Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#91
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Salut, nu stiu daca te-a intrebat cineva pana acum (spre rusinea mea nu am urmarit cap coada threadul) dar am o intrebare.

De ce ai plecat de la firma respectiva?

#92
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Am detaliat in post-ul de deschidere al thread-ului  - click aici, raspunsul la intrebarea ta e in primul paragraf.

La PM ti-am raspuns pe PM.

Edited by lightpawn, 13 May 2009 - 20:24.


#93
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Fumatul-simplu:boala pe banii tai!Nu fumez si nici n-am de gand.Am incercat,cu multi ani in urma si n-am gasit nici o placere in asta.

#94
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 zuv, on May 13 2009, 22:52, said:

Fumatul-simplu:boala pe banii tai!Nu fumez si nici n-am de gand.Am incercat,cu multi ani in urma si n-am gasit nici o placere in asta.
Si imbolnavesti gratis pe altii.

#95
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 Valy1, on May 14 2009, 00:12, said:

Si imbolnavesti gratis pe altii.
Nu s-a demonstrat din punct de vedere stiintific, vorbesc serios.

#96
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Despre efectele fumatului se discuta in aria "o viata sanatoasa", aici va rog sa va limitati la discutia inceputa despre industria tutunului.

#97
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Ce prostie mi se pare chestia asta cu "din cauza fumatorilor o sa mor eu". La 80 de ani fumeaza unii de rup si nu au nimic, dar cei "care inspira fumul" o sa moara mai repede ...

#98
cata_mp091

cata_mp091

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.01.2008
foarte bun topicul

o intrebare interesanta:daca fumez un pachet pe zi dar fumez doar 1/3 sau 1/2 din tigara,e la fel de periculos ca si cum as fuma toata tigarea?

#99
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
nu, pentru ca inseamna ca fumezi doar 1/3 sau 1/2 din pachet, deci nu fumezi un pachet propriu-zis :D

te-ai scos :naughty:

#100
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
E de rau daca fumezi mai mult de 5-7 tigari pe zi. Tu le fumezi.

#101
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 maltese, on 3rd June 2009, 12:17, said:

E de rau daca fumezi mai mult de 5-7 tigari pe zi. Tu le fumezi.

si daca fumez 3-5 pe zi e de bine ?

#102
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

 Owidiu, on 15th May 2009, 23:27, said:

Ce prostie mi se pare chestia asta cu "din cauza fumatorilor o sa mor eu". La 80 de ani fumeaza unii de rup si nu au nimic, dar cei "care inspira fumul" o sa moara mai repede ...
Nu îi poți pune pe toți în aceeași oală, depinde de fiecare organism în parte. Poate omul mai are și alte boli și faptul că mai inhalează și fum de țigară îi mai agravează starea.
Oricum, faza e spusă exagerat, ideea e că nu e nimeni obligat să inhaleze fum, indiferent dacă se moare din asta sau nu. Pur și simplu nu le place, nu-l vor în preajma lor, punct.

Edited by Dida, 03 June 2009 - 11:33.


#103
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 maltese, on 15th May 2009, 23:17, said:

Despre efectele fumatului se discuta in aria "o viata sanatoasa", aici va rog sa va limitati la discutia inceputa despre industria tutunului.


 spare-me, on 3rd June 2009, 12:22, said:

si daca fumez 3-5 pe zi e de bine ?

E ultimul reply despre efectele fumatului: asa ne-a zis la Cardio ca efectele pe sistemul cardiovascular apar dupa pragul de 5-7 tigari pe zi. Nu ma intereseaza subiectul atat de mult incat sa caut eu o explicatie, am luat-o de buna si am transmis-o mai departe.

#104
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008
Fumez si eu cam de 10 ani insa cu adevarat am fumat cand am inceput munca. Am avut un loc de munca stresant si care imi ocupa mult timp din intreaga zi, asa ca tigara devenise ,,aliata'' mea antistres. La un moment dat ma simteam obosit, fara chef de viata. Odata cu schimbarea locului de munca, avand un program ceva mai lejer, mi-am impus sa mai fac miscare pentru ca am capatat proportii. Am inceput sa alerg in fiecare seara (la inceput am alergat doar 400 de m si eram mort) iar acum am ajuns sa alerg 4 km la numai 7 sau 8 luni de cand m-am hotarat sa fac asta. Partea cea mai buna este ca nu mai simt nevoia sa fumez, mi-am recapatat tonusul care il aveam mai demult dar am si scapat de ,,burta''. Ce vreau eu sa spun ca dupa ce alergi si simti durerea specifica in plamani, nu poti sa te mai atingi de tigara, iar a doua zi parca nu vrei sa distrugi ce ai facut aseara, ba mai mult, vrei sa mai costruiesti continuand si in seara urmatoare. Parerea mea este ca un efort sportiv epuizant este cel mai bun medicament pentru a renunta la tigari. Daca nu ma credeti puteti incerca  sa faceti asta macar 3-4 seri la rand. Cand ajungeti acasa , dupa dush o sa dormiti mai bine si nu o sa va mai treaca prin minte alte obiceiuri.

#105
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu exista o mai mare tampenie ca efortul intens seara, inainte de culcare.
te rog, documenteaza-te ! daca nu, nu mai da si altora sfaturi eronate. ms

#106
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

 spare-me, on 4th June 2009, 10:09, said:

nu exista o mai mare tampenie ca efortul intens seara, inainte de culcare.
te rog, documenteaza-te ! daca nu, nu mai da si altora sfaturi eronate. ms
nu am spus inainte de culcare ;) . prin absurd daca ar incerca cineva sa faca asta cu siguranta nu va putea dormi decat la 2 ore dupa.ce e drept cam asa se intelege de mai sus dar e bine ca ai precizat asta.

Edited by otelul, 04 June 2009 - 09:25.


#107
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dacă tot se vorbește concret despre mărci, întreb și eu. Spuneai pe la început că de preferință ar trebui să se folosească cărbune activ în filtru, nu grafit.

 lightpawn, on 15th February 2009, 17:29, said:

Filtrele au rolul de a retine o parte din componentele solide ale fumului, nu pot filtra componentele in stare gazoasa (cum ar fi monoxidul de carbon). Bine, mai exista si "renumitul" filtru Charcoal (jumate din tigarile din Ro folosesc variatiuni ale acestui filtru).
Practic, acesta este tot un filtru din acetat de celuloza insa este impregnat cu granule de carbune activ (ideal) sau cu granule de grafit (cel mai des, cred). Se pare ca acest tip de filtru are proprietatea de a retine si unele componente din faza gazoasa a fumului. Tigaretele cu acest filtru sunt in general percepute ca fiind mai putin iritante, creeaza mai putin senzatia de "throat catch" - sau flegma in gat, pe romaneste.

Care marcă/model folosește în filtre cărbune activ?

Am fumat odată țigăi Black (sau Dark) nu mai le rețin exact numele dar știu că erau din hârtie neagră. Aveau un gust de scorțișoară și erau foarte bune. Lăsau buzele dulci după o țigară.
Cum pune aromele în aceste țigări? Mai există arome asemănătoare în alte mărci (nu trandafirii din Vougue - care nu se simt) ?

#108
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 m3th0dman, on 4th June 2009, 13:30, said:

Dacă tot se vorbește concret despre mărci, întreb și eu. Spuneai pe la început că de preferință ar trebui să se folosească cărbune activ în filtru, nu grafit.



Care marcă/model folosește în filtre cărbune activ?

Am fumat odată țigăi Black (sau Dark) nu mai le rețin exact numele dar știu că erau din hârtie neagră. Aveau un gust de scorțișoară și erau foarte bune. Lăsau buzele dulci după o țigară.
Cum pune aromele în aceste țigări? Mai există arome asemănătoare în alte mărci (nu trandafirii din Vougue - care nu se simt) ?
kent surround, lasa iarasi un gust placut in gura

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate