Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema combina audio

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Salutare.
Am o combina audio Panasonic care daca o conectez pe Aux la calculator,nu merge decat o boxa,cea din stanga. Am incercat in spate la combina sa schimb firele si am pus in lăcașul pentru cea din stanga,firele pentru cea din dreapta si nu merge. Deci cea din stanga nu doreste sa fie recunoscuta,asta dintr-o data,a functionat pana ieri.
daca pun pe laptop combina,merge perfect,fara probleme.
Daca ajuta cu ceva,am windows xp. am incercat reinstalarea driverului aduio si toate chestiile posibile,tot nu functioneaza.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Intrarea in calculator? canal dreapta? daca bagi numai cablul la calculator, dai volumul la maxim si atingi pe rand varful si mediana jack-ului, se aude bazaitul pe fiecare canal?

#3
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011
Incearca si cu o pereche de casti bagate la iesirea de la placa de sunet sa vezi daca tot asa se aude intr-o casca.

#4
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
@myshyk doar stanga se aude cand fac ceea ce ai spus.
@Motanu13 am incercat cu o pereche de casti si tot doar casca stanga de aude. Sa se fii stricat placa audio (este realtek onboard)

#5
alinache81

alinache81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.03.2009
dar la setarile placii de sunet te-ai uitat sa fie balansate canalele audio?

#6
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Da,e la mijloc acel egalizator.. + am si reinstalat driverul audio deci prin asta ar fii trebuit sa revina la setarile din fabrica (oricum nu am facut nici o setare decat la claritate si restul,ceea ce a mers si merge in continuare).

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011
De cand face figura asta ? a aparut asa din senin ? ai reinstalat vreun windows, driver, te-ai jucat cu ceva la iesirea din placa de sunet ? mai facea figuri inainte sau ai tras vreodata de cablu prea brusc ? orice detaliu e important, ca sa stim daca ar putea fi de la placa de sunet, mufa prea uzata sau altceva. Eu zic asa, baga niste casti la iesirea placii de sunet, desfa calculatorul si uita-te la iesirea placii de sunet sa vezi daca contactele sunt in regula si nu e rupt ceva, misca un pic pe acolo jack-ul de la casti sa vezi daca se schimba ceva, daca nu-si revine cumva sunetul din cand in cand. Daca nu, e posibil sa se fi ars ceva la placa de sunet integrata sau placa de baza si atunci e mai complicat. Ce placa de baza ai ?

Edited by Motanu13, 18 September 2013 - 21:51.


#8
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
O sa incerc asta maine,acuma mi-e prea lene sa desfac calculatorul. Totul a survenit brusc,stateam,ascultam muzica,si dintr-o data am auzit ca se aude mai incet si observasem ca merge doar boxa stanga,una doua am conectat la laptop combina si merge strună,doar la calculator face chestia asta. N-am umblat la nici un driver,la absolut nimica.
Placa de baza este o MSI 7309 cred,maine ma voi uita si voi stii sigur ce model e.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă la laptop ai conectat cu acelaşi cablu cel mai probabil a cedat ceva la placa audio. Dacă la laptop ai folosit alt cablu, încearcă cu acel cablu la calculator, cablurile (foarte)  ieftine au tendinţa să se sinucidă brusc.

#10
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Am 2 cabluri diferite,cu ambele am incercat si la calculator si la laptop iar la laptop merg ambele,la calculator niciunul,tot doar o boxa functioneaza..
Deci in concluzie,ce placa audio sa imi iau,care sa aiba un bass ok,claritatea la fel ?

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
O placă de sunet Creative. Oricare, singura condiţie e să se încadreze în buget.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate