Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vita de vie pentru curte

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#1
adr1anh

adr1anh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2012
Am o curte in care am facut o bolta din teava de otel,  3,5X10m, inaltimea este la 2,5m. Este foarte placut de stat la umbra vara si acolo bag si masina. Problema este ca vita de vie pe care o am e soi Izabela (altii spun ca e Nova albastru, nu ma pricep la struguri) si nu-mi plac la gust acesti struguri. Mai am in curte o vita cu struguri de masa, foarte buni, se coc devreme dar nu creste, nu se lungeste, aproape toate bolta e ocupata de strugurii Izabela. As dori sa schimb vita cu ceva de masa (struguri nobili). Exista soiuri de vita de vie nobila care se preteaza la asa ceva adica sa se intinda peste bolta din otel (vita nobila cataratoare)?

#2
adr1anh

adr1anh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2012
Nu stie nimeni un raspuns?

#3
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Citeste informatii despre soiul Muscat de Poloskei si soiul Moldova care  merg si pe bolti, dar va conta mult ce pamant ai in zona.

#4
adr1anh

adr1anh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2012
Mersi de informatie dombix. Pamantul este negru, gras, zona de ses. E bun?

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Poti planta linistit Victoria,Italia,(albi) Splendid,Moldova (negri), Sultanina (albi,fara samburi).
In general cam toate soiurile de masa se intind, cresc bine la nivel de lastari. 2,5 m.nu este deloc mult pt. ele.
Altceva tb. sa ai in vedere: perioada coacerii,rezistenta la boli.

#6
adr1anh

adr1anh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2012
DDuras, tocmai asta e problema ca nu toate soiurile se intind. Trebuie ca vreo 3 corzi sa acopere vreo 50mp peste suporturile de otel.

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Erata:Napoca in loc de Splendid.
Astea care ti le-am spus se intind. Din ce am observat la mine parca mai mult Napoca si Sultanina.

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pune Palatina creste repede si mai sunt si gustori.

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si obligatoriu sa le uzi la greu, ca sa se dezvolte. Nu le trata ca pe via din camp ...

#10
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Acum am descoperit topicul și, cum am tangență cu domeniul, vin cu câteva sugestii.
Pentru că vorbim strict de struguri de masă eu recomand Coarnă Neagră, Cardinal, Chasselas (că e albă, roze sau dore) și Muscat d'Ada.
Italia, Afuz Ali și Victoria sunt soiuri bune de masă, dar trebuie să treacă ani buni până le formezi ca să facă o boltă mai bogată.

#11
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Dintre soiurile enumerate in postarile anterioare am rezerve la Cardinal si Victoria .Sint mai sensibile la ger fata de toate soiurile enumerate. La interval de  4-5 ani a trebuit sa fac taieri de coborire la bolta pt.ca a degerat  lemnul multianual.

#12
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 senator, on 23 ianuarie 2014 - 17:45, said:

Acum am descoperit topicul și, cum am tangență cu domeniul, vin cu câteva sugestii.
Pentru că vorbim strict de struguri de masă eu recomand Coarnă Neagră, Cardinal, Chasselas (că e albă, roze sau dore) și Muscat d'Ada.
Italia, Afuz Ali și Victoria sunt soiuri bune de masă, dar trebuie să treacă ani buni până le formezi ca să facă o boltă mai bogată.
salut ! am cumparat acum vreo 2 ani vreo 2 soiuri afuz alli si nero parca. ingropat cu mocirla tot cala carte , dar am uitat sa- i musuroiesc asta sa fie cauza ca nu s-au prins. tin sa precizez ca erau inmuguriti cand i-am luat.

#13
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Vezi câ nu mai ie la modâ cu poama in curti, puni sî tu gazon.

#14
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
@adr1anh, în ce zonă vrei să faci bolta respectivă?

#15
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
"Muscat Blue" - Planta(n.p. vita de vie) cataratoare. Nu stiam de acest soi de vita de vie.
Nu cred ca am voie sa spun unde l-am gasit, se poate considera reclama.
Vita de vie din soiurile 'Palatina' & 'Muscat Blue' produce struguri de masa suculenti, care cresc in ciorchini mari. Marimea ciorchinelui depinde de vremea de la inceputul lui septembrie. Vita de vie este rezistenta la boli si creste inalta. Aceasta planta decorativa este excelenta pentru gard sau pergola.
Are plantat cineva acest soi ?

#16
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Să nu fie înșelătoare fotografia aia de unde l-ai găsit. Dacă mă uit aici și aici înțeleg că este o viță hibridă de prin anii 1930.
Dacă este cu adevărat un soi nou ar trebui să ceri mai multe informații de la sursele găsite.
Ca o părere personală prețul mi se pare înfiorător de mare indiferent cât de bun și de nou ar fi. La prețul acela poți să iei 10 vițe din Italia.

#17
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Da, aproximativ acolo, mai exactt aici: http://www.gradinaba...1-muscat-blue-/
Este la pachet cu Palatina, asa ca nu cred sa fie ceva depasit, ei asa se lauda: "Varietatile de vita de vie 'Palatina' si 'Muscat Blue' (Vitis Vinifera) sunt noi ...".
Cu pretul ai perfecta dreptate daca in alta parte Palatina e 10 max 15 lei, la astia e 44,9 lei EXAGERAT DE MARE !
La pretul asta cred ca vine Pamela Anderson sa ti l planteze in gradina ! Posted Image

#18
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 Valigow, on 05 martie 2014 - 23:27, said:

Da, aproximativ acolo, mai exactt aici: http://www.gradinaba...1-muscat-blue-/
Ca să nu te trezești cu o petardă-n cap de la moderatori folosește iconița Link (a 9-a de la stânga la dreapta pe bara care începe cu Bold).
Dacă nu dorești să-ți faci o colecție ampelografică mai bine te orientezi către alte soiuri mai accesibile și, mai ales, pretabile pentru zona ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate