Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

LibreOffice

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In alta ordine de idei, de ce nu treci la versiunea 1.7?
(Dictionarul de sinonime il poti integra manual, daca din cauza lipsei lui nu ai instalat ultima versiune.)

#38
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Da, nu are sinonime 1.7. Cum se integreaza manual dictionarul de sinonime? (am gasit rezolvarea intr-unul din posturile anterioare). Mersi!

Edited by LensFlare, 24 January 2015 - 13:57.


#39
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
LibreOffice for Android coming soon http://www.zdnet.com...id-coming-soon/

"The next major LibreOffice desktop release is just around the corner and now the developers behind the open source productivity suite are preparing to extend it to Android.
It's taken a while for LibreOffice to break out of the desktop, but the project is now moving swiftly to deliver Android versions of its desktop modules word processor Writer, spreadsheet Calc, and presentation package Impress.
The Document Foundation on Tuesday announced it had assigned the work necessary to build the Android apps to two companies. The Document Foundation is hoping the result will be a "compelling, elegant and full-featured experience of LibreOffice on Android", Ital Vignoli, one of its founders, said.

When it arrives, LibreOffice will join Microsoft's Microsoft Word, Excel, and PowerPoint Preview on Android, as well as Google's existing suite of productivity tools and others such as Kingsoft's WPS Office.
Work on LibreOffice for mobile comes as the Document Foundation gears up for the release of LibreOffice 4.4.
According to Charles-H. Schulz, another Document Foundation founder, the next major release will have an improved user interface, including "better looking toolbars, menus, colour selector, to a full set of icons finally arriving on OS X".

Another standout feature is the ability to connect LibreOffice 4.4 to Microsoft's OneDrive cloud storage. The goal, combined with work on Android, is to have a suite that is better suited to multi-device use and collaboration."

#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De mult promit chestia asta si inca nu au reusit sa lanseze o versiune stabila.
Cu statusul 'coming soon' era si cu cca. 2 ani in urma cand am verificat ultima oara.
Din cate cunosc, sub Android nu exista decat un vizualizator de odt-uri (OpenDocument Reader): https://play.google....he.reader&hl=ro

#41
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
A fost lansată versiunea 5.0, care va fi şi baza pentru LibreOffice Online (cloud-based) şi pentru LibreOffice mobile:
http://www.bobses.eu...ffice-gratuita/

#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Helpul pentru versiunea pe 64 biti deocamdata nu l-am gasit decat aici: http://mirrors.adams...ibreOffice/win/
Ciudat...

#43
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Ţine cont că abia ieri s-a lansat. :) Probabil mai au şi ei unele mici scăpări, care se vor remedia.

#44
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Am avut intentia astazi la servici sa trec de pe OpenOffice 4.2.1 la LibreOffice 5.1, insa am renuntat deoarece spre surprinderea mea si a voasta LibreOffice se misca mai greu decat OpenOffice in momentul cand vreau sa printez ceva. Exista vreo optiune ca atunci cand dau print sa nu imi mai afiseze pagina in miniatura in fereastra de print?

#45
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
dictionar sinonime in engleza pentru LibreOffice?

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ultima oara cand am avut nevoie de el era inclus. Ai verificat daca este bifat in setari?

#47
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Nu mai merge din cauza w8 is old....

Nu stii cum fac sa se vada numarul de pagina alb nu cu gri in jur?

Attached Files

  • Attached File  c.png   76.69K   17 downloads

Edited by aazz, 15 July 2016 - 12:08.


#48
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
La print preview asa se vede?

Ai raspunsul aici
https://ask.libreoff...-how-to-remove/

click View , then click Field Shadings.

Edited by xxvirusxx, 15 July 2016 - 12:22.


#49
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
da, merci.

#50
mafsi

mafsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 06.07.2008

View Post_-_, on 16 septembrie 2013 - 18:13, said:



Pentru instalarea corectorului in limba romana mai intai trebuie descarcate urmatoarele pachete:

Romanian Dictionary Pack (spell checker, hyphenation, thesaurus) 1.5: dict-ro-classic.1.5.oxt
This package contains Romanian thesaurus, spelling, and hyphenation dictionaries (ro-RO locales). The dictionaries implement the orthographic rules in use in Romania before 1993 ("î din i" s.a.m.d.).
Version: 1.5 Date: 2011-Oct-21 Size: 1.75 MB


Excelent! în sfîrșit pot scrie și eu cu î din i! Merci

#51
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Puteai sa scrii si fara dictionar :)
Pe langa tastatura in engleza, mai instalai si romana

#52
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Post_-_, on 05 august 2014 - 15:32, said:

LibreOffice Writer si extensia Romanian Diacritics permit [...] substituirea automata a diacriticelor in versiune cedilla prin diacritice comma bellow sau reciproc ori transformarea lor in varianta ASCII (fara diacritice). Oricare dintre aceste operatii se poate realiza printr-un singur click.

Cândva prin anul 2010 îl întrebasem pe Tiberiu Cristian Leon, adică autorul extensiei LibraryDiacritice, dacă extensiile OOo (la acea vreme) permit localizări și, dacă da, dacă poate să adauge limba română pentru situațiile în care programul este folosit cu interfața în limba română.

Nu a apucat atunci să studieze ce și cum, așa că în zilele noastre mi-am făcut timp și să aflu cum se face localizarea pentru o extensie din asta. Rezultatul l-am pus aici și include și alte câteva îmbunătățiri minore.

În prezent am inclus limbile germană și română (asta pe lângă engleză, care era oricum). Infrastructura tehnică de localizare fiind de-acum făcută, orice altă limbă se poate adăuga relativ ușor.

I-am comunicat lui Tiberiu Cristian Leon faptul că, din partea mea, versiunea actualizată se poate copia oricum și la adresa inițială, doar că nu știu cât o să mai reziste/existe OpenOffice.

Cristi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate