Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#73
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
fabricile de tigarete sunt in continuare sub controlul statului! in cazul unui razboi, liniile de productie pot fabrica gloante in locul tigaretelor.

#74
rds-zone

rds-zone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.03.2009
cred ca cea mai mare greseala care am facut-o in viata mea a fost faptul ca m-am apucat de fumat !!! Si regret enorm asta ! Daca vad aici nefumatorii macar sa traga o concluzie .

#75
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 duculeana, on Mar 23 2009, 08:26, said:

Totusi nu mi-ai raspuns privitor la intrebarea despre Regia Tutunului din Moldova. Acolo de ce nu s-a desfiintat compania de stat, ca doar si acolo au intrat multe marci strine, nu fumeaza toti moldovenii numai tigari moldovenesti. Si e o tara in care contrabanda cu tigari e in floare, si uite ca nu se lasa, produc in continuare.
Am omis din greseala... daca pui asa multe intrebari...:) Ce pot sa spun este ca nu stiu nimic despre regia de acolo; din ce stiu insa, niciun mare producator nu are fabrici in Moldova.
Moldova nu este o piata strategica pentru multinationalele din industria tutunului. Daca nici mediul de afaceri nu te atrage (legislatie, facilitati, economie subterana etc) atunci investesti in Rusia sau in Ucraina, rait? Sau chiar mai incolo - Kazakhstan de exemplu.

 duculeana, on Mar 23 2009, 08:26, said:

Si mai e o chestie -Galaxy Tobacco-compania care a preluat SNTR in momentul asta nu stiu sa mai produca vreo marca de tigari romanesti. Deci 0, se trage targa pe uscat de cativa ani! De ce nu o controleaza nimeni sa se vada daca isi respecta angajamentele de la preluarea SNTR? De ce nu revine iar compania in proprietatea statului, la fel ca multe altele care nu si-au respectat angajamentele?
Eu inteleg ca statul nu pierde, prin accizele de care spuneai, dar totusi, chiar asa, sa nu mai avem nici o marca de tigari romaneasca?? E prea de tot, nu poti sterge in cativa ani cu buretele o istorie de peste jumatate de secol!
Da, sunt de acord ca poate nu mai inregistra SNTR profituri, vanzarile nu mai erau aceleasi datorita concurentei, dar asta nu e un motiv s-o desfiintezi si s-o privatizezi...sunt atatatea companii care primesc de ani de zile subventii de la stat, de ce nu se putea si-n acest caz? Statul ar fi avut oricum profit de pe urma accizelor si impozitelor, asa ca putea sustine in continuare compania!.
Off... hai s-o luam altfel. Tu ce ai prefera, sa castigi bani putini si sa ai dureri de cap plus sa incurajezi diversi speculanti, sau sa castigi mult mai multi bani fara sa faci nimic? Cred ca singura problema care eventual merita discutata pe tema asta se leaga de impactul social - oamni care au ramas fara serviciu, fermieri care nu mai au cui sa-si vanda tutunul (astia erau oricum putini). Sa avem o marca romaneasca numai de dragul de a o avea nu intra in discutie, din punctul meu de vedere.

 duculeana, on Mar 23 2009, 08:26, said:

Exista in SUA inca Lucky sau Camel fara filtru, si sunt numai cateva exemple. Ele nu s-au desfiintat. Macat multinationalele puteau produce si tigari fara filtru, dar nici la asta nu s-au gandit!
Exista si prin alte parti aceste tigarete fara filtru produse de BAT respectiv JTI. Pur si simplu, pentru piata din Romania, tigaretele fara filtru nu constituie parte a strategiei de portofoliu pentru niciun producator. Una pentru ca - asa cum am mai spus - este un segment de nisa cu volume mici si pe trend descrescator; a doua, pentru ca pe aceasta piata concurezi cu marci de contrabanda gen Plugarul sau Plai, foarte ieftine pentru ca provin din afara UE (Moldova...).
Si-atunci eu, multinationala, de ce sa-mi bat capul? Lansarea unui produs nou este un proces extrem de complex si cu costuri mari... e foarte posibil sa vinzi cate un an-doi respectivul produs/varianta pana cand ajunge sa-ti dea bani inapoi... si asta daca atingi volumele de vanzari prognozate. Iar companiile astea mai trebuie sa si dea bani la actionari, sa justifice cheltuieli, sa prezinte strategii clare de portofoliu, marca, distributie etc.

 Pazvante, on Mar 23 2009, 08:35, said:

fabricile de tigarete sunt in continuare sub controlul statului! in cazul unui razboi, liniile de productie pot fabrica gloante in locul tigaretelor.
Asta s-a intamplat in SUA, in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Nu mai este de actualitate.

Edited by lightpawn, 23 March 2009 - 14:39.


#76
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

Quote

Ţigări mai scumpe de la 1 aprilie
  
CREŞTERE. Guvernul a decis, în şedinţa de ieri, să majoreze accizele la tutun şi alcool.

Pentru ţigarete, ţigări şi ţigări de foi, acciza va fi majorată de la 1 aprilie cu 7 euro, la 57 euro/1.000 de ţigarete, urmând să crească la 64 euro/1.000 de ţigarete de la 1 septembrie, potrivit ministrului Finanţelor, Gheorghe Pogea.

El a menţionat că această măsură va determina creşterea, în luna aprilie, cu 0,4 lei la pachetul de ţigări din categoria cea mai vândută, de la 6,8 lei la 7,2 lei. La alcool, Pogea a spus că majorarea se va efectua într-o singură etapă, de la 1 aprilie.

Întrebat dacă va fi majorată acciza la carburanţi, Pogea a menţionat că la carburanţi, gaze naturale şi energie electrică va fi păstrat acelaşi nivel de accizare.
Sursa
Nu, nu e pacaleala de 1 aprilie, ci e un nou cadou al guvernantilor. Iepurasul vine si de data asta cu tolba plina de accize, mizand pe viciile romanului! Vor ajunge tigarile la un pret triplu sau cvadruplu fata de Republica Moldova!
Ma intreb de ce nu pun odata pretul tigarilor la 5 euro, ca-n celelalte tari UE, si tot cresc treptat, lungesc pelteaua inutil? De ce nu se taie odata raul de la radacina si se majoreaza cu taraita?

#77
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 duculeana, on Mar 26 2009, 12:14, said:

Ma intreb de ce nu pun odata pretul tigarilor la 5 euro, ca-n celelalte tari UE, si tot cresc treptat, lungesc pelteaua inutil? De ce nu se taie odata raul de la radacina si se majoreaza cu taraita?
Ce importanta are? Cine fumeaza va fuma si atunci, nefumatorii isi vor freca palmele de bucurie si mandrie ca fac economie si sunt sanatosi oricare ar fi pretul tigarilor. Care spune ca se va lasa de fumat cand se vor scumpi nu cauta decat un motiv sa amane, se va lasa pentru cateva zile si apoi o ia de la capat.

Ce, romanii plecat in strainatate nu mai fumeaza ca e 5 euro pachetul??

#78
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Vreo doi ani de zile am tot zis ca ma las la urmatoarea scumpire :lol:
Da' cum nu le scumpeau numa' cu 1/2/3 mii de roli, nu sesizai diferenta.

#79
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
O sa se treaca si la noi la "roll", tutun la punga (care e mai scump la noi, fiind produs de nisa deocamdata), filtre (optional) si foite. Si probabil cu ocazia asta o sa fie mai multi fumatori de droguri usoare... din cauza statului. :lol:

#80
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 AlexIP, on Mar 27 2009, 19:03, said:

O sa se treaca si la noi la "roll", tutun la punga (care e mai scump la noi, fiind produs de nisa deocamdata), filtre (optional) si foite. Si probabil cu ocazia asta o sa fie mai multi fumatori de droguri usoare... din cauza statului. :lol:
Adica tu ai impresia ca alea or sa fie mai ieftine? Sa fim seriosi, ce ai vazut sa se ieftineasca in Romania? De parca acciza se aplica numai la tigarile normale. Plus ca alea de care zici tu, tutunul snuff, e deja mult mai scump, fiind din import. La urma urmei, si ala de prizat tot otrava e, ba mai rau, contine mai multa nicotina decat tigarile normale, unde mai pui ca intra direct in stomac si apoi in sange, deci e mult mai periculos. :thumbup:
Si oricum nu va avea succes, fiindca e foarte greu sa conduci un fumator de tigarete spre tutun de mestecat/prizat sau pipa. :peacefingers:

Edited by duculeana, 27 March 2009 - 20:22.


#81
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 duculeana, on Mar 27 2009, 20:21, said:

Adica tu ai impresia ca alea or sa fie mai ieftine? Sa fim seriosi, ce ai vazut sa se ieftineasca in Romania? De parca acciza se aplica numai la tigarile normale. Plus ca alea de care zici tu, tutunul snuff, e deja mult mai scump, fiind din import. La urma urmei, si ala de prizat tot otrava e, ba mai rau, contine mai multa nicotina decat tigarile normale, unde mai pui ca intra direct in stomac si apoi in sange, deci e mult mai periculos. :thumbup:
Si oricum nu va avea succes, fiindca e foarte greu sa conduci un fumator de tigarete spre tutun de mestecat/prizat sau pipa. :peacefingers:

Nu, mai... tutun normal pentru tigarete pe care ti-l rulezi singur. Nu snuff si alte prostii.

Pipa ar fi o alternativa, dar nu nu mi-ar placea sa se apuce prea multi de sportul asta, ar baga accize mai mari si pe tutunul de pipa. :lol:

Edited by AlexIP, 27 March 2009 - 20:48.


#82
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Experienta altor tari arata ca scumpirea nu prea duce catre scaderea incidentei fumatului clasic... deci se va fuma in continuare. Intrebarea este: ce?
Roll de care zice AlexIP: e o varianta... denumirea completa de Roll Your Own (RYO). Problema e ca statul poate decide oricand sa aplice taxe mai mari pe kg, si tot acolo ajungi
Pipa: mda, dar tot acolo se poate ajunge. Studiile arata ca sunt putini fumatori care ar trece pe pipa anyway...
Snus (nu snuff, ala se numeste tutun de prizat si cam atat): e o varianta. In tarile nordice este foarte popular. Produsul consta in niste "saculeti" cu tutun de marimea unei pastile de guma care se pun sub limba si se tin acolo... ca pe o bomboana sa zicem. Se pare ca nu e toxic, pentru ca primesti doar nicotina si cam atat.

Ceea ce cred eu ca se va intampla in prima faza, dat fiind ca scumpirile vin mai brusc decat era initial stabilit: va creste foarte mult piata neagra (DNP = Duty Not Paid). Sa nu uitam ca suntem granita UE, tigari foarte ieftine pot veni din Moldova, Ucraina, Rusia.

La momentul acesta piata DNP e undeva la vreo 13% din total consum national. Experienta altor tari arata ca in decurs de cateva luni piata DNP poate sari la peste 30%! Si-atunci statul va incasa de fapt mai putin bani, avand o baza de taxare mai mica, logic.

 duculeana, on Mar 26 2009, 12:14, said:

Ma intreb de ce nu pun odata pretul tigarilor la 5 euro, ca-n celelalte tari UE, si tot cresc treptat, lungesc pelteaua inutil? De ce nu se taie odata raul de la radacina si se majoreaza cu taraita?
Tocmai datorita ultimului paragraf de mai sus. In mod firesc, exista un calendar de marire a accizei in pasi, agreat intre producatori si stat. Asta pentru a nu permite pietei negre sa infloreasca peste noapte si pentru a permite cat de cat ca puterea de cumparare a consumatorilor sa creasca in paralel cu acciza; plus ca e psihologic, cum spunea si Judith, rait? Exact asta e ideea.

Acum, se pare ca desi exista capete si in guvern care inteleg treaba asta, lobby-ul facut de producatori pentru majorari de acciza in pasi mai mici nu prea mai are efect. Din ce am auzit, scumpirea din 1 aprilie va fi cam de 0.5 RON/pachet. Si anul acesta vor mai fi cel putin inca 3 scumpiri... enjoy!

#83
dsadsa

dsadsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2007
buna! sunt student in anul 2 la marketing, si am de facut un proiect despre tigarile winston...si anume...sa aduc o modificare la produs, promovare sau orice lucru care ar putea fi imbunatatit la acest brand. singura mea problema este ca la inceputul proiectului trebuie sa vorbesc despre mixul de marketing actual (produs, pret, plasament si promovare). deoarece am observat ca stii mult mai multe lucruri despre tigari decat oricare alta persoana pe care care o cunosc, te rog sa ma ajuti, fiindca pe net nu gasesc absolut nimic despre ceea ce ma intereseaza. oice informatie despre produs in general, pozitionare, strategii de promovare, retele de distributie etc. mi-ar fi de folos. mersi mult

#84
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Toata lumea este pe "default" din nastere cu textul asta : Daca fumezi , mori (logic vorbesc de 1/2 tigari pe zi) ! . Eu unu'l nu prea cred , sunt pers. ce au fumat toata viata si au murit la 70/80 ani ... Am un unchi , ce tot imi zice sa nu fumez ca nu face bine , dar el bea 1x sticla de cola pe zi + cafea .... si alte prosti , deloc sanatoase .

Eu fumez de 2 ani 1/2/3 tigari pe zi (sunt zile cand nu fumez) , daca vreau sa nu mai fumez , nu mai fumez , nu mi-au provocat dependenta ..  :huh: parca vin de la sine ! 3 sapt. cat am fost plecat cu parinti nu am fumat si nici nu am dus dorul .... Nu ma simt rau , la alergat (am facut atletism) am aceasi rezistenta .....

Cand ii aud pe astia din clasa "ca eu frate nu pot sa ma las....." fumeaza si ei de 2-3 ani si acum nu se pot lasa , tatal meu sa lasat la 40 de ani ..... si multi alti . Trebuie sa ai vointa .

B)

Asta este o parere personala , poate peste 10 ani nu o sa mai zic asa...pana atunci asta este....

Edited by aWp_viTal, 07 May 2009 - 22:19.


#85
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 dsadsa, on May 7 2009, 22:25, said:

buna! sunt student in anul 2 la marketing, si am de facut un proiect despre ...
Da sigur, pixul in mana si scrie dupa dictare. Acum serios, ti se pare  ca la doamna invatatoare sau un forum de discutii?

#86
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 maltese, on May 7 2009, 23:33, said:

Da sigur, pixul in mana si scrie dupa dictare.
Tare!

@aWp_viTal
Exista fumatori si fumatori... unii se lasa mai usor, unii mai greu, unii niciodata. Cum ziceai, e o chestie de vointa.
Cu sanatatea insa nu-i de gluma, cifrele vorbesc de la sine - bolile cardiovasculare, pulmonare, cancerul etc au o incidenta mult mai mare in randul populatiei fumatoare. Punct.

@dsadsa
"Singura" problema e ca iti trebuie informatii despre mix-ul actual?!? Eu as zice ca mai greu o sa-ti fie sa propui o schimbare...

Iti recomand putin research: umbla prin magazine, uite-te dupa cele care au contract de trade marketing cu JTI, le identifici dupa materialele de comunicare din interior - de obicei Winston (e o marca sustinuta puternic de JTI) sau Camel. Fa poze, pune intrebari, aduna materiale (leaflet-uri, facing card-uri etc). Daca umbli destul, poate o sa te intalnesti si cu vreun rep JTI (de distributie sau de trade marketing) si-l convingi sa te ajute...

Ce mai pot eu sa-ti spun fara sa incep "dictarea": Winston este o marca strategica internationala a JTI, in Romania este prezenta in segmentul "Value For Money" cu variante King Size (Red - "Full Flavour", Blue - "Lights", Silver - "Ultralights"; Red are doua tipuri de design) si Superslims (Blue, Silver) - American Blend toate. Principalii concurenti in segment sunt Pall Mall, L&M si Viceroy. Prin toamna anului trecut Winston avea o cota totala de piata de ~7%, nu stiu cum a mai evoluat intre timp.

As putea sa-ti zic mult mai multe dar nu e locul potrivit, am scris destul cat sa ma incadrez rezonabil in topic. Da-mi un PM cu intrebari concrete dupa ce faci cercetarea de care ziceam si-ti raspund cu placere, dar trebuie sa muncesti si tu...

Altfel, parerea mea: Winston este marca cea mai sanatoasa din portofoliul JTI Romania, insa cred ca nu a beneficiat de cel mai bun brand management, ar fi putut avea performante mai bune si probabil inca mai e posibil.

Edited by lightpawn, 07 May 2009 - 23:45.


#87
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

 lightpawn, on May 8 2009, 00:43, said:

Tare!

@aWp_viTal
Exista fumatori si fumatori... unii se lasa mai usor, unii mai greu, unii niciodata. Cum ziceai, e o chestie de vointa.
Cu sanatatea insa nu-i de gluma, cifrele vorbesc de la sine - bolile cardiovasculare, pulmonare, cancerul etc au o incidenta mult mai mare in randul populatiei fumatoare. Punct.
Da ai dreptate.....eu am vorbit doar de partea buna  :lol: , ca-sa zic asa !

#88
krompus

krompus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.09.2008
AH! Ca tot se vorbeste de alternative... pipa si alte cele. De unde tutun de mestecat ? A vazut cineva vreodata pe la noi? A incercat cineva?

Edited by krompus, 08 May 2009 - 17:03.


#89
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Pe la noi nu stiu sa existe, eu unul n-am vazut. Nici n-am incercat, dar din ce mi s-a spus, nu e foarte placut.

O alternativa mai placuta la tutunul de mestecat este "snus" - detalii mai sus (na ca e cu rima!), in postul #82.

#90
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 krompus, on May 8 2009, 18:03, said:

AH! Ca tot se vorbeste de alternative... pipa si alte cele. De unde tutun de mestecat ? A vazut cineva vreodata pe la noi? A incercat cineva?


Eu am incercat de la un prieten recent intors din South Carolina.
Era intr-o cutie de tabla rotunda ,era fin tocat si era umed .
Gust rau da rau.A tutun si sarat.Nu l-am putut tine mult timp intre limba si obraz,partea interioara .
Nu mi-a placut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate