kimiko

kimiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.03.2007

View Postoybur, on Mar 22 2007, 06:38, said:

Catre toti looser-ii care-si pierd vremea pe-aici si se dau destepti: faceti voi o scoala de Yoga mai buna decat a lui G.B! Iar daca nu puteti, mai taceti din gura, ca v-ati facut destul de ras demonstrand cum e sa-ti petreci viata cautand nod in papura, frecand menta in discutii sterile si fiind contra-ceva si pro-nimic altceva!
Si in final, raspunsul la o intrebare care va framanta: DA, e (mult) mai bine sa fii spalat pe creier decat murdar pe creier!
   Ia mai lasa gargara .Sunt adevaruri care deranjeaza.Si nu-ti fa impresia ca esti spalat pe creier.Esti doar o marioneta.Esti manipulat .Daca nu observi asta ramai la stadiu la care esti.Nu-ti convine ce noduri in papura scoatem la iveala nu frecventa forumul.GB nu a facut singur scoala.L-au ajutat si altii pe care i-a mazilit ulterior.Halal recunostinta de eliberat.Bine ca tu esti un winner care-ti pierzi vremea cu altceva.Talentatu-le!De ras s-a facut GB cu unii dintre cursanti, ba i-a mai tras si pe altii in oala.De asta esti atat de iritat.Si cine se da destept??? N-ai auzit de dreptul la replica si comunicare ??? Si suntem pro adevar si dreptate iar nu fatarnicia,ipocrizia care se practica intens la misa.

#18282
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

View Postendeuce, on Mar 21 2007, 14:17, said:

Pai aici se pare ca trebuie sa fim de acord... ca nu suntem de acord (we agree to disagree). Eu nu cred ca sinteza pute. Citind cursurile, nu am ajuns la concluzia asta.

Ok : poti citi din urma forumul si vei gasi o alta opinie .... Are Kapalika o parere foarte bine documentata .....

#18283
bushido

bushido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 16.03.2007

View Postoybur, on Mar 21 2007, 13:38, said:

Catre toti looser-ii care-si pierd vremea pe-aici si se dau destepti: faceti voi o scoala de Yoga mai buna decat a lui G.B! Iar daca nu puteti, mai taceti din gura, ca v-ati facut destul de ras demonstrand cum e sa-ti petreci viata cautand nod in papura, frecand menta in discutii sterile si fiind contra-ceva si pro-nimic altceva!
Si in final, raspunsul la o intrebare care va framanta: DA, e (mult) mai bine sa fii spalat pe creier decat murdar pe creier!

mai baiete, m-a lasat masca replica ta. Dar in fine, Poiana lui Iocan e plina de tot felul de animale mai mult sau mai putin ganditoare.
Cat despre a face noi o alta scoala de yoga, cred ca nu te-ai prins despre ce e vorba aici. Noi doar ne spunem opiniile pe acest forum, deranjam CU ADEVARAT pe cineva? Ai vre-o problema cu noi? Scoala de yoga o vor face Simona, Florin, Liviu, Narcis & co.

#18284
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
Daca isi fac scoala cu yoga aceea aburitoare invatat de la Grig, e clar    :nonobad:  
Ca sa nu mai amintesc cat de compromisi sunt ei din punct de vedere moral si uman, pt ca au acceptat sa fie complici atatia ani la exploatarea oamenilor ( inclusiv cea de proxenetism ), lasandu-i pe impricinati sa creada ca fac ceva foarte benefic pt evolutia lor spirituala..... Oare chiar atat de tare i-a dezumanizat yoga, incat i-a dus aproape de eliberare si i-a detasat complet de ultima urma de compasiune si responsabilitate fata oamenii pe care ii " pastoreau" si care aveau incredere in ei ?   Stiu pe multi care se uitau la marii instructori ca la icoane ( nu ca n-ar avea si ei partea lor de vina )....

Edited by mantra mioritica, 22 March 2007 - 03:32.


#18285
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

View Postoybur, on Mar 21 2007, 10:38, said:

Catre toti looser-ii care-si pierd vremea pe-aici si se dau destepti: mai taceti din gura, ca v-ati facut destul de ras demonstrand cum e sa-ti petreci viata cautand nod in papura, frecand menta in discutii sterile si fiind contra-ceva si pro-nimic altceva!

Amice, nu cautam nod in papura si nu frecam menta, ci " urmarim " ( ca sa vorbesc pe limba ta ) sa facem ceea ce marii instructori aveau datoria morala sa faca si n-au facut !    :w00t:   Adica : punem cap la cap lucrurile ( " exemplificand " cu experientele din viata personala ), ca sa aflam adevarul despre MISA si Bivolaru, si tipam tare poate-poate se trezeste lumea din manipulare !   :worthy:

Esti invitatul meu sa vii cu argumente ( pro sau contra, e alegerea ta ), in loc sa pui etichete in jargon, gen " frecati menta "

Edited by mantra mioritica, 22 March 2007 - 03:54.


#18286
bushido

bushido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmantra mioritica, on Mar 21 2007, 21:21, said:

Daca isi fac scoala cu yoga aceea aburitoare invatat de la Grig, e clar    :nonobad:  
Ca sa nu mai amintesc cat de compromisi sunt ei din punct de vedere moral si uman, pt ca au acceptat sa fie complici atatia ani la exploatarea oamenilor ( inclusiv cea de proxenetism ), lasandu-i pe impricinati sa creada ca fac ceva foarte benefic pt evolutia lor spirituala..... Oare chiar atat de tare i-a dezumanizat yoga, incat i-a dus aproape de eliberare si i-a detasat complet de ultima urma de compasiune si responsabilitate fata oamenii pe care ii " pastoreau" si care aveau incredere in ei ?   Stiu pe multi care se uitau la marii instructori ca la icoane ( nu ca n-ar avea si ei partea lor de vina )....
Se pare ca sunt destul de in afara la subiectul acesta. Pai atunci o sa faca scoala de yoga doar Narcis. Sau si el e compromis?

#18287
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
Nu stiu ce calitate are yoga lui Narcis : nu am fost la cursurile lui si nici nu sunt o autoritate in domeniu, incat sa am termen de comparatie.
Dar stiu ca Narcis a avut coloana vertebrala si cand i-a mirosit ceva urat, a avut curajul sa spuna cu voce tare si sa nu accepte sa participe la mascarada lui Grig : si-a luat jucariile si a plecat .....  Si stiu ca in acea perioada, nu s-a despartit in termeni tocmai amiabili de Grig : ceva vorbe a auzit tot yoghinul despre asta ( ca nu s-au inteles la bani ), si ca Grig stramba din nas de cate ori auzea pomenit numele " decazutului ' din gratii. In concluzia mea : din acest punct de vedere, Narcis nu are genunchii moi ....

#18288
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

View Posthermes3, on Mar 21 2007, 15:37, said:

Cred ca daca Grig ar fi acelasi om cu cel pe care il stim acum 10 ani (umil, compasiv) si s-ar renunta
la acest "erotism venusian", nici chiar cei mai inversunati anti-misa n-ar prea mai avea ce sa zica.
:peacefingers:

Trebuie sa te dezamagesc : daca Grig ar fi acelasi ca acum 10 ani, ar continua sa plaseze fete la oamenii de la putere, conform principilului " delicii contra beneficii " ....  din cate vezi, a evoluat si la acest capitol .....
Chiar scotand din discutie " erotismul venusian " , raman cateva  foarte mari  semne  de intrebare : care sunt rezultatele precticii yoga ( exceptand autosugestia, revelatiile si inchipuirile ) ?  
Care este calitatea si autenticitatea " cantecelor Gregoriene" ? ( vezi trimiterea la Kapalika )
Si intrebarea : la ce mi-a folosit 4-8-10 -17 ani de yoga ? ( A nu se confunda cu evolutia normala, a omului , datorita varstei, vietii, experientei ) ....  

Tabara pro, aveti cuvantul :  .....

Edited by mantra mioritica, 22 March 2007 - 05:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate