Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#10909
sakshi

sakshi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.10.2006
Nu pot sa spun decat ca este extraordinara scrisoarea lui Claudiu.

Claudiu, stiu ca vei intra pe forum pentru a vedea reactiile, si pe aceasta cale iti transmit profunda mea recunostinta pentru ca ai avut curajul de a afirma ADEVARUL. Dupa cum vezi sunt atat de multe suflete care se framanta pentru aceasta scoala, si mai precis de influenta pe care GB o are asupra acestei scoli si asupra celor care frecventeaza cursul.
Nici unul dintre noi cei care aspiram cu sinceritate sa ne cunostem esenta noastra, frecventand aceste cusuri de yoga nu ne-am dorit sa facem parte dintr-o secta de fanatici si in care se practica prostitutia. Ma bucur nespus ca macar tu ai ramas LUCID si adept al ADEVARULUI, pentru a-i ajuta pe cei care au ramas totusi aici, si care spera ca se va produce acea MINUNE de care vorbesti si tu, pentru a ajuta la trezirea cel putin a discernamantului celorlati.
Stiu ca este greu sa afirmi ceea ce simti, mai cu seama atunci cand nu corespunde cu ceea ce iti dicteaza maestrul tau, dar continua sa fii tare, si sa lupti- nu suntem cu totii fanatici, si cei mai multi dintre noi am descoperit maestrul nostru interior.
Iar apropos de acei instructori la care te-ai gandit tu "mai cu discernamant", n-as vrea sa te dezamagesc, dar n-ai sa gasesti 7, cam toti sunt de parere ca ai cazut impreuna cu tot "grupul rusinii" testele spirituale... Stiam ca te vor ajunge din urma toate compromisurile pe care le-ai facut pentru a-l salva pe GB, dar cel putin esti TREAZ, esti CONSTIENT.
:peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers:

#10910
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006

 Shari, on Nov 30 2006, 00:08, said:

slava programatorilor de la softpedia pt butonul ignore  :worthy:

Adica cand te vezi inchis intr-o discutie dai fuguta sa faci pipi in paharel ca sa prinzi puteri, iar pana atunci imi dai ignore.
Bravo misane, doar ca ai grija sa nu te ineci, bea cu paiu.  :puke:

#10911
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

 Fidelio, on Nov 29 2006, 21:03, said:

Fi fara grija ca, ca tine nici cobayul meu nu va deveni.  :D

Asta in mod sigur! Dar asa-i ca-i vrea? :naughty:

#10912
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006
Kapalika & Cosci

Am citit si citit la scrisoarea asta deschisa. Dupa moda cuplurilor deschise se dedau acum rind pe rind la scrisori deschise.  :D Poate ajung cindva sa isi deschida totusi si sufletele.

Puteti sa imi explicati si mie, de  unde vine dorinta asta de a tine conferinte? De ce trebuie perorat atita, in loc sa spuna scurt si raspicat ce are de spus? Aveam un coleg de liceu care era mic de inaltime si daca facea cineva misto de el pe faza asta, zicea ca esentele tari se pastreaza in sticle mici (sau ceva in gen). Cred ca se poate aplica si la scrisoarea asta.

Daca la scrisoarea lui Nicu mi-a trecut bancul ala prin cap, baiatul asta m-a lasat fara cuvinte cu scrisoarea lui.
Trinteste el acolo ca un adevarat diplomat si chestii contra regimului,ca sa cistige de partea lui chiar si SP-ul :-) dar ramine totusi pe pozitia discipolului sub papucul maestrului, discipot  care "urmareste" sa faca ceva si multe lucruri suna ca luate din carte. Sorry, dar nu ma convinge.

Doua chestii au ramas in mintea mea frustrata  din acea neverending story:

1.
"Acest fapt îl consider a fi într-o totală contradicție cu principiile fundamentale ale școlii noastre de yoga și cu misiunea pe care noi simțim că o avem pe această planetă de a pleda pentru continența sexuală și sublimarea energiilor erotice, precum și pentru iubire.

E si el de parere ca scoala asta are o misiune pe aceasta planeta. Si ce misiune! CONTINENTA SEXUALA, SUBLIMAREA ENERGIILOR EROTICE si undeva mai la sfirsit si amarita aia de IUBIRE. Avind in vedere ca a scris chestia asta, ma asteptam sa schimbe macar ordinea si sa puna iubirea aia pe primul loc, daca tot a vorbit de Iisus.:-(

Iubirea astasi adevarul simplu (parca asa l-a numit cineva) i-a cam preocupat pe citiva astazi pe forum. Dar astea sint chestii grele. E usor sa vorbesti despre  ele si mai greu sa le pui in practica. Nu cred ca aforismele despre iubire sint alea care lipsesc. Numai Griguta cite a pus pe hirtie. Din pacate acolo au si ramas...pe hirtie.:-(
2.

Va îmbrățișez cu multă, multă iubire!


Ei cu asta m-a dat gata. Suflet mare, omul asta. Zau.
Cam asa striga si Robbie Wiliams sau Bon Jovi la concerte I love you. Si pe toti ii love si ei, de nu mai pot.
:D

#10913
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006

 klopete, on Nov 30 2006, 00:33, said:

Asta in mod sigur! Dar asa-i ca-i vrea? :naughty:

Clar ca nu.
Nu vreau sa-mi-l vad facand matanii in stil yoghin.  :worthy:

#10914
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

 Shari, on Nov 29 2006, 18:58, said:

@ asimov
am incercat sa pun scrisoare pe larg pe  topic, dar e prea lunga. poate reusesti totusi sa ii faci download


Pentru ceai care indragesc mai mult formatul PDF, aveti aici scrisorea lui Claudiu. Stiu ca Asimov are probleme acolo, e la un internet cafe, dar o sa incerc sa gasesc o solutie de compromis, evident daca mai e nevoie.


Multumim Claudiu!

#10915
marian2006

marian2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.08.2006
Felicitări, Claudiu! Fie ca scrisoarea ta să fie începutul schimbării în MISA!  :coolspeak:

#10916
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

 Fidelio, on Nov 23 2006, 20:31, said:

Zi-le pe romaneste ca limba indiana in afara de cativa misani, nu cred sa o cunoasca si altcineva de pe aici. <_<

Ce diferenta este intre yozakura si hanami !?  ;)

Nu cred ca-i avut vreme sa citesti raspunsul! Sau nu esti interesat
Vezi, uite asa trece istoria pe linga tine.
Daca ai fi mai mult preocupat sa vezi care e diferenta
dintre tine si tine insuti, nu ai avea vreme sa devii filosof in nestiinta.

#10917
indignatu

indignatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.11.2006
Si eu zic bravo Claudiu. Desi este un pas timid poate sa fie inceputul pentru a renunta la atitudinea de a ne ascunde mereu dupa degetul acuzator pe care il indreptam spre altii. Primul pas pentru mai bine este sa recunosti ca nu esti perfect si ca te poti transforma. Insa cata vreme acest lucru nu vine de la "mentorul spiritual" al miscarii (aka Gregorian Bivolaru) nu cred ca se va misca ceva. El chiar si cand face o schimbare o face dupa ce mai intai iti demonstreaza ca modul lui este modul perfect de a face lucrurile.

In ceea ce priveste tonul scrisorilor lui Claudiu si chiar a lui Nicu, eu inclin sa cred ca nu este asa pentru a nu-l supara pe Grieg ci pentru a se putea citi de catre fanatici. Nici nu va puteti inchipui cat de comentat a fost Liviu Ghe pentru ca nu a folosit "tonul adecvat" pentru scrisorile lui. Si comentand atata tonul nimeni nu a mai luat in seama mesajul.

Fanatismul la cursuri a atins limite greu de imaginat. Ce spune Grieg este litera de lege si nici nu mai conteaza daca este adevarul adevarat. Daca te acuza de ceva, chiar daca acel ceva este complet neadevarat si arati asta celor care iti sunt apropiati de la curs, iti vor spune toti ca este sigur ceva la tine, altceva decat acel neadevar evident. Ca si faimosul complot care s-a transformat in "corupere de inimi". Este ca in bancul acela vechi in care copilul intra in casa, il vede taicasu si ii da o mama de bataie. Mama il intreaba "de ce bati copilu?" iar el raspunde cu siguranta "Lasa ca stie el". Cam asa si cu yoghinii "batuti" public sau prin scrisori: trebuie sa afle singuri cu ce au gresit. Si majoritatea ajung sa isi descopere greseli si sa gaseasca semnificatii profunde acolo unde probabil nici macar nu sunt.

Este o metoda infailibila si din care Grieg nu poate iesi sifonat. Mai devreme sau mai tarziu respectivul face o greseala si pentru toata lumea ajunge sa fie o profetie implinita. In chestia cu complotu, nici nu mai conteaza ca nu a fost decat o afirmatie in vant. Faptul ca unii ca Liviu au reactionat inseamna ca ceva exista. Faptul ca Simona nu a reactionat inseamna ca ceva exista. Etc.

Prin urmare daca vreti sa aveti dialoguri cu cei de la cursurile de yoga nu va luati de Grieg. E tabu si nu mai poti sa vorbesti cu respectivul (nu generalizez, exista multi oameni cu bun simt la cursuri care pur si simplu nu au intrat in contact cu dark side a Misa) daca te indoiesti ca Gregorian este mai putin decat Dumnezeu si ca poate gresi in unele aspecte si ca la randul lui are unele teste spirituale si ca la randul lui le poate cadea. E ca o spaima ca prin aceasta tot ceea ce au facut isi pierde sensul si consistenta. In loc sa se axeze pe o cautare sincera a sufletului lor pentru acel Adevar neschimbator si etern ei prefera sa creada ca un om este acel adevar. Si ceea ce este mai putin decat etern si absolut cu siguranta ca este schimbator (adica omul Grieg).

Cred ca m-am pierdut in filosofare...

#10918
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 kapalika, on Nov 29 2006, 22:18, said:

grig iese nepatat din poveste
trebuie, pentru ca, altfel, misa mi se rupe.

#10919
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006
CLAUDIU TRANDAFIR - Scrisoare deschisa

(fragment)



................................................................................
.............................................................................

De ce am procedat astfel? În primul rând pentru că îmi reproșez faptul că la un moment dat, cu mulți ani în urmă, nu am luat o atitudine foarte fermă, deși intuiția mea îmi spunea în mod imperios că trebuie să acționez astfel, atunci când anumite persoane procedau într-un mod pe care eu îl simțeam a fi greșit. Era și atunci vorba despre o problemă de principiu. Și realizez acum că dacă aș fi luat o atitudine foarte fermă atunci, cu siguranță că multe lucruri ar fi fost acum altfel, atât pentru acele persoane cât și pentru întreaga noastră școală de yoga. Nu pot să îi ignor pe cei care suferă acum consecințele unor acțiuni în care ei nu au avut nici o intenție rea. Aici unii mi-ar putea răspunde că nu am eu de unde să știu dacă nu era oricum karma acelor persoane să se confrunte cu problemele cu care se confruntă. Sau faptul că ele ar putea evolua spiritual mai mult astfel

................................................................................
..............................................................................



Download AICI scrisoarea in format PDF

#10920
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 indignatu, on Nov 30 2006, 00:37, said:

In ceea ce priveste tonul scrisorilor lui Claudiu si chiar a lui Nicu, eu inclin sa cred ca nu este asa pentru a nu-l supara pe Grieg ci pentru a se putea citi de catre fanatici. Nici nu va puteti inchipui cat de comentat a fost Liviu Ghe pentru ca nu a folosit "tonul adecvat" pentru scrisorile lui. Si comentand atata tonul nimeni nu a mai luat in seama mesajul.

E posibil sa ai dreptate in ce priveste scrisoarea lui Claudiu. Daca ar fi fost ceva mai "dur" in ce priveste anumite aspecte, cred ca nici macar 10% dintre cursanti nu ar fi citit mai mult de unul sau doua paragrafe din scrisoare. Vrand nevrand, trebuia sa faca ceva concesii in ce priveste tonul scrisorii astfel incat aceasta sa fie citita de masa mare de cursanti.
In ce priveste scrisoarea lui Nicu... :puke:  :puke:  :puke:

Mie scrisoarea lui Claudiu mi se pare prima care abordeaza inteligent anumite aspecte si, mai ales, cu o doza de curaj. Pe ansamblu mi-a placut, avand in vedere mai ales cui ii este in principal adresata, cine sunt destinatarii ei.

Am totusi niste observatii:

Quote

Un alt aspect, mai puțin important care face să existe, recunosc, o reținere în sufletul meu, se referă la activitatea pe care o desfășoară pe cont propriu unele persoane  pe site-uri. Evident, fiecare om este liber să procedeze în viața sa particulară cum vrea și de asemenea vreau să precizez foarte clar că nu am nimic împotriva vreunei persoane care decide să își câștige existența în acest mod. Dar pentru că există unele femei care sunt la cursurile noastre de yoga și în același timp au decis ca în viața lor particulară să lucreze pe site-uri, consider necesar ca școala noastră de yoga să își precizeze cât mai ferm poziția cu privire la unele aspecte ale acestei activități, delimitându-se față de ele. Este evident faptul că niciodată astfel de activități nu s-au desfășurat în cadrul școlii noastre de yoga, așa cum au vrut unii să sugereze. În ultima perioadă, am avut ocazia să pot observa mai cu atenție ceea ce se petrece pe un astfel de site. Mărturisesc că până acum eu nu am știut cu adevărat despre ce este vorba. Chiar dacă această activitate ar putea constitui pentru cei pudibunzi, dogmatici sau plini de prejudecăți un lucru condamnabil, atâta timp cât se respectă legea, este o problemă care ține strict de alegerea persoanei în cauză. Există însă aici o parte pe care o consider cu adevărat gravă din punct de vedere spiritual, și anume că femeile care participă la cursurile noastre sunt conștiente și acceptă ca acei oameni care le privesc să se autostimuleze și, în cele mai multe cazuri, să își descarce energia sexuală. Acest fapt îl consider a fi într-o totală contradicție cu principiile fundamentale ale școlii noastre de yoga și cu misiunea pe care noi simțim că o avem pe această planetă de a pleda pentru continența sexuală și sublimarea energiilor erotice, precum și pentru iubire. Nu contest că lucrul pe site ar fi și o ocazie de a vorbi oamenilor despre continență amoroasă.

Hai sa fim seriosi. Majoritatea femeilor nu lucrau pe cont propriu, ci faceau cica "karma yoga", multe indemnate chiar de GB in directia asta, iar grosul banilor se ducea la VIP-urile MISA.
Iar in ce priveste activitatea concreta, ma mira ca (,) Claudiu cica habar nu avea despre ce era vorba, atata timp cat foarte multi cursanti de rand stiau foarte bine lucrurile respective. :huh:  :nonobad:

Quote

Acesta este motivul pentru care consider că trebuie evitate orice reacții sectare care îndepărtează în loc să apropie. Dacă vom continua să folosim adeseori un limbaj și un stil asemănătoare revistei România Mare, nu vom putea cel mult decât să convingem sau să impresionăm pe cei care agreează un astfel de stil. Dar, pe de altă parte, știm că prea puțini dintre aceștia au o chemare autentică pentru yoga. Știu că unii dintre colegii noștri, care au o reală competență în “relații cu publicul”, ne-au prevenit cu privire la aceste aspecte și la multe altele în care am procedat stângaci sau eronat. Dar din păcate, până la urmă, acești oameni care ne-ar fi putut ajuta foarte mult, au fost marginalizați. Astfel, oameni foarte competenți, chiar excepționali precum Teo, Cosmina, Bianca au fost îndepărtați…

Aici are dreptate, dar ce te faci ca in cazul asta "Tribunul" e chiar GB in persoana... El a tot dat tonul cu tot felul de articole belicoase despre conspiratii masonice & stuff. Cata vreme GB insusi nu isi modifica atitudinea in domeniu, nici fanaticii de-alde fulgerica nu o vor face.

Quote

Mai există și un alt aspect pe care ar trebui să-l luăm în considerare. Am fost întotdeauna foarte  supărați pe cei care ne critică sau pe cei care, după ce au părăsit cursul de yoga ne-au adus numeroase acuze. Poate că ar fi bine să analizăm lucrurile și dintr-o altă perspectivă. De fapt, mai puțin contează că cineva ne critică, fiind mult mai important să căutăm să înțelegem dacă acea persoană are cumva dreptate, chiar și numai în parte. Ar fi firesc și creator pentru noi să înțelegem de ce un coleg care ne-a fost alături ani de zile, ajunge la un moment dat să părăsească cursul, fără a exista conjuncturi exterioare care să justifice acest gest al lui. Oare ce se produce în sufletul lui? Sunt convins că o abordare mai onestă și mai realistă, fără impunerea sau inducerea ideii perfecțiunii și superiorității noastre absolute,  i-ar putea scuti pe unii de deziluzii ulterioare.
Există de asemenea un principiu elementar pe care dacă l-am urma am avea foarte multe de învățat: nu întotdeauna cei care ne critică ne vor răul.

Corect, foarte corect. Dar sunt curios cat de departe merge Claudiu in ce priveste principiul respectiv. ;) Daca ar intra aici (eu sunt destul de sigur ca s-a inspirat la greu din ce a citit pe SP cand a compus scrisoarea) ar fi in stare sa il aplice si in cazul unora dintre criticii mai inversunati ai MISA (ca mine, klopete, land etc.) sau numai in cazul unor critici mai moderati (ca marian sau cosci)?

Si cum in scrisoare apar numeroase indicii ca a citit ce s-a scris pe SP, eu l-as ruga pe Claudiu sa se inscrie pe forum si sa incerce sa poarte un dialog cu cei care scriu pe aici (desi unii s-au retras deja si altii suntem pe picior de plecare). Daca tot a incercat lucrul asta Mihai (desi el ne-a cam dezamagit), ar putea incerca si Claudiu lucrul asta. :peacefingers:

Edited by Naga, 30 November 2006 - 01:59.


#10921
achiper2002

achiper2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 25.10.2006

 Naga, on Dec 6 2005, 15:10, said:

'Avand in vedere ca MISA........................ '
Gregorian Bivolaru a fost amenințat de mai multe ori că dacă nu  închide școala de yoga va avea de suferit
Instanța suedeză a avut astfel ocazia să afle despre amenințările pe care acesta le-a primit în mai multe rânduri de-a lungul anilor, prin care i se punea în vedere că dacă nu închide școala de yoga va avea de suferit. El a povestit cum a fost amenințat în 1994 de cei care erau atunci la putere că dacă nu închide cursurile de Yoga, îl vor distruge și pe el și școala. A descris apoi  incendiul provocat în apartamentul său în februarie 1995 și  atacurile virulente ale presei la adresa lui și a școlii de yoga.
[În fotografia alăturată puteteți vedea ultimul bilet de amenințare primit de Gregorian Bivolaru cu puțin timp înainte de declanșarea evenimentelor din martie 2004. Acest bilet amintea de incidentul din 1995 și era marcat cu o cunoscută semnătură masonică, un triunghi format din trei puncte]

Mentorul MISA a explicat cum anchetatorii români au răstălmăcit sensul real al vieții în ashram, în condițiile în care toate mișcările yoga din lume au deschise astfel de locuințe. Astfel, din profesor de yoga, Gregorian Bivolaru a devenit în ochii autorităților conducătorul unui grup infracțional, și ar fi profitat de pe urma muncii oamenilor din ashram. Dacă acest lucru ar fi adevărat, de ce nu se reflectă în averea pe care ar fi trebuit să o acumuleze până acum, i-a întrebat mentorul MISA pe judecători. El a descris apoi viața în ashram, făcând o paralelă cu o școală sportivă care are internat. Ashram-ul este un loc unde oamenii vin să practice yoga, iar în funcție de aptitudinile fiecăruia și timpul liber, aceștia pot realiza voluntar activități pentru școala de yoga. Oamenii nu sunt obligați să renunțe la servici pentru a locui în ashram, așa cum au afirmat autoritățile.

Apoi a vorbit despre activitatea sa de redactor la revista de yoga, despre faptul că este autodidact și că ulterior a fost recunoscut ca profesor de yoga prin două diplome, una din Franța și cealaltă din India.

Naga,te crezi mai tare decit JUSTITIA Suedeza?!Attached File  avertisment.jpg   14.16K   169 downloads

#10922
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 achiper2002, on Nov 30 2006, 08:54, said:

Naga,te crezi mai tare decit JUSTITIA Suedeza?! attachment

Adica? :huh:
Stii foarte bine ca in Suedia NU au fost luate in discutie multe aspecte. In Suedia s-a constatat pur si simplu ca autoritatile nu au procedat corect in cazul lui GB, lucru pe care aici nu il contesta nici macar userii anti cei mai inversunati. Iar aici nu este nici un fel de proces ci doar o dezbatere publica pe teme care au legatura cu MISA si GB si la care participa in principal cursanti si fosti cursanti. Vad ca tu cam confunzi lucrurile. :nonobad: Ar trebui sa citesti mai atent scrisoarea lui Claudiu.
Cat priveste faza cu biletelul, hai sa fim seriosi... La cat de mare si dotata financiar este masoneria, nu gaseau masonii un alt mijloc de a trimite un mesaj lui GB decat printr-un biletel de amenintare redactat in stil scolaresc? :nonobad:
Iar faza cu punctele mie imi aduce aminte mai mult de unele tatuaje pe care le vezi la fosti puscariasi, de obicei cu cinci puncte intre degetul mare si aratator.  Mie mi-a atras atentia asupra aspectului respectiv un prieten vechi, politist de meserie, acum decedat. Daca nu ma crezi, fii atent cand mai mergi cu autobuzul (daca utilizezi respectivul mijloc de transport) si daca urca niste hoti de buzunare prin preajma (banuiesc ca stii sa ii depistezi) uita-te cu atentie la mainile lor.
Nu stiu ce a avut in cap persoana care a scris biletelul atunci cand a pus pe foaie punctele alea, dar dupa cum vezi explicatiile pot fi mai multe, nu doar o aluzie la faimoasa piramida masonica.

#10923
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 achiper2002, on Nov 30 2006, 08:54, said:

Gregorian Bivolaru a fost amenințat de mai multe ori că dacă nu  închide școala de yoga va avea de suferit
Instanța suedeză a avut astfel ocazia să afle despre amenințările pe care acesta le-a primit în mai multe rânduri de-a lungul anilor, prin care i se punea în vedere că dacă nu închide școala de yoga va avea de suferit. El a povestit cum a fost amenințat în 1994 de cei care erau atunci la putere că dacă nu închide cursurile de Yoga, îl vor distruge și pe el și școala. A descris apoi  incendiul provocat în apartamentul său în februarie 1995 și  atacurile virulente ale presei la adresa lui și a școlii de yoga.
[În fotografia alăturată puteteți vedea ultimul bilet de amenințare primit de Gregorian Bivolaru cu puțin timp înainte de declanșarea evenimentelor din martie 2004. Acest bilet amintea de incidentul din 1995 și era marcat cu o cunoscută semnătură masonică, un triunghi format din trei puncte]

Mentorul MISA a explicat cum anchetatorii români au răstălmăcit sensul real al vieții în ashram, în condițiile în care toate mișcările yoga din lume au deschise astfel de locuințe. Astfel, din profesor de yoga, Gregorian Bivolaru a devenit în ochii autorităților conducătorul unui grup infracțional, și ar fi profitat de pe urma muncii oamenilor din ashram. Dacă acest lucru ar fi adevărat, de ce nu se reflectă în averea pe care ar fi trebuit să o acumuleze până acum, i-a întrebat mentorul MISA pe judecători. El a descris apoi viața în ashram, făcând o paralelă cu o școală sportivă care are internat. Ashram-ul este un loc unde oamenii vin să practice yoga, iar în funcție de aptitudinile fiecăruia și timpul liber, aceștia pot realiza voluntar activități pentru școala de yoga. Oamenii nu sunt obligați să renunțe la servici pentru a locui în ashram, așa cum au afirmat autoritățile.

Apoi a vorbit despre activitatea sa de redactor la revista de yoga, despre faptul că este autodidact și că ulterior a fost recunoscut ca profesor de yoga prin două diplome, una din Franța și cealaltă din India.

Naga,te crezi mai tare decit JUSTITIA Suedeza?! attachment


Fii tu linistit, si Van Goethem a scapat basma curata pentru ca procesul a avut loc in SUA si nu in Romania.

GB daca era OM, ramanea in Romania , nu fugea ca un las , in travesti.

Aici trebuia sa fie judecat, nu in Suedia.

Plus de asta, GB  a vazut India doar in poze, nu are nici o legatura cu adevarata Yoga.

Edited by marius.bunu, 30 November 2006 - 09:45.


#10924
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

 klopete, on Nov 28 2006, 09:59, said:

Daca doriti sa stiti mai mult decit cum se facea amorul transfigurator cucontinenta, textul de mai jos va sta la dispozitie in format pdf, numele fiind BULETIN INFORMATIV YOGA Nr ZERO . Este ceva mai vechi, dar avand in vedere natura evenimentelor care se precipita, consider a fi de actualitate.

................................................................................
................................................................................
.....................................................

                                Tot  cursul ăsta nu este decât vorbărie goală, de la început  și până la sfârșit. Apropo ! Știai că nu există  continență ? H. din Bistrița ejaculează, băieții (  "instructori" ) de la fostul meu grup de shivaism  ejaculează, Eugen Mârț ejaculează pe burticica fetelor, iar  continentul Misa numărul 1, încarnarea lui Shiva, Grieg,  ejaculează și el. Întreab-o pe Lavinia, dacă nu mă crezi.  Așa-zisa continență este doar un joc de apropiere de punctul  non-retur, dar nemergând niciodată până la capăt, până  la orgasm. Arată-mi și mie pe cineva care are orgasm – nu  apropieri de orgasm – fără să ejaculeze, și care nu minte sau  care nu știe ce spune, căci și alții mi-au spus că au orgasm,  după care au recunoscut că de fapt doar se apropie de el, dar se  opresc înainte de a se declanșa. "Continenții" nu  fac decât amor fără orgasm. Pe vremea când eram la  grup, băieții l-au întrebat pe Niculae cum e de fapt cu  continența asta, că ei nu pot să aibă orgasm fără să  ejaculeze. La care Nicu o...............................................................................
.................................................

Download Aici : attachment




Da, am citit si eu respectivul Buletin informativ, si in urma analizarii respectivei informatii am dedus urmatoarele:
-Autorul respectivei scrisori a facut parte din primul grup de Shivaism din Bucuresti, unul din "cele mai tari grupuri" care a existat la curs, modelul initial de grup care a fost preluat apoi in toata tara si implementat in diverse alte domeni grup de shactism, ayurveda etc.
-In scrisoare se face referire la Radu Cunescu, care a murit prin '99, deci aceasta scrisoare este foarte veche, probabil ceva timp inainte de moartea lui Cunescu.
-Omul nu vorbeste prostii, am recunoscut unele nume in scrisoare, cum ar fi Vivi membra a grupului de Shivaism (shivaistii mari) din Cluj.

Pot sa afirm cu certitudine ca MISA are mare noroc ca autorul PDF-ului nu stie, sau nu vrea sa posteze pe acest topic.

 marius.bunu, on Nov 30 2006, 10:44, said:

Fii tu linistit, si Van Goethem a scapat basma curata pentru ca procesul a avut loc in SUA si nu in Romania.

GB daca era OM, ramanea in Romania , nu fugea ca un las , in travesti.

Aici trebuia sa fie judecat, nu in Suedia.

Plus de asta, GB  a vazut India doar in poze, nu are nici o legatura cu adevarata Yoga.

GB nu e  OM e AUM   :roflmaofast: (Asta in ciclul glumelor a la MISA)

ISOC draga ISOC, nu esti plictisitor cu fazele "citat***amincheiat citatul" . Dpmdv sunt foarte inspirate si reliefeaza intr-un mod divin inspirat ;)  blocajul mental al maestrului, keep on going  ca e super  :coolspeak:

#10925
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 achiper2002, on Nov 30 2006, 19:54, said:

Gregorian Bivolaru a fost amenințat de mai multe ori că dacă nu  închide școala de yoga va avea de suferit
Instanța suedeză a avut astfel ocazia să afle despre amenințările pe care acesta le-a primit în mai multe rânduri de-a lungul anilor, prin care i se punea în vedere că dacă nu închide școala de yoga va avea de suferit. El a povestit cum a fost amenințat în 1994 de cei care erau atunci la putere că dacă nu închide cursurile de Yoga, îl vor distruge și pe el și școala. A descris apoi  incendiul provocat în apartamentul său în februarie 1995 și  atacurile virulente ale presei la adresa lui și a școlii de yoga.
[În fotografia alăturată puteteți vedea ultimul bilet de amenințare primit de Gregorian Bivolaru cu puțin timp înainte de declanșarea evenimentelor din martie 2004. Acest bilet amintea de incidentul din 1995 și era marcat cu o cunoscută semnătură masonică, un triunghi format din trei puncte]


Naga,te crezi mai tare decit JUSTITIA Suedeza
?![/size] attachment
:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

toata floarea reptilienilor si iudeo- masonilor s-a cacat pe ea sa scrie un biletel de 3 randuri .

cred ca e din ciclul administratorul de bloc loveste din nou cu biletele puse la gazeta de perete.  :w00t:

cate biletele din astea de amenintare nu primesc cand parchez aiurea masina  :D !

ce fraieri , mah, sa puna botul la asa ceva.  :nonobad:

Edited by turbo trabannt, 30 November 2006 - 10:00.


#10926
achiper2002

achiper2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 25.10.2006

 turbo trabannt, on Nov 30 2006, 10:00, said:

toata floarea reptilienilor si iudeo- masonilor s-a cacat pe ea sa scrie un biletel de 3 randuri .

cred ca e din ciclul administratorul de bloc loveste din nou cu biletele puse la gazeta de perete.  :w00t:

cate biletele din astea de amenintare nu primesc cand parchez aiurea masina  :D !

ce fraieri , mah, sa puna botul la asa ceva.  :nonobad:
Eu i-am aruncat osul lui Naga,nu sariti pe mine ca niste pitbuli!
Oricum m-ati convins,SINTETI MAI TARI DECAT JUSTITIA SUEDEZA.Daca ati candida la Bruxelles cred ca ati ajunge mai mult decat un 'multilingvist'. (Apropo,cum a a ales Bruxell-ul intre un securist si un pui de securist?-Nu va dau raspunsul ca iar imi sariti la beregata).
:vampire: Attached File  p_012570_00_02.jpg   28.01K   95 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate