Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Ios vs Symbian

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

Poll: ios sau symbian? (39 member(s) have cast votes)

care e mai bun?

  1. symbian (15 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  2. ios (24 votes [61.54%])

    Percentage of vote: 61.54%

Vote Guests cannot vote

#1
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
Bazat pe nivelul de evolutie al siatemelor de operare aici putem face un versus intre 2 sisteme care sunt apropiate ca evolutie si tehnologie. Din pacate nokia a oprit symbian cu aproape un an in urma , insa se pare ca desi a murit , symbian inca are puterea necesara sa se bata cu primitivul ios.

Edited by n3utr1n0, 12 September 2013 - 11:03.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Daca nu mai are suport degeaba. Asta e ca xp, f ok dar renunta multi la el din cauza ca e vechi si fara suport.

#3
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postxkos, on 12 septembrie 2013 - 11:01, said:

Daca nu mai are suport degeaba. Asta e ca xp, f ok dar renunta multi la el din cauza ca e vechi si fara suport.

Inteleg... Insa ma gandeam care eai bun... Fie el si mort cred ca symbian e mult peste ios

#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 11:04, said:

Fie el si mort cred ca symbian e mult peste ios

De ce crezi asta?
Sau e la moda pe aici sa fii hater apple?

Edited by tybanu, 12 September 2013 - 11:09.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 11:04, said:

Inteleg... Insa ma gandeam care eai bun... Fie el si mort cred ca symbian e mult peste ios
Compari muribundul cu mortul , Posted Image  deci trebuie şi ăsta să cedeze la un moment dat .Bună strategie .

#6
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
Ios e muribund de vrem 2 ani asa.... Nu e de nasul unei comparatii cu android sa wp...

Nivelul ios e undeva sub symbian...cam pe acolo... E uomitor ca a rezistat pana acum

#7
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
iOS e un classic in viata. Nu e muribund deloc.

#8
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,177
  • Înscris: 17.06.2010
iOS

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 11:15, said:

...............
Nivelul ios e undeva sub symbian...
cum "calculezi" nivelul unui sistem de operare?

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,076
  • Înscris: 14.08.2007
Symbianul e mai dotat (widgeturi, profile, file browser, multitasking, control mai avansat asupra sistemului de operare, suport carduri de memorie, HDMI, FM Transmitter, etc) dar iOS are mult mai multe aplicatii. Depinde ce vrei sa faci cu fiecare. iOS nu e muribund, doar ca pierde cota de piata pentru ca ajunsese prea sus pentru un OS al unei firme de nisa. Am votat Symbian pentru ca e mai potrivit pentru nevoile mele actuale.

Edited by utopium, 12 September 2013 - 11:21.


#11
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Posttybanu, on 12 septembrie 2013 - 11:18, said:

iOS e un classic in viata. Nu e muribund deloc.

Altii cred diferit...

Insa logic vb , din momenent ce ios de vreo 2 ani a ajuns ceva ce nu mai poate fi comparat cu locul 3 (wp) inseamna ca moare.

#12
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,177
  • Înscris: 17.06.2010
Interesant cum un sistem de operare mort sa fie mai bun ca altu viu..

#13
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 11:15, said:

Nivelul ios e undeva sub symbian...cam pe acolo... E uomitor ca a rezistat pana acum
Cu ce anume e iOS sub Symbian, excluzand cateva chestii gen file explorer?

Nu e uimitor deloc, uimitor e cum a rezistat Symbian-ul atata timp, avand in vedere ca duce lipsa acuta de aplicatii bune. Da, sunt aplicatii, dar 99% dintre ele sunt praf.

Apropo, postul asta il scriu de pe un telefon cu Symbian, mai exact Nokia 808. Traiasca Opera Mobile, ca browser-ul stock e bun de folosit ca metoda e tortura.

Stiti careva o tastatura buna, gen Swiftkey de pe Android?

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postn3utr1n0, on 12 septembrie 2013 - 11:15, said:

Ios e muribund de vrem 2 ani asa.... Nu e de nasul unei comparatii cu android sa wp...
Nivelul ios e undeva sub symbian...cam pe acolo... E uomitor ca a rezistat pana acum
Am cautat un jpeg pentru Epic facepalm, dar se pare ca nu am gasit ceva ce s-ar apropia de gandurile mele cand am vazut ce ai scris...pana si cainele meu rade de tine si cu *****.
Symbian a murit atunci cand Apple a lansat primul iPhone, fiindca interfata touch de pe symbian a stricat tot ce era bun la sistemul ala de operare. Deci nu comparam aici un sistem de operare mort de 1 an si altul pe moarte, ci unul mort de cativa ani cu unul ce are inca sanse de supravietuire, atat timp cat cei de la Apple vor lua niste decizii mai intelepte pe viitor.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai exista simbian pe piata? La ce modele? Gsmarena spune ca ultimele modele cu simbian au fost n8 si 808pv.

#16
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Symbian :)

#17
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostMur_, on 12 septembrie 2013 - 11:24, said:


Cu ce anume e iOS sub Symbian, excluzand cateva chestii gen file explorer?

Nu e uimitor deloc, uimitor e cum a rezistat Symbian-ul atata timp, avand in vedere ca duce lipsa acuta de aplicatii bune. Da, sunt aplicatii, dar 99% dintre ele sunt praf.

Apropo, postul asta il scriu de pe un telefon cu Symbian, mai exact Nokia 808. Traiasca Opera Mobile, ca browser-ul stock e bun de folosit ca metoda e tortura.

Stiti careva o tastatura buna, gen Swiftkey de pe Android?

Pai daca a murit e normal sa nu mai aiba aplicatii.... Insa sistemul in sine e mult peate ios... De la structura si compatibilitati pana la cuatomizabilitate si ideologie.


Telefonul de pe care scrii tu pune la pamant un iphone oricand... De la camera pana la soft.

View PostMembruAnonim, on 12 septembrie 2013 - 11:28, said:

Mai exista simbian pe piata? La ce modele? Gsmarena spune ca ultimele modele cu simbian au fost n8 si 808pv.

Nici ferrari enzo nu se mai produce, insa e cu ani lumina peste toate renaulturile (sa zicem) care se produc acum

#18
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Ios e muribund de vrem 2 ani asa.... Nu e de nasul unei comparatii cu android sa wp... - :lol: . Ţi-a spus şi ţie un 'smecher' pe afară că IOS e de 2 bani(probabil altă exprimare) şi gata, devii anti-IOS/apple?
Nivelul ios e undeva sub symbian - nu ştiu cum poţi scoate astfel de prostii într-un timp atât de scurt.
Sincer să fiu, tu cred că ai citit despre telefoane doar pe forumul Nokia.
Un top al SO-urilor ar fi:
1. Android/ iOS - depinde de gusturi aici
2. Windows Phone
3. Symbian
(nu mai ştiu alte sisteme de operare :lol: )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate