Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schimbare garnitura EPDM

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.11.2008
Salutare!

Relansez discutia despre intretinerea termopanelor deoarece se pare ca vantul de afara se simte confortabil si la mine in dormitor. Posted Image

Din cate am citit in categoria asta, cred ca ar fi o super idee sa schimb garnitura epdm numai ca nu stiu ce s-ar potrivi la mine, tinand cont ca termopanele sunt vechi si nu se mai gaseste acelasi model de garnitura in ziua de azi. Astea mai contemporane sunt mult mai mari si mai pline de ramificatii si e mai multa guma la mijloc. Am atasat o poza cu modelul pe care il am eu (simplu) iar mai jos sunt 2 link-uri cu garnituri ce pot fi gasite acum in piata.

Attached File  zoom garnitura cu masuri.jpg   70.76K   40 downloads

http://www.hellis.ro...orie.php?id=114
http://www.surubpvc....ituri-EPDM.html

Initial ma gandeam ca daca se potriveste numai cantul de la punctul D in poza mea, restul cred ca e ok, ala e important sa intre in buza termopanului. Dar grija mea ar fi - daca nu se mai inchide, restul de guma fiind mult mai mult decat ce am eu acum?

Si tot pe aici am vazut ceva despre garnituri perimetrale, verificarea si reglarea lor. Deocamdata imi cam prind urechile, dar alta varianta nu am.


Ceva mesteri cu idei de ajutor? Citesc, ma documentez, dar numai sa stiu de unde plec...

Merci anticipat!

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Din păcate, de obicei nu garnitura e o problemă, ci reglajul ferestrelor, care ferestre se lasă în timp și intră curent pe deasupra, armătura proastă(prea subțire) care duce la deformarea profilelor, feroneria cu insuficiente puncte de închidere și puține opțiuni de reglaj.

Fă proba cu o coală de hârtie. Închide fereastra prinzând foaia între toc și cercevea. Dacă iese ușor, atunci trebuie să iei măsuri, iar dacă nu iese decât ruptă, sau foarte greu, atunci curentul intră prin altă parte(am întâlnit cazuri când intra vânt pe lângă fereastră, prin spuma netencuită.  Repetă proba cu coala pe toată circumferința ferestrei.

Nu ai spus ce fel de tâmplărie ai, aluminiu, PVC?

#3
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.11.2008
Tamplaria e din PVC, termopanul este pus din 2004, estimez eu, oricum era aici cand m-am mutat in 2008 si nu era nou. :)

Pe laterala exterioara a jumatatii imobile la fereastra cu probleme, hartia e la ea acasa, intra si iese lejer din pacate. Parca profilul s-ar fi arcuit spre interior...

Din ce-mi dau eu seama, sistemul de inchidere este foarte simplu, probabil ar fi usor sa-l "gadil" cumva daca as sti cum. Voi reveni maine cu o poza.

Ma gandeam sa schimb guma respectiva, dar daca se poate mai ieftin doar prin reglat de suruburi... Posted Image

#4
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.11.2008
Atasez si pozele cu pricina... Posted Image

In ordinea numerelor de pe tricou, geam dreapta partea din spate, geam dreapta partea din fata cu sistemul de inchidere, geam stanga partea din fata cu sistemul de prindere sus si jos si geam stanga partea din spate cu sistemul de prindere de tamplarie, care zic eu ca a cedat cel putin psihic, ca acolo bate vantul cel mai tare...

Attached File  geam dreapta batant parte spate.JPG   81.91K   75 downloads   Attached File  geam dreapta parte fata spre centru.JPG   21.9K   73 downloads   Attached File  geam stanga parte fata centru.JPG   22.41K   72 downloads   Attached File  geam stanga parte spate.JPG   81.97K   71 downloads

Guma neagra e ea cam turtita, de aceea m-am gandit sa o schimb. Numai ca nu mai gasesc acelasi model, dupa cum scriam si in postul initial, sunt mult mai complexe ce se gaseste acum.

Ma uitam acum la banda tesamoll, ar fi o solutie dar nu cred ca e de durata... Plus ca am vazut ca sunt 2 variante, una de lipit pe margine si una semirotunda de introdus in canturile profilului sau ceva de genul.

Merci de suport! Posted Image

Edited by alin_4u, 12 October 2013 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate