Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

viitorul energiei renovabile "on grid"...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
Ca rezident, stiu ca Spania are multe asemanari Romaniei!...aici ma refer la "setea"
politicienilor de a "cotrobai" prin buzunarele contribuabililor!
Si au gasit o GASELNITA! ...sa puna o taxa pe energia renovabila! ... indiferent de ce natura:
fotovoltaica, eoliana, hidro...nu scapa nimeni daca este conectat "on-grid", sau la retea mai pe romaneste!
Domnii acestia vorbesc despre colapsul retelei nationale de eneregie electrica!
Inainte vreme, tarile vecine isi imprumutau energie ptr a echilibra reteaua, asta inainte...acum nimeni
nu are nevoie! ... Ptr ca marile companii energetice sunt vai mama lor , dar ofera dividende de 30% pe actiune,
si vorbesc de zeci sau sute de miliarde de euro... si s-au gandit sa le ajute cumva!...pe spatele celor care si-au facut planuri pe zeci de ani!
Deasemena vorbesc despre "represalii" impotriva celor care s-ar opune...amenzi de 30.000 de euro sau puscarie!!!!!!!!!!
Spun toate astea ptr cei care au curajul sa creada in viitor! ... dupa mii de km pe la autoritati ai obtinut autorizatia
de conectare la "sclavie"....
Sa speram ca "iubitii nostrii" de la "centru" nu se vor inspira dupa faptele celor de la Madrid!
http://www.energias-...nadada-20130719

"TOT INAINTE" ... ca inainte era mai bine!
Victor

Edited by 9victor, 17 September 2013 - 00:14.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Cand a fost ultima oara cand au lasat astia ceva netaxat ?

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pai la noi e demulta vreme inclusa in factura de energie electrica
se cheama certificate verzi sau asa ceva

Edited by onlyone, 17 September 2013 - 01:21.


#4
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Ce dracu este energia renovabila?

#5
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postsandel_u, on 17 septembrie 2013 - 01:35, said:

Ce dracu este energia renovabila?

probabil a vrut sa zica "regenerabila" ......... dar nu mai conteaza

Edited by wide, 17 September 2013 - 02:00.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postwide, on 17 septembrie 2013 - 02:00, said:

View Postsandel_u, on 17 septembrie 2013 - 01:35, said:

Ce dracu este energia renovabila?
probabil a vrut sa zica "regenerabila" ......... dar nu mai conteaza
Nu mai conteaza. Probabil ca o sa modifice un moderator.

View Postonlyone, on 17 septembrie 2013 - 01:15, said:

pai la noi e demulta vreme inclusa in factura de energie electrica
se cheama certificate verzi sau asa ceva
Nu stiu daca e asa... La ei mai e (se pare) o taxa pentru panouri, eoliene&shit.

Edited by e_bulu, 17 September 2013 - 02:25.


#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsandel_u, on 17 septembrie 2013 - 01:35, said:

Ce dracu este energia renovabila?
E probabil o traducere "furculision" a cuvintelor renewable(eng) sau renovable(esp).

#8
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
da taxa pe aer cand avem ca si ala e un bun consumabil?

#9
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005

View Posttavivictor, on 17 septembrie 2013 - 07:46, said:

da taxa pe aer cand avem ca si ala e un bun consumabil?

Nici o grija vine si aceea.....mai repede decit credem noi.
La noi deja sint 5 taxe "insurubate" bine pe fiecare kW. Si noi stam cuminti si le platim ! Dar nu toti.....In unele zone, de ex. Onesti, din 100 kW intrati in sistem distributie 40 sint contorizati si 28 platiti. Dar in mod normal nu furtul in masa e solutia. Insa cind nimeni nu te ia in seama....
Cred ca a mai ramas ceva de suprataxat....curentul din bateriile din lanterne !!!
Dar sa nu le dau idei.....

#10
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
pai da ca aerul pe care il respiram tot politicienii si statul l-au produs. in dosurile lor dupa ce au mancat fasole

#11
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Un motiv in plus sa iesiti si voi in strada si sa le aratati la astia gen Toma necredinciosu ca oamenii care stau in piata Universitatii nu o fac pt ca i-ar plati cineva ci pt ca s-au saturat de sistemul asta imputin care nu mai da doi bani pe cetateanul de rand.
Ne tot laudam noi ca suntem intr o era civilizata dar sa-mi bag ceva daca e mare diferenta intre ce e acum si ce era pe vremea cand sclavia era in floare...

#12
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
nope multi dintre cei care ies pe strada sunt pusi de partidul x sa demonstreze impotriva partidului y. cum iti explici ca marea majoritate a oamenilor stau in case si nu fac nimic? numai presa de scandal si manipulat sare cu maceluri la stiri

#13
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsandel_u, on 17 septembrie 2013 - 01:35, said:

Ce dracu este energia renovabila?
imi pare reu .... dupa atatia ani amestec limba spaniola cu frumoasa limba romana!
Inca odata... imi pare rau ... ptr "furculision"..
Revenind la subiect acesta taxa nu este ptr toata lumea ci ptr cei care produc "energias renovables" din Spania!
In Spania se plateste pana 65 de centi pe KWh produs din surse neconventionale! .. sau verzi! ... eh, la sfarsitul
anului fiscal cand se fac "cartile" si calculele, din banii care iti revin ptr aceasta energie produsa si livrata in sistemul national
platesti un impozit "aspru"  care iti reduce beneficiul la PIERDERE! Adica din cei 65 de centi raman 15-17 centi
care inseamna pretul actual in reteaua nationala! ... asta era ideea! Sa nu se poata produce cu profit energie electrica neconventionala!
Si cum aceste "dedesubturi" din lege se pot "molipsi" ... faceti-va calculele de 8-10 ori inainte de a deveni "industriasi verzi"
Victor

Edited by 9victor, 17 September 2013 - 15:58.


#14
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Deci asta era grija ta? Ca e forumul asta plin de antreprenori/investitori care vor sa sara cu banu? Si le porti tu de grija sa nu piarda banii?Posted Image

#15
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsandel_u, on 17 septembrie 2013 - 16:27, said:

Deci asta era grija ta? Ca e forumul asta plin de antreprenori/investitori care vor sa sara cu banu? Si le porti tu de grija sa nu piarda banii?Posted Image
... asa sunt eu ... de oameni iubitor!Posted Image

#16
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Bun si atunci investitia in sistem cum se amortizeaza daca ce iau pe mere dau pe pere ?
probabil ca se dau subventii la achizitionarea sistemului ,eu stiu ca exista ceva probleme privind investitia de catre persoane fizice dar cele constituite in acea asociatie nu stiu exact denumirea cica nu ar avea probleme
plus ca spania are cele mai mari proiecte de cercetare in energii regenerabile

#17
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostcristiBMW320, on 17 septembrie 2013 - 21:33, said:

Bun si atunci investitia in sistem cum se amortizeaza daca ce iau pe mere dau pe pere ?
probabil ca se dau subventii la achizitionarea sistemului ,eu stiu ca exista ceva probleme privind investitia de catre persoane fizice dar cele constituite in acea asociatie nu stiu exact denumirea cica nu ar avea probleme
plus ca spania are cele mai mari proiecte de cercetare in energii regenerabile
salutare,
Partea asta frumoasa si verde era inainte....
Acum este partea in care "se  usca ciolanul" ... cei care au instalatii de cativa MWh si contracte "beton"
semnate cu statul ... se pare ca nu sunt afectati de lege! Vorbim de sarmanii care au cateva panouri si
sunt legati la retea, folosind aceasta din urma ca "stoc-tampon"! ...  
Telul este acesta: sa nu te mai legi la retea cu ganduri de a economisi energia electrica! Legiuitorii spun cam asa:
vinde-ti naibii panourile, moristile sau ce mai ai tu... si cumpara energie electrica intre orele 02-04 dimineata la pretul de 9 centi,
si bagati-o naibii in baterii ca sa o folosesti cand pretul kW este 18-22 de centi! ...
Victor

#18
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Pai si tot nu este bine ca la pirderile privind inmagazinarea si randamentul invertorului tot nu iese bine ca sa nu mai zic de investitia in acumulatori

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate