Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Vita de vie pentru curte

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#181
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Dupa ce am remarcat efectul Thiovit jetului vs Filoxera,cineva spunea pe forum ca foloseste polisulfura de  calciu si pentru ca tine sub control Filoxera.Polisulfura tip mif contine 18%S iar Th jet 80% S.Cred ca afost alegerea,intamplatoare,dar buna.Este o concluzie poate subiectiva dar,distrugere in fasa a Filoxerei prin eliminare a mai putin de 1% din varfurile afectate in prima faza de atac,pentru mine este o certitudine.Nu s-a mai raspandit.

#182
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Polisulfura se da inainte de intrarea in vegetatie in concentratie foarte mare adica 20%. Practic la 10 litri de solutie pui 8 litri de apa si 2 litri de polisulfura. Pute a oua clocite de te trazneste. Eu fac 10 litri si dupa ce termin cu bolta imi mai raman vreo 2 litri si ii dau pe meri pana se termina. Anul trecut am dat pe un mar care era la urechiuse si i-am ars varfurile primelor frunzulite. Vazusem niste paduche lanos pe el dar anul trecut nu am mai vazut poate si din cauza acestui tratament care arde la propriu tot ce prinde pe coaja pomului sau corzile viei. Trebuie atentie si neaparat manusi si ochelari de protectie sau faceshild pentru ca arde pielea.

Edited by gabiroa, 14 January 2023 - 12:35.


#183
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postgabiroa, on 14 ianuarie 2023 - 12:34, said:

Polisulfura se da inainte de intrarea in vegetatie in concentratie foarte mare adica 20%.
Din ce vad pe site.urile de specialitate se recomanda 2% . E bine că ai ridicat procentajul sau care e ideea/avantajul ?

#184
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
2% se da in vegetatie. In repaus vegetativ 20%.

#185
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Eu o sa păstrez "rețetă" clasica cu zeama de bordeleaza și uleiul horticol in repaus vegetativ , după care la urechiușe și formarea fructului sa folosesc aceasta polisulfura. Plus eventuale tratamente daca va fi cazul. Iar că fertilizare, in repaus găinaț de pasăre și iepure ,iar în vegetație ceva fertilizant din comerț.

#186
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
In ambele variante sulful combate fainarea;si da,pute.Probabil  la Thiovit mirosul este neutralizat.In repaus sulfatul de cupru se da 2-3% iar zeama sulfocalcica 20% si ca insecticid.De la urechiuse in sus,arde cam tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate