Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ce sanse am pt a emigra in Canada?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postblocexpert, on 12 martie 2014 - 21:05, said:

Indiferent unde ai pleca si ce ai avea, tot un emigrant ramai si tot asa vei fi privit toata viata.
Se cheama globalizare. Nu mai esti privit ca un imigrant ci ca un om care isi cauta locul. Odata ce ti l-ai gasit, intri in societate si devii parte a ei.
Opinii xenofobe si anti-imigranti vei gasi peste tot ... uita-te in jur la opinia compatriotilor nostri vis-a-vis de chinezii stabiliti in romania (ii dau pe ei ca exemplu pentru ca sunt cei mai multi).

Ar fi si stupid sa ai posibilitatea sa te muti la mai bine si sa nu o faci ... asta in conditiile in care transportul si comunicatiile au ajuns atat de accesibile oricui.

#38
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View Postblocexpert, on 12 martie 2014 - 21:05, said:

OK, nu este cazul sa te ambalezi asa. Spor la dat zapada.
Am mai multe cunostinte care au plecat dupa caini cu covrigi in coada. Si-au vandut casele, afacerile, si-au lasat parintii si rudele aici si au plecat. Au tot ce au nevoie acolo, inclusiv case cumparate insa ar vrea sa vina inapoi. Si nu prea mai pot acum.
Indiferent unde ai pleca si ce ai avea, tot un emigrant ramai si tot asa vei fi privit toata viata.

Mie mi s-ar parea corect ca studiile universitare sa fie contracost, sa nu mai fie nimic suportat de la buget. Asa poate nu ar mai face "puncte" unii care au studiat aici si pe banii mei dar se duc sa profite altii de acele cunostinte acumulate.

E mai usor de curatat zapada in Canada decat mizeria in Ro. Plus ca nu dureaza decat 6 luni pe an. :lol:
Cu venitul inapoi e complicat intr-adevar, mai ales daca ne gandim la batjocura la care ar putea fi supusi de desteptii ramasi sa astepte sa mai pice ceva de la masa bogatilor. Odata vazut si obisnuit cu cateva reguli de viata in vest, e intr-adevar greu de intors si trait in acelasi mediu de care au vrut sa scape atunci cand au plecat initial. Nu mai accepta usor ca viata lor sa fie dirijata de jigodii ca Ponta &comp. Dorul de casa natala e puternic intr-adevar, la fel cel de prieteni si rude; unii cedeaza mai usor, altii mai greu dar este dificil sa se intoarca, odata ce si-au facut un rost in cealalta tara, sa renunte la toate realizarile de acolo si sa o ia aproape de la inceput. Probabil ca aceia care nu au facut mare barnza cu emigrarea sa se intoarca mai usor (si pentru mai multa vreme... :D)

Vrei bani inapoi....
Ia spune-ne si noua, cand cumperi un televizor, celular, cand navighezi pe internet sau circuli cu o masina buna, te-ai gandit cati bani, munca, cercetare s-au bagat acolo pentru crearea lor? Le cumperi cam la acelasi pret ca in orice tara, daca nu si mai ieftin, dar care este aportul romanilor la crearea lor? Cati bani au cheltuit romanii pentru sustinerea programelor de cercetare, dezvoltare? Ziceam mai ieri ca romanii au o viteza de Internet superioara multor tari dezvoltate, mai ales din cauza unor echipamente moderne si retelelor extinse de fibre optice. Ce bani a dat "bugetul" romanesc pentru ca acele lucruri sa devina realitatea de zi cu zi? Au luat de-a gata si se dau mari.
Uite ca intr-un fel au platit indirect, prin educatia data unor tineri care au emigrat si care au facut posibila dezvoltarea stiintei si tehnicii in folosul tuturor. Desigur ca daca erau un pic mai destepti romanii ar fi creat conditii ca tinerii aceia sa nu plece si sa faca mai mult si direct pentru tara in care s-au nascut, dar n-au facut.
Dar banii inapoi I-ar vrea... Nu nene, banii I-au primit inapoi, cu varf si indesat.
(in paranteza fie spus, e si acesta un mod de interpretare, probabil nu foarte exact si destul de unilateral dar cum spunea cineva mai sus, globalizarea asta aduce tot felul de situatii de care trebuie sa tinem seama)

Edited by Rosebud09, 13 March 2014 - 16:42.


#39
visitor1

visitor1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.10.2013

View Postblocexpert, on 12 martie 2014 - 21:05, said:

Am mai multe cunostinte care au plecat dupa caini cu covrigi in coada. Si-au vandut casele, afacerile, si-au lasat parintii si rudele aici si au plecat. Au tot ce au nevoie acolo, inclusiv case cumparate insa ar vrea sa vina inapoi. Si nu prea mai pot acum.

Astea sunt situatii particulare, se intimpla..la fel de bine ca si cei carora le place viata din Canada si nu se gindesc sa se intoarca in Ro..

View Postblocexpert, on 12 martie 2014 - 21:05, said:

Indiferent unde ai pleca si ce ai avea, tot un emigrant ramai si tot asa vei fi privit toata viata.

nu ii intereseaza pe canadieni asa ceva; ei insisi au radacini de prin toata lumea si chiar sunt mindri de asta; iar daca le stirnesti cumva curiozitatea o sa te intrebe de unde e accentul, iar aia foarte curajosi daca in Ro e inca comunism sau stiu de ceausescu sau chiar au fost acolo..exact invers ca in Ro unde vecina pensionara sta pe geam ori cu ochii in vizor toata ziua..

Edited by visitor1, 31 March 2014 - 22:51.


#40
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postblocexpert, on 12 martie 2014 - 11:36, said:

OK, alte motive de a pleca in Canada?

In principiu absolut niciunul la momentul actual - cand deja Romania e membra UE ( unde suntem alaturi de alte tari cu economii comparabile sau chiar peste cea canadiana si cu nivele de taxare asemanatoare, lucru valabil si pentru infrastructura existenta ) dar na ... unii pitici si idei de prin anii '90 dispar greu. Posted Image

Quote

Nu mai esti privit ca un imigrant ci ca un om care isi cauta locul. Odata ce ti l-ai gasit, intri in societate si devii parte a ei.

Ca sa fiu complet cinic ( dar si cu o doza de realism dupa ceva peregrinari prin diverse locuri si tari pe Glob ) daca nu ai în cercul de persoane cu care interactionezi constant cel putin un sfert care au asa ... o reticenta la oportunisti ( incluzand aici inevitabil si emigrantii ) înseamna ca nu ai reusit sa te "integrezi" în partea de societate corespunzatoare. Posted Image De la un anumit nivel în sus reticenta devine ceva absolut normal ... cat de cinic si anti-lozincile uzuale ar suna asta. Posted Image

Edited by Ioan76, 22 April 2014 - 15:46.


#41
blocexpert

blocexpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.02.2013
Deci nu trebuie sa imi para chiar rau ca pierd ceva...
In paranteza fie spus si mie mi s-a luat complet de ce se intampla in tara noastra si as pleca si eu, dar, eventual prin sudul Frantei sau Spania, unde este cald si frumos.

#42
Dansicarmen14

Dansicarmen14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2014
Buna, umblu de nebuna pe site-uri ca sa aflu raspunsuri. Dupa un an de agitatie, eforturi si munca am reusit sa trimitem dosarul la CIG in data de 4 aprilie 2014, am urmarit posta si dosarul a ajuns in Sydney in 11 aprilie 2014, am depus banii pe un card de credit, payment si acum asteptam.Am marea rugaminte sa-mi spuneti, daca stiti, care este intervalul de timp, maxim, pana primim un semn de viata de la ei: retragerea banilor, transmiterea unui mail de confirmare si inceperea procesarii dosarului. Multumesc mult.

#43
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Aici se vorbeste de Canada, Australia are topicul ei.

#44
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
poate vrea in Sydney, Nova Scotia :D

#45
Dansicarmen14

Dansicarmen14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2014

View PostPengoon, on 28 mai 2014 - 10:38, said:

poate vrea in Sydney, Nova Scotia Posted Image

corectPosted Image ! pentru cunoscatorii care stiu ca exista Sydney si in Canada, multumesc!
aveam nevoie de un raspuns la intrebarea mea daca este cineva care a ajuns in aceasta etapa.

#46
UTP

UTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 28.05.2014
Mai bine Germania,bani mai multi si nici drum asa de lung.

#47
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View PostUTP, on 01 iunie 2014 - 18:51, said:

Mai bine Germania,bani mai multi si nici drum asa de lung.
Bani mai multi in Germania ? Asta este o gluma

#48
UTP

UTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 28.05.2014

View Postalexkr, on 23 iunie 2014 - 22:36, said:

Bani mai multi in Germania ? Asta este o gluma

Da exact,mai multi in Germania,Finlanda,Suedia.
S-au dus vremurile cand Canada/SUA erau destinatiile in care fugeau toti,acuma Europa a intrecut America.

#49
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Pentru simplul motiv ca atunci Ro nu era in UE sa intre tot prostu cand vrea.
Nu erau multe optiuni.
Asadar e normal sa mearga mai toti in Europa, unde nu se cer bani, vize, dosare si minte!

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mulțumesc pentru ca ne-ai făcut proști, pe noi, ăștia care am ales sa emigram în Europa.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 05 iulie 2014 - 00:10, said:

in Europa, unde nu se cer bani
Nu neaparat...
Suma pe care am prezentat-o (ma rog, extras de cont) pt a primi rezidenta permanenta in Fi, era mai mare decat cea pe care ar fi trebuit sa o avem daca voiam sa emigram in Canada.

#52
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostUTP, on 04 iulie 2014 - 23:12, said:

Da exact,mai multi in Germania,Finlanda,Suedia.
S-au dus vremurile cand Canada/SUA erau destinatiile in care fugeau toti,acuma Europa a intrecut America.

poate gresesc dar parerea mea este ca presupunand ca $1 = 1 euro veniturile si preturile sunt cam la fel. adica un salariu de 60K euro pt o anumita pozitie se traduce intr-un salariu de cca 60K dolari pt o pozitie similara. si la fel la preturi: ce costa 3 euro in Germania costa cam 3 dolari in America de nord.
echivalarea nu este exacta ci aproximativa (adica poate fi 2.86 sau 3.2 dolari).
problema apare cand un nord American se intalneste in caraibe cu un European de vest; atunci europeanul de vest are putere de cumparare mai mare.
dar fiecare in tara lui are cam aceeasi putere de cumparare.
produsele de aceeasi calitate au cam aceleasi preturi numeric vorbind.
ca in state sunt kilometri de standuri cu cheap junk-food in destule alimentari este o alta problem, nu te obliga nimeni sa cumperi asa ceva.

deosebirea fundamental apare in portugalia unde vinul este extrem de ieftin, extrem...

as mai adauga ceva: pana si la taxari sunt destul de multe similaritati (chiar si cu statele unite unde la prima vedere impozitele par sensibil mai mici dar in momentul cand vrei toate facilitatile oferite de Europa de vest si Canada in final din buzunar scoti aceeasi bani dar in statele unite filozofia este ca fiecare sa aiba grija de el - foarte buna zic eu - pe cand in celelalte este ca cei ce au sa mai dea si pt cei ce nu au sau sunt able dar NU VOR sa aiba).

Edited by avenirv, 07 July 2014 - 11:55.


#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 07 iulie 2014 - 11:44, said:

poate gresesc dar parerea mea este ca presupunand ca $1 = 1 euro veniturile si preturile sunt cam la fel. adica un salariu de 60K euro pt o anumita pozitie se traduce intr-un salariu de cca 60K dolari pt o pozitie similara. si la fel la preturi: ce costa 3 euro in Germania costa cam 3 dolari in America de nord.
Nu prea, eu zic ca pt aceeasi pozitie salariile sunt evident mai bune in America fata de Europa de vest, de multe ori duble sau chiar mai mult.
Iar la preturi de multe ori ce costa 3 euro in Germania nu costa nici 2 dolari in America.

#54
Rosby

Rosby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.07.2014
Buna,
pentru initiatorul topicului: nu prea ai sanse, ca sa fiu mai direct. Profesia ta nu e luata in calcul, iar in afara de categoria economic (lucratori cu exprienta si cunostinte in diverse domenii) nu prea vad unde ai putea aplica. La investitori? La studii? Deci Canada nu mai e pt tine, din pacate. Doar prin casatorie, daca si aia nu e aranjata.
pentru carmen si dan: termen nu va poata da nimeni. Exista tratamente mai rapide de dosare in functie de interesul canadian, dar altfel, functionarii nu se prea grabesc. Mai ales ca de la 1 ianuarie o sa schimbe totul, fundamental, de nici nu o sa mai existe termene. Tot vor veni un sfert de milion de imigranti anual, asa ca usa e deschisa, dar selectia va fi insa radical schimbata.
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate